Υπερβολικά Κυνική
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    4

    Υπερβολικά Κυνική

    Καλησπέρα σε όλους.
    Δεν ήξερα πού να το τοποθετήσω το ποστ μου.. Θα ήθελα να μοιραστώ κάποια πράματα μαζί σας.
    Βλέπω έναν ψυχίατρο εδώ και πολύ καιρό. Ο λόγος που ξεκίνησα ήταν γιατί έβλεπα πως πολύ εύκολα με αντιπαθούσε ο κόσμος και δεν καταλάβαινα το γιατί.
    Είμαι υπερβολικά ωμή και κυνική. Και ειλικρινής. Έχω συνειδητοποιήσει πως σε κοινωνικές συναντήσεις μπορεί είτε να μην μιλάω καθόλου και να κάθομαι σαν ηλίθια, είτε μπορεί να πώ κάτι που κάποιος άλλος δεν θα το έλεγε. Πχ. μπορεί να πώ γελόντας πόσο μου τη δίνει ο 5χρονος ανιψιός μου, αλλά δεν τα λέω για να πληγώσω ούτε για να τραβήξω την προσοχή. Τη σιχαίνομαι την προσοχή. Είμαι τελείως ρεαλίστρια, έχει τύχει σε δουλειά να πώ σε συζήτηση απάνω την ανάλυση του πώς πεθαίνει ένα σώμα (μιλούσαμε για το θάνατο γενικά) κυριολεκτικά, και θυμάμαι πως όλοι σοκαρίστηκαν. Σε σημείο που η διευθύντρια μου έκανε παρατήρηση και παραιτήθηκα γιατί ένιωσα αμήχανα. Είναι σαν να είμαι -εν μέρει - συναισθηματικά/κοινωνικά ανίκανη. Έχω φίλους, αλλά όχι πολλούς. Μόνο με τα ζωάκια νιώθω καλά και ο εαυτός μου. Ο γιατρός δεν μου έχει δώσει κάποια ονομασία για το συνονθύλευμα όλων αυτών που νιώθω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Φάρμακα σου εχει δώσει και ποια ειναι αυτα; Ποσο καιρό εισαι ετσι; Ανέκαθεν ήσουν ετσι; Τον ψυχίατρο ποσο καιρό το βλέπεις; Αυτός οκ δεν εχει βάλει ταμπέλα αλλά τι άποψη εχει τι σου λέει και τι προσδοκεί απο σενα; Να σου κανω μια ερώτηση που θα σου φανεί κάπως και αν θες απαντάς. Εκτός απο κυνισμό εχεις και συμπτώματα σαδισμού;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Mogolina View Post
    Καλησπέρα σε όλους.
    Δεν ήξερα πού να το τοποθετήσω το ποστ μου.. Θα ήθελα να μοιραστώ κάποια πράματα μαζί σας.
    Βλέπω έναν ψυχίατρο εδώ και πολύ καιρό. Ο λόγος που ξεκίνησα ήταν γιατί έβλεπα πως πολύ εύκολα με αντιπαθούσε ο κόσμος και δεν καταλάβαινα το γιατί.
    Είμαι υπερβολικά ωμή και κυνική. Και ειλικρινής. Έχω συνειδητοποιήσει πως σε κοινωνικές συναντήσεις μπορεί είτε να μην μιλάω καθόλου και να κάθομαι σαν ηλίθια, είτε μπορεί να πώ κάτι που κάποιος άλλος δεν θα το έλεγε. Πχ. μπορεί να πώ γελόντας πόσο μου τη δίνει ο 5χρονος ανιψιός μου, αλλά δεν τα λέω για να πληγώσω ούτε για να τραβήξω την προσοχή. Τη σιχαίνομαι την προσοχή. Είμαι τελείως ρεαλίστρια, έχει τύχει σε δουλειά να πώ σε συζήτηση απάνω την ανάλυση του πώς πεθαίνει ένα σώμα (μιλούσαμε για το θάνατο γενικά) κυριολεκτικά, και θυμάμαι πως όλοι σοκαρίστηκαν. Σε σημείο που η διευθύντρια μου έκανε παρατήρηση και παραιτήθηκα γιατί ένιωσα αμήχανα. Είναι σαν να είμαι -εν μέρει - συναισθηματικά/κοινωνικά ανίκανη. Έχω φίλους, αλλά όχι πολλούς. Μόνο με τα ζωάκια νιώθω καλά και ο εαυτός μου. Ο γιατρός δεν μου έχει δώσει κάποια ονομασία για το συνονθύλευμα όλων αυτών που νιώθω
    εφοσον κανεις κριτικη στον εαυτο σου και με την λογικη αντιλαμβανεσαι οτι λες πραγματα κοινωνικα κατακριτεα, τοτε γιατι τα λες;
    γνωριζεις οτι δεν πρεπει, αλλα δεν μπορεις να σταματησεις τον εαυτο σου, η σου λενε οι αλλοι οτι ειναι ανεπιτρεπτα και μονο τοτε το αντιλαμβανεσαι;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Καταρχάς το πως βλέπουμε εμείς τους άλλους καθορίζει και το πώς βλέπουν οι άλλοι εμας

    Αν συνέχεια οπότε βρίσκεσαι με κόσμο είσαι κλειστή και λιγομιλητη νομίζοντας πως οι άλλοι δεν σε συμπαθούν τότε το προκαλείς γιατί δεν τους δίνεις την ευκαιρία να σε γνωρίσουν και όντως σε θεωρούν απόμακρη.

    Μήπως το ότι δεν σε συμπαθούν εύκολα ξεκινάει από το γεγονός ότι εσυ δεν συμπαθείς κόσμο εύκολα;;; και νομίζεις ότι και οι υπόλοιποι σκέφτονται έτσι;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Φάρμακα σου εχει δώσει και ποια ειναι αυτα; Ποσο καιρό εισαι ετσι; Ανέκαθεν ήσουν ετσι; Τον ψυχίατρο ποσο καιρό το βλέπεις; Αυτός οκ δεν εχει βάλει ταμπέλα αλλά τι άποψη εχει τι σου λέει και τι προσδοκεί απο σενα; Να σου κανω μια ερώτηση που θα σου φανεί κάπως και αν θες απαντάς. Εκτός απο κυνισμό εχεις και συμπτώματα σαδισμού;
    όχι. δεν έχω συμπτώματα σαδισμού. και ανέκαθεν ήμουν έτσι.
    δεν μου έχει πεί τίποτα που να καταλάβω προς τα πού κινείται. μου τονίζει ότι το πρόβλημα είναι στην έκφραση των συναισθημάτων μου τα οποία μάλλον δεν τα κατανοώ πλήρως. δεν έχω καλή ενσυναίσθηση.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εφοσον κανεις κριτικη στον εαυτο σου και με την λογικη αντιλαμβανεσαι οτι λες πραγματα κοινωνικα κατακριτεα, τοτε γιατι τα λες;
    γνωριζεις οτι δεν πρεπει, αλλα δεν μπορεις να σταματησεις τον εαυτο σου, η σου λενε οι αλλοι οτι ειναι ανεπιτρεπτα και μονο τοτε το αντιλαμβανεσαι;
    στον δικό μου μικρόκοσμο αυτά που λέω τα θεωρώ νορμάλ. δεν λέω και κάτι φοβερό ή προσβλητικό. θα πώ αυτό που σκέφτομαι χωρίς να σκεφτώ ή μάλλον να μπορώ να κατανοήσω ότι ο άλλος δεν το βλέπει έτσι. είναι σαν να αντιλαμβάνομαι τον κόσμο λίγο διαφορετικά απτη πλειονότητα.
    καταλαβαίνω με τα χρόνια που μου λένε όλοι ότι δεν πρέπει να το πώ αυτό, ή δεν πρέπει ναμαι τελείως ειλικρινής κτλ. οι φίλοι μου το βρίσκουν διασκεδαστικό αλλα μου έχει στοιχίσει σε παρέες. προσπαθώ να μιμηθώ κάποιον όταν βρίσκομαι σε κάποιο σκηνικό που δεν νιώθω άνετα ή δεν ξέρω πώς να φερθώ.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by MariLen233 View Post
    Καταρχάς το πως βλέπουμε εμείς τους άλλους καθορίζει και το πώς βλέπουν οι άλλοι εμας

    Αν συνέχεια οπότε βρίσκεσαι με κόσμο είσαι κλειστή και λιγομιλητη νομίζοντας πως οι άλλοι δεν σε συμπαθούν τότε το προκαλείς γιατί δεν τους δίνεις την ευκαιρία να σε γνωρίσουν και όντως σε θεωρούν απόμακρη.

    Μήπως το ότι δεν σε συμπαθούν εύκολα ξεκινάει από το γεγονός ότι εσυ δεν συμπαθείς κόσμο εύκολα;;; και νομίζεις ότι και οι υπόλοιποι σκέφτονται έτσι;
    δεν νομίζω ότι οι άλλοι σκέφτονται έτσι. ίσως το δείχνω όμως χωρίς να το καταλαβαίνω. είναι ότι πετάω και άσχετα πράματα σε μια συζήτηση που δεν νιώθω ότι ξέρω το αντικείμενο ή δεν με ενδιαφέρει. πχ. μπορεί μια παρέα -την οποία δεν γνωρίζω καλά- να συζητάει για ένα ταξίδι στο παρίσι και γω που δεν θαχω πάει δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι να πώ για να συμμετέχω... και κολλάω. τελείως socially awkward και μπορεί να πώ καμιά χαζομάρα του στιλ ... 'εμένα μαρεσει να τρώω γαλλική μπαγκέτα'. ότι ναναι δηλαδή.
    ενώ αν είμαι με κόσμο που με γνωρίζει καλά και νιώθω άνετα, είμαι η ψυχή της παρέας.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Εγώ με τη γαλλική μπαγκέτα γέλασα πάντως

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Μια χαρά είσαι. Μην ψάχνεσαι με κριτήρια τι σου λένε διάφοροι, αν σε αποδέχονται, αν φέρεσαι τάχα περίεργα. Σε διαφορετικό περιβάλλον θα σε έλεγαν γαμώ τα παιδιά. Βρες κατάλληλο κύκλο φίλων που να είναι κι εκείνοι...κυνικοί. Οι κοινωνικές συναντήσεις είναι οι ίδιες γελοίες, και φυσικό όποιο άτομο δεν παίζει το σκοπό που του σφυρίζουν να φαντάζει έξω από τα νερά του. Γιατί είναι. Βρες τα νερά σου αντί να πας όπου σε πάει το ρεύμα των πολλών. Ή τουλάχιστον παίξε το παιχνίδι με γνώση και ηθελημένη προσποίηση. Που σημαίνει γνώρισε τον εαυτό σου και υποστήριζέ τον κρυφά ή φανερά των άλλων.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

Similar Threads

  1. Αγχώθηκα υπερβολικά δεν ξέρω τι να κανω
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 29-04-2020, 00:42
  2. υπερβολικα αυστιροι γονεις..
    By justloveme in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 16-09-2015, 23:07
  3. Mήπως τα αναλύυουμε όλα υπερβολικά;;;
    By Αναζητηση in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 04-08-2014, 02:47
  4. Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΑΝΑΙΣΘΗΤΟΣ !
    By Gamer85 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 51
    Last Post: 13-06-2014, 19:22
  5. ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΒΑΘΙΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 05-11-2012, 18:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •