Απιστία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Απιστία

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    4

    Απιστία

    Καλησπέρα
    Έχω μια σχέση 4 χρόνια τώρα.η σχέση μας ξεκίνησε κάπως περίεργα και πιο ελεύθερα και κατέληξε χωρίς να το καταλάβουμε και οι δύο σε κάτι δυνατό,δεθηκαμε πολύ συναισθηματικά.Περναμε καλά μαζί, ταιριάζουμε σαν άνθρωποι και συνεννοούμαστε.Του αρέσε να βγαίνει να πίνει και να γλενταει με τους φίλους του συχνά πυκνά,αυτή ήταν η ζωή του κ την είχα αποδεχτει.μεχρι το πέρασμα του πρώτου χρόνου όπου έμαθα από γνωστούς ότι συνεβει κάτι με μια άλλη κοπέλα ένα βράδυ που ήταν μεθυσμένος γεγονός που το συγχώρεσα γρήγορα και πήγα παρακάτω χωρίς να δώσω χρόνο στον εαυτό μου και να τον κάνω να καταλάβει το μέγεθος του λάθους του,λάθος μου!.παρολα αυτά η σχέση μας με τον καιρό και πολλά σκαμπανεβάσματα ήρθε στα κανονικά της μέχρι σήμερα.Ενα βράδυ χωρίς συγκεκριμένο λόγο έψαξα το κινητό του κάτι που είχα να κάνω χρόνια και βρήκα ότι πριν δύο χρόνια έγινε πάλι κάτι με μια άλλη κοπέλα αυτή τη φορά.μετα από αυτό θύμωσα κ αποφάσισα να χωρίσω.ομως μετά από μια βδομάδα που δεν μιλήσαμε καθόλου βρεθηκαμε κ μου είπε αυτά που περιμένα να ακούσω 4 χρόνια την πιο λάθος στιγμή.Οτι νόμισε ότι είναι μικρός και θέλει να ζήσει κ αλλα,αλλά τελικά θέλει μόνο εμένα και ότι αυτο συνεπάγεται τέλος τα τρελά ξενύχτια κ τα πιωματα και θέλει να σοβαρεψουμε τη σχέση μας γιατί συνειδητοποιήσε ότι είμαι η γυναίκα της ζωής τού και τον γεμίζει αυτό που έχουμε.
    Να προσθέσω ότι τα τελευταία δύο χρόνια βγαίνει σπάνια με τους φίλους του από επιλογή του και δεν έχουμε ουσιαστικά πρόβληματα.δεν ξέρω αν μπορώ να τον εμπιστευτώ και να πιστέψω αυτά που λέει και αν αξίζει όντως μια ευκαιρία ακόμα.ισως να φταίω και εγώ εν μέρει που δεν του έβαλα ποτέ όρια.
    Μεγάλο μπέρδεμα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    τι ορια να του βαλεις;
    τα ορια επρεπε εκεινος να τα βαλει στον εαυτο του.
    εσυ τι να κανεις; να του βαλεις λουρι;;
    το μονο που μπορει να μην ειχες κανει, ειναι να ξεκαθαρισετε τι ειδους σχεση εχετε. αν το ειχατε ξεκαθαρισει οτι δεν χωρανε ξεπετες στην σχεση σας, ειναι απολυτα δικη του ευθυνη οι ξεπετες του και ΔΕΝ ειναι καμια δικαιολογια το μεθυσι, παρολο που ηταν η αφορμη..
    απ οτι φανηκε, τα "γλεντια" με τους φιλους ειχαν και ολα τα συμπαρομαρτουντα... και σχεδον παντα εχουν εδω που τα λεμε, επομενως αν ειχε σκοπο να ειναι πιστος στην σχεση σας επειδη καταλαβε οτι εισαι η γυναικα της ζωης του, επρεπε μονος του να τα κοψει. τωρα λες οτι τα εχει αραιωσει πολυ. δεντ α εχει κοψει ομως!!! τι σημαινει αυτο δηλαδη; οτι αραιωσε τις ξεπετες, αλλα δεν τις εκοψε;;;

    αν ειναι μικρος και του ελειπε καποια εμπειρια, υπαρχει περιπτωση να ειναι σωστος, μπορει και οχι ομως.
    εισαι διατεθιμενη να το ρισκαρεις;
    εμπιστοσυνη τυφλη, φυσικα και δεν μπορεις να του εχεις, εφοσον προδωσε την εμπιστοσυνη σου. ουτε μπορεις να γινεις μια υστερω που θα φοβαται την σκια της. θα πρεπει εκεινος να κερδισει την εμπιστοσυνη σου με το να ειναι απο μονος του ΔΙΑΥΓΗΣ απεναντι σου. να μην σου δημιουργει την παραμικρη σκια και υποψια, χωρις να μπεις σε καμια διαδικασια να ελεγχεις. επειδη εκεινος θελει να σε ξανακερδισει. μπορει να κανει κατι τετοιο; πολυ δυσκολο..
    ακομα κι αν αποφασισεις να του δωσεις την ευκαιρια, αν δεις οτι νοιωθεις περιεργα, προβληματιζεσαι, δεν εισαι βεβαιη αν φερεται σωστα η κρυβεται, φυγε τρεχοντας, μην μπεις στην διαδικασια να κανεις ανακρισεις...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Συμφωνώ με τη ρεμεντυ!
    Γενικά δεν θεωρώ ότι ο έλεγχος και το να είναι οι σύντροφοι συνέχεια αυτοκόλλητοι είναι η λύση στο να οριοθετείς τον άλλον! Αλλά από την άλλη πλευρα τα πολλά ξενύχτια σε μεγάλες παρέες και χωρίς εσένα και η έντονη κοινωνική ζωή συνεπάγεται στο ότι κατά πάσα πιθανότητα κάποιος θα σου το φορέσει το κέρατο θες δεν θες! Νομίζω πως πρέπει κάποιος να είναι πολύ ώριμος για να μπορει να βάζει όρια στον εαυτό του και να μην εμπίπτει στον πειρασμό!
    Ίσως φταίει και το ότι ξεκινήσατε μια σχέση εντελώς χαλαρή!προφανώς εκείνος ζήτησε να είναι έτσι χαλαρη η κατάσταση και εσύ συμφωνήσες γιατί δεν ήξερες που θες να πάει αυτή η γνωριμία! Όμως και αυτός ίσως είναι και ο λόγος που εκείνος ήθελε κάτι χαλαρό! Για να εχει τις εμπειρίες του και με αλλες γυναίκες! Δεν ξέρω πλέον αν όντως σου είναι πιστός! Καταλαβαίνω τη δύσκολια σου να τον εμπιστευτείς,είναι κάτι εντελώς φυσιολογικό! Αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι! Μόνο εκείνος ξέρει τι κάνει όταν βγαίνει! Θα πρέπει να σου αποδείξει με τη συμπεριφορά του ότι πραγματικά ενδιαφέρεται για σένα και τη σχέση σας.....
    Εσύ έχεις κοινωνική ζωή πέρα από τη σχέση; βγαίνεις με φίλους σου έχεις κάτι άλλο να σε γεμίζει;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    4
    Εννοείται έχω δεν την έχασα ποτέ την κοινωνική ζωή και τους φίλους μου. Αλλα καμία σχέση με την δική του πολύ πιο ήρεμη και ήπια.Δεν ήμασταν πότε αυτοκολλητοι ούτε σκοπεύω να το επιδιώξω σε περίπτωση που προχωρήσω μαζί του δεν είναι του χαρακτήρα μου.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by Σωτηρίτσα View Post
    Εννοείται έχω δεν την έχασα ποτέ την κοινωνική ζωή και τους φίλους μου. Αλλα καμία σχέση με την δική του πολύ πιο ήρεμη και ήπια.Δεν ήμασταν πότε αυτοκολλητοι ούτε σκοπεύω να το επιδιώξω σε περίπτωση που προχωρήσω μαζί του δεν είναι του χαρακτήρα μου.
    Και καλά κάνεις.....τι ηλικίες είστε περίπου; ..........δεν είναι καλό να πέφτει ο ένας πάνω στον άλλον.....αλλα καταλαβαίνω και την αμφιβολία και το φόβο σου να ξενυχταει συνέχεια έξω........από τη στιγμή που υπάρχουν προηγούμενα

    Αν πάντως θες να μπεις στη λογική να τσεκάρεις πως έχουν τα πράγματα....μπορείς μια φορά να του προτείνεις να πας μαζι του στη παρέα που έχει κανονίσει να ξενυχτησει.....εκει θα κόψεις αντιδράσεις και αν δεν έχει πρόβλημα να σε πάρει μαζί του θα κόψεις κίνηση να δεις από ποιους αποτελείται η παρέα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    119
    Έπρεπε να τον χωρίσεις με την πρώτη απιστία. Μην δίνεται δεύτερες ευκαιρίες στις απιστίες!

    Αυτό είναι το μεγάλο λάθος που κάνετε οι γυναίκες. Θα περάσουν τα χρόνια και θα μετανιώνετε μετά, γιατί θα το ξανα κάνει.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Συνηθως μπορεί να υπάρξει αλλαγή αν κάποιος τα ζυγισει καλά,δώσει προτεραιότητα στη σχέση του και κόψει τα τσιλιμπουρδισματα χωρίς λόγο
    Απλά είναι στο χέρι του καθενός αν και κατά πόσο θέλει να αλλάξει. Βέβαια δεν τον εμποδίζει τίποτα να ξανά απιστησει ειδικά όταν το έχει κάνει ήδη μια φορά

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    119
    Μην ζυγίζετε την απιστία, άνδρες γυναίκες. Ποτέ!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by Almalexia View Post
    Μην ζυγίζετε την απιστία, άνδρες γυναίκες. Ποτέ!
    Όχι να ζυγισει την απιστία....να ζυγισει αυτός που απατήσε τη σχέση του καλύτερα....και να δει ότι αν θέλει να επενδύσει πραγματικά σε εκείνη να κόψει τις περιπετειουλες.....

    Δεν το κάνουν όλοι αυτό βέβαια....αυτος που απατήσε μπορεί με την ίδια ευκολία να ξανα απατήσει ...απλα και οι δεύτερες ευκαιρίες είναι για τους ανθρώπους και πρέπει να ξέρεις ποτέ να τις δίνεις. Μην είμαστε απόλυτοι

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    119
    Να δώσεις μια δεύτερη ευκαιρία σε άνθρωπο που έχει απιστήσει στο παρελθόν, έτσι ώστε να ξανα φτιάξει την ζωή του, με την δικαιολογία ότι δεν απίστησε σε εσένα.
    Να δώσεις ευκαιρία σε άνθρωπο που απάτησε εσένα, για εμένα είναι πολύ χοντρό.

    Εντάξει, ο κάθε ένας το βλέπει διαφορετικά.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by Almalexia View Post
    Να δώσεις μια δεύτερη ευκαιρία σε άνθρωπο που έχει απιστήσει στο παρελθόν, έτσι ώστε να ξανα φτιάξει την ζωή του, με την δικαιολογία ότι δεν απίστησε σε εσένα.
    Να δώσεις ευκαιρία σε άνθρωπο που απάτησε εσένα, για εμένα είναι πολύ χοντρό.

    Εντάξει, ο κάθε ένας το βλέπει διαφορετικά.
    Ναι όντως καθένας το βλέπει αλλιώς.
    Όταν μιλάω για ευκαιρίες μετά από απιστια μιλάω για πολύ λίγες περιπτώσεις. Και μετα φυσικά δεν είναι εύκολο για τον απατημενο να ξανά εμπιστευτεί και να μην είναι στη τσίτα.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Αλλα είναι μια αλήθεια πως αν ραγίσει το γυαλί δεν ξανακολλαει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    119
    Ναι..
    Θέλει προσπάθεια αν θέλεις να κρατήσει, και από τους δύο. Και πολύ σημαντικό να είσαι με άνθρωπο του γούστου σου, αρχικά.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Με το να συνεχίζεις του δίνεις δικαίωμα να συνεχίζει και αυτός να σ απατά.ο ανθρωπος δεν αλλαζει και αν αλλαξει θα ειναι για λίγο....μη βάζετε τοξικούς ανθρώπους στην ζωη σας.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Σωτηρία να σε ρωτήσω κατι αλλο, οτι αυτος είναι πολυ του έξω ενω εσυ πιο κλειστή, πώς το κοντρολάρετε? σε ρωτάω γτ ο τρόπος διασκέδασης παίζει ρόλο σε ενα ζευγάρι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Απιστία;;;;
    By CRIS in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 57
    Last Post: 07-12-2019, 19:00
  2. Απιστια
    By gary96 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 32
    Last Post: 21-07-2014, 20:47
  3. ΑΓΑΠΗ, ΓΑΜΟΣ, ΑΠΙΣΤΙΑ, ΠΑΘΟΣ, ΑΠΙΣΤΙΑ
    By dnikola in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 11-09-2013, 14:13
  4. απιστία....
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 08-06-2013, 03:55
  5. Απιστία?!
    By Bella swn in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 11-07-2012, 14:12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •