Έχασα τον πατέρα μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Kynodontas View Post
    Έγινε πριν μερικές μέρες, εντελώς αναπάντεχα. Ήταν μεγάλο σοκ, τον είδα και νεκρό εκείνη την ώρα, η μητέρα πανικός. Ότι και να σας πω είναι λίγο.
    Τα ειλικρινή συλλυπητήριά μου. Κουράγιο.

    Quote Originally Posted by Kynodontas View Post
    που δεν μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι. Το ξύπνημα είναι ότι χειρότερο δεν ξέρω γιατί.
    Είναι φυσικό γιατί το ξύπνημα και η έξοδος από το κρεβάτι σηματοδοτούν την έναρξη των δραστηριοτήτων της ημέρας (υποχρεώσεις, συχνά βαρετές, κουραστικές ή και ανεπιθύμητες ασχολίες) για τις οποίες, λόγω και του νεαρού της ηλικίας σου, η παρουσία του πατέρα σου λειτουργούσε σαν αόρατο στήριγμα· μόνο που δεν το είχες συνειδητοποιήσει ως τώρα.

    Quote Originally Posted by Kynodontas View Post
    Το γεγονός αυτό άλλαξε καιαλλάζει τη ζωή μου σε πολλά πράγματα. Ένα από τα βασικά που μου συνέβησαν είναι ότι θέλω να κάνω οικογένεια, που ενώ πάντα το είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου δεν το κυνήγησα ποτέ ούτε το σκέφτηκα.Και ξαφνικά νιώθω ότι μέχρι τα 30 θέλω να χω παντρευτεί και να περιμένω παιδί με τη γυναίκα μου. Δεν ξέρω γιατί.
    Κι αυτό μού φαίνεται αναμενόμενο. Η απώλεια του πατέρα σου σε έφερε αντιμέτωπο με το τέλος της ζωής με τον πλέον σκληρό τρόπο. Αυτό ακριβώς έχει φέρει το γενετήσιο ένστικτο σε κατάσταση συναγερμού. Η ταραχή και ο φόβος του θανάτου έχουν φτάσει σε μεγάλο βάθος μέσα σου, μέχρι εκεί που δεν μπορείς να δεις όταν είσαι ξύπνιος. Μία έξοδος από το ζοφερό κλίμα που εγκαθίσταται με το χαμό ενός τόσο αγαπημένου προσώπου είναι και η δημιουργία καινούργιας ζωής. Βρίσκεσαι κατά τη γνώμη μου στην ιδανική ηλικία για κάτι τέτοιο. Το πρόβλημα είναι ότι αυτά δε γίνονται κατά παραγγελία. Σου εύχομαι πάντως ολόψυχα μέσα στα επόμενα δύο χρόνια να περιμένεις ήδη το πρώτο παιδάκι σου.

    Και κάτι τελευταίο. Αν ο θάνατος του πατέρα σου προήλθε από νόσημα που εμφανίστηκε πριν από τα 60, ειδικά καρδιαγγειακής φύσης, τότε καλό είναι σιγά-σιγά να αρχίσεις να παρακολουθείς και τη δική σου υγεία. Δεν υπάρχει λόγος πανικού, είσαι νέος, έχεις καιρό. Απλά είναι κάτι που πρέπει να έχεις υπόψιν για το μέλλον.

  2. #17
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Καλημέρα. Δουλεύεις;
    Καλησπέρα, κάνω το διδακτορικό μου αλλά έχω βρει χρηματοδότηση οπότε ναι πληρώνομαι μέχρι του χρόνου που τελειώνω.

  3. #18
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Τα ειλικρινή συλλυπητήριά μου. Κουράγιο.


    Είναι φυσικό γιατί το ξύπνημα και η έξοδος από το κρεβάτι σηματοδοτούν την έναρξη των δραστηριοτήτων της ημέρας (υποχρεώσεις, συχνά βαρετές, κουραστικές ή και ανεπιθύμητες ασχολίες) για τις οποίες, λόγω και του νεαρού της ηλικίας σου, η παρουσία του πατέρα σου λειτουργούσε σαν αόρατο στήριγμα· μόνο που δεν το είχες συνειδητοποιήσει ως τώρα.


    Κι αυτό μού φαίνεται αναμενόμενο. Η απώλεια του πατέρα σου σε έφερε αντιμέτωπο με το τέλος της ζωής με τον πλέον σκληρό τρόπο. Αυτό ακριβώς έχει φέρει το γενετήσιο ένστικτο σε κατάσταση συναγερμού. Η ταραχή και ο φόβος του θανάτου έχουν φτάσει σε μεγάλο βάθος μέσα σου, μέχρι εκεί που δεν μπορείς να δεις όταν είσαι ξύπνιος. Μία έξοδος από το ζοφερό κλίμα που εγκαθίσταται με το χαμό ενός τόσο αγαπημένου προσώπου είναι και η δημιουργία καινούργιας ζωής. Βρίσκεσαι κατά τη γνώμη μου στην ιδανική ηλικία για κάτι τέτοιο. Το πρόβλημα είναι ότι αυτά δε γίνονται κατά παραγγελία. Σου εύχομαι πάντως ολόψυχα μέσα στα επόμενα δύο χρόνια να περιμένεις ήδη το πρώτο παιδάκι σου.

    Και κάτι τελευταίο. Αν ο θάνατος του πατέρα σου προήλθε από νόσημα που εμφανίστηκε πριν από τα 60, ειδικά καρδιαγγειακής φύσης, τότε καλό είναι σιγά-σιγά να αρχίσεις να παρακολουθείς και τη δική σου υγεία. Δεν υπάρχει λόγος πανικού, είσαι νέος, έχεις καιρό. Απλά είναι κάτι που πρέπει να έχεις υπόψιν για το μέλλον.
    Mου φαίνονται πολύ λογικά αυτά που λες. Σίγουρα κάτι έχει κλονιστεί μέσα μου. Η οικμογένεια για μενα είναι προτεραιότητα τώρα. Έχω σκεφτεί και εγώ για την κληρονομικότητα γιατί και ο παππούς μου έπαθε έμφραγμα σε ίδια ηλικία. Οπότε το πρόσεχα. Βέβαια εγώ είμαι με φυσιολογικό βάρος, δεν καπνίζω και γυμνάζομαι οπότε περιβαλλοντικά τουλάχιστον είμαι σε καλύτερη μοίρα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Kynodontas View Post
    Έχω σκεφτεί και εγώ για την κληρονομικότητα γιατί και ο παππούς μου έπαθε έμφραγμα σε ίδια ηλικία. Οπότε το πρόσεχα. Βέβαια εγώ είμαι με φυσιολογικό βάρος, δεν καπνίζω και γυμνάζομαι οπότε περιβαλλοντικά τουλάχιστον είμαι σε καλύτερη μοίρα.
    Ξεκινάς καλά. Τα προβλήματα αυτά όμως είναι το αποτέλεσμα του συνδυασμού περιβαλλοντικών παραγόντων και κληρονομικότητας. Τους περιβαλλοντικούς παράγοντες τους ελέγχουμε ως ένα βαθμό (αν και η ζωή στα αστικά κέντρα δυσκολεύει τα πράγματα). Τους γενετικούς όμως όχι. Αυτός είναι ο λόγος που είναι απαραίτητες οι ιατρικές εξετάσεις στα πλαίσια της πρόληψης.

    Είπαμε όμως, είσαι νέος και φαίνεσαι ισορροπημένο άτομο. Οπότε δε χρειάζεται ανησυχία ή πανικός. Απλά έχε το υπόψιν ώστε να μην το αμελήσεις αργότερα.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Kynodontas View Post
    Καλησπέρα, κάνω το διδακτορικό μου αλλά έχω βρει χρηματοδότηση οπότε ναι πληρώνομαι μέχρι του χρόνου που τελειώνω.
    Μια χαρά. Σε τι ειδικεύεσαι; Αν θέλεις βέβαια να μιλήσεις δημόσια γι' αυτό.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΕΧΑΣΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ
    By ntezy in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 68
    Last Post: 06-07-2016, 15:38
  2. Replies: 6
    Last Post: 27-11-2014, 00:59
  3. εχασα τον πατερα μου
    By ορχιδεα in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 9
    Last Post: 29-01-2014, 13:45
  4. τα έχασα όλα...
    By alis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 20-09-2012, 14:15
  5. τα έχασα όλα.....
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 16-08-2012, 01:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •