Επαναφορά στην πρωτη κατάσταση μετά από διακοπη αντικαταθλιπτικων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235

    Επαναφορά στην πρωτη κατάσταση μετά από διακοπη αντικαταθλιπτικων

    Υπάρχει κάποιος με εμπειρία να διακόψει μια αγωγή (όχι μόνος του έπειτα από παρακολούθηση γιατρού και αφού πρωτα ένιωσε καλα) και μετά από κάποιο διάστημα να επανήλθαν τα συμπτώματα άγχους και μαλιστα σε χειροτερο βαθμό;;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Dm89 View Post
    Υπάρχει κάποιος με εμπειρία να διακόψει μια αγωγή (όχι μόνος του έπειτα από παρακολούθηση γιατρού και αφού πρωτα ένιωσε καλα) και μετά από κάποιο διάστημα να επανήλθαν τα συμπτώματα άγχους και μαλιστα σε χειροτερο βαθμό;;
    Ναι, δυστυχώς είναι μια κατάσταση που τη βιώνουν οι περισσότεροι και θεωρώ ότι έχει να κάνει πρώτον ότι η αγωγή διακόπηκε νωρίς -ακόμα και με παρακολούθηση γιατρού όπως γράφεις- και κατά δεύτερο ότι δεν ήταν η 100% σωστή αγωγή για σένα συγκεκριμένα. Πόσο καιρό διήρκεσε η θεραπεία σου και τι πήρες?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Κατι λιγοτερο από ένα χρονο εκανα αγωγή με το cipralex και εφτασα μέχρι 15 mg

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Dm89 View Post
    Κατι λιγοτερο από ένα χρονο εκανα αγωγή με το cipralex και εφτασα μέχρι 15 mg
    Ναι εγώ που δεν είμαι από της βαριές περιπτώσεις περνώ σχεδόν δύο χρόνια φάρμακα και ακόμα τα χρειάζομαι. Τουλάχιστον το stedon! Όταν έχω σκέψεις αυτοκτονίας, η γενικά άσχημες σκέψεις το stedon με βοηθάει, εάν το κόψω δεν ξέρω πως θα λειτουργήσει ο οργανισμός μου!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Dm89 View Post
    Κατι λιγοτερο από ένα χρονο εκανα αγωγή με το cipralex και εφτασα μέχρι 15 mg
    Ακριβώς αυτό εννοούσα.. Τελικά οι ψυχίατροι είναι τα πιο επικίνδυνα άτομα. Φαντάσου σε έφτασε 15mg που για εσιταλοπράμη είναι δυνατή δόση -μέχρι 20 φτάνει- και σε σταματάει -μαχαίρι να υποθέσω?- σε κάτι λιγότερο από χρόνο.. όχι μόνο τα συμπτώματα επανήλθαν λογικά θα φρίκαρες τελείως με κρίσεις κάθε 5 μέρες κτλ.. Κι όλο αυτό στη συνέχεια καταλήγει πάλι σε ζάναξ ή κόκκινες γραμμές τέλος πάντων και ξεκινάει το νέο μαρτύριο να ξεκόψεις από τα αγχολυτικά. Ενώ τι έπρεπε να κάνει ο άχρηστος???? Να σε πάει από τα 15mg στα 10mg για ενάμιση χρόνο ακόμα και να σού κάνει σβήσιμο με 5 mg για τουλάχιστο 3 χρόνια και αναλόγως το πως θα πας εν ανάγκη να σού αλλάξει και αντικαταθλιπτικό ξεκινώντας νέο κύκλο. Βιάζονται πολύ αυτοί οι γιατροί. Τα ssri's Δεν κόβονται έτσι δυστυχώς

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Quote Originally Posted by Baboulas View Post
    Ακριβώς αυτό εννοούσα.. Τελικά οι ψυχίατροι είναι τα πιο επικίνδυνα άτομα. Φαντάσου σε έφτασε 15mg που για εσιταλοπράμη είναι δυνατή δόση -μέχρι 20 φτάνει- και σε σταματάει -μαχαίρι να υποθέσω?- σε κάτι λιγότερο από χρόνο.. όχι μόνο τα συμπτώματα επανήλθαν λογικά θα φρίκαρες τελείως με κρίσεις κάθε 5 μέρες κτλ.. Κι όλο αυτό στη συνέχεια καταλήγει πάλι σε ζάναξ ή κόκκινες γραμμές τέλος πάντων και ξεκινάει το νέο μαρτύριο να ξεκόψεις από τα αγχολυτικά. Ενώ τι έπρεπε να κάνει ο άχρηστος???? Να σε πάει από τα 15mg στα 10mg για ενάμιση χρόνο ακόμα και να σού κάνει σβήσιμο με 5 mg για τουλάχιστο 3 χρόνια και αναλόγως το πως θα πας εν ανάγκη να σού αλλάξει και αντικαταθλιπτικό ξεκινώντας νέο κύκλο. Βιάζονται πολύ αυτοί οι γιατροί. Τα ssri's Δεν κόβονται έτσι δυστυχώς

    Φιλε μου δεν μου το έκοψε κατευθειαν αφού πήγα στα 15 και ένιωσα ότι έχω στρώσει καλα πηρα για κανα δίμηνο 10 mg μετά για κανένα μηνα 5 mg μετά για κανένα ΔΥ βδομαδα μερα παρα μερα 5 mg και μετά διεκοψα

Similar Threads

  1. Διακοπή Αντικαταθλιπτικών
    By Kapa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 01-07-2020, 18:43
  2. Διακοπή αντικαταθλιπτικών
    By Dorian94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 29-04-2020, 12:37
  3. Διακοπή Αντικαταθλιπτικών
    By Dorian94 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 29-04-2020, 12:33
  4. Διακοπη αντικαταθλιπτικων
    By Stasy89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 28-08-2018, 03:29
  5. Replies: 2
    Last Post: 22-10-2013, 13:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •