Sos - Page 25
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 25 of 32 FirstFirst ... 152324252627 ... LastLast
Results 361 to 375 of 469

Thread: Sos

  1. #361
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Προσωπικά δεν είμαι υπέρ του ghosting αλλά είμαι όντως υπέρ στου ότι δεν χρειάζεται και υπερανάλυση.
    Θα μπορούσες π.χ. αντί να τον αποφεύγεις και να εξαφανιστείς, πρώτα να του στείλεις ένα μήνυμα ότι το λήγεις και γιατί, χωρίς πολλά περιθώρια για συζητήσεις... Και μετά να εξαφανιστείς : )

  2. #362
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    176
    Όχι δε με συμβούλευσε από κοντά, εγώ νιώθω ότι θέλω να το κάνω έτσι. Όχι για να τον ταρακούνησω, απλά το αισθάνομαι
    Τέλος πάντων αν εσείς λέτε το αντίθετο θα έχετε τους λόγους σας

  3. #363
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by Dem999 View Post
    Εντάξει δεν ήταν 4_5 και μιλάμε για κάτι που διήρκεσε δύο χρόνια. Ghosting είναι απλά να εξαφανιστώ;
    Ghosting είναι να εξαφανιστείς και να μην απαντάς ούτε σε μνμ ούτε σε τηλέφωνα του. Και είναι ένας καλός τρόπος για να δείξεις σε οποιονδήποτε δεν σε υπολογίζει ...πού τον έχεις γραμμενη! Για μένα δεν χρειάζεται να του δώσεις τη τιμή και την αξία να πας να τον βρεις από κοντά μα το διαπραγματευτείς. Δεν αλλάζει κάτι...δεν έχεις ελπίδα μαζί του. Εάν θες να του δώσεις ένα μάθημα και το έχεις αχτι τότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τον γράψεις εκεί που δεν πάει. Ίσως ένα ελάχιστο κομμάτι του αντρικού του εγωισμού να θιχτει και να αναρωτιέται για το που εξαφάνιστηκες και για το τι ήταν στη ζωή σου τελικά. Γιατί τώρα νομίζει ότι είναι ο Θεός και εσύ το παιχνιδάκι του.

    Μην βάλεις τη διάθεση σου τον ψυχισμό σου την υγεία σου σε κίνδυνο για αυτόν. Θα σε ταράξει. Δεν το αξίζει

    Αν όμως θες να του πεις κατάμουτρα αυτά που νιώθεις για να εκτονωθείς δεν σε εμποδίζει κάνεις

  4. #364
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,133
    Quote Originally Posted by Dem999 View Post
    Όχι δε με συμβούλευσε από κοντά, εγώ νιώθω ότι θέλω να το κάνω έτσι. Όχι για να τον ταρακούνησω, απλά το αισθάνομαι
    Τέλος πάντων αν εσείς λέτε το αντίθετο θα έχετε τους λόγους σας
    το αισθανεσαι, επειδη τον θελεις κοπελα μου...
    η μεσα σου φωνη σε σπρωχνει κοντα του.
    ειναι μια δικαιολογια προς τον εαυτο σου το ξεκαθαρισμα. αυτο που εθς ειναι να βρεθεις κοντα του.
    αν οντως θες να φυγεις, θα αδιαφορησεις. γιατι αυτος αδιαφορει για σενα.
    δεν εχει καν σπιτι να συναντιεστε πλεον, μιας και αποφασισε να συζησει με την κοπελα του.
    αυτο ειναι αδιαφορια.
    γιατι να του κανεις την χαρη να του εξηγησεις;
    χαρη του κανεις.
    του το κανεις ευκολο.
    δυσκολεψε τον λιγο, που τα θελει ολα στο πιατο.

  5. #365
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    176
    Δεν έχει καταλάβει ότι είμαι καψούρα για εκείνον. Δεν του το έχω δείξει, απλά του έχω δείξει ότι τον εκτιμώ και περνάω ωραία.

  6. #366
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,133
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Προσωπικά δεν είμαι υπέρ του ghosting αλλά είμαι όντως υπέρ στου ότι δεν χρειάζεται και υπερανάλυση.
    Θα μπορούσες π.χ. αντί να τον αποφεύγεις και να εξαφανιστείς, πρώτα να του στείλεις ένα μήνυμα ότι το λήγεις και γιατί, χωρίς πολλά περιθώρια για συζητήσεις... Και μετά να εξαφανιστείς : )
    γιατι οχι σονια;
    του οφειλει ειλικρινεια και συνεπεια;
    δεν ειδες τι δουλεμα τρωει;

  7. #367
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,133
    Quote Originally Posted by Dem999 View Post
    Δεν έχει καταλάβει ότι είμαι καψούρα για εκείνον. Δεν του το έχω δείξει, απλά του έχω δείξει ότι τον εκτιμώ και περνάω ωραία.
    ετσι νομιζεις εσυ.
    δεν κρυβονται αυτα...

  8. #368
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by MariLen233 View Post
    Δεν θα υποστηριξω ούτε θα υιοθετήσω καμία από τις δύο απόψεις που δημιουργήθηκαν από τα δύο μέτωπα στα τελευταία σχόλια του θέματος. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι καλό να ακούγονται διάφορες απόψεις. Πλουραλισμος των απόψεων λέγεται....και είτε συμφωνείς είτε διαφωνείς με την άποψη του συνομιλητή σου ....η άποψη του κάτι έχει να προσφέρει ,αν δεν τα βλέπεις όλα άσπρο-μαύρο.

    Επίσης θα πω και κάτι ακόμα γιατι έχει καταντήσει λιγο ρατσιστικό και θέτει άτομα στο περιθώριο. Για να γράψει κάνεις την άποψη του ΔΕΝ είναι απαραίτητο ντε και καλά να είναι "αυθεντια" ή γκουρού των σχέσεων και των εμπειριών. Πρέπει να δίνεται το βήμα σε κάθε άνθρωπο να εκφράσει την οπτική του. ( αν αυτή η οπτική δεν προκαλεί σοβαρά προβλήματα και δεν προσβάλει αμεσα τον θεματοθετη ή τα μέλη)

    Στη τελική υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που νομίζουν ότι έχουν ζήσει πολλά στη ζωή τους αλλα είναι ακατεργαστοι,αφιλοσοφητοι και όχι ισορροπημένοι στο πως έχουν πορευτεί . Είναι τουλάχιστον κακαντρεχες και ναρκισσιστικο να κάνουμε διακρίσεις και να βάζουμε κριτήρια στο ποιος θα διατυπώσει την άποψη του. Εσύ πχ δεν θα μιλήσεις επειδή δεν έχεις γνώσεις ψυχολογίας & εσύ δεν θα μιλήσεις γιατί δεν ξέρεις.....
    Που ζούμε;;; τι έχουμε λογοκρισία;

    Αλλο να υπάρχει προσβολή και εχθρικό ή απειλητικό μνμ και άλλο να συμβαίνει αυτό.

    Τυχαίνει το αντικείμενο των σπουδών μου να είναι συναφές με τη ψυχολογία. Εγώ τι πρεπει να πω δηλαδή; ΣΚΑΣΜΟΣ ολοι να μιλήσω ΕΓΩ που ξέρω;;

    Δεν γράφουμε σε κανένα επιστημονικό περιοδικό......ενα φόρουμ είναι και ολοι έχουν θέση αρκεί να γράφουν με ευγενεια και σεβασμό
    Ακριβώς αυτό σκέφτηκα κι' εγώ διαβάζοντας διάφορα σχόλια.
    Φυσικά συμφωνώ και με τα υπόλοιπα που γράφεις.
    Πολύ σε πάω εσένα κοπελιά.

    (Απλά ήθελα να το εκφράσω, συνεχίστε :D)

  9. #369
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,401
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    γιατι οχι σονια;
    του οφειλει ειλικρινεια και συνεπεια;
    δεν ειδες τι δουλεμα τρωει;
    Πάντως σαν λύση είναι η καλύτερη. Να εξαφανιστεί, έτσι δεν θα του δώσει χώρο να πει οτιδήποτε για να την καταφέρει. Αλλά από την άλλη σαν μέθοδος θεωρώ ότι δεν είναι ωραία ότι και να σου έκανε ο άλλος απλά να εξαφανιστεις. Του λες ξεκάθαρα αυτά που σκέφτεσαι και τέλος.

  10. #370
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Το ghosting είναι ΑΠΑΙΣΙΟ και σίγουρα θα του έκανε χάρη αν του εξηγούσε και ήταν ειλικρινής, απλά από την άλλη σκέφτομαι και το άλλο. Μπορεί να λειτουργήσει και σαν ξέσπασμα, ανακούφιση, να τα βγάλει από μέσα της και να πάει παρακάτω. Αυτή ξέρει βέβαια. Φτάνει να είναι ειλικρινής πρώτα με τον εαυτό της και αποφασισμένη.

  11. #371
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    176
    Αυτή την εκτόνωση σκέφτηκα κ εγω

  12. #372
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by Dem999 View Post
    Αυτή την εκτόνωση σκέφτηκα κ εγω
    Φτάνει να είσαι αποφασισμένη όπως γράφω. Μην αρχίσει τα παραμύθια και σε πείσει.

  13. #373
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Ακριβώς αυτό σκέφτηκα κι' εγώ διαβάζοντας διάφορα σχόλια.
    Φυσικά συμφωνώ και με τα υπόλοιπα που γράφεις.
    Πολύ σε πάω εσένα κοπελιά.

    (Απλά ήθελα να το εκφράσω, συνεχίστε :D)
    Σε ευχαριστώ.....

    Αν και η πρόθεση μου δεν είναι να κάνω ούτε συμμάχους ούτε εχθρούς. Απλα γράφω ό,τι παρατηρώ και θέλω να επεμβω.


    Εαν κατά τη γνώμη μου ο Ορέστης, (και ο οποιοσδηποτε Ορέστης) διατύπωνε καλύτερα την άποψη του, μπορεί να ήταν μια οπτική που μπορεί να σταθεί με επιχειρήματα και να γίνει αντικείμενο συζήτησης. (Χωρίς να λέω ότι συμφωνώ ή ότι διαφωνώ με αυτά που έγραψε)

    ΚΑΝΕΝΑΣ εδώ δεν τα ξέρει όλα....!
    Κάποιος είναι περισσότερο καλός σε κάτι από τον αλλον...και η μια γνώμη συμπληρώνει την άλλη....

    Επίσης εδώ κάνεις δεν γράφει ως ειδικός. Μόνο οι ειδικοί γνωρίζουν και είναι εκπαιδευμένοι στο πως να δώσουν απόψη και να αποστασιοποιουνται απο δικά τους θέματα και από προσωπικές απόψεις.

    Αυτό σημαίνει ότι ΟΛΟΙ μας σε αυτά που γράφουμε αναδεικνύουμε και ένα κομμάτι του εαυτού μας και των αντιλήψεων μας.

    Ακόμα και "ορθή" και βοηθητική να είναι μια άποψη φέρει ως κάποιο βαθμό κομμάτια δικά μας και είναι επηρεασμένη. Οπότε το θεωρώ αστοχία να θεωρεί κάποιος ότι η γνώμη του είναι ανώτερη ενώ αντιθέτως των άλλων κατώτερη γιατί επηρεάζεται από ένστικτα. Τώρα αν η άποψη κάποιου είναι επηρεασμένη κατά ένα 5% από τον υποκειμενικό παράγοντα ενώ άλλων κατα 80% είναι άλλο θέμα. Αλλα από τη στιγμή που γράφουμε "προσωπικές απόψεις" όλοι μας είμαστε υποκειμενικοι κατά ένα μικρότερο η μεγαλύτερο βαθμό.

  14. #374
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,133
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Πάντως σαν λύση είναι η καλύτερη. Να εξαφανιστεί, έτσι δεν θα του δώσει χώρο να πει οτιδήποτε για να την καταφέρει. Αλλά από την άλλη σαν μέθοδος θεωρώ ότι δεν είναι ωραία ότι και να σου έκανε ο άλλος απλά να εξαφανιστεις. Του λες ξεκάθαρα αυτά που σκέφτεσαι και τέλος.
    δεν ειναι μονο οτι δεν θα του δωσει χωρο να πει κατι, αλλα θα του δωσει το μηνυμα οτι δεν εχει δικαιωμα να πει κατι. οπως την αγνοησε παιρνοντας αποφασεις για την ζωη του (συμβιωση), ετσι τον αγνοει, παιρνοντας αποφασεις για την δικη της.
    κι εκτος αυτου, υπαρχει το θεμα του timing.
    ενας δεσμευμενος, ειδικα αν καλοπερναει σπιτι του, ειναι στην κοσμαρα του. θυμαται την "ερωμενη" οταν θελει να πηδηξει. τον υπολοιπο καιρο, μπορει να του ειναι και βαρος, γιατι πρεπει να προσεχει, εχει την "νομιμη" , την ζωη τους τις ασχολιες του, τις δουλειες του κλπ.
    αν τον καλεσει η κοπελα σε φαση που ειναισ την κοσμαρα του, παρολο που θα ανταποκριθει, θα του προκαλεσει ενοχληση.
    οσο και να προσπαθησει να την στριμωξει στην συναντηση, η δηλωση της οτι αποχωρει, μπορει μεχρι και να τον ανακουφισει.
    Αν ομως δεν του πει τπτ, οσος καιρος και να περασει θα ερθει η μερα που θα θελει να την δει κατεπειγοντως γιατι θα θελει ΕΚΕΙΝΟΣ να την δει (ο πασας). εκει, θα φαει μεγαλη ηττα αν δεν την βρισκει και διαπιστωσει οτι απλα τον προσπερασε χωρις καν να τον ενημερωσει.
    εννοειται οτι θα την ψαξει, θα παρακαλεσει, θα τα κανει ολα τα καραγκιοζιλικια, αλλα τουλαχιστον θα τον τσουξει. δεν θα χαρει κι απο πανω..

  15. #375
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    176
    Όχι βέβαια δε θα χαρεί κυρίως γιατί κανείς άλλος δεν είναι διατεθειμένος να κάθεται να ακούει τις μαλακιες του

Page 25 of 32 FirstFirst ... 152324252627 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •