Φόβος, στρες, αναγουλες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164

    Φόβος, στρες, αναγουλες

    Καλημέρα παιδιά. Λοιπόν, πάλι τα ψυχολογικά μου επανήλθαν. Είχα 3 βδομάδες να πάθω κρίση, μέχρι σήμερα το πρωί που είχα αναγούλες. Εχθές έφαγα μια χαρά κ το βραδάκι επειδή είχε ζέστη έφαγα ένα αυγουλακι κ ένα φρούτο. Δεν ξέρω τι με έπιασε κ κοιτιομουν συνέχεια στον καθρέφτη ότι αδυνάτησα. Όμως πριν από αυτό είχα πάει στην μάνα μ την Παρασκευή κ είχε έρθει η θεία μ κ μ είπε πως είμαι έτσι κ πρέπει να φάω κ αδυνάτησα πάρα πολύ. Το έλεγε συνέχεια κ εγώ το έβαλα κατάκαρδα μέσα μ, όμως ζυγιστηκα κ ήμουν φυσιολογικά όπως πάντα στην ζωή μ 44κιλα. Δεν με ανακουφίστε η ζυγαριά κ άρχισα πάλι να σκέφτομαι αρνητικά. Σήμερα το πρωί νιώθω δυσφορία, εξάντληση γιατί δεν κοιμήθηκα όλο το βράδυ κ εφόσον ξέρω ότι είναι όλα στο μυαλό μ εγώ πάλι εκεί στριφογυριζω. Λέτε αν πάω στο εξωχικο για αλλαγή παράστασης ίσως ξεχάσω λίγο? Φοβάμαι μην με πιάσει κ εκεί κρίση. Δεν αντέχω αλλοοοοο
    Last edited by Ariel96; 30-06-2020 at 11:14.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    44 κιλά; Για πόσο ύψος μιλάμε;;
    Όλοι καλά οι συγγενείς το ίδιο τροπάριο λένε. Ή αδυνάτησες θα πουν ή παχυνες..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    44 κιλά; Για πόσο ύψος μιλάμε;;
    Όλοι καλά οι συγγενείς το ίδιο τροπάριο λένε. Ή αδυνάτησες θα πουν ή παχυνες..
    Έχω ύψος 1.59
    Πάντα έτσι ήμουν σε τόσα κιλά, αλλά κοιτιεμαι συνέχεια στον καθρέφτη να δω αν αδυνάτησα. Σήμερα ειδικά με τέτοια ζέστη, μια σαλάτα έφαγα το μεσημέρι κ ένα παγωτό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Ariel96 View Post
    Έχω ύψος 1.59
    Πάντα έτσι ήμουν σε τόσα κιλά, αλλά κοιτιεμαι συνέχεια στον καθρέφτη να δω αν αδυνάτησα. Σήμερα ειδικά με τέτοια ζέστη, μια σαλάτα έφαγα το μεσημέρι κ ένα παγωτό.
    Τι σε ανησυχεί; Γιατί άνοιξες το θέμα;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Τι σε ανησυχεί; Γιατί άνοιξες το θέμα;
    Αγχωθηκα για το τι η θεια μ μ ειπε πως αδυνατισα παρα πολυ κ οτι πρεπει να τρωω κ εχω γινει πολυ αδυνατη. Εχθες κοιτιομουν ολη μερα σε εναν καθρεφτη κ δεν εφαγα το βραδυ καλα ουτε κοιμηθηκα. Σημερα το πρωι ειχα αναγουλες απο αγχος αν κ δεν με αγχωσε ιδιαιτερα γιατι ξερω πως ειναι κριση πανικου κ θελω να πω οτι με βασανιζει ολη μερα κ δεν εχω ορεξη για φαγητο. τρωω πολυ ελαχιστα ισα ισα. Μπορει να ευθυνεται κ η ζεστη γι αυτο δεν ξερω. Παντος αυτο που ξερω καλα ειναι οτι ολα ειναι στο μυαλο μου μεσα κ προσπαθω να το διωξω κ να μην σκεφτομαι αρνητικα αλλα παλι γυρναω στην αρνητικοτητα της καταστασης.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Γενικά έχεις άγχος για τα κιλά σου; Σε απασχολεί αυτό το θέμα;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Γενικά έχεις άγχος για τα κιλά σου; Σε απασχολεί αυτό το θέμα;
    οχι τωρα με κολλησε αυτην η ιδεα. Πιο παλια με ειχε κολλησει να κοιταζω τα δοντια μου, γιατι ειχα μια γερη περιπετεια, εκανα τομη γιατι πρηστικα, με λιγα λογια επαθα ζημια κ ειχα 24 ωρες ζωης. τωρα με την καραντινα ειχα φτασει κ 46 κιλα, εχασα 2 νταξει δεν ειναι πολλα αλλα δεν μπορω να χασω κ αλλα. Καθομαι ολη μερα κ σκεφτομαι, πρεπει να απασχολησω το μυαλο μ με κατι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Ariel96 View Post
    οχι τωρα με κολλησε αυτην η ιδεα. Πιο παλια με ειχε κολλησει να κοιταζω τα δοντια μου, γιατι ειχα μια γερη περιπετεια, εκανα τομη γιατι πρηστικα, με λιγα λογια επαθα ζημια κ ειχα 24 ωρες ζωης. τωρα με την καραντινα ειχα φτασει κ 46 κιλα, εχασα 2 νταξει δεν ειναι πολλα αλλα δεν μπορω να χασω κ αλλα. Καθομαι ολη μερα κ σκεφτομαι, πρεπει να απασχολησω το μυαλο μ με κατι.
    Από θέμα ψυχολογίας πως είσαι; συνήθως όταν δεν είμαστε στα πάνω μας το μυαλό μας κολλάει σε διάφορα θέματα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Από θέμα ψυχολογίας πως είσαι; συνήθως όταν δεν είμαστε στα πάνω μας το μυαλό μας κολλάει σε διάφορα θέματα.
    Εχω πεσμενη ψυχολογια. Δεν εβγαινα εξω ομως προσπαθω να βγαινω κ να ξεχνιεμαι. Καθομαι βλεπω τηλεοραση η χαζευω στο κιν ομως ο νους ταξιδευει σε οτιδηποτε βλακεια παει το μυαλο σου. Καθομαι κ παραπονιεμαι στο αγορι μ κ μ λεει πως δν εχω κτ ειναι στο μυαλο ολα γτ κ αυτος εχει σπουδασει ψυχολογια ομως δεν θελω να τον πριζω συνεχεια κ παλι σκεφτομαι οτι μπορει να με χωρισει κ θα βρεθω σπιτι μ. Εκει μεσα δεν θελω να παω. Αυτο δημιουργηθηκε πιστευω απο τν πατερα μ, σε παιδικη ηλικια που ημουν απο τα 11 ειχε ψυχολογικα κ ουτε θελησε εστω κ λιγο να ξανα φτιαξει την οικογενεια τ. Η μανα μ με κατηγορει για τα παντα, οτι εχω ευθυνομαι για την καταντια τ πατερα μ κ ολο αυτο το συσωρευμενο αγχος βγηκε τωρα. Πρεπει να ξεχαστω με κατι δεν ειναι κατασταση η καθημερινη ρουτινα, με τσακιζει. Αα κ οταν λεει η μανα μ πχ να ερθει Λαρισα για καφε (μενει σε ενα χωριο 13χλμ εξω),ιδρωνω κ με πιανει ταχυπαλμια. δεν θελω να ερθει ουτε να βγω μαζι της για καφε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Μόλις εντόπισες το πρόβλημα της κακής σου ψυχολογίας.. Φοβάσαι μην επιστρέψεις στο σπίτι σου. Το μυαλό μας αποσπάει την προσοχη δημιουργώντας μας προβλήματα για τα οποία εμείς ξέρουμε καταβαθος ότι δεν είναι προβληματα. Εσύ είσαι εντάξει με τα κιλά σου και θεωρείς πως αυτά τα κιλά είχες πάντα και όμως αυτό που είπε η θεία σου σε επηρέασε..

    Έχεις μιλήσει ποτέ σε κάποιον ψυχολόγο για όλα αυτά που έζησες και ζεις όσο αφορά τα μέλη της οικογένειας σου;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Μόλις εντόπισες το πρόβλημα της κακής σου ψυχολογίας.. Φοβάσαι μην επιστρέψεις στο σπίτι σου. Το μυαλό μας αποσπάει την προσοχη δημιουργώντας μας προβλήματα για τα οποία εμείς ξέρουμε καταβαθος ότι δεν είναι πρόβλημα. Εσύ είσαι εντάξει με τα κιλά σου και θεωρείς πως αυτά τα κιλά είχες πάντα και όμως αυτό που είπε η θεία σου σε επηρέασε..

    Έχεις μιλήσει ποτέ σε κάποιον ψυχολόγο για όλα αυτά που έζησες και ζεις όσο αφορά την οικογένεια σου;
    Με το αγορι μ μιλαω, γιατι οπως ανεφερα εχει σπουδασει ψυχολογια/ψυχοθεραπεια κ μ ειπε πως ΟΛΑ αυτα ειναι μεσα στο μυαλο μου. Το μονο καλο που θα μ κανει ειναι να φυγει το μυαλο απο τον αρνιτησμο κ να φερω χαρα στη ζωη μ κ παλι. Σε καποιον αλλο ψυχολογο δεν εχω παει. Βασικα με ειχε παει η μανα μ μικρη γιατι νομιζε πως εγω ειμαι το αγγαθι στην οικογενεια κ τους φερνω ολους τα πανω κατω. Μαλλον οι τραυματικες-παιδικες ηλικιακες ψυχολογιες ξεκινησαν απο τοτε κ βγηκαν τωρα στην επιφανεια. Σαν ενα ηφαιστιο να εκανε εκρηξη κ να καιει η λαβα ακομη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Ariel96 View Post
    Με το αγορι μ μιλαω, γιατι οπως ανεφερα εχει σπουδασει ψυχολογια/ψυχοθεραπεια κ μ ειπε πως ΟΛΑ αυτα ειναι μεσα στο μυαλο μου. Το μονο καλο που θα μ κανει ειναι να φυγει το μυαλο απο τον αρνιτησμο κ να φερω χαρα στη ζωη μ κ παλι. Σε καποιον αλλο ψυχολογο δεν εχω παει. Βασικα με ειχε παει η μανα μ μικρη γιατι νομιζε πως εγω ειμαι το αγγαθι στην οικογενεια κ τους φερνω ολους τα πανω κατω. Μαλλον οι τραυματικες-παιδικες ηλικιακες ψυχολογιες ξεκινησαν απο τοτε κ βγηκαν τωρα στην επιφανεια. Σαν ενα ηφαιστιο να εκανε εκρηξη κ να καιει η λαβα ακομη.
    Δεν μιλάω για το αγόρι σου.. Θεωρώ πως δεν θα μπορέσει να σε βοηθήσει ουσιαστικά το αγόρι σου γιατί πάντα θα έχεις αμφιβολίες για αυτά που λέει. Θα σκέφτεσαι δηλαδή ότι σε νοιάζεται γιαυτό τα λέει κτλ. Πιστεύω ότι είναι καλό να ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία έτσι ώστε να αφήσεις όλα αυτά πίσω και να ηρεμήσεις.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δεν μιλάω για το αγόρι σου.. Θεωρώ πως δεν θα μπορέσει να σε βοηθήσει ουσιαστικά το αγόρι σου γιατί πάντα θα έχεις αμφιβολίες για αυτά που λέει. Θα σκέφτεσαι δηλαδή ότι σε νοιάζεται γιαυτό τα λέει κτλ. Πιστεύω ότι είναι καλό να ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία έτσι ώστε να αφήσεις όλα αυτά πίσω και να ηρεμήσεις.
    Ναι εχεις απολυτο δικαιο σε αυτο που λες. Ετσι ακριβως σκεφτομαι οτι απλα με νοιαζεται κ μ τα λεει ολα αυτα. Θα παω να μιλησω κ με ενα αλλο ατομο να με βοηθησει. Σε ευχαριστω για τον χρονο που αφιερωσες κ μ εδωσες μια συμβουλη. Για εμενα μετραει αποιρα.

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Αγχος στρες φοβος!!!
    By Vasomp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 29-10-2018, 16:04
  3. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 08:20
  4. στρες...εχω στρες...και φοβο
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 23-09-2016, 12:08
  5. Αναγούλες εδώ και 3 μέρες!
    By kokou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 02-02-2014, 17:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •