Τα πιο βαριά/ήπια αντικαταθλιπτικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398

    Τα πιο βαριά/ήπια αντικαταθλιπτικά

    Τι εμπειρια είχατε από τα αντικαταθλιπτικά?Τα πήρατε η είχατε επιφυλάξεις?Ο ψυχολόγος μου σε συνεργασία με τον ψυχιατρο μου κατέληξαν ότι πρέπει να αρχίσω cipralex και enlift..Αυτό που με φοβίζει είναι ότι στην αρχή μπορεί να σου προκαλέσει έντονο άγχος και ταχυκαρδία,πράγμα που τα εχω και από μόνη μου αυτά!!Στο νοσοκομείο θα με στείλει αυτό το χάπι,γι'αυτό φοβάμαι...φοβάμαι αρκετά...
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Ακολουθησε τις οδηγιες του γιατρου σου. Ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος, οτι κι αν σου εμφανισει θα ξερεις οτι ειναι απο τις παρενεργιες και θα περασει μπορει και να μην εχεις. Μαλλον διαβασες τις παρενεργιες ε? Καλη αρχη

  3. #3
    Για καθε σωματική ανησυχία καλούμε τον ψυχιατρο μας και το συζητουμε αμεσα. Εχω παρει αρκετα διαφορετικά αντικαταθλιπτικά κανενα δε με εκανε χειρότερα. Μπροστα στις κρισεις αγχους, αποπροσωποιηση, αποπραγματοποιηση, εστω η ταχυκαρδία μου φαινοταν φυσιολογικοτατη. Οταν ξεκιναμε ληψη χαπιου με φοβο περισσότερο αυτο κάνει τη ζημια. Και ναι ειναι υποχρεωμένος να απαντα στα τηλεφωνηματα σου για τυχον αποριες. Καλη αρχη.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το πιο βαρυ θεωερω το Remeron, , .............το θεωρω βαρυ κατα την γνωμη μου , παντα με την επιδραση που εχει σε μενα ..........................και ταχω δοκιμασει οοοοοοοοολα ......
    Last edited by Macgyver; 17-03-2020 at 00:30.

  5. #5
    Αγαπητέ Μακ, η μιρταζαπινη ως μοναδικο μείον ειναι η αυξηση ορεξης. Εμενα τουλάχιστον μου την ανοίγει. Κατα τα άλλα για υπνο άψογο και διαθεση καλη. Εβγαλαν και γενοσημο γιατι ως γνωστόν ειχε τσιμπημενη τιμή.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Αγαπητέ Μακ, η μιρταζαπινη ως μοναδικο μείον ειναι η αυξηση ορεξης. Εμενα τουλάχιστον μου την ανοίγει. Κατα τα άλλα για υπνο άψογο και διαθεση καλη. Εβγαλαν και γενοσημο γιατι ως γνωστόν ειχε τσιμπημενη τιμή.
    Mηπως γνωριζεις αν και το entact ανοιγει την ορεξη?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Αγαπητέ Μακ, η μιρταζαπινη ως μοναδικο μείον ειναι η αυξηση ορεξης. Εμενα τουλάχιστον μου την ανοίγει. Κατα τα άλλα για υπνο άψογο και διαθεση καλη. Εβγαλαν και γενοσημο γιατι ως γνωστόν ειχε τσιμπημενη τιμή.
    Oχι απλα ανοιγει τρηνορεξη ,ντιαρ C.C . , ειναι αδυνατον να σταμαματησεις να τρως , τρομακτικο φαρμακο , λεω εγω .....

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    7
    Gia66 τα ξεκίνησες; Ποιο απο τα δυο; Εγω ειμαι να ξεκινησω τα enlift, αλλά οπως κι εσυ φοβαμαι τι παρενεργειες...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by IoannisSM View Post
    Gia66 τα ξεκίνησες; Ποιο απο τα δυο; Εγω ειμαι να ξεκινησω τα enlift, αλλά οπως κι εσυ φοβαμαι τι παρενεργειες...
    Τα πήρα 3 μέρες.Εγινα χειροτερα από ότι ήμουν!!Από την ταχυκαρδία και την ναυτία κόντεψα να χάσω τις αισθήσεις μου...και το χειρότερο είναι ότι είμαι πολλές ώρες μόνη με ένα μωρό παιδι!!Μίλησα με την ψυχολόγο μου και της είπα την κατάσταση,μάλλον θα τα σταματήσω...χίλιες φορές να αρχίσω σεροτονίνη και μελανίνη από το φαρμακείο παρα αυτό το πράγμα..μου πέφτουν βαριά ρε παιδιά δεν το αντέχω,εγώ ούτε ντεπον δεν παίρνω...
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Τα πήρα 3 μέρες.Εγινα χειροτερα από ότι ήμουν!!Από την ταχυκαρδία και την ναυτία κόντεψα να χάσω τις αισθήσεις μου...και το χειρότερο είναι ότι είμαι πολλές ώρες μόνη με ένα μωρό παιδι!!Μίλησα με την ψυχολόγο μου και της είπα την κατάσταση,μάλλον θα τα σταματήσω...χίλιες φορές να αρχίσω σεροτονίνη και μελανίνη από το φαρμακείο παρα αυτό το πράγμα..μου πέφτουν βαριά ρε παιδιά δεν το αντέχω,εγώ ούτε ντεπον δεν παίρνω...
    Μηπως εχεις επιλοχιο καταθλιψη που λενε;
    Ποιο απο τα 2 δοκιμασες;
    Διαβασα λιγο την ιστορια σου και βλεπω ταυτιζομαι σε μεγαλο βαθμο. Πότε ξεκινησαν τα σωματικα;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by IoannisSM View Post
    Μηπως εχεις επιλοχιο καταθλιψη που λενε;
    Ποιο απο τα 2 δοκιμασες;
    Διαβασα λιγο την ιστορια σου και βλεπω ταυτιζομαι σε μεγαλο βαθμο. Πότε ξεκινησαν τα σωματικα;
    Όχι δεν είναι επιλοχειο κατάθλιψη,όλα ξεκίνησαν όταν συγγενικό μου πρόσωπο έπαθε κάτι πολύ σοβαρό μπροστά μου, βέβαια σε μεγάλη ηλικία και όλα άρχισαν από τότε...από το άγχος μου ανέπτυξα υποχονδρίαση και όλη την ώρα ψαχνομαι με διάφορα που μου συμβαίνουν...
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Τι εμπειρια είχατε από τα αντικαταθλιπτικά?Τα πήρατε η είχατε επιφυλάξεις?Ο ψυχολόγος μου σε συνεργασία με τον ψυχιατρο μου κατέληξαν ότι πρέπει να αρχίσω cipralex και enlift..Αυτό που με φοβίζει είναι ότι στην αρχή μπορεί να σου προκαλέσει έντονο άγχος και ταχυκαρδία,πράγμα που τα εχω και από μόνη μου αυτά!!Στο νοσοκομείο θα με στείλει αυτό το χάπι,γι'αυτό φοβάμαι...φοβάμαι αρκετά...
    ακουσεμε, να τα παρεις μετα απο φαγητο, ειδικα το cipralex!, ιοτις ετσι μπορει να εχει πιο καλη δραση, μαζι με την χονευση του φαγητου δλδ.
    Τα RALDON τα εχεις δοκιμασει? ειναι πολυ καλα, ιδιο πραγμα ειναι κι αυτα με αυτα που λες εσυ. Εσεταλοπραμη ειναι η κυρια δραστικη τους ουσια. Τα ΕΝΤACT ειναι ακριβως ιδια με τα
    cipralex, αλλα λιγοτερο απο 5μλ δεν αξιζει να παρεις.
    Παιζει ρολο αν εεις καταθλιψη,αν εχεις αγοροφοβια, η αν εχεις κρισεις πανικου, για καθε περιπτωση ειναι και αλλη δοσολογια. Αυτα που σου λεω εγω ειναι αυτα που γραφουν πανω , στα χαρτια τους δλδ.
    Ο γιατρος σου θα σου πει την δοσολογια. Ο ψυχολογος δεν θα παρει ευθυνη λογικα για τα φαρμακα, ωστε να μην βρεθει σε δυσκολη θεση.Το θεμα ειναι τι πρεπει να κανεις λιγουλακι υπομονη, οτι και να παρεις, οποια και να παρεις στο τελος, θα πρεπει να περιμενεις γυρο στις 2 εβδομαδες για να δις αποτελλεσματα, το καλο ειναι οτι η νεα γενια -αυτα που σου ειπε ειναι μου γενεται η νε γενια - αυτα λοιπον δεν θα καταλαβεις καν οτι τα παιρνεις, μονο στην αρχη, αλλα δεν εχουν ουτ πικριλες οπως παλιοτερα, ουτες τυποτα!! Μην φοβασαι, κι αν εχεις αποριες, εδω ειματε.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Καλησπερα κι απο μενα. Ειμαι στην 8η μέρα που παίρνω cipralex, ξεκινησα 1/4 και ανα 3 ημερες αυξανω τη δοση κατα 1/4.

    Ταυτόχρονα μου ειπε να παίρνω μισο lexotanil πρωί και μισο βράδυ.

    Τις προηγούμενες μερες είχα μια ναυτια, η υποια υποχωρουσε με το lexotanil η με ενα ποτηρι κρασι

    Σημερα μου έχει φερει πολυ έντονη ανησυχία, θολούρα, και καποιες στιγμές νιώθω σα να παω να χασω το μυαλο μου. Με εχει τρομάξει σε βαθμο που με δυσκόλεψε και στην οδήγηση

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by tsaros View Post
    Καλησπερα κι απο μενα. Ειμαι στην 8η μέρα που παίρνω cipralex, ξεκινησα 1/4 και ανα 3 ημερες αυξανω τη δοση κατα 1/4.

    Ταυτόχρονα μου ειπε να παίρνω μισο lexotanil πρωί και μισο βράδυ.

    Τις προηγούμενες μερες είχα μια ναυτια, η υποια υποχωρουσε με το lexotanil η με ενα ποτηρι κρασι

    Σημερα μου έχει φερει πολυ έντονη ανησυχία, θολούρα, και καποιες στιγμές νιώθω σα να παω να χασω το μυαλο μου. Με εχει τρομάξει σε βαθμο που με δυσκόλεψε και στην οδήγηση
    Καλησπέρα!
    Το ίδιο μου είπε και μένα ο γιατρός μου να κάνω με το enlift. Βέβαια το έπαιρνα συνδυαστικά με ένα άλλο φάρμακο και τις πρώτες μέρες μου έφερε ανησυχία και ταχυκαρδίες. Μου είπε να το σταματήσω μια μέρα και μετά να το πάρω ξανά και να ανεβάσω τη δόση μόνο όταν σταματήσει η οποιαδήποτε παρενέργεια. Σε μένα λειτούργησε αυτό.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Τι εμπειρια είχατε από τα αντικαταθλιπτικά?Τα πήρατε η είχατε επιφυλάξεις?Ο ψυχολόγος μου σε συνεργασία με τον ψυχιατρο μου κατέληξαν ότι πρέπει να αρχίσω cipralex και enlift..Αυτό που με φοβίζει είναι ότι στην αρχή μπορεί να σου προκαλέσει έντονο άγχος και ταχυκαρδία,πράγμα που τα εχω και από μόνη μου αυτά!!Στο νοσοκομείο θα με στείλει αυτό το χάπι,γι'αυτό φοβάμαι...φοβάμαι αρκετά...
    Λοιπόν... Το Cipralex kαι το Enlift είναι τα ίδια φάρμακα περιέχουν την ουσία escitalopram ή εσιταλοπράμη. Προσωπικά έχω πάρει τη συγκεκριμένη ουσία και δεν είχα κανέναν ενδοιασμό λόγω ψυχωτικών κρίσεων οι οποίες με βασάνισαν άσχημα. Στο cocktail ΑΡΓΌΤΕΡΑ προστέθηκε και αντιψυχωτικό σε μικρή δόση το βράδυ. Δεν μπορώ να πω πάει καλά το πράμα μέχρι στιγμής. Η ταχυκαρδία που γράφεις ξέρεις τι γίνεται? Λόγω της εμμονής που έχουν οι πρωτάρηδες με το φάρμακο π.χ 'ωχ φίλε τι κατάπια τώρα' ή κάθονται πάνω από ένα ρολόι και χρονομετρούν πότε θα τους πιάσει , τέλος πάντων όλος αυτός ο πανικός που τον προκαλεί μόνος του ο πάσχων μπορεί ας πούμεε να ανεβάσει λίγο παλμούς, δεν είναι στάνταρ ότι είναι απ' το χάπι.Οι πιο παλιοί για παράδειγμα παίρνουν τις χαπάρες του και δε νοιώθουν τίποτα απ' όλα αυτά. Φαντάζομαι τώρα που έχει περάσει ένα τετράμηνο θα έχεις λύσει ήδη όλα αυτά τα θέματα . Για πες λοιπόν πως πάει το πράμα??? Είσαι ακόμα σε αγωγή???
    Last edited by Baboulas; 01-08-2020 at 01:28.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ήπια γενικευμένη αγχώδη διαταραχή
    By Nikolas1993 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 15-12-2016, 09:32
  2. τέσσερα χρόνια καθαρή και ήπια τώρα τι;
    By margi78 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 9
    Last Post: 06-04-2016, 01:22
  3. Τα πιο βαριά φάρμακα
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 22-04-2012, 02:19
  4. ΗΠΙΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ
    By holfork in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 20-02-2012, 20:34
  5. ήπια κατάθλιψη αλλά χρόνια???
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 05-05-2008, 09:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •