Μουστάρδα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    Μουστάρδα

    Είχα εναν ψυχαναγκασμο να αποφεύγω να τρώω μουσταρδα με μέλι (νεα γευση) γιατι μια φορα στο παρελθον, ειχα κατι ενοχλητικες σκέψεις σχετικα με υποσχεσεις στου Θεούς. Προσεύχομαι σε μη συγκεκριμένους για να είμαι σίγουρος.


    Σήμερα, η γιαγια μου ηθελε να βαλει μουσταρδόμελο στο κοτόπουλο και αντί να να πω "όχι, μην βαλεις" σκεφτηκα "δεν θα παθω τιποτα, ολα ειναι ψυχαναγκασμοι"


    καθως, γυρνούσα στο γραφείο μου, ξαφνικά, μου ρχεται μια σκέψη σαν μορφή προσευχής.

    εγω: ισως δεν πρεπει να φάω μουσταρδόμελο, γιατι μπορεί να τιμωρηθώ. δεν πειράζει, τιμωρήστε με.

    πιθανοτατα να είχε και την λέξη Θεοί σαν αυτη η σκέψη να απευθυνοταν στους Θεούς.


    τρομαξα λίγο, και νομίζω το μυαλό μου ηταν απασχολημένο με άλλους ψυχαναγκασμους και σκέψεις με αποτέλεσμα, ίσως, να μου παρει κανα 5 λεπτο για να προσευχηθώ, ωστε να πω οτι αυτες οι σκέψεις περι τιμωρίας, προηγουμένως, ήταν χωρίς την θέληση μου.

    ανησυχω για 2 λογους. πρώτον, γιατι αργησα, ίσως, να πω οτι ήταν χωρις την θέληση μου και δεύτερον, γιατι μου ηρθε λιγο σαν κανονική σκέψη. Εννοώ, ημουν απλα χαλαρός και απλά εκανα έναν άκυρο διάλογο με τον εαυτό μου.

    εγω: ισως δεν πρεπει να φάω μουσταρδόμελο, γιατι μπορεί να τιμωρηθώ. δεν πειράζει, τιμωρήστε με.

    ανησυχω μήπως μέτρησε σαν κανονική προσευχή.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Να τρως ό,τι θέλεις χωρίς φόβο και πάθος.

    Ο Θεός δεν είναι τιμωρός, είναι ένας Θεός που σε αγαπάει!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    σε γιατρο, εχεις παει; ακολουθεις καποια θεραπεια;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •