Πόνος όταν πιέζω την κοιλιά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    11

    Πόνος όταν πιέζω την κοιλιά

    Καλησπέρα παιδιά!!! Εδώ και ένα μήνα εχω ένα πόνο στο δεξί σημείο της κοιλιάς σχετικά ψηλά μόνο όταν το πιέζω. Το πιέζω τόσο συχνά για να δω αν πονάει που τώρα νομίζω πονάει από το πολύ ζουληγμα. Μου έχει καρφωθεί στο μυαλό ότι έχω κάτι πααααρα πολύ σοβαρό. Έχω κλείσει να κάνω υπέρηχο άνω κατω κοιλιάς την άλλη Δευτέρα αλλά κοιμάμαι και ξυπνάω με αυτή τη σκέψη, ότι είναι κάτι τραγικό. Έκανα εξετάσεις αίματος πριν 20 μέρες και ήταν όλες καλές. Δεν έχω κανένα άλλο σύμπτωμα και επειδή τους τελευταίους μήνες αγχώνομαι με το παραμικρό πανω μου που πονάει υποπτεύομαι ότι είναι κάτι ψυχοσωματικο.εχει κάνεις ανάλογη εμπειρία??? Πχ πριν 10μερες ένιωθα ένα βάρος στο λαιμό για καιρο και μόλις έκανα υπέρηχο θυρεοειδή και είδα ότι ήταν όλα καλα, μου πέρασε. Με έχει πάρει τόσο πολύ από κάτω που τρέμω να σκεφτώ και να κάνω όνειρα ακόμα και Για τον άλλο μήνα....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    Καλησπέρα... Πολύ πιθανόν να είναι κάτι μυϊκό εφόσων λες ότι σε πονάει μόνο όταν το πιέζεις, αλλά θα μπορούσες να πας κι σε έναν γιατρό για μια γνώμη διότι η κοιλιά είναι μυστήρια περιοχή που μπορεί να κάνει διάφορα, όχι πάντα κάτι σοβαρό...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by giannis78 View Post
    Καλησπέρα... Πολύ πιθανόν να είναι κάτι μυϊκό εφόσων λες ότι σε πονάει μόνο όταν το πιέζεις, αλλά θα μπορούσες να πας κι σε έναν γιατρό για μια γνώμη διότι η κοιλιά είναι μυστήρια περιοχή που μπορεί να κάνει διάφορα, όχι πάντα κάτι σοβαρό...
    Εχω κλείσει τον υπέρηχο σε μια βδομάδα και μετά θα πάω σε γιατρό να τον αξιολογήσει!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Λένια εγώ πιστεύω πως η διάγνωση της Αρθρίτιδας που ανέφερες έχει κάνει ζημιά στην ψυχολογία σου και πλέον ότι σου συμβαίνει σε φοβίζει παραπάνω από ότι θα έπρεπε.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Stavros View Post
    Λένια εγώ πιστεύω πως η διάγνωση της Αρθρίτιδας που ανέφερες έχει κάνει ζημιά στην ψυχολογία σου και πλέον ότι σου συμβαίνει σε φοβίζει παραπάνω από ότι θα έπρεπε.
    Και εγώ αυτό πιστεύω... Πάω σε ψυχολόγο να με βοηθήσει να το ξεπεράσω.. Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω χωνέψει ακόμα... Και το παραμικρό το ερμηνεύω με τον χειρότερο τρόπο.... Γιατί το θέμα σε όλα αυτά είναι ότι όταν τα ξεχνάω δεν με πονάει τίποτα... Απλά όταν μου μπει η σκέψη στο μυαλό πάντα επικεντρωνομαι σε αυτό που θεωρώ ότι με ποναει και ο πόνος γίνεται τότε εντονότερος...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    Γιατί να αγχώνεσαι για μια εβδομάδα ακόμα μέχρι να κάνεις τον υπέρηχο? μπορείς ακόμα και στα επείγοντα ενός νοσοκομείου, κέντρου υγείας να πας, κοιλιά είναι και φυσικά δίνουν σημασία άμεσα, ακόμα και με μια ψηλάφηση ο ιατρός μπορεί να εκτιμήσει και να σε καθησυχάσει...

Similar Threads

  1. Λέει ότι τον πιέζω
    By lindsay_ed in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 81
    Last Post: 11-08-2020, 21:02
  2. Πόνος στην κοιλιά και στην πλατη
    By GeorgeK in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 19
    Last Post: 09-01-2020, 20:26
  3. πόνος στο στομάχι και χαμηλά δεξιά στη κοιλια
    By anestef in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 18-08-2019, 08:06
  4. ΠΟΝΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΟΣ ΦΟΒΟΣ!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-10-2012, 03:19
  5. πονοσ στη κοιλια
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 01-02-2010, 18:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •