Νιώθω να διαφέρω από τους υπόλοιπους. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Έχω πολλά νεύρα πρόσφατα γιατί αντιλαμβάνομαι πώς συγκεκριμένα άτομα με εκμεταλλεύτηκαν. Ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται τώρα. Εγώ ήμουν άτομο της παρέας, έκανα πίσω για τα θέλω της παρέας και οι άλλοι ήταν για τον εαυτό τους.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Μπορεί να είναι και δύναμη και ναι το πιστεύω κι εγώ αλλά προς το παρόν μόνο προβλήματα μου έχει προκαλέσει. Έχω και την προσκόληση στους γονείς μου που με κάνει ακόμα πιο αδύναμο ώρες ώρες.
    Η ευαισθησία δεν προκαλεί ποτέ προβλήματα. Μονο λύνει προβλήματα και βλέπει από μια ανθρώπινη πλευρά τα πραγματα, προκαλεί εμπνευση. Αν νιώθεις ανήμπορος η ψυχολογικά πεσμένος είναι άλλο θέμα.......μην το συγχεεις με την ευαισθησία.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Πολλές φορές μπερδεύουμε τον ευαίσθητο με τον δειλο ή με το άτομο που δεν έχει αυτοπεποίθηση η που είναι υπερπροστατευμενο και δεν ξέρει να αντιμετωπίζει τα προβλήματα της ζωής και αντιλαμβάνεται τον κόσμο γύρω του ως ένα απειλητικό, κρύο μερος και τον εαυτό του ανήμπορο να αντιδράσει. Αυτό παιδιά δεν είναι ευαισθησία, αυτά ειναι ιδιομορφίες του χαρακτήρα.

  4. #19
    Έχουμε και fake αναρτήσεις στο forum απο fake προφίλ?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Ποιον στρατό μωρέ; Εκεί που όλοι οι άντρακλες βάζουν τη μαμά να βρει βύσμα;
    Να σου πω τη γνώμη μου επειδή μάλλον είμαι μεγαλύτερος και της ίδιας φιλοσοφίας; Δε χρειάζεται ούτε βία ούτε τσακωμοί, παρά μόνο να λες την φιλτραρισμένη γνώμη σου, να λες όχι όπου νομίζεις ότι δεν σου ταιριάζει και να πατάς πόδι όταν όντως σε εκμεταλλεύονται.
    Παν μέτρον άριστο και στα συναισθήματα, ευαισθησία όπου χρειάζεται, τύψεις όπου πρέπει, αυτό να το θυμάσαι είναι η αχίλλειος πτέρνα σου για να σε χειραγωγούν

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Φιλε θεματοθετη, εαν νιωθεις στη παρεα σου να σε προσβαλουν χαριτολογωντας με τα κιλα σου,θα μπορουσες και εσυ να κανεις το ιδιο σε δικες τους σωματικες ιδιομορφιες, εαν δλδ καποιος ειναι πολυ κοντος μπορεις με χιουμορ να πεις κατι η αν καποιος ειναι φαλακρις, το αντιστοιχο αστειοκαι θα πρεπει να τις δεχτουνε και μαλιστα να γελασει και ο ιδιος που εχει την οποια ανωμαλια αλλιως δεν θα ειναι σωστος ασε που θα εκτεθει στην παρεα αφου οπως αυτος κανει χαβαλε με εσενα ετσι θα πρεπει κι αυτος να το αποδεχτει.Η συγκεκριμενη πρκτικη εχει και το αλλο καλο, ενδεχετε να σταματησουν να σε πειραζουν αφου δεν θα τους αρεσει να ακουνε για τα δικα τους, αυτο θα κανει και σε εσενα καλο διοτι θα καταφερεις να κερδισεις κατι που θα ηθελε ειτε τσαμπουκα, ειτε να μαλωσεις για να το καταφερεις. Οπως βλεπεις δεν ειναι αναγκη να χρησιμοποιησεις την λεκτικη η την σωματικη βια.
    Γενικα τωρα, σε καταστασεις που θα υπαρξει επιθεση σε εσενα ειτε σε ενα κλαμπ, ειτε στο δρομο, κ.α. καλο θα ειναι μια ξεκαρφοτη μερα να κατσεις κι να συλογιστεις εαν νιωθεις ετοιμος για να κινηθεις με αυτον τον τροπο ,η να το αποφευγεις και να προσπαθεις με τον λογο και κανωντας πισω.Αρα το αποτελεσμα ειναι το εξεις,η δεν θα παιζεις ξυλο,θα βγαινεις οσο το δυνατον ατσαλακοτος απο αψυμαχιες αλλα το αντιθετο θα συμβαινει στην ανδρικη σου περιφανια με τα δεδομενα του ελληναρα παντα, διοτι το να αποφυγεις να παιξεις ξυλο με καποιον που ειναι εμφανες πιο αγριος,πιο γυμνασμενος κι τα λοιπα ,για τα πολυτισμενα στανταρ ειναι μια σωστη επιλογη , σε αντιθεση στον κοσμο των εγκληματιων και του υποκοσμου ειναι μεγαλη ντροπη, καταστρεφεις το προφιλ σου, ομως αυτο ειναι σχετικο με την κοινωνικη ομαδα που θελεις να ανηκεις.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    22
    Το θέμα είναι να είσαι δυναμικός χωρίς να είσαι κάφρος, και ευαίσθητος χωρίς να είσαι μαλθακός. Η πραγματικότητα δεν είναι πάντα με το μέρος μας. Όσον αφορά τις γυναίκες, υπάρχει ένα πρωτόγονο μέρος του εγκεφάλου τους που ανταποκρίνεται θετικά σε συμπεριφορές που έχουν μια αγριάδα (Δεν εννοώ βία, ξύλο, προς Θεού) αυτή την αγριάδα που την διαβεβαιώνει ότι δεν μπορεί να σαι κάνει ότι θέλει και που άρα αν κάποιος άλλος την απειλήσει μπορείς να την προστατέψεις και που άρα είσαι κατάλληλος για να γίνεις πατέρας των παιδιών της. Αν όταν μιλάς για καφρίλα αναφέρεσαι σε αυτή την αγριάδα τότε δυστυχώς την χρειάζεσαι. (Αυτή την αγριάδα χρειάζεσαι για να σε σεβαστούν και οι άντρες στον περίγυρό σου) Καλή και η τριτοβάθμια αλλά από μόνη της δεν βοηθάει. Σπανια εξαίρεση είναι να βρεις γυναίκα η οποία διαθέτει εκείνη αυτά τα χαρακτηριστικά οπότε αλληλοσυμπληρώνεσται.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Tzimani,
    δεν είμαστε ένα μόνο πράγμα, δεν έχουμε μόνο πλευρά εαυτού αλλά αντίθετα έχουμε μία ποικιλία πλευρών, μία ποικιλία χαρακτηριστικών και ένα ρεπερτόριο συμπεριφορών.
    Το ζήτημα είναι να χρησιμοποιούμε την κατάλληλη πλευρά στην κατάλληλη περίσταση.
    Για παράδειγμα, η ζουζουνίστικη ή sexy πλευρά του εαυτού σου μπορεί να είναι πολύ κατάλληλη όταν φλερτάρεις μία γυναίκα, αλλά καθόλου κατάλληλη όταν βρίσκεσαι σε συνέντευξη για δουλειά.
    Αντιστρόφως, η πολλή σοβαρή πλευρά του εαυτού σου μπορεί να είναι πολύ αποτελεσματική και κατάλληλη στο εργασιακό περιβάλλον σου, αλλά ακατάλληλη όταν θες να παίξεις με το ανιψάκι σου που είναι 5 χρονών και να περάσετε καλά.
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι υγιές να έχουμε πολλές πλευρές εαυτού και να διαλέγουμε την κατάλληλη στην κατάλληλη περίσταση.

    Νομίζω πως το πρόβλημα σου δεν έγκειται στο ότι είσαι ευαίσθητος και μαλθακός. Αυτά τα χαρακτηριστικά είναι πολύ όμορφα σε ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΣΤΑΣΕΙΣ.
    Όμως για παράδειγμα όταν κάποιος σε προσβάλλει, σε αδικεί ή σου επιτίθεται αυτά τα χαρακτηριστικά ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ και δεν είναι αποτελεσματικά και χρειάζεται να επιδείξεις μία άλλη πλευρά του εαυτού σου λίγο πιο "αυστηρή".
    Εγώ εκεί εντοπίζω το πρόβλημα που παραθέτεις.
    Κάνεις υπερχρήση μία πλευρά του εαυτού σου, και βλέπεις ότι αυτή η πλευρά σου δεν είναι αποτελεσματική σε όλες τις καταστάσεις.

    Μπορείς να καλλιεργήσεις μία πιο αυστηρή κοφτή πλευρά σου (δεν χρειάζεται να είναι αγενής), να την αφήσεις στο συρτάρι και να την χρησιμοποιείς όταν πχ χρειάζεται να προστατέψεις τον εαυτό σου και ν βάλεις όρια.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    121
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Καλημέρα,

    Ήθελα απλά να μοιραστώ τον προβληματισμό μου. Είμαι άντρας 36 χρονών αλλά μεγαλωμένος χωρίς αυστηρότητα και τραμπουκισμό από τον πατέρα μου όπως τα άλλα παιδιά. Αντίθετα εμένα με μεγάλωσαν να είμαι ευγενικός και με τρόπους.

    Το θέμα είναι ότι δεν διαθέτω αγριάδα όπως άλλοι άντρες κατά το ήμισυ λόγω ανατροφής και επιλογής και κατά το ήμισυ λόγω φύσης. Δεν ξέρω αν το ότι έχω μόρφωση τριτοβάθμιας παίζει κάποιο ρόλο αλλά πάντα ήμουν κάπως άτολμος. Οι παρέες μου δεν τόνιζαν τα καλά μου στοιχεία αντιθέτως επικεντρωνόντουσαν στα αρνητικά μου, γιατί π.χ. είχα κάποια κιλά παραπάνω (τίποτα τραγικό). Ακόμα κι αν γινόταν για "πλάκα" εμένα μου έμεινε αυτό το βίωμα ως κάτι αρνητικό με αποτέλεσμα να έχω σκαμπανεβάσματα στο βάρος μου και να έχω περάσει διατροφικές διαταραχές, ευτυχώς όχι βαριές.

    Τώρα, για να πω και λίγο την αλήθεια, η εικόνα του μέσου άντρα (Έλληνα ή μη) προσωπικά δεν με ενθουσιάζει. Πάντα με ιντρίγκαραν προσωπικότητες πιο "ευγενικές". Δεν το θεωρούσα μαγκιά να είναι κάποιος κάφρος γι' αυτό και δεν προσπαθώ να είμαι έτσι ο ίδιος. Το πρόβλημά μου είναι πως δεν θέλω να το αντιλαμβάνεται αυτό ο περίγυρος ως αδυναμία. Μου αρέσει η ηρεμία και η ομορφιά της ζωής, δεν πιστεύω στη βία.

    Το μέσο κλασσικό αντρικό πρότυπο επιτάσσει να είμαστε κυνηγοί χρημάτων και θυληκών, σκληροί κτλ. Μπορώ να γίνω σκληρός αν θέλω αλλά όταν βλέπω άλλα αρσενικά να προσπαθούν να επιβληθούν μου φαίνεται ανώριμο εφηβικό κατάλοιπο παρά αντρισμός. Στην πραγματικότητα ο ανδρισμός φαίνεται αλλού.

    Δεν ξέρω κατά πόσο βγαίνει άκρη από ό,τι λέω απλά ήθελα να το μοιραστώ. Η ψυχοθεραπεύτριά μου μου λέει ότι είμαι ευαίσθητος. Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι και τόσο αν θέλω αλλά ναι έχω κάποιες ευαισθησίες. Το μπέρδεμα εντοπίζεται στο ότι δεν ξέρω ποια στοιχεία της ευαισθησίας μου οφείλονται στο πώς είμαι σαν άνθρωπος και ποια σε φοβίες ή ψυχολογικό πρόβλημα.

    Προσπαθούσα π.χ. να πείσω κάποιον γνωστό ότι είμαι κοντός κι αυτός τραβούσε τα μαλλιά του. Μου λέει ΔΕΝ είσαι κοντός. Έχανα πολλά κιλά και στον καθρέπτη έβλεπα ακόμα ένα χοντρό άτομο. Πού τελειώνει δηλαδή ο "χαρακτήρας" μου και πού ξεκινάει η παθολογία (αν υπάρχει?)...?

    Μπέρδεμα.
    Κοιτα δεν μου φαινεται αφυσικο το πως νιωθεις ολοι κατα καποιον
    τροπο ειμαστε διαφορετικοι ο ενας απο τον αλλον αυτο που λες
    οτι ειναι οι περισσοτεροι ειναι απλα στερεοτυπα δεν υπαρχει τιποτα
    κακο να εισαι "διαφορετικος"

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 15-10-2018, 02:23
  2. Νιωθω τους παλμους μου 24ωρες το 24ωρο
    By Sosss in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 09-10-2017, 20:46
  3. Πρόβλημα με γιατρό και με τους υπόλοιπους ανθρώπους
    By Deleted240217a in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 45
    Last Post: 05-08-2015, 12:36
  4. ΝΙΩΘΩ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ
    By teodor in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 10
    Last Post: 26-03-2015, 19:56
  5. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 02:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •