Φόβος και προσευχές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    Φόβος και προσευχές

    Το ιψδ με εκανε να νομίζω οτι μπορει να εσπασα μια παλια υποσχεση που εκανα στους Θεούς και δεν την θυμομουν. Δεν ισχυε κατι τετοιο αλλα ανησυχουσα. Τοτε, το μυαλο μου ηταν γεματο απο ενοχλητικες σκέψεις που μου λεγαν οτι θα τιμωρηθω και τετοια. Ημουν τοσο κουρασμενος με το να προσευχομαι ολη μερα για αυτες τις σκέψεις, οπου το μυαλο μου μπήκε στο αυτόματο και προσευχοταν με συγκεκριμενες λέξεις από μόνο του, ενω εγώ μιλουσα με μια φιλη μου στο facebook messanger και ημουν αφοσιωμενος στην συζητηση.


    Ξαφνικα, επιασα 2-3 φορες, το μυαλο μου να έχει έντονες σκέψεις σε μορφη προσευχων, οι οποιες έλεγαν στους Θεούς να με τιμωρήσουν αλλα όχι πολυ. Ενώ αγχώθηκα δεν έδωσα σημασία, Δεν ξερω γιατι. Ίσως επειδη ημουν κουρασμένος και το μυαλο μου αρνούνταν να προσευχηθεί κανονικά. Μετα απο λιγα λεπτα, συνειδητοποιησα τι ακριβως έλεγαν αυτες οι σκέψεις σε μορφή προσευχής και φρικαρα. Αμεσως, πηρα τον ελεγχο και αρχισα να προσευχομαι εχοντας τον ελεγχο των σκέψεων μου και αρχισα να λεω στους Θεούς οτι ολα αυτα περι τιμωριων ηταν ενοχλητικες σκεψεις χωρις την θεληση μου.

    Ανησυχω, γιατι μου πηρε καποια λεπτα μεχρι να προσευχηθω σωστα για αυτες τις σκεψεις και να πω οτι ηταν χωρις την θεληση μου. Επισης, πως μπορω να καταλαβω οτι αυτες οι "προσευχες" ηταν απλα, ενοχλητικες σκεψεις και οχι αληθινες προσευχες? Ανησυχω μηπως, λογω φοβου, ξεχάστηκα και για καποιες στιγμες, ελεγα στους Θεούς να με τιμωρησουν αλλα οχι πολυ. Και αν δεν ηταν 2-3 οι φορες και ηταν παραπανω? Απλα, δεν ειχα συνειδηση του τι σκεφτομουν/προσευχομουν. Ανησυχω κυρίως γιατι νομίζω, εμφανίστηκαν σε μορφή προσευχης πανω απο 2 φορες.

    Δεν θα ζητουσα ποτε τιμωρια απο τους Θεούς.


    Πέρασα 1 χρονο, με το να προσευχομαι συνέχεια στους Θεούς και να τους λεω οτι δεν θελω τιμωρίες και οτι το μυαλο μου κανει συνεχεια, διαφορες σκεψεις με τιμωριες και υποσχεσεις. Μερικες φορες, σκεφτομαι οτι εκανα οτι καλυτερω μπορουσα με το να προσευχομαι για καθε ενοχλητικη σκεψη. εφτασα σε σημειο να ειμαι τρελος. ακομη και η γιαγια μου με βλεπει και λεει οτι παω στα χαμενα σαν να εχω πολλα προβληματα στο μυαλο μου. και ξαφνικα, μια νυχτα (χθες) απλα επειδη κουραστηκα, και ειπα να αφησω το μυαλο ελευθερο ωστε να μην αναλυω καθε σκεψη, εφτασα σε σημειο να πω στους Θεούς να με τιμωρήσουν αλλά όχι πολυ? Και μαλιστα, ισως, πανω απο 2-3 φορες?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αυτοί οι θεοί που λες, υπακούουν σαν ρομποτάκια οποιαδήποτε παράκληση ή προσευχή ή προτροπή σου; Κρίση δεν έχουν; Και γιατί να κάνουν ότι τους λες και να μην κάνουν ότι τους γουστάρει; Αν ζητήσεις τιμωρία θα στην δώσουν, αν ζητήσεις κάτι άλλο θα στο δώσουν σώνει και καλά; Γιατί τόσο άγχος;

    Όπως τα έχεις γράψει πάντως είναι σα να προσπαθείς να πολεμίσεις έναν ψυχαναγκασμό με έναν άλλο. Έχεις πάει σε ειδικό, τι σε έχει συμβουλεύσει;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Λανθασμένες Προσευχές.
    By Erudinam in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 03-07-2020, 15:18
  3. καταλαθος προσευχες στον Θεό
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 23-06-2020, 08:12
  4. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 08:20
  5. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •