Σκέψεις να σταματήσω!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,345

    Σκέψεις να σταματήσω!!!

    Το ξέρω είδη από τώρα ότι είναι λάθος αυτό που θα γράψω αλλά σκέφτομαι μετά την πρώτη μου συνεδρία στην ψυχολόγο και ότι από το πέρας αυτής εδώ και 29 ώρες άσχημης ψυχολογικής κατάστασης σκέφτομαι να σταματήσω, το ξέρω ότι είναι λάθος, μακάρι να μην το κάνω αλλά η ψυχολογική μου κατάσταση δεν με αφήνει να σκεφτώ καθαρά! Αυτή την στιγμή έχω ηρεμήσει αλλά φοβάμαι μήπως με ξαναπιάσει!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Το ξέρω είδη από τώρα ότι είναι λάθος αυτό που θα γράψω αλλά σκέφτομαι μετά την πρώτη μου συνεδρία στην ψυχολόγο και ότι από το πέρας αυτής εδώ και 29 ώρες άσχημης ψυχολογικής κατάστασης σκέφτομαι να σταματήσω, το ξέρω ότι είναι λάθος, μακάρι να μην το κάνω αλλά η ψυχολογική μου κατάσταση δεν με αφήνει να σκεφτώ καθαρά! Αυτή την στιγμή έχω ηρεμήσει αλλά φοβάμαι μήπως με ξαναπιάσει!!
    Για πιο λόγο θες να σταματησεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,345
    Quote Originally Posted by Afroula View Post
    Για πιο λόγο θες να σταματησεις?
    Σχεδόν δύο μέρες δεν ήμουν καλά μετά την συνεδρία, σήμερα ένιωσα πολύ καλύτερα, βοήθησαν τα φάρμακα. Φαίνεται για πρώτη συνεδρία είπα πολλά και με πείραξε ψυχικά!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Το ξέρω είδη από τώρα ότι είναι λάθος αυτό που θα γράψω αλλά σκέφτομαι μετά την πρώτη μου συνεδρία στην ψυχολόγο και ότι από το πέρας αυτής εδώ και 29 ώρες άσχημης ψυχολογικής κατάστασης σκέφτομαι να σταματήσω, το ξέρω ότι είναι λάθος, μακάρι να μην το κάνω αλλά η ψυχολογική μου κατάσταση δεν με αφήνει να σκεφτώ καθαρά! Αυτή την στιγμή έχω ηρεμήσει αλλά φοβάμαι μήπως με ξαναπιάσει!!
    Καλησπέρα. Είναι λογικό να σε έχει επηρεάσει η πρώτη επίσκεψη γιατί έφερες στην επιφάνεια όλα αυτά που κουβαλάς, αλλά να ξέρεις ότι είναι καλό. Φαίνεται ξεκάθαρα σε σένα ότι έχεις θέματα που πρέπει να λύσεις για να βρεις την ψυχική σου ηρεμία (επειδή επηρεάστηκες) . Δώσε ευκαιρία και χρόνο στην ψυχοθεραπεία να κανει την δουλειά της. Κάθε αρχή ειναι δύσκολη και να ξέρεις πως αυτή η αρχή είναι για κάτι καλύτερο.

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    και εγω ειχα παει σε ψυχολογο και ενιωσα ενα βαρος. ενιωθα οτι ξινω πληγες. και λεω αστο καλυτερα... λαθος αλλα ετσι ενιωσα ετσι εκανα....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Καλησπέρα και εγώ την πρώτη μέρα που πήγα σε ψυχολόγο ένιωθα χάλια και σκεφτόμουν να μην ξαναπάω γιατί είναι δύσκολο να συζητάς με ξένο κάποια θεμματα που δεν τα ξέρει κανένας πάρα μόνο εσύ... Είπες ότι άρχισες και τα φάρμακα.... Τι φάρμακα άρχισες να παίρνεις?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,345
    Είναι λάθος να σταματήσεις με την πρώτη προσπάθεια, όσο και αν πονάει! Εγώ θα συνεχίσω την προσπάθεια θα πάω και για δεύτερη φορά, χειρότερα από ότι ήμουν δεν πρόκειται να γίνω!!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Είναι φυσιολογικό να νιώθεις χειρότερα όταν φέρνεις θέματα στην επιφάνεια. Εσυ θα δεις αν αντέχεις να συνεχισεις ή αν θες να πάρεις τον χρόνο σου και να απευθυνθείς άλλη φορά σε ειδικό. Εάν όμως αποφασίσεις να συνεχίσεις φρόντιζε να πηγαίνεις σε συχνή βάση......1 φορά την εβδομάδα και σε συγκεκριμένο ψυχολόγο. Θα σε βοηθήσει να έχεις αποτελέσματα πιο σύντομα και να υπάρχει μια συνεχεια στη ψυχοθεραπεία ώστε να μην νιώθεις ότι πνίγεσαι φέρνοντας επώδυνα θέματα στην επιφάνεια και ότι δεν βοηθιεσαι....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,345
    Quote Originally Posted by MariLen233 View Post
    Είναι φυσιολογικό να νιώθεις χειρότερα όταν φέρνεις θέματα στην επιφάνεια. Εσυ θα δεις αν αντέχεις να συνεχισεις ή αν θες να πάρεις τον χρόνο σου και να απευθυνθείς άλλη φορά σε ειδικό. Εάν όμως αποφασίσεις να συνεχίσεις φρόντιζε να πηγαίνεις σε συχνή βάση......1 φορά την εβδομάδα και σε συγκεκριμένο ψυχολόγο. Θα σε βοηθήσει να έχεις αποτελέσματα πιο σύντομα και να υπάρχει μια συνεχεια στη ψυχοθεραπεία ώστε να μην νιώθεις ότι πνίγεσαι φέρνοντας επώδυνα θέματα στην επιφάνεια και ότι δεν βοηθιεσαι....
    Η δική μου ψυχολόγος κάνει το πολύ δύο συνεδρίες σε ένα μήνα, αλλά εάν δεν αισθάνομαι καλά μιλάω και στο μίλα μου έχει εκεί ψυχολογική υποστήριξη δωρεάν σήμερα μίλησα και ένιωσα καλύτερα δεν διαρκεί βέβαια όσο μια κανονική συνεδρία αλλά κάτι είναι και αυτό!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Η δική μου ψυχολόγος κάνει το πολύ δύο συνεδρίες σε ένα μήνα, αλλά εάν δεν αισθάνομαι καλά μιλάω και στο μίλα μου έχει εκεί ψυχολογική υποστήριξη δωρεάν σήμερα μίλησα και ένιωσα καλύτερα δεν διαρκεί βέβαια όσο μια κανονική συνεδρία αλλά κάτι είναι και αυτό!
    Κακο αυτό........
    Γιατί όταν πας τακτικά δεν χρειάζεται να ανοίγεσαι ξανά και ξανά .....ούτε να εμβαθύνεις στα ίδια πράγματα που σου προκαλούν λύπη. Σίγουρα θα λες ότι σε προβληματίζει.... αλλα η συζήτηση τουλάχιστον θα μένει φρεσκια θα συνεχίζετε από εκεί που μείνατε και θα δεις και διάφορα πιο σύντομα

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΙΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ
    By detest66 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 8
    Last Post: 20-02-2019, 14:49
  2. πως να σταματησω τις φοβιες μου???
    By boo in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 33
    Last Post: 28-07-2017, 21:53
  3. Πώς να σταματήσω τα φάρμακα?
    By Konstantinoss in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 01-12-2012, 13:12
  4. ΠΩΣ ΘΑ ΜΕ ΠΕΙΣΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ?
    By Mak in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 13
    Last Post: 14-04-2011, 23:46
  5. πως να σταματησω τα φαρμακα
    By feskana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-01-2009, 14:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •