Μετά την κλινική
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181

    Μετά την κλινική

    Καλησπέρα!!

    Ίσως το θέμα μου να μην ταιριάζει μόνο σε αυτή την περίπτωση ωστόσο το αναρτώ εδώ επειδή είχα αναρτήσει και το αρχικό θέμα.

    Την άλλη εβδομάδα παίρνει εξιτήριο η μητέρα μου από την κλινική. Είναι εκεί σχεδόν ενάμιση μήνα. Σήμερα την επισκέφτηκα μετά από άδεια του γιατρού της. Ήταν πολύ παράξενο συναίσθημα. Όταν την είδα σχεδόν δεν την αναγνώρισα, ένας άλλος άνθρωπος, αρκετά σε καταστολή αν μπορώ να το πω έτσι. Χαμένη στις σκέψεις της προσπαθώντας να καταλάβει. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής... Είναι όλοι όσοι μπαίνουν σε κλινική σε αυτή την κατάσταση ανεξαρτήτως της πάθησης και της θεραπείας που χρειάζονται ή τους κάνουν από τις κλινικές και τα νοσοκομεία για να μην δημιουργούν προβλήματα; Επίσης όταν βγει και έρθει σπίτι θα είναι έτσι; Είχα στο μυαλό μου ότι θα είναι πιο λειτουργική και σε καλύτερη επικοινωνία αν μπορω να το πω έτσι γιατί ο γιατρός μας είχε πει ότι βγαίνοντας θα πρέπει να παίρνει τη λιγότερη δυνατή δόση φαρμάκων ώστε να είναι και λειτουργική και εγώ που την είδα σχεδόν δεν μπορούσε να περπατήσει. Αν είναι έτσι μήπως πρέπει να μείνει και άλλες μέρες εκεί; Τι γίνεται ρε παιδιά, έχω απογοητευτεί.....

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας..
    Δεν βλέπει κανείς πολύ καλά παρά μονάχα με την καρδιά.Ότι είναι σημαντικό, δεν το βλέπουν τα μάτια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Ξέρεις αν της έκαναν ηλεκτροσόκ; Εμένα αυτό μου θυμίζει η κατάσταση που περιγράφεις.

    Μπορεί όμως να είναι και το σοκ που έχασε ξαφνικά ό,τι γνώριμο ήξερε και είναι τώρα σε ένα ξένο περιβάλλον και δεν κατάλαβε ποτέ πώς συνέβη αυτό!

    Νομίζω η επιστροφή στο σπίτι της που αγαπάει σιγά σιγά θα την επαναφέρει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Αναλόγως τα ψυχιατρεία ειναι πιο hard core μπαίνει κάποιος οπως μπαίνει και βγαίνει ζόμπι. Τα νοσοκομεία ειναι λίγο πιο χαλαρα παει ανάλογα με το τι κατάσταση ειναι ο καθένας. Εσένα η μάνα σου πως σε αντιμετώπισε; Επικοινωνούσε μαζί σου; Μίλαγε;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    οταν ειχα νοσηλευτει ειχα παθει απώλεια μνημης κανα 24ωρο οταν ξεκινησα το φαρμακο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Ξέρεις αν της έκαναν ηλεκτροσόκ; Εμένα αυτό μου θυμίζει η κατάσταση που περιγράφεις.

    Μπορεί όμως να είναι και το σοκ που έχασε ξαφνικά ό,τι γνώριμο ήξερε και είναι τώρα σε ένα ξένο περιβάλλον και δεν κατάλαβε ποτέ πώς συνέβη αυτό!

    Νομίζω η επιστροφή στο σπίτι της που αγαπάει σιγά σιγά θα την επαναφέρει.
    Οχι δεν το ξερω. Δεν μας εχει πει κατι. Το μονο που λεει ειναι οτι δεν της αρεσει εκει και θελει να φύγει. Ειδικα τωρα που της ειπε ο γιατρος οτι θα βγει το εχει ακομα πιο εντονο... Παντως η κλινικη που ειναι εχει μια πολυ καλή φημη θελω να πιστευω οτι δεν την εχουν απλα σε. Καταστολη. Επίσης μου. Κανει εντυπωση δεν μας λενε ποια ειναι η παθηση της ακριβως...
    Δεν βλέπει κανείς πολύ καλά παρά μονάχα με την καρδιά.Ότι είναι σημαντικό, δεν το βλέπουν τα μάτια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Αναλόγως τα ψυχιατρεία ειναι πιο hard core μπαίνει κάποιος οπως μπαίνει και βγαίνει ζόμπι. Τα νοσοκομεία ειναι λίγο πιο χαλαρα παει ανάλογα με το τι κατάσταση ειναι ο καθένας. Εσένα η μάνα σου πως σε αντιμετώπισε; Επικοινωνούσε μαζί σου; Μίλαγε;
    Επικοινωνουσε ναι με ρωτησε για τη δουλεια, για το σπιτι.. Ομως ηταν σαν να μην μπορουσε να καταλαβεισαν να ηθελε να κοιμηθει....ειχε επικεντρωθει στο κόσμημα που φορουσα που μου εχει παρει εκεινη σαν να προσπαθουσενα καταλαβει να θυμηθει.... Κατι πολυ διακριτικο οχι κατι ιδιαιτερο. Κοιτουσε με ενα κενο βλεμα σαν ναρκωμενη.....
    Δεν βλέπει κανείς πολύ καλά παρά μονάχα με την καρδιά.Ότι είναι σημαντικό, δεν το βλέπουν τα μάτια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    οταν ειχα νοσηλευτει ειχα παθει απώλεια μνημης κανα 24ωρο οταν ξεκινησα το φαρμακο
    Οχι εκεινη ειναι εναμιση μηνα σχεδον...
    Δεν βλέπει κανείς πολύ καλά παρά μονάχα με την καρδιά.Ότι είναι σημαντικό, δεν το βλέπουν τα μάτια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Quote Originally Posted by fanh View Post
    Οχι δεν το ξερω. Δεν μας εχει πει κατι. Το μονο που λεει ειναι οτι δεν της αρεσει εκει και θελει να φύγει. Ειδικα τωρα που της ειπε ο γιατρος οτι θα βγει το εχει ακομα πιο εντονο... Παντως η κλινικη που ειναι εχει μια πολυ καλή φημη θελω να πιστευω οτι δεν την εχουν απλα σε. Καταστολη. Επίσης μου. Κανει εντυπωση δεν μας λενε ποια ειναι η παθηση της ακριβως...
    Την αλήθεια για τη θεραπεία και την πάθηση μπορεί μόνο ένας άλλος ψυχίατρος να γνωρίσει, διαβάζοντας τον φάκελλό της.
    Εσας σας θεωρούν πολύ βλάκες για να καταλάβετε την ασάφεια της διάγνωσής τους.
    Στο φάκελλό της θα λέει κι αν της έκαναν ηλεκτροσόκ.

    Πάντως η γυναίκα θα συνέλθει όταν έρθει σπίτι της. Η παραμονή στην κλινική είναι τραυματική εμπειρία Όσο καλή φήμη να έχει η κλινική. Είναι ένας βίαιος εγκλεισμός.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by fanh View Post
    Οχι δεν το ξερω. Δεν μας εχει πει κατι. Το μονο που λεει ειναι οτι δεν της αρεσει εκει και θελει να φύγει. Ειδικα τωρα που της ειπε ο γιατρος οτι θα βγει το εχει ακομα πιο εντονο... Παντως η κλινικη που ειναι εχει μια πολυ καλή φημη θελω να πιστευω οτι δεν την εχουν απλα σε. Καταστολη. Επίσης μου. Κανει εντυπωση δεν μας λενε ποια ειναι η παθηση της ακριβως...
    Tο άσχημο με τα ψυχιατρεια αυτο ειναι, ότι δεν γνωρίζουν το ποιον του καθε ασθενή με αποτέλεσμα να χρησιμοποιούν ως λύση την καταστολη. Μπαίνει κάποιος με ιδιομορφη συμπεριφορά και ξεκινάνε τα κοκτεηλ και μετα αφού υποθετικά επανέλθουν, τους βγάζουν μια δοσολογια. Για αυτο εχει σημασία ο γιατρός που παρακολουθεί κάποιον, για να αποφεχθει αυτή η κατάσταση. Κοίταξε να δεις και κάτι άλλο που πρεπει να καταλάβεις το οποίο πρεπει να το συζητήσεις εσυ σαν κόρη με τον γιατρο. Το θέμα της δοσολογιας, όταν ένας γιατρος δίνει μεγάλες δοσολογίες και στερεί την καθημερινότητα απο έναν ασθενή ε ποσο αυτός ο ασθενής να άντεξει να υπομένει αυτή την καταστολή; Ποσο πια; Δηλαδή μην τα ρίχνουμε ολα στους κακούς ασθενείς που δεν ακούνε τους καλούς γιατρούς και ταλαιπωρείται τόσο ο ασθενής όσο και ο περίγυρος. Το ιδανικό για τη γυναίκα ειναι αφενός να μην ξεφεύγει, αφετερου να μην στερείται την καθημερινότητα της. Εσυ αν ήσουν στη θέση της θα αντέχεις να ήσουν επι καθημερινής βάσεως σαν ζόμπι η καποια στιγμή θα έφτανες στο αμήν και θα έκανες τον γιατρό του εαυτού σου εσυ η ίδια;

    Το πιο εύκολο για ενα γιατρό ειναι να αρχιζει να τα ρίχνει στον κακό ασθενή που δεν τον ακούει και στο τελος ο ασθενής κανει τα δικά του. Ο γιατρός δεν φταίει ποτε, ο κακός ασθενής φταίει. Δηλαδή το να βρεθεί η χρυσή τομή ασθενή-καθημερινότητας και δοςολογιας ουδείς λόγος. Αρκεί ο γιατρός να συνταγογραφεί δοσολογια που ξεραίνει και ελέφαντα με εγγυημένο αποτέλεσμα φυσικά για τον ασθενή και αν ο ασθενής σηκώσει μπαϊράκι φταίει ο κακός ασθενής που κουράστηκε ψυχολογικά να ειναι ζόμπι.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    29
    Κι εγω οταν ειχα νοσηλευτει μετα απο 15 μερες νοσηλειας δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου ,να φανταστεις οτι γυρω στις 20 μερες μου δωσανε αδεια και πηγα σπιτι και προσπαθησα να κανω ενα μπανιο και καθομουν καθιστος στην μπανιερα!
    Βγαινοντας απο το νοσοκομειο αρχισα να παιρνω τα πανω μου μετα τους εξι μηνες
    Ιδιως τον πρωτο καιρο που ειχα βγει οι φιλοι μου ειχαν τρομαξει...σαν ζομπι ημουν μαυροι κυκλοι κατω απο τα ματια πηγαινα για καφε σε εναν φιλο μου και σε μιση -μια ωρα με επιανε το φευγιο οπως το ελεγα δεν μπορουσα να κατσω στην καρεκλα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Quote Originally Posted by czarjuly View Post
    Κι εγω οταν ειχα νοσηλευτει μετα απο 15 μερες νοσηλειας δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου ,να φανταστεις οτι γυρω στις 20 μερες μου δωσανε αδεια και πηγα σπιτι και προσπαθησα να κανω ενα μπανιο και καθομουν καθιστος στην μπανιερα!
    Βγαινοντας απο το νοσοκομειο αρχισα να παιρνω τα πανω μου μετα τους εξι μηνες
    Ιδιως τον πρωτο καιρο που ειχα βγει οι φιλοι μου ειχαν τρομαξει...σαν ζομπι ημουν μαυροι κυκλοι κατω απο τα ματια πηγαινα για καφε σε εναν φιλο μου και σε μιση -μια ωρα με επιανε το φευγιο οπως το ελεγα δεν μπορουσα να κατσω στην καρεκλα...
    Σου πηρε τοσο πολυ;; Οπότε οταν νοσηλεύεται καποιος, χρειαζεται μετα αρκετο διαστημα για να ειναι λειτουργικός και επικοινωνιακος... Εσυ να υποθέσω συνεχισες και μετα φαρμακευτικη αγωγη; απλα σε λιγοτερη δοση;;; Ρωταω απλα να δω κατα ποσο ισχυουν αυτα που λεει ο γιατρός οχι οτι θα μας πει ψέματα απλανα ακουσω και απο καποιον αλλο τι γινεται...
    Δεν βλέπει κανείς πολύ καλά παρά μονάχα με την καρδιά.Ότι είναι σημαντικό, δεν το βλέπουν τα μάτια.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Tο άσχημο με τα ψυχιατρεια αυτο ειναι, ότι δεν γνωρίζουν το ποιον του καθε ασθενή με αποτέλεσμα να χρησιμοποιούν ως λύση την καταστολη. Μπαίνει κάποιος με ιδιομορφη συμπεριφορά και ξεκινάνε τα κοκτεηλ και μετα αφού υποθετικά επανέλθουν, τους βγάζουν μια δοσολογια. Για αυτο εχει σημασία ο γιατρός που παρακολουθεί κάποιον, για να αποφεχθει αυτή η κατάσταση. Κοίταξε να δεις και κάτι άλλο που πρεπει να καταλάβεις το οποίο πρεπει να το συζητήσεις εσυ σαν κόρη με τον γιατρο. Το θέμα της δοσολογιας, όταν ένας γιατρος δίνει μεγάλες δοσολογίες και στερεί την καθημερινότητα απο έναν ασθενή ε ποσο αυτός ο ασθενής να άντεξει να υπομένει αυτή την καταστολή; Ποσο πια; Δηλαδή μην τα ρίχνουμε ολα στους κακούς ασθενείς που δεν ακούνε τους καλούς γιατρούς και ταλαιπωρείται τόσο ο ασθενής όσο και ο περίγυρος. Το ιδανικό για τη γυναίκα ειναι αφενός να μην ξεφεύγει, αφετερου να μην στερείται την καθημερινότητα της. Εσυ αν ήσουν στη θέση της θα αντέχεις να ήσουν επι καθημερινής βάσεως σαν ζόμπι η καποια στιγμή θα έφτανες στο αμήν και θα έκανες τον γιατρό του εαυτού σου εσυ η ίδια;

    Το πιο εύκολο για ενα γιατρό ειναι να αρχιζει να τα ρίχνει στον κακό ασθενή που δεν τον ακούει και στο τελος ο ασθενής κανει τα δικά του. Ο γιατρός δεν φταίει ποτε, ο κακός ασθενής φταίει. Δηλαδή το να βρεθεί η χρυσή τομή ασθενή-καθημερινότητας και δοςολογιας ουδείς λόγος. Αρκεί ο γιατρός να συνταγογραφεί δοσολογια που ξεραίνει και ελέφαντα με εγγυημένο αποτέλεσμα φυσικά για τον ασθενή και αν ο ασθενής σηκώσει μπαϊράκι φταίει ο κακός ασθενής που κουράστηκε ψυχολογικά να ειναι ζόμπι.
    Συμφωνώ μαζι σου... Ομως το προβλημα με τη μητερα μ ειναι ακριβως αυτο οτι ποτέ με κανενα γιατρο δεν εχει κανει. Σωστη και ολοκληρωμένη τη θεραπεια της. Παντα σε λιγο καιρο κοβει τα χαπια, δεν φτανει τα επιπεδα που λενε και ξαναγυριζει στην αρχη και ακομα χειροτερα... Ωστόσο ο συγκεκριμενος γιατρός μας ειπε οτι θα της δωσει την ελαχιστη δυνατη δοσολογία ωστε να ισορροπει...
    Δεν βλέπει κανείς πολύ καλά παρά μονάχα με την καρδιά.Ότι είναι σημαντικό, δεν το βλέπουν τα μάτια.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Και ποιος θα την παρακολουθεί μετά ο ίδιος που ειναι στην κλινική;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Και ποιος θα την παρακολουθεί μετά ο ίδιος που ειναι στην κλινική;
    Ναι.... μας είπε ότι μπορούμε να απευθυνθούμε στη γιατρό που είχε πριν ώστε να την παρακολουθεί. ωστόσο είπαμε αφού εκεί τουλάχιστον μέχρι τώρα συνεργάστηκε και αυτός έχει όλο το ιστορικό τι πήρε και πως , να συνεχίσουμε με αυτόν εκεί.
    Δεν βλέπει κανείς πολύ καλά παρά μονάχα με την καρδιά.Ότι είναι σημαντικό, δεν το βλέπουν τα μάτια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εγω μετα και απο τις 3 νοσηλειες εβγαινα χαζεμενη.οταν μετα σιγα σιγα αρχιζαμε να μεωνουμε φαρμακα τοτε συνερχομουνα.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχιατρικη κλινικη
    By ermioni1995 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 05-09-2019, 20:23
  2. Ψυχιατρικη κλινική
    By evag_2018 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 95
    Last Post: 02-04-2019, 01:16
  3. ΚΛΙΝΙΚΗ ΥΠΝΩΣΗ
    By lessing in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 31-05-2017, 16:01
  4. Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΣΤΗ ΚΛΙΝΙΚΗ!!!
    By Xristakis25 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 08-05-2014, 00:41
  5. κλινικη ριου
    By βαγγελιτσα_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 1
    Last Post: 20-05-2013, 22:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •