Το πρόγραμμα της γυναίκας μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876

    Το πρόγραμμα της γυναίκας μου

    Η γυναίκα μου που είναι διπολική είχε φτάσει σε κάποιο σημείο τα 96 κιλά στο 1,76 ύψος. Η αγωγή που έπαιρνε τότε ήταν 3χ400mg Tegretol, 600mg seroquel XR και 2χ150mg effexor. Ξεπερνώντας το επεισόδιο της κατάθλιψης πήρε την απόφαση να φτιάξει το σώμα της. Και αποφάσισε να το κάνει με διατροφή και muay thai.

    Η διατροφή που έκανε και κάνει ακόμα είναι να τρώει λαχανικά με κρέας χωρίς λίπος καθόλου τζανκ,γλυκα, ζαχαρη και λιπαρά. Τρώει βρώμη με νερό το πρωί, ενα φρούτο στις 10 το μεσημεριανό της, έχει για σνακ κρέπα από βρώμη που βαζει ασπράδια αυγού τυρί cottage πρασινη πιπεριά και τη ψήνει σε τεφάλ. Τη μία ημέρα θα φάει είτε κρέας ειτε κοτοπουλο, είτε γαλοπουλα (μπιφτεκιά με βρώμη), ειτε ψάρι. Το λάδι που λαμβάνει το τρώει πάντα ωμό και δεν τρώει ποτέ πάνω από 5 κουταλιές της σούπας την ημέρα. Τα δε λαχανικά που τρώει τα κάνει ειτε στον ατμό, είτε ψητά, ειτε τρώει αντι για λαχανικά μαυρο ρύζι ή μακαρονια.

    Αν θελήσει ποτέ να φάει γλυκό τότε κάνει κρέπα βρωμης με σταφίδες και λίγη κουβερτούρα.

    Λιγό πολύ αυτά τρώει αλλά έχει παρα πολλές εναλλαγές στο συνδυασμό και τρόπο μαγειρέματος που δεν την απασχολεί πλέον καθόλου και επειδή την ακολουθώ και εγώ παιδιά συνήθεια είναι. Η γεύση είναι μέχρι τον οισοφάγο από εκεί και πέρα όλα τα φαγητά είναι ίδια.

    Πίνει αρκετό νερό και είχε σκοπό να μην χάνει πάνω από 2-2,5 κιλά τον μήνα γιατί δεν ήθελε να της κρεμάσει το σώμα της και για να μην έχει ραγάδες. Περισσότερο όμως μέτραγε το λιπος της και όχι τα κιλά της.

    Παίρνει ηλεκτρολυτες, συμπλεγμα Β, φυλλικό οξύ

    Στη γυμναστική τώρα. Πήγε σε ένα γυμναστήριο της γειτονιάς που έχουν muay thai και ξεκίνησε πολυ χαλαρά δεν βιαζόταν να δει αποτελέσματα, ήθελε να το κάνει όσο πιο ανώδυνο γινόταν. Μου είπε μόλις πως τη πρώτη της πραγματική προπόνηση τη τελείωσε μετά τον 4ο μήνα, ενω μέχρι τότε πήγαινε μέρα παρά μέρα το 5ο μήνα έκανε 4 προπονήσεις. Από τον 6ο μήνα και μετά πήγαινε κάθε ημέρα και κάθε Σαββατο κάνει βάρη, ενώ κάθε υριακή πρωί πάει για τρέξιμο.

    Λοιπόν πάμε στο σημερα που έχυν περάσει 2 χρόνια χωρίς επεισόδιο

    Σήμερα παίρνει 2χ400mg Tegretol, 200mg seroquel 150mg effexor και πάει για να μειώσει στο 150mg το seroquel και στο 1 tegretol. ενώ το effexor να μείνει για την ώρα όπως είναι.

    Είναι στο 1,76 στα 67 κιλά και στο 11% με 12% λίπος. Το σημαντικότερο από όλα είναι πως είναι σε νορμοθυμία κοιμάται το 8ωράκι της σταθερά δηλαδή στις 11 και μισή κοιμάται ο κόσμος να χαλάσει.

    Το μυστικό της ήταν πως δεν βιαζόταν και πως την αλλαγή στην διατροφή την έκανε σταδιακά και όχι απότομα, ξεκίνησε να κόβει κακιές συνήθειες σιγά σιγά.

    Επ' ουδενι δεν προτεινω σε κανέναν και σε καμία να ακολουθήσει το πρόγραμμα της, απλώς λέω τι έκανε.

  2. #2
    YokoChoco
    Guest
    Κοίτα... οταν κάποιος παίρνει αρκετά φάρμακα ανοίγει η όρεξη, οταν δεν γυμνάζεται κιόλας είναι φυσικό να βάλει κιλά.

    Η σύζυγος σου πάντως έχει κάνει πολλά, δλδ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ γυμναστική + διατροφή, αυτό δεν μπορούν να το κάνουν όλοι.
    Μπράβο της που κατάφερε να χάσει 29 κιλά!!!

    Θυμάμαι ήμουνα κάποτε 103 κιλά(προ 10ετίας όταν πάντα ήμουνα 73-74 μάξιμουμ) σήμερα ζυγίστηκα στα 82(από 84 προ 15 μέρες).

    Ενώ είχα φτιάξει την διατροφή μου(πέρυσι το καλοκαίρι) μετά την σπονδυλοδεσία τον Οκτώβριο άρχισα το πολύ φαγητό για να ''δέσει'' η τομή,
    πήρα κιλά(από 80.5 στα 85.5) έχασα λίγο πήγα 84 κ τώρα με 15 μέρες ισορροπημένη διατροφή κατέβηκα στα 82 με στόχο τα 79 κάποια στιγμή.
    Υψος 1.82.

    Η μόνη άσκηση που μπορώ να κάνω ειναι περπάτημα λόγω του χειρουργείου.

    Εμένα η διατροφή μου κινείται διαφορετικά λόγω και ευερέθιστου εντέρου που έχω αλλά και ΓΟΠ.

    Πρωί: 1 κ.σ. παραφινέλαιο, 1 ποτήρι νερό, 1 ποτήρι νερό με 1,5 κ.σ. ψύλλιουμ, 1 φέτα ψωμί με ταχίνι κ μέλι

    Δεκατιανό: 2 ακτινίδια, ξηροί καρποί ή άπαχο σοκολατούχο γάλα χωρίς ζάχαρη

    Γεύμα: Μπιφτέκι άπαχο 230γρ., ρύζι καστανό ή μακαρόνια με παρμεζάνα κ λίγη σαλάτα ή μόνο σαλάτα(συνήθως καλαμπόκι ή καρότα ή μαρούλι τ'άλλα λαχανικά μου προκαλούν διάρροιες λόγω ευερέθιστου).

    Απόγευμα: 1 τόστ γαλοπούλα τυρί

    Βράδυ: All bran 3 κ.σ. και 1 γιαούρτι

    Πριν τον ύπνο: 2 ποτήρια γάλα(μαζί με κάψουλα Tonalin CLA)

    (προσπαθώ για αρκετό νερό, η διατροφή φτιάχτηκε με την βοήθεια διατροφολόγου σύμφωνα με το ότι δεν τρώω όσπρια και αρκετά λαχανικά λόγω ευερέθιστου και ΓΟΠ, λάδι τρώω το πολύ 2 κ.σ. σησαμέλαιο δεν τρώω ελαιόλαδο είμαι αλλεργικός)

    Φαρμακευτική αγωγή:
    25 mg Lyrica, 100mg Solian, 1/2 7.5mg Imovane(άλλοτε ολόκληρο) + 2 κάψουλες Rhodiola κάποιες φορές πίνω και Μελισσόχορτο
    Πάθηση: Οριακή με κάποια Διπολικότητα, Ναρκισσιστική, ΙΔΨ, Σωματοδυσμορφική,ΓΑΔ, Αγοραφοβία κτλ κτλ(μην τα γράψω όλα)
    + Ευερέθιστο, Αλλεργία, Αναιμία, Σπονδυλοδεσία και Εκφυλιστική Νόσος, ΓΟΠ κτλ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Ενταξει εγώ τη γνώρισα οταν ηταν 83 κιλά μετά πήγε 96 και εκεί αποφάσισε μόνη της, εγώ δεν ελεγα κιχ γιατί δεν είχα και το δικαίωμα να πω κάτι. Μόνη της το αποφάσισε, μόνη της το ξεκίνησε, εγώ το μόνο που της είπα είναι πως οτι τρωει εκεινη θα τρωω και εγω για να έχει συμπαράσταση.

    Α και το έκανε στα 41της αφου έκανε ένα τσεκ απ και πηγε και σε καρδιολόγο να της δώσει το οκ

    Μια χαρά το πας το πρόγραμμα σου, σου εύχομαι πραγματικά να πιάσεις τους στόχου σου.

  4. #4
    YokoChoco
    Guest
    Αν καταλαβαίνω καλά τρώει για μεσημέρι ένα φρούτο αυτό λες;; Και μετά σνάκ η κρέπα με βρώμη;; Οπότε το βράδυ τρώει την σαλάτα με το μπιφτέκι;;

    Νομίζω ότι πρέπει να το αλλάξει λίγο γιατί έχει έλλειψη από θερμίδες και γυμνάζεται κάθε μέρα, δεν ξέρω αν παίρνει ρόφημα πρωτείνης κτλ, οπότε:

    ΠΡΩΙ: 4 ασπράδια αβγών και 1 κρόκος με βρώμη στο τεφάλ χωρίς λάδι

    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ: 1 φρούτο(αχλάδι ή ξινόμηλο ή μισή μπανάνα) και 4-5 αμύγδαλα

    ΜΕΣΗΜΕΡΙ: Μπιφτέκι ή ψάρι και σαλάτα ή λαχανικά στον ατμό +1 φέτα ψωμί σίκαλης (ή 60γρ ρύζι καστανό)

    ΣΝΑΚ: 1 φρούτο(ή 1 ποτήρι κεφίρ) και 2 καρύδια

    ΒΡΑΔΥ: Μπιφτέκι ή ψάρι και σαλάτα ή 1 μπαγκέτα ολικής με γαλοπουλα και απαχο τυρι ή απαχο γιαουρτι και σαλάτα

    ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΚΛΙΣΗ: 1 ποτήρι γάλα 2%

    έτσι περίπου πάνε τα προγράμματα των διατροφολόγων

    ΓΛΥΚΑ(1-2 φορές την εβδομάδα):
    Ρυζόγαλο ή μαύρη σοκολάτα(70-85% κακάο) ή απαχο γιαούρτι με λίγο οργανικό μέλι ή μία φέτα ψωμί με ταχίνι κ μέλι κτλ κτλ κάπως έτσι

    Στην διατροφή δεν μπορούμε να αποκλείουμε το καστανό ρύζι που είναι η πιο αγνή τροφή(αρχές Μακροβιοτικής Διατροφής) και το ψωμί ολικής άλεσης(σε μικρές ποσότητες).
    Επίσης εκτός απο ελαιόλαδο είναι εξίσου καλό το σησαμέλαιο ίσης βιολογικής αξίας.

    Επίσης στο θέμα βιταμίνες, τις παίρνουμε πχ 1-2 μήνες σερί, αφήνουμε 1 μήνα να ξεκουραστεί το σώμα και ξαναξεκινάμε και όχι όλες μαζί επιβαρύνεται το συκώτι.
    Πχ εγώ παίρνω τώρα Rhodiola και CLA. Όταν τα ολοκληρώσω θα αφήσω 15-20 μέρες ''κενό'' και μετά θα πάρω πολυβιταμίνη Centrum Men για 1 μήνα, μετά παύση και ξανά Rhodiola και CLA και τούμπαλιν.

  5. #5
    YokoChoco
    Guest
    5 κ. σούπας λάδι είναι πολύ, καλύτερα 2 και να τρώει μερικούς ωμούς ξηρούς καρπούς όπως καρύδια και αμύγδαλα(ως πρώτη επιλογή αυτά τα δύο)
    από κει και πέρα, λίγο ταχίνι ή φυστικοβούτυρο, κάσιους ή φυστίκια αιγίνης πρέπει να καταναλώνονται(σε ελάχιστες ποσότητες πχ 1 κουταλάκι ταχίνι
    είναι αρκετό ή 5-6 φυστίκια αιγίνης). Να πίνει βιολογικό γάλα ή γιαούρτι άπαχο χρειάζεται ασβέστιο και λόγω ηλίκιας, και γώ 41 είμαι.

    Επίσης ως γλυκό ένα ζεστό κακάο(πχ Van Hauten, Green&Blacks, Valrhona) με λίγη φρουκτόζη ή ζάχαρη καρύδας, γλυκόριζα, τζίντζερ κ κανέλα, θα
    την καλύψει(και δεν έχει πολλές θερμίδες), μπορεί εναλλακτικά να βάλει ασπαρτάμη αλλά καλύτερα όχι συνέχεια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Οχι στις 10 τρωει φρουτο, το μεσημερι τρώει γευμα κανονικό. Δεν παίρνει συμπληρώματα , δεν μπορώ να της πω τίποτα για το πρόγραμμα της ασε μην μου ρίξει καμια καλαμιά, αλλά το κάνει πολυ καλά μετράει μάκρος και είναι πλουσιο

  7. #7
    YokoChoco
    Guest
    Μία πολυβιταμίνη ανά διαστήματα καλό κάνει, ειδικά όταν γυμνάζεται κανείς καθημερινά.
    Επίσης νομίζω είναι οκ η διατροφή της απλά ένας διατροφολόγος θα πρόσθετε στα σίγουρα ωμούς ξηρούς καρπούς και βιολογικό γάλα ή γιαούρτι.
    Σε μικρές ποσότητες.
    Εύγε πάντως στην σύζυγο σου που παρά την Διπολική της μια χαρά τα καταφέρνει... υπόδειγμα για πολλούς.

  8. #8
    YokoChoco
    Guest
    Προχθές είδα στη ζυγαριά 81.2 την επόμενη 81.8 κτλ νομίζω κινούμαι στα 81.5 το πρωί νηστικός, είμαι σε καλό δρόμο.
    Περιόρισα τα γλυκά πάρα πολύ, μόνο μαύρη σοκολάτα τρώω 1-2 φορές την εβδομάδα.
    Επίσης περιόρισα το μέλι πάρα πολύ 1 κ.γ. το πρωί με ψωμί κ ταχίνι. Ενώ έτρωγα τουλάχιστον 3-4 κ.σ. καθημερινά.
    Ένα πράγμα χρειάζεται ο ''ψυχικά'' ασθενής για να αποδώσει η θεραπεία του, να βάλει ΟΡΙΑ στον εαυτό του.
    ΟΡΙΑ=ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ και να το ακολουθήσεις πιστά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Επειδή παίρνει πολύ καιρό φάρμακα πολλά χρόνια, δεν θέλει να παίρνει σκευάσματα. Εν τω μεταξύ για κάποια χρόνια έπαιρνε στατίνες ( είχε φτασει η ολική χοληστερόλη κάποια στιγμή άνω του 430, είχε υποθυροειδισμό ) και είχε κουραστεί γενικά από την όλη κατάσταση από το πρωί μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί να παίρνει φάρμακα. Τώρα πλέον παίρνει μόνο τα ψυχιατρικά φάρμακα της.
    Στη γλυκιά τη κρέπα που κάνει πετάει κανα ξηροκάρπι από πάνω και γιαουρτι τρώει

    Μην νομίζεις πως δεν κάνει παρασπονδίες, μια φορά στις 10 μέρες θα φάει και αυτή τα σουβλάκια ή τη πίτσα της ή τη φερέρο πάστα της, απλώς θα το κάνει μια φορά στις 8-10 μέρες.

    Εδώ και κανα εξάμηνο είναι σε κατάσταση συντήρησης δηλαδή κάνει διατροφή συντήρησης και αναγκαστικά δεν γυμνάζεται επειδή είναι στο σπίτι λόγω της κατάστασης. Μόνο τρέξιμο και προπονησούλα ασκησεων.

    Η δημιουργία προγράμματος της έχει αλλάξει τη ζωή καθολικά όχι μόνο στο σώμα, είναι ψυχολογικά σε πολυ καλή κατάσταση. Το μυστικό για αυτή είναι να έχει ο ενδιαφερόμενις υπομονή. Είχε προσπαθήσει και πριν τη γνωρίσω να φτιάξει το σώμα της αλλά απέτυχε για δύο λόγους. Δεν είχε υπομονή περίμενε να δει αποτελέσματα και επειδή δεν έβλεπε σύντομα ,το παράτησε και ο άλλος λόγος είναι το είδος της άθλησης που θα κάνει κάποιος, τα βάρη κάθε μέρα τα έκανε αγγαρεία ενώ το muay thai που κάνει τώρα το λατρεύει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Εκανε βαρη για να χασει κιλα;; Βασανιστηριο μου ακουγεται... Και μεγαλη μυικη δυναμη να εχεις ειναι πολυ αναποτελεσματικος τροπος να αδυνατισει κανεις...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Εκανε βαρη για να χασει κιλα;; Βασανιστηριο μου ακουγεται... Και μεγαλη μυικη δυναμη να εχεις ειναι πολυ αναποτελεσματικος τροπος να αδυνατισει κανεις...
    Muay thai κάνει. Τη πρώτη φορά που προσπάθησε να τα χάσει πήγε να το κάνει με βάρη αλλά δεν της άρεσαν τα όργανα και το παράτησε.

  12. #12
    YokoChoco
    Guest
    Βάρη έκανα και'γω παλιά, σε 15 μέρες τα είχα βαρεθεί, πολύ ρουτίνα... νομίζω απέδιδα καλύτερα στην ποδηλασία και το Wing Chun μου άρεσαν και γενικά ασχολιόμουν. Είχα κάνει και Hung Gar ήταν πολύ σκληρό και κάπως βαρετό, είχε ένα σωρό φόρμες νομίζω 70 κάτι τέτοιο και 12 βάσεις-βηματισμούς κτλ

  13. #13
    YokoChoco
    Guest
    Nα μπώ λίγο στο θέμα ξανά. Έχω ένα φίλο που οκ δεν έχει κάποιο ψυχιατρικό πρόβλημα αλλά ήθελε να χάσει κιλά.
    Ήταν 1.76 και 82 κιλά κ σε 8-10 μήνες έγινε 70 κιλά, έχασε πολύ βάρος.

    Τρώει πολλά χόρτα με ωμό λάδι, γάλα με βρώμη, όσπρια, κολοκυθάκια με πατάτες, γάλα σόγιας, σόγια γλύκισμα σοκολατούχο, λίγο ψωμί, αρακά με πατάτες κτλ, έχει κόψει όμως σχεδόν το κρέας και το ψάρι, τρώει πολύ σπάνια, αλλά πίνει χλωροφύλλη μου είπε, κάτι μέταλλα σε ρόφημα και ιχθυέλαιο. Τον είδα ότι έχει χάσει πολύ μυική μάζα και του πρότινα να βάλει ξανά το κρέας στην διατροφή του αλλά άπαχο, πχ φιλέτο κοτόπουλο, γαλοπούλας, ψαρονέφρι κτλ

    Εγώ έφτασα το Σάββατο 80.4 κιλά και εχθές ήμουνα 81.2 με φοβερές ατασθαλείες ένα σωρό πάστες, παγωτό κτλ εκτός ελέγχου, λέω σήμερα ρε αγόρι μου σύνελθε, βάλε ΟΡΙΑ και ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ κ ξεκίνησα διατροφή και στόχος ειναι πλέον τα 78 κιλά(για 1.82). Είχα φτάσει προ 3ετίας 73 κιλά, αλλά έτρωγα ελάχιστα και είχα γίνει στέκα.

    Ως άσκηση λόγω της μέσης, κάνω περπάτημα πλέον, κ κοιλιακούς ραχιαίους + λίγα πους απς αλλά το μυστικό είναι η διατροφή, αμα τρώμε σωστά χάνουμε βάρος κ φτιάχνει το σώμα + το ότι ισορροπεί η ψυχική μας υγεία.

Similar Threads

  1. Πρόγραμμα 21 day fix
    By mpumpuki in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3
    Last Post: 26-09-2014, 19:12
  2. πλησίασμα γυναίκας
    By ioannis2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 76
    Last Post: 01-04-2012, 13:17
  3. Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ
    By Gypsy Cello in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 12-12-2011, 10:07
  4. Μερα της γυναικας
    By Lef in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 11-03-2010, 23:28
  5. Πώς θα μπω σε πρόγραμμα?
    By Sylvestrow in forum Παχυσαρκία
    Replies: 7
    Last Post: 19-02-2008, 14:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •