Μετά την κλινική - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by fanh View Post
    Σου πηρε τοσο πολυ;; Οπότε οταν νοσηλεύεται καποιος, χρειαζεται μετα αρκετο διαστημα για να ειναι λειτουργικός και επικοινωνιακος... Εσυ να υποθέσω συνεχισες και μετα φαρμακευτικη αγωγη; απλα σε λιγοτερη δοση;;; Ρωταω απλα να δω κατα ποσο ισχυουν αυτα που λεει ο γιατρός οχι οτι θα μας πει ψέματα απλανα ακουσω και απο καποιον αλλο τι γινεται...
    ναι οπως τα λες,συνεχισα μετα σε μικροτερη δοση φαρμακων και πηρα τα πανω μου ,κατα την διαρκεια του εγκλεισμου μου ειχα χασει δεκα κιλα και εικοσι κιλα τους επομενους δυο μηνες που ακολουθησαν,τα οποια δυστυχως τα ξαναπηρα αργοτερα

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Quote Originally Posted by boo View Post
    εγω μετα και απο τις 3 νοσηλειες εβγαινα χαζεμενη.οταν μετα σιγα σιγα αρχιζαμε να μεωνουμε φαρμακα τοτε συνερχομουνα.
    Τωρα είσαι καλυτερα;;; νιωθεις καλα;;;
    Δεν βλέπει κανείς πολύ καλά παρά μονάχα με την καρδιά.Ότι είναι σημαντικό, δεν το βλέπουν τα μάτια.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Quote Originally Posted by czarjuly View Post
    ναι οπως τα λες,συνεχισα μετα σε μικροτερη δοση φαρμακων και πηρα τα πανω μου ,κατα την διαρκεια του εγκλεισμου μου ειχα χασει δεκα κιλα και εικοσι κιλα τους επομενους δυο μηνες που ακολουθησαν,τα οποια δυστυχως τα ξαναπηρα αργοτερα
    Καταλαβα.... Παντως και μενα η μητερα μ καπου εκει εχει χασει 10-15 κιλα... Φαντασου απο την δευτερα που ηρθε τρωει ελαχιστα. Να σου πω σκεφτηκα μηπως το κανει και επιτηδες για να μην της δινουμε φαρμακα μαζι με το φαγητο κρυφα αλλα τα ζηταει μονη της... Δεν μπορει να το κάνει ψεμματα... Επισης σημερα πηγαν κλινικη παλι γιατι εχει αρχισει κατι σαν τρεμουλο και σαν να ξεκιναει ακαθισια.. (την ειχε πιασει και παλιοτερα με καποια αλλα φαρμακα που επαιρνε).

    Πάντως μη στεναχωριεσαι για τα κιλα. Αυτο διορθωνεται με λιγη προσπαθεια. Να είσαι καλα και ολα διορθώνονται...
    Δεν βλέπει κανείς πολύ καλά παρά μονάχα με την καρδιά.Ότι είναι σημαντικό, δεν το βλέπουν τα μάτια.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by fanh View Post
    Τωρα είσαι καλυτερα;;; νιωθεις καλα;;;
    εχω λιγοτερο απο 2 μηνες που βγηκα..
    ειμαι σε φαση μειωσης ενος φαρμακου λογω παρενεργειων.παιρνω πολλα
    εχω θεμα ε τη μνημη μου.
    δε μπορω να διαβασω να μαθω κατι απ εξω.
    δε θυμαμαι τι εκανα πριν 2 ωρες
    δε μπρω να ολοκληρωσω μια προταση..
    εχω εξεταστικη αλλα δεν τα παω καλα
    ξενυχτια και υπερπροσπαθεια να κανω τα αυονοητα για τους αλλους ή για τα ευκολα τους εγω ανεβαινω ανηφορο
    με σημαδεψε η τλευταια νοσηλεια και προσπαθω να αντιμετωπισω τα συναισθηματα γιατι με βαλανε με το ζορι..............
    δεν κανω δουλειες στο σπιτι
    προσπαθω να μην ενοχλω οσο γινεται
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    εντάξει σίγουρα από ότι καταλαβαίνω χρειάζεται πολύς χρόνος για να προσαρμοστείς και να επανέλθεις. Το καλό είναι σε κάθε περίπτωση να βλέπεις κάθε φορά και λίγη βελτίωση. Όλα μαζί δεν γίνεται.

    Εμένα η μητέρα μου εκτός ότι δεν τρώει, την ταίζουμε με το ζόρι, και τσαντίζεται κιόλας που της λέμε να φάει, τώρα ξεκίνησε την ανησυχία. Ενώ τις προηγούμενες μέρες ήταν όλη μέρα στο κρεβάτι τώρα ξεκινάει και στριφογυρίζει, σηκώνεται-κάθεται αλλα με τρόπο ανήσυχο σαν να μην μπορεί να ηρεμήσει. Με την κλινική που τους παίρνει ο πατέρας μου, μία ο γιατρός δεν είναι εκεί μία αλλάζουν τα φάρμακα.. και ρωτώ..ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ; Ποιος μπορεί να βοηθήσει; Η κλινική είναι ότι να ναι;; Υποτίθεται της δοκιμάζαν φάρμακα να δουν ποιο της ταιριάζει, γιατί τώρα έχει όλες αυτές τις παρενέργειες; Δεν έπρεπε να καταλήξει και μετά να βγει;; Και εκτός αυτού γίνεται αλλαγή φαρμάκων και δοσολογίας από το τηλέφωνο; Μήπως ο πατέρας μου δεν μπορεί να συνεννοηθεί;; Μήπως η μητέρα μου κάτι δεν κάνει;; Έχουν παίξει τα νεύρα όλων και κυρίως τα δικά μου.. Νιώθω ότι δεν αντέχω άλλο και πρέπει να τελειώσει όλο αυτό γρήγορα γιατί θα πάω και εγώ στη κλινική..

    Αν έχετε κάποια σκέψη πείτε μου από που να ξεκινήσω...
    Δεν βλέπει κανείς πολύ καλά παρά μονάχα με την καρδιά.Ότι είναι σημαντικό, δεν το βλέπουν τα μάτια.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    29
    @fanh ο Θεος να σας οπλισει με δυναμη και υπομονη
    Κι εγω τον πρωτο καιρο δεν μπορουσα να κατσω σε ενα μερος για πολυ
    Στριφογυρναγα απο το κρεβατι στον καναπε και στην βεραντα
    Αν μπορειτε διοργανωστε μικρους περιπατους ετσι ωστε να διοχετευεται η οποια ενεργητικοτητα εχει
    Μη ξεχνας οτι ο χρονος δουλευει υπερ σου δωσε στην μητερα σου χρονο να συνηθισει τα φαρμακα
    Στο θεμα του φαγητου κι εγω με το ζορι ετρωγα οτιδηποτε αρνουμουν το φαγητο σε σημειο να μου πει η ψυχιατρος οτι θα μου βαλουν ορρο αν δεν τρωω
    Εμενα μου εφτιαχνε η μητερα μου φρουτοσαλατες κι ετσι εστω και με το ζορι εβαζα κατι στο στομαχι μου
    Επισης μου επαιρνε γλυκα κι απο κει επαιρνα ορισμενες θερμιδες
    Μη ξεχνας οπως σου ειπα εχασα αλλα εικοσι κιλα μολις γυρισα σπιτι
    Εν κατακλειδι δωστε χρονο στην υποθεση κι ελπιζω ολα να σας πανε καλα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Για τουσ αντρεσ ειναι διαφορετικο να ξερετε για εμασ ειναι μια χαλια εμπειρια που την απωθουμε κ τελειωνει εκει το θεμα πηγα κι εγω να μου βρουν φαρμακα γτ δουλευω κι ειναι μπερδεμενο ξυπναω πρωι θελω ενεργεια καλη διαθεση κλπ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Quote Originally Posted by czarjuly View Post
    @fanh ο Θεος να σας οπλισει με δυναμη και υπομονη
    Κι εγω τον πρωτο καιρο δεν μπορουσα να κατσω σε ενα μερος για πολυ
    Στριφογυρναγα απο το κρεβατι στον καναπε και στην βεραντα
    Αν μπορειτε διοργανωστε μικρους περιπατους ετσι ωστε να διοχετευεται η οποια ενεργητικοτητα εχει
    Μη ξεχνας οτι ο χρονος δουλευει υπερ σου δωσε στην μητερα σου χρονο να συνηθισει τα φαρμακα
    Στο θεμα του φαγητου κι εγω με το ζορι ετρωγα οτιδηποτε αρνουμουν το φαγητο σε σημειο να μου πει η ψυχιατρος οτι θα μου βαλουν ορρο αν δεν τρωω
    Εμενα μου εφτιαχνε η μητερα μου φρουτοσαλατες κι ετσι εστω και με το ζορι εβαζα κατι στο στομαχι μου
    Επισης μου επαιρνε γλυκα κι απο κει επαιρνα ορισμενες θερμιδες
    Μη ξεχνας οπως σου ειπα εχασα αλλα εικοσι κιλα μολις γυρισα σπιτι
    Εν κατακλειδι δωστε χρονο στην υποθεση κι ελπιζω ολα να σας πανε καλα
    Μπράβο και εκείνη μόνο γιαούρτι και κανένα γάλα κρύο πίνει με τα χίλια ζόρια. Δεν είναι μόνο τα κιλά, είναι μεγάλη γυναίκα και ανησυχώ για το σάκχαρό της. έχεις δίκιο πρέπει να την πιέζουμε και ας νευριάζει. και αυτό με τον περίπατο δεν το είχα σκεφτεί ότι μπορεί να βοηθήσει έστω μέσα στο σπίτι για αρχή.
    Θέλει χρόνο όμως φοβάμαι ότι θα χειροτερέψουν τα πράγματα και ανησυχώ πολύ και για εκείνη και για εμάς. δεν θέλω να υποφέρει...
    Μακάρι να πάνε όλα καλά....
    Δεν βλέπει κανείς πολύ καλά παρά μονάχα με την καρδιά.Ότι είναι σημαντικό, δεν το βλέπουν τα μάτια.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by fanh View Post
    εντάξει σίγουρα από ότι καταλαβαίνω χρειάζεται πολύς χρόνος για να προσαρμοστείς και να επανέλθεις. Το καλό είναι σε κάθε περίπτωση να βλέπεις κάθε φορά και λίγη βελτίωση. Όλα μαζί δεν γίνεται.

    Εμένα η μητέρα μου εκτός ότι δεν τρώει, την ταίζουμε με το ζόρι, και τσαντίζεται κιόλας που της λέμε να φάει, τώρα ξεκίνησε την ανησυχία. Ενώ τις προηγούμενες μέρες ήταν όλη μέρα στο κρεβάτι τώρα ξεκινάει και στριφογυρίζει, σηκώνεται-κάθεται αλλα με τρόπο ανήσυχο σαν να μην μπορεί να ηρεμήσει. Με την κλινική που τους παίρνει ο πατέρας μου, μία ο γιατρός δεν είναι εκεί μία αλλάζουν τα φάρμακα.. και ρωτώ..ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ; Ποιος μπορεί να βοηθήσει; Η κλινική είναι ότι να ναι;; Υποτίθεται της δοκιμάζαν φάρμακα να δουν ποιο της ταιριάζει, γιατί τώρα έχει όλες αυτές τις παρενέργειες; Δεν έπρεπε να καταλήξει και μετά να βγει;; Και εκτός αυτού γίνεται αλλαγή φαρμάκων και δοσολογίας από το τηλέφωνο; Μήπως ο πατέρας μου δεν μπορεί να συνεννοηθεί;; Μήπως η μητέρα μου κάτι δεν κάνει;; Έχουν παίξει τα νεύρα όλων και κυρίως τα δικά μου.. Νιώθω ότι δεν αντέχω άλλο και πρέπει να τελειώσει όλο αυτό γρήγορα γιατί θα πάω και εγώ στη κλινική..

    Αν έχετε κάποια σκέψη πείτε μου από που να ξεκινήσω...
    Αλλαζουν τα φαρμακα απο το τηλεφωνο; Για ονομα του Θεου.... ΚΨΥ δεν εχετε εκει περα να την παρακολουθεί ο γιατρός του ΚΨΥ ?

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Αλλαζουν τα φαρμακα απο το τηλεφωνο; Για ονομα του Θεου.... ΚΨΥ δεν εχετε εκει περα να την παρακολουθεί ο γιατρός του ΚΨΥ ?
    Δεν ξερω και εμένα μου. Φαινεται περιεργο...
    Δεν βλέπει κανείς πολύ καλά παρά μονάχα με την καρδιά.Ότι είναι σημαντικό, δεν το βλέπουν τα μάτια.

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    παρτη με το καλο πες της παρακαλω πολυ καντο για μενα αν και οσοι δεν ειναι καλα ψυχολογικα ειναι η του υψους η του βαθους η θα σε λατρεψουν η θα σε μισησουν....

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    παρτη με το καλο πες της παρακαλω πολυ καντο για μενα αν και οσοι δεν ειναι καλα ψυχολογικα ειναι η του υψους η του βαθους η θα σε λατρεψουν η θα σε μισησουν....
    ευτυχώς ξεκίνησε να τρώει...τουλάχιστον χωρίς να την πιέζουμε...Ξεκίνησε τώρα απο κει που κοιμόταν όλη μέρα να σηκώνεται το βράδυ 3 και 4 η ωρα να κάνει βόλτα στο σαλόνι...αυτές οι καταστάσεις είναι για γερά νεύρα...
    Δεν βλέπει κανείς πολύ καλά παρά μονάχα με την καρδιά.Ότι είναι σημαντικό, δεν το βλέπουν τα μάτια.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by fanh View Post
    ευτυχώς ξεκίνησε να τρώει...τουλάχιστον χωρίς να την πιέζουμε...Ξεκίνησε τώρα απο κει που κοιμόταν όλη μέρα να σηκώνεται το βράδυ 3 και 4 η ωρα να κάνει βόλτα στο σαλόνι...αυτές οι καταστάσεις είναι για γερά νεύρα...
    Λογικο εινσι τωρα να αρχιζει να βγαζει ανησυχιες. Παντως να ξερεις πως αν σαν οικογενεια αποδεχθειτε τις τηλεφωνικές συμβουλες για το σχημα της αγωγης αν της συμβει κατι και χρειαστει παλι νοσηλεια να ξερετε πως δεν θα φταιει εκεινη. Αποδεχεστε κατι το ανορθοδοξο, αν ηταν να μην χρειαζοντουσαν οι επισκεψεις τότε ολοι μας θα παιρναμε τα φαρμακα κατευθειαν απο τα φαρμακεια, αλλα αυτός δεν εινσι τροπος αντιμετωπισης

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    έχεις απόλυτο δίκιο, κλείσαμε ραντεβού να τη δει ο γιατρός από κοντά.... τηλεφωνικά δεν γίνεται σωστή δουλειά και είναι κρίμα πρώτα για εκείνη...για να δούμε τι θα πει..
    Δεν βλέπει κανείς πολύ καλά παρά μονάχα με την καρδιά.Ότι είναι σημαντικό, δεν το βλέπουν τα μάτια.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Ψυχιατρικη κλινικη
    By ermioni1995 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 05-09-2019, 20:23
  2. Ψυχιατρικη κλινική
    By evag_2018 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 95
    Last Post: 02-04-2019, 01:16
  3. ΚΛΙΝΙΚΗ ΥΠΝΩΣΗ
    By lessing in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 31-05-2017, 16:01
  4. Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΣΤΗ ΚΛΙΝΙΚΗ!!!
    By Xristakis25 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 08-05-2014, 00:41
  5. κλινικη ριου
    By βαγγελιτσα_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 1
    Last Post: 20-05-2013, 22:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •