δικαιολογουμε?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    δικαιολογουμε?

    ενταξυ ρε παιδια παιρνω τα φαρμακα ευβλαβικα. ξεκινησα περπατημα με δικια σας προτροπη. εχω χασει 10 κιλα.
    αλλα ρε παιδια ειναι σωστο να καθομαι και να καπνιζω ολη μερα? δεν πρεπει να βρω μια δουλεια?
    αλλα ρωταω τον ευατο μου μπορεις? και λεω οχι. δεν μπορω. μπορει να ειναι της παθησης.
    αλλα μπορει να βγει ετσι η ζωη?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    πρεπει να κοψεις και το καπνισμα
    στη ζωη δεν κανεις αλματα αλλα ενα ενα τη φορα, θα σου πρότεινα αυτο που εκανα και εγω, γραψου οαεδ και ξεκινανα να παρακουλουθεις καποιο προγραμμα καταρτησεις εργασιας
    ποιο λιγες ώρες και ποιο ελαφρια δουλεια, και σταδιακα αναπτυξε αυτοπεποιθηση και προχωρα σε κανονικες δουλειες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μπράβο Ηλία. 10 κιλά δεν είναι και λίγα. Είδες, αρκεί να κάνεις το πρώτο βήμα και βλέπεις σιγά σιγά θετικές αλλαγές στη ζωή σου.
    Έτσι θα κάνεις και με τη δουλειά και με άλλους τομείς στη ζωή σου. Δεν γίνονται όλα από τη μια στιγμή στην άλλη. Σταδιακά.
    Ο Παύλος σου έδωσε ωραία ιδέα για τα προγράμματα κατάρτισης. Ή μπορεί να προκύψει κάτι άλλο.
    Σου είχα δώσει κι εγώ μερικές ιδέες.
    Δεν είχες αναφέρει και κάτι για τον τρύγο το Σεπτέμβριο;

  4. #4
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ενταξυ ρε παιδια παιρνω τα φαρμακα ευβλαβικα. ξεκινησα περπατημα με δικια σας προτροπη. εχω χασει 10 κιλα.
    αλλα ρε παιδια ειναι σωστο να καθομαι και να καπνιζω ολη μερα? δεν πρεπει να βρω μια δουλεια?
    αλλα ρωταω τον ευατο μου μπορεις? και λεω οχι. δεν μπορω. μπορει να ειναι της παθησης.
    αλλα μπορει να βγει ετσι η ζωη?
    Μπράβο Ηλία. Έκανες μια πολύ καλή αρχή.
    Αρχικά προσπάθησε να μειώσεις το κάπνισμα, λιγα τσιγάρα την ημέρα. Και έτσι σταδιακά θα το ελαττώσεις αρκετά.

    Εννοείται πως μπορείς να δουλέψεις, αρκεί να βρεις μια δουλειά που να σου ταιριάζει. Γράψου στον οαεδ οπως είπε και ο Παύλος, ψάχνε αγγελίες στο ίντερνετ, κάνε ερωτήσεις στα μαγαζιά.

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    οκ σας ευχαριστω... θα προσπαθησω να ελλατωσω το καπνισμα για αρχη... οσο για τον οαεδ μενω επαρχια. και οσο για τον τρυγο το σεμπτεμβριο δεν ξερω εαν θα παω τελικα γιατι ειναι δυσκολη δουλεια......

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ενταξυ ρε παιδια παιρνω τα φαρμακα ευβλαβικα. ξεκινησα περπατημα με δικια σας προτροπη. εχω χασει 10 κιλα.
    αλλα ρε παιδια ειναι σωστο να καθομαι και να καπνιζω ολη μερα? δεν πρεπει να βρω μια δουλεια?
    αλλα ρωταω τον ευατο μου μπορεις? και λεω οχι. δεν μπορω. μπορει να ειναι της παθησης.
    αλλα μπορει να βγει ετσι η ζωη?
    Καλημέρα Ηλία πως είσαι; Με την δουλειά που έλεγες τι θα κάνεις;
    Μπράβο που έκανες βήματα. Μην βλέπεις αυτή την εξέλιξη αρνητικά! Για να αλλάξουμε την ζωή μας θα πρέπει να γίνουν σταθερά βήματα χωρίς βιασύνη.
    Θες να δουλέψεις φαντάζομαι αλλά κανεις κάποιες σκέψεις.. Μπορεις να τις μοιραστείς μαζί μας.

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Καλημέρα Ηλία πως είσαι; Με την δουλειά που έλεγες τι θα κάνεις;
    Μπράβο που έκανες βήματα. Μην βλέπεις αυτή την εξέλιξη αρνητικά! Για να αλλάξουμε την ζωή μας θα πρέπει να γίνουν σταθερά βήματα χωρίς βιασύνη.
    Θες να δουλέψεις φαντάζομαι αλλά κανεις κάποιες σκέψεις.. Μπορεις να τις μοιραστείς μαζί μας.
    θελω να δουλεψω αλλα δεν υπαρχει δουλεια εδω που ειμαι στο χωριο. μονο αγροτικες εργασιες. που και αυτες ειναι δυσκολο να τις κανω...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    θελω να δουλεψω αλλα δεν υπαρχει δουλεια εδω που ειμαι στο χωριο. μονο αγροτικες εργασιες. που και αυτες ειναι δυσκολο να τις κανω...
    Πόση ώρα απέχεις από την πόλη;

  9. #9
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Πόση ώρα απέχεις από την πόλη;
    1 ωρα με αυτοκινητο το οποιο δεν εχω...ενα μηχανακι εχω να πηγαινω για μπανιο κοντινες αποστασεις... οκ φιλε το ξερω ειναι δυσκολο. πρεπει κατι να κανω... ελπιζω να το βρω. οσο για το τσιγαρο σκεφτομαι να το κοψω γιατι δεν παει αλλο. αλλα με τοση μοναξια ειναι λιγο δυσκολο. τι να πω....

  10. #10
    hlias1988
    Guest
    κοιτα μην τα ισοπεδονουμε και ολα.. αμα θελω μπορω να βρω παρεα. εχω την οικογενεια μου. το θεμα ειναι να καταβαλω δικια μου προσπαθεια να παω μπροστα.. και αυτο προς στιγμην που υπαρχει ειναι να κοψω το καπνισμα...

  11. #11
    hlias1988
    Guest
    και μην νομιζεις... κανω δυο γυρους στο γηπεδο την ημερα.. δεν κανω τιποτα ιδιαιτερο. αλλα εστω και αυτο το αγαπησα. οχι για τα κιλα που εχασα. αλλα για οτι κανει καλο στην ψυχολογια.
    εχασα 10 κιλα μεσα σε δυο μηνες. εκοψα το μεσσημεριανο και τρωω λιγο μονο βραδυ χωρις ψωμια. αποφευγω τα fast food.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Ψυχολογικά πως είσαι όσο αφορά το κομμάτι της δουλειάς;

  13. #13
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ψυχολογικά πως το είσαι όσο αφορά το κομμάτι της δουλειάς;
    κοιτα αμα το ψαξω κατι μπορει να βρεθει. αλλα στην ζουγκλα του ιδιωτικου τομεα ειναι λιγο δυσκολο να προσαρμοστω. σε θελουν με το κεφαλι κατω. το μονο που μπορει να συμβει ειναι να μπω πχ σε μια καφετερια με συνενοηση με τους δικους μου για να προσεξουν τις ιδιαιτεροτητες μου.. πχ οχι ψυχολογικη πιεση. να με αφηνουν να κανω ενα τσιγαρο που και που να χαλαρωνω. καπως ετσι...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    κοιτα αμα το ψαξω κατι μπορει να βρεθει. αλλα στην ζουγκλα του ιδιωτικου τομεα ειναι λιγο δυσκολο να προσαρμοστω. σε θελουν με το κεφαλι κατω. το μονο που μπορει να συμβει ειναι να μπω πχ σε μια καφετερια με συνενοηση με τους δικους μου για να προσεξουν τις ιδιαιτεροτητες μου.. πχ οχι ψυχολογικη πιεση. να με αφηνουν να κανω ενα τσιγαρο που και που να χαλαρωνω. καπως ετσι...
    Εννοώ πως το βλέπεις όλο αυτό ψυχολογικά.

  15. #15
    hlias1988
    Guest
    ψυχολογικα δυσκολο......νιωθω οτι δεν μπορω μερικες φορες να παρω τα ποδια μου θα παω και για δουλεια.....

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •