Remeron
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Remeron

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140

    Remeron

    Καλησπέρα σε όλους.
    Διάβασα κάποια ποστ εδώ στο φόρουμ ότι το ρεμερον βοήθησε ορισμένους στο θέμα της αϋπνίας.
    Δεν έχω κατάθλιψη , ούτε γαδ αλλά δυσκολεύομαι να κοιμηθώ και σκεφτόμουν να το δοκιμάσω προκειμένου να μην συνεχίσω με ζαναξ καθότι είναι τρομερά εθιστικά.
    Είναι εθιστικό το ρεμερον;
    Ξερετε αν απαιτειται συνταγή γιατρού για να το προμηθευτώ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Ναι, το Remeron κανει θαυματα για τον υπνο, αλλα σε πολυ μικρες δοσεις. Tο χρησιμοποιω συχνα. Εαν ειναι ηπια αυπνια, παιρνω 3.5 mg (1/8 του 30mg χαπιου) σε 40 λεπτα δουλευει και προκαλει ενα πραγμα σαν τεχνητη κουραση, σαν να δουλευες ολη μερα ασταματητα και επιτελους χαλαρωσες, με αυτον τον τροπο προκαλει υπνο. Εαν ειναι πιο σοβαρη αυπνια, τοτε 7mg (1/4 του 30mg χαπιου) ειναι ακομα πιο δυνατο, knock out. Με 7mg μπορει να ειναι τοσο δυνατο που μπορει να παραπατας. Συνηθως δρα σε 40 λεπτα με μια ωρα. Εν παση περιπτωση θα χρειαστεις κοφτη χαπιων.
    Εθιστικο δεν ειναι με την κλασσικη εννοια, αλλα ψυχολογικα μπορει να εθιστεις οταν δεν μπορεις να κοιμηθεις και καλυτερα να μην χρησιμοποιειται καθε μερα, αν και ειναι πολυ η μικρη η δοση, παρατηρησα οτι χανει τελειως τη δραση του αν χρησιμοποιειται πανω απο 3 μερες στη σειρα και θες περισσοτερα mg. Σαφως καλυτερα να χρησιμοποιεις Remeron παρα Ζαναξ. Το Remeron σε μικρες δοσεις παντα -σε μεγαλυτερες εχει μικρη ή και καθολου δραση για τον υπνο-, δρα εναντια στην αυπνια επειδη ειναι ισχυρο H1 αντιισταμινικο, και δρα επισης στους υποδοχεις 5-HT2 και 5-HT3. Αυτο σημαινει οτι εκτος απο υπνωτικο, λειτουργει και σαν ισχυρο αντιεμετικο για την ναυτια.
    Το παιρνεις και χωρις συνταγη, αλλα ειναι λιγακι ακριβο, κανει 12-13ε αν θυμαμαι καλα. Με ηλεκτρονικη συνταγογραφηση το πληρωνεις 25% ή και τσαμπα.

    Στα κατα του ακομα και με μικρα mg, πεινας σαν τρελος. Εκει λιγο πριν αρχισεις να νιωθεις την κουραση για να κοιμηθεις, θα αρχισεις επιδρομη στην κουζινα, και ιδιαιτερα σε υδατανθρακες. Την τελευταια φορα που το πηρα καθαρισα μιση συσκευασια γεμιστα διπλα μπισκοτα.
    Επισης μπορει να προκαλεσει πολυ εντονα αληθοφανη ονειρα, σε σημειο που ειναι λες και τριπαρεις. Ειναι ονειρα που τα θυμασαι για μερες, οχι απαραιτητα εφιαλτες, οτι ονειρα εβλεπα με το ρεμερον ηταν αδιαφορα ή και ενδιαφεροντα. Γιαυτο λεω οτι τριπαρεις. Γιατι μπορει να θυμασαι για μερες το ονειρο, ασχετως αν ειδες μια ανοησια.

    Y.Γ εαν επαιρνες τα ζαναξ μονο για υπνο και τα επαιρνες καθε μερα πανω απο 1 μηνα, τοτε πρεπει να κοπουν σταδιακα, ποτε τα ηρεμιστικα δεν πρεπει να κοβονται αποτομα. Μονο σταδιακα με μειωση της δοσης καθε φορα.
    Last edited by stefamw; 28-06-2020 at 19:29.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
    Αφού μπορώ να τα πάρω χωρίς συνταγή θα πάω αύριο στο φαρμακείο να τα πάρω. Όποτε ξεκινάω με 3,5 και βλέπω πώς πάει.
    Είπες ότι εθίζεται αν τα πάρεις 3 βραδια σερί,οπότε μήπως είναι εθιστικά ;
    Για την όρεξη δεν ανησυχώ γιατί ούτως η άλλως καταβροχθίζω Χαλαρά μισό κιλό παγωτό στην καθησιά, οπότε...
    Όσον αφορά τα Ζάναξ προσπαθώ να παίρνω το πολύ δυο βραδια την εβδομάδα (0,5 mg)γιατί ξέρω τι κωλοχαπα είναι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Quote Originally Posted by teatree View Post
    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
    Αφού μπορώ να τα πάρω χωρίς συνταγή θα πάω αύριο στο φαρμακείο να τα πάρω. Όποτε ξεκινάω με 3,5 και βλέπω πώς πάει.
    Είπες ότι εθίζεται αν τα πάρεις 3 βραδια σερί,οπότε μήπως είναι εθιστικά ;
    Για την όρεξη δεν ανησυχώ γιατί ούτως η άλλως καταβροχθίζω Χαλαρά μισό κιλό παγωτό στην καθησιά, οπότε...
    Όσον αφορά τα Ζάναξ προσπαθώ να παίρνω το πολύ δυο βραδια την εβδομάδα (0,5 mg)γιατί ξέρω τι κωλοχαπα είναι.
    Ναι δοκιμασε για αρχη με 3,5 και βλεπεις. 7 παιρνω μονο οταν πρεπει να σηκωθω νωρις και πρεπει οπωσδηποτε να κοιμηθω το συντομοτερο. Εθιστικα δεν ειναι, απλα ισως ανεβαζω ανοχη γρηγορα και γιαυτο δεν με πιανουν σερι, αλλα στον καθενα τα χαπια μπορει να δρουν διαφορετικα. Στην αρχη ο υπνος ισως θα ειναι "βαρυς" και το πρωι θα δυσκολευτεις να σηκωθεις απο το κρεβατι, τις πρωτες φορες που το δοκιμασα οταν ξυπνησα επρεπε να πιω καφε για να συνελθω (μιας και ειμαι ανθρωπος του τσαγιου, σπανια πινω καφε) γιατι νομιζω οτι αν και περασαν πολλες ωρες υπνου, ακομα με επιανε και ημουν σαν μεθυσμενος. Αυτο γινεται κυριως με την 7mg δοση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Πήρα χθες περίπου 7 mg αλλά δεν με έβγαλε νοκ αουτ. Κοιμήθηκα μετά από κάνα δίωρο μετά την λήψη του χαπιού αλλά δεν με νύσταξε ιδιαίτερα.
    Ξυπνούσα πολλές φορές κατά την διάρκεια της νύχτας και έβλεπα ευχάριστα όνειρα που δεν τα θυμάμαι. Συμπλήρωσα ένα οκτάωρο ύπνου και είμαι πολύ ευχαριστημένη με αυτό.
    Έκανα πολύ ώρα να σηκωθώ το πρωί, ειμουν σε μια θολούρα -ψιλομαστουρα για κάνα δίωρο αλλά ήπια έναν εσπρέσο διπλό κι είμαι πολύ καλά τώρα.
    Νιώθω ξεκουραστη.αυτο ήταν το ζητούμενό μου ,οπότε όλα καλά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Φίλε η δοσολογία που σου προτείνει παραπάνω η κοπέλα είναι πολύ μικρή. Κατανοώ τις έρευνες που υποστηρίζουν πως όσο μικρότερη είναι η δοσολογία τόσο το κατασταλτικό αποτέλεσμα αυξάνει, αλλά δεν ισχύει πάντα.
    Σε μένα το αποτέλεσμα είναι δοσοεξαρτώμενο. Πάρε ένα 30άρι και έλα και πες μου...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Quote Originally Posted by teatree View Post
    Πήρα χθες περίπου 7 mg αλλά δεν με έβγαλε νοκ αουτ. Κοιμήθηκα μετά από κάνα δίωρο μετά την λήψη του χαπιού αλλά δεν με νύσταξε ιδιαίτερα.
    Ξυπνούσα πολλές φορές κατά την διάρκεια της νύχτας και έβλεπα ευχάριστα όνειρα που δεν τα θυμάμαι. Συμπλήρωσα ένα οκτάωρο ύπνου και είμαι πολύ ευχαριστημένη με αυτό.
    Έκανα πολύ ώρα να σηκωθώ το πρωί, ειμουν σε μια θολούρα -ψιλομαστουρα για κάνα δίωρο αλλά ήπια έναν εσπρέσο διπλό κι είμαι πολύ καλά τώρα.
    Νιώθω ξεκουραστη.αυτο ήταν το ζητούμενό μου ,οπότε όλα καλά.
    Εστω κατι ειναι και αυτο. Βεβαια ο καθενας ειναι διαφορετικος, χθες πηρα 7, αργησε λιγο να δουλεψει περασε 1 ωρα και κατι αλλα μετα παραπατουσα και πεφτοντας στο κρεβατι ουτε που το θυμαμαι σημερα, πρεπει να κοιμηθηκα αμεσως. Αν θες, δοκιμασε παραπανω, παρε 10 ή 15mg αυτη τη φορα. Εγω δεν θελω να αυξησω τη δοση γιατι κανει καλη δουλεια προς το παρον. Υποψιν οτι για να δρασει γρηγορα το στομαχι πρεπει να ειναι τελειως αδειο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Ευχαριστώ stefamw .
    Ίσως αυτό ήταν το θέμα: ότι δεν το έλαβα με άδειο στομάχι.
    Όποτε συνοψίζοντας:
    Με άδειο στομάχι ,μικρή δοση(3,5 ή 7) και όχι κάθε μέρα για να λειτουργήσει η υπναγωγός δράση και να μην αποκτήσω ανοχή στο σκεύασμα.
    Θα πρότεινες να το πάρω κάθε 5 μέρες ? Ξέρουμε ποσό χρόνο ημιζωης έχει? Κάνα διήμερο λογικά ....
    Χθες έλαβα 4 mg μελατονινης και κοιμήθηκα κάνα 6ωρο. Δουλεύει κι αυτό αλλά ξυπνάς με πολύ μαύρους κύκλους την άλλη μέρα με άρρωστη όψη σαν φυματική ...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    επαιρνα 45mg για 2 χρονια. αλλα το πηρα για καταθλιψη και αυνια. το μονο αντικαταθλιπτικο που με συνεφερε απο τη μαυριλα μου. κοιμομουν μια χαρα.
    ετσι λειτουργησε σε εμενα τουλαχισον..
    κανα μισο χρονο αργοτερα ειχα παλι αυπνια.ειπα στο γιατρο να μου το ξαναγραψει αλλα μου ειπε δε θα σου δωσω αντικαταθλιπτικο για την αυπνια και μονο.οποτε μου εδωσε αλλο φαρμακο
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Κι εγώ το έπαιρνα για χρόνια το remeron. Από κάποιο σημείο και μετά σε χαμηλή δόση μόνο για τον ύπνο.

  11. #11
    Κι εγω για υπνο περνω xanax 0.25-0.5 μου εχει πρωτεινει ο γιατρος το ρεμερον και trittico. Το ρεμερον μου λεει ειναι πιο αποτελεσματικο στον υπνο αλλα συχνα βαζεις κιλα...
    Δε ξερω ποιο να ξεκινησω...λεω για ρεμερον ανα διαστηματα σε δυσκολες μερες που πρεπει να ειμαι στη δουλεια φρεσκος...ετσι κανω και με xanax αλλα το φοβαμαι...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    δοκιμάστε trittico , σε εμένα κάνει θαύματα σε ύπνο και σε διάθεση (μέχρι τώρα)

  13. #13
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    δοκιμάστε trittico , σε εμένα κάνει θαύματα σε ύπνο και σε διάθεση (μέχρι τώρα)
    σε αγχος βοηθάει;;;;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Kriti28 trittico σε τι δοσολογία? Μου το είχαν προτείνει κι εμένα κάποιοι γιατροί . Μου είπαν καλύτερο το trittico γιατί δεν παχαίνει. Με το ρεμερον δεν πάχυνα ούτε μου αυξήθηκε η όρεξη αλλά πρήστηκα . Σαν κατακράτηση υγρών μου μοιάζει...
    Πάντως πολύ αποτελεσματικό , κοιμάμαι σε δυο ώρες .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Ξαναξεκινησα το remeron μετά από πολλά χρόνια για να με βοηθήσει στον ύπνο (δεν κοιμόμουν καθόλου για μέρες). Έχω μόλις 3 μέρες που το παίρνω. Βοηθάει (παίρνω 15 mg) αλλά ο ύπνος είναι διακεκομμενος και μετά έχω υπνηλία. Το trittico τι παρενέργειες έχει;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. remeron
    By boo in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 32
    Last Post: 05-08-2019, 10:54
  2. remeron
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 10
    Last Post: 09-05-2019, 00:08
  3. Remeron..
    By xristoforos28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 95
    Last Post: 07-07-2018, 15:05
  4. remeron
    By iremia in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 23-10-2011, 23:19
  5. remeron
    By christialena in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 02-03-2008, 01:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •