Sos - Page 13
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 13 of 32 FirstFirst ... 3111213141523 ... LastLast
Results 181 to 195 of 469

Thread: Sos

  1. #181
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Λόγω συμπαθειων; οποίος δηλαδή υποστηρίζει μια άποψη είναι καθαρά από συμπάθεια ενώ εσύ είσαι αντικειμενική; Ενδιαφέρον! Για ξανά διάβασε τι έγραψα. Δεν πήρα θέση. Είπα την άποψη μου για την λέξη "ηθικη" που ειπώθηκε και είπα την άποψη μου για την ειρωνεία που παίχτηκε ανάμεσα σας.
    Το τι κάνει ένας μέλος στην προσωπική του ζωή δεν πέφτει λόγο σε κανένα μας.. Αν θες να σχολιάσεις την άποψη του τότε ναι αλλά όχι την ζωή του.
    Όπως η νοσηρή έκανε επίθεση και μίλησε για τις γυναίκες έτσι, το ίδιο έκανες εσύ πιο πάνω για τους άντρες..
    Και θα ξαναπώ αυτό που ακριβώς που εννοούσα γιατί μάλλον δεν κατάλαβες. Φταίει αυτός όσο το άτομο δεν ξέρει τι συμβαίνει, όταν μάθει και μένει σε μια κατάσταση τότε φταιει κι αυτή. Όσο για την λέξη ηθική είπα πως δεν έχει καμία θέση στην συζήτηση γιατί εδώ το θέμα δεν είναι ηθικό αλλά είναι θέμα αξιοπρέπειας και εγωισμού.
    Δεν μίλησα άσχημα για τους άντρες είπα ότι όταν υπάρχουν τρίγωνα φταίνε πάντα οι δύο που συνωμοτούν ....αλλα παραπανω αυτός που δεν σέβεται τη σχέση του και δίνει χώρο σε άλλα άτομα να εισβάλουν....ειτε αυτό το άτομο που έχει σχέση είναι άντρας ειτε γυναικα ! Και είπα ότι ο τρόπος των αντρών για να ρίξουν μια γυναικα είναι το παραμύθι ενω αντίστοιχα για τις γυναίκες είναι το σεξαπιλ τους. Δεν είπα πουθενά τίποτα για τους άντρες. Απλά δεν μπορώ να ακούω γυναίκες να βγάζουν τελείως λαδι τους άντρες και μόλις γίνεται μια απιστία να θεωρούν οτι η αντιζηλος είναι η ******* και πρέπει να της κρεμάσουμε κουδουνια. Ενώ ο άλλος μπορεί να παίζει και να μιλάει με όποια θέλει όταν έχει σχέση και να δίνει το δικαίωμα στη καθεμία να μπαίνει στη ζωή και στη σχέση του .


    Κατά τα αλλα είπα ότι πάντα ο καθένας έχει το μερίδιο ευθύνης. Δεν προσπαθω να βγάλω λάδι τη κοπέλα απλα της δίνω ελαφρυντικό λόγω απειριας και συναισθηματος. Ενώ ο άλλος μπορούσε να το σταματήσει πολύ εύκολα. Αυτά είπα αν διάβαζες καλύτερα

  2. #182
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Αλλα δεν το ανέλυσες και πολυ αυτο που έγραψα ....το μόνο που σε πείραξε είναι πως απάντησα με ειρωνεία.... σε μια άλλη ειρωνεία. Και έγραψες και τη μπηχτη ότι τίθεται θέμα προσωπικου μου απωθημένου και το γράφω αυτό....εχεις σημαχτισει μια εικόνα για μένα...ενα στερεότυπο πολύ λάθος αλλά δικαίωμα σου..ααα η Μαριλέν είναι παλι και κράζει τους άντρες όπως πάντα..
    Δεν είναι έτσι αλλα δεν με ενδιαφέρει να αλλάζω τη γνώμη κάποιων που που είναι λανθασμένη για μένα. Ο καθένας εκεί που ταιριάζει και ότι θεωρεί πιο κοντά στην ιδιοσυγκρασία του

  3. #183
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by MariLen233 View Post
    Δεν μίλησα άσχημα για τους άντρες είπα ότι όταν υπάρχουν τρίγωνα φταίνε πάντα οι δύο που συνωμοτούν ....αλλα παραπανω αυτός που δεν σέβεται τη σχέση του και δίνει χώρο σε άλλα άτομα να εισβάλουν....ειτε αυτό το άτομο που έχει σχέση είναι άντρας ειτε γυναικα ! Και είπα ότι ο τρόπος των αντρών για να ρίξουν μια γυναικα είναι το παραμύθι ενω αντίστοιχα για τις γυναίκες είναι το σεξαπιλ τους. Δεν είπα πουθενά τίποτα για τους άντρες. Απλά δεν μπορώ να ακούω γυναίκες να βγάζουν τελείως λαδι τους άντρες και μόλις γίνεται μια απιστία να θεωρούν οτι η αντιζηλος είναι η ******* και πρέπει να της κρεμάσουμε κουδουνια. Ενώ ο άλλος μπορεί να παίζει και να μιλάει με όποια θέλει όταν έχει σχέση και να δίνει το δικαίωμα στη καθεμία να μπαίνει στη ζωή και στη σχέση του .


    Κατά τα αλλα είπα ότι πάντα ο καθένας έχει το μερίδιο ευθύνης. Δεν προσπαθω να βγάλω λάδι τη κοπέλα απλα της δίνω ελαφρυντικό λόγω απειριας και συναισθηματος. Ενώ ο άλλος μπορούσε να το σταματήσει πολύ εύκολα. Αυτά είπα αν διάβαζες καλύτερα
    Τα ίδια είπαμε πάνω κάτω αν διαβάσεις.. Αλλά στην φάση που βρίσκεται η κοπέλα δεν πρέπει να φύγει από πάνω της το μερίδιο ευθύνης που της αναλογεί γιατί αύριο θα πάθει τα ίδια. Ανάφερα κιόλας ότι είναι καλό να το συζητήσει με κάποιον ειδικό γιατί όλο αυτό δεν είναι θέμα απειρίας, ούτε θέμα συναισθημάτων. Η αξιοπρέπεια ειναι άλλη σχολή.
    Αυτά από εμένα.

  4. #184
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by MariLen233 View Post
    Αλλα δεν το ανέλυσες και πολυ αυτο που έγραψα ....το μόνο που σε πείραξε είναι πως απάντησα με ειρωνεία.... σε μια άλλη ειρωνεία. Και έγραψες και τη μπηχτη ότι τίθεται θέμα προσωπικου μου απωθημένου και το γράφω αυτό....εχεις σημαχτισει μια εικόνα για μένα...ενα στερεότυπο πολύ λάθος αλλά δικαίωμα σου..ααα η Μαριλέν είναι παλι και κράζει τους άντρες όπως πάντα..
    Δεν είναι έτσι αλλα δεν με ενδιαφέρει να αλλάζω τη γνώμη κάποιων που που είναι λανθασμένη για μένα. Ο καθένας εκεί που ταιριάζει και ότι θεωρεί πιο κοντά στην ιδιοσυγκρασία του
    Δεν μίλησα με σιγουριά.. Είπα "ισως".. Διάβασε ακριβώς τι είπα..
    Δεν έχω καμία άποψη για σένα, δεν κάθισα να ασχοληθώ περισσότερο. Σου είχα πει την εικόνα που έβγαλες, μου εξηγησες και τέλος. Δεν μου πέφτει λόγος για κάτι παραπάνω.
    Όσο για την ειρωνεία που λες. Άλλο σχολιάζω αυτά που λέει κάποιος κι άλλο σχολιάζω την ζωή του με τρόπο υποτιμητικό. Κι αυτό πάλι είναι άποψη μου. Αυτά. Καλή σου μέρα.

  5. #185
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    176
    Και εγώ η ίδια έχω πει ότι δεν είμαι άμοιρη ευθυνών. Επίσης το ότι μπορεί να πούμε πως μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης έχει εκείνος δε σημαίνει ότι θα πάθω τα ιδια

  6. #186
    ntinti
    Guest
    Ο καθενας σχολειαζει αναλογα με το τι βγαζει ο θεματοθετης ή ο εκαστοτε συνομιλητης του....

    Αν καποιος ειναι ειρωνικος,καυστικος ή οτιδήποτε αλλο να προσεχει τοτε τι εικονα βγαζει προς τα εξω βαση παντα με την δικη του "διαδικτυακι συμπεριφορα"

    Εχουμε εδω μεσα απειρα δειγματα ανθρωπων οποτε και συμπεριφορων....

    Οταν καποιος δεν αντεχει την κρητικη ας μην εκτιθεται....

    Και κατι ακομα βγαλτε λαδι τωρα τους αντρες και ειδικα τον συγκεκριμενο να τα δουμε ολα .....

    ολοι εχουμε μεριδιο ευθυνης των πραξεων μας ειδικα οταν μιλαμε με νοημων και ενηλικες ανθρωπους ...αλλος λιγοτερο και αλλος περισσοτερο...

    Η ουσια ειναι μια ,οταν κανεις την βλακεια να το κομψα να εχεις και το θαρρος των πραξεων σου και να βγεις να το παραδεχτείς και οχι να ριξεις το φταιξιμο στον αλλον ....

    Αυτα ...........

  7. #187
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Εμένα το μόνο που με ενδιαφέρει να πω και είναι και η ουσία της θέσης που πήρα σε αυτο το θέμα, είναι πως πάντα σε τέτοιες καταστάσεις δίνω ένα παραπανω ελαφρυντικό στον άνθρωπο που πληγώθηκε από αυτή τη κατάσταση.

    Αν στη θέση της θεματοθετριας ήταν άντρας και έλεγε ότι τον παραμυθιαζε μια γυναικα και τον επαιζε στεγνα τότε θα έπαιρνα τη θέση του αντρα. Και οι δύο έχουν μερίδιο ευθύνης φυσικά αλλα όταν ο ενας παίζει με τη λογική και ο άλλος με το συναίσθημα πάντα πιο δυνατός και νηφάλιος να σταματήσει αυτή τη κατάσταση είναι αυτός που έχει τη λογική. Και οχι αυτός που τρεφει ελπίδες και συναισθηματα.

    Όλα τα υπόλοιπα είναι άστοχες φλυαρίες

  8. #188
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    176
    Αρχικά ελπίζω το πρόβλημα υγείας να είναι κάτι που λυνεται
    Δευτέρον εάν και ο ίδιος δεν μπορούσε να βάλει όρια στη μητέρα του είχε μεγάλο μερίδιο ευθύνης και ίσως δεν του άξιζες
    Απ όσο μπορώ να καταλάβω φαίνεσαι δυναμική γυναίκα

  9. #189
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Αυτό που χωρίζετε τις συμπεριφορές σε άντρες και γυναίκες με ξεπερνάει.. Ο λόγος που βάζουμε εδώ(στο θέμα αυτό) τίτλο "άντρας" και "γυναίκα" είναι για να συνεννοηθούμε.. Όχι ότι παίζει ρόλο το φύλο. Σε όλα παίζει ρόλο ο άνθρωπος, οποίο κι να είναι το φύλο του.

  10. #190
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    176
    Συμφωνω με τον τρόπο που το θέτεις, γιατί όταν υπερτερεί το συναίσθημα πολλές φορές δε σκέφτεσαι καθαρά

  11. #191
    ntinti
    Guest
    Ας κοιταξουμε λιγο και τις δικες μας συμπεριφορες σαν ανθρωποι να κανουμε την αυτοκριτικη μας και μετα ισως να ειμαστε σε θεση να κρινουμε καποιον ....

    Ξαφνικα εχουμε διαγραψει οτι εχουμε κανει στην ζωη μας και γιναμε οι κριτες των παντων......

    Χαρακτηρισμοι του τυπου ντροπη του αντρικου φυλλου ή του γυναικειου ειναι απαραδεκτοι για εμενα να χρησημοποιουνται και φυσικα θα ειμαι και ειρωνικη και καυστικη και σε οποιον αρεσει ........

  12. #192
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Dem999 View Post
    Συμφωνω με τον τρόπο που το θέτεις, γιατί όταν υπερτερεί το συναίσθημα πολλές φορές δε σκέφτεσαι καθαρά
    Καλημερα και καλο μηνα!

    Πως εισαι?

  13. #193
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    176
    Καλημέρα... Εντάξει στα down μου γενικά. Ο λόγος που αποφάσισα να γράψω στο forum ήταν ότι επικοινώνησε μαζί μου τις προάλλες να δει πώς είμαι και εν τη ρήμη του λόγου μου είπε πως εκείνη έχει πάει να μείνει εκεί. Εγώ εκεί στενοχωρηθηκα πάρα πολύ αν και δεν το έδειξα, όμως το περιστατικό αυτό με έκανε να νιώσω ότι ίσως είναι ώρα να τελειώνουμε. Εκείνος επιμένει να βρεθούμε μες στη βδομάδα, και σκέφτηκα μήπως βρεθούμε απλα για να το τελειώσω από κοντά και όχι από μηνύματα

  14. #194
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Dem999 View Post
    Καλημέρα... Εντάξει στα down μου γενικά. Ο λόγος που αποφάσισα να γράψω στο forum ήταν ότι επικοινώνησε μαζί μου τις προάλλες να δει πώς είμαι και εν τη ρήμη του λόγου μου είπε πως εκείνη έχει πάει να μείνει εκεί. Εγώ εκεί στενοχωρηθηκα πάρα πολύ αν και δεν το έδειξα, όμως το περιστατικό αυτό με έκανε να νιώσω ότι ίσως είναι ώρα να τελειώνουμε. Εκείνος επιμένει να βρεθούμε μες στη βδομάδα, και σκέφτηκα μήπως βρεθούμε απλα για να το τελειώσω από κοντά και όχι από μηνύματα
    ακουσε να σου πω δεν θα απολογηθεις σε κανεναν εδω μεσα για τις πραξεις σου....

    εισαι ενηλικη και αν κρινω και απο το επαγγελμα σου αρκετα νοημων ...

    το οτι βρεθηκες σε μια τετοια κατασταση δεν παει να πει οτι εχει το δικαιωμα καποιος να ερθει και να μιλησει με τοσο υποτιμιτηκα λογια ........

    Ολα τ αλλα τα εχω πει μην επαναλαμβανομαστε .....

    Τωρα το θεμα σου απο εδω και περα ειναι πως θα διαχειρηστης ολο αυτο...
    ειναι απολυτα λογικο να αισθανεσαι ετσι και θα χρειαστει χρονο για να το ξεπερασεις ,κρατα ομως τα θετικα απο ολη αυτη την περιπετεια σου ,μονο ετσι θα μπορεσεις να πας παρακατω και να μην γεμισεις με αρνητικα συναισθηματα!

    και αν παλι δεις οτι δεν μπορεις να διαχειριστης καποιες καταστασει μια κουβεντα με εναν ειδικο πιστευω θα σε βοηθησει να καταλαβεις καλυτερα γιατι παρ ΄ολη την συμπεριφορα του εσυ συνεχιζεις να θες να εισαι μαζι του ,μηπως κρυβεται κατι αλλο πισω απόλο αυτο .....

    Οτι εχεις, οτι σε προβληματιζει να το λες εδω...
    και εμεις θα σε ακουσουμε , να σου λεει ο καθενας την αποψη του ,αυτο δεν σημαινει οτι ειναι η σωστη...
    εσυ απλα ακου ,φιλτραρισε ολα αυτα και πραξε το καλυτερο για τον ευατο σου !

  15. #195
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    176
    Βλέπω ειδικό εδώ και κάποιους μήνες οπότε τα συζηταω. Κι έτσι μάλιστα ξεκίνησα να το επεξεργαζομαι περισσότερο στο μυαλό μου και να σκέφτομαι λίγο πιο ορθολογικά απ ο τι στο παρελθόν.

Page 13 of 32 FirstFirst ... 3111213141523 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •