Ύπνος και κατάθλιψη.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939

    Ύπνος και κατάθλιψη.

    Χαιρετώ.

    Εγώ παίρνω εδώ και ενάμιση χρόνο zoloft το πρωί και zyprexa το βράδυ.

    Τελευταία κοιμάμαι πολύ και όταν ξυπνάω λόγω τύψεων τρέμω ολόκληρος. Κάθομαι όλο το βράδυ όρθιος, τρώω ανεξέλεγκτα και κατά τις 6 με πιάνει ύπνος και κοιμάμαι ως τις 3 το μεσημέρι. Μετά κατά τις 6 το απόγευμα ξανακοιμάμαι μέχρι τις 9 και πάμε απ' την αρχή.

    Η ψυχίατρός μου μου είπε πως κοιμάμαι τις ώρες της Αμερικής διότι έζησα εκεί έναν χρόνο και μου έμεινε ενώ όσο ήμουν εκεί κάποια στιγμή αντέδρασα και εφυγα κακήν κακώς.

    Τέσπα.... τώρα σκέφτομαι, επειδή η γιατρίνα μου είπε πως πέρασα ψυχωτικό αλλά και καταθλιπτικό επεισόδιο εκεί, μήπως ο οργανισμός τραβάει ύπνο για να θεραπευτεί. Έχω και χρόνια να κάνω σεξ (είμαι 36) και σίγουρα κι αυτό μου χαλάει την διάθεση γιατί ψάχνομαι ακόμα σεξουαλικά αλλά εκτός αυτού βλέπω ότι κοιμάμαι πολύ και νιώθω μια απάθεια ώρες ώρες. Ειδικά όταν πάω να κοιμηθώ το βράδυ με πιάνουν τρελές ταχυπαλμίες.

    Τι να κάνω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Αν και δεν γνωρίζω για τα συγκεκριμένα φάρμακα, θεωρώ ότι δεν φταίει που πήγες Αμερική, φυσικά ανάλογα και πόσο χρόνο έμενες εκεί άμα ήταν μήνες δεν νομίζω να σε άλλαζε τόσο, τωρα άμα είναι χρονιά μμ μπορεί να είναι και από αυτό, το ότι τρως ανεξέλεγκτα μπορεί να φταίει και από τα φάρμακα να σου άνοιξαν την όρεξη η ότι κοιμάσαι πολλές ώρες ξυπνάς τρως και ξανακοιμασε, καλύτερα να δεις και έναν νευρολόγο, μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις φάρμακα η να αλλαξεις τις δοσολογίες των φαρμάκων, το ότι κοιμάσε τόσες ώρες σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά, καλό είναι να το κοιτάξεις..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Twome22 View Post
    Αν και δεν γνωρίζω για τα συγκεκριμένα φάρμακα, θεωρώ ότι δεν φταίει που πήγες Αμερική, φυσικά ανάλογα και πόσο χρόνο έμενες εκεί άμα ήταν μήνες δεν νομίζω να σε άλλαζε τόσο, τωρα άμα είναι χρονιά μμ μπορεί να είναι και από αυτό, το ότι τρως ανεξέλεγκτα μπορεί να φταίει και από τα φάρμακα να σου άνοιξαν την όρεξη η ότι κοιμάσαι πολλές ώρες ξυπνάς τρως και ξανακοιμασε, καλύτερα να δεις και έναν νευρολόγο, μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις φάρμακα η να αλλαξεις τις δοσολογίες των φαρμάκων, το ότι κοιμάσε τόσες ώρες σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά, καλό είναι να το κοιτάξεις..
    Η γιατρός λέει ότι κοιμάμαι τις ώρες της Αμερικής γιατί θέλω να γυρίσω οπότε υποσυνείδητα κοιμάμαι σαν να βρίσκομαι εκεί. Αυτό εννοώ.

    Τώρα όσον αφορά στην υπερφαγία σιγά σιγά μου φεύγει αλλά δύο χρόνια του έδωσα και κατάλαβε. Έφτασα 135 κιλά, 176 ύψος. 59 κιλά υπέρβαρος.... Προσπαθώ να τα χάσω αλλά με το στρες και την μοναξιά μόνο τρώγοντας παρηγορούμαι.

    Δεν έχω σκεφτεί ποτέ νευρολόγο να σου πω. Εφόσον παρουσιάζω καταθλιπτικά συμπτώματα ο ψυχίατρος δεν είναι αρκετός??

    Έχω και τους γονείς με τα δικά τους λόγω ηλικίας και με ρίχνουν λίγο ψυχολογικά...

    Πάνω από όλα είμαι και άνεργος. Ευτυχώς έχουμε ένα σπιτάκι σε νησί και μπορεί να πάω να ηρεμήσω καμία εβδομάδα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Μπορει υποσυνείδητα να σου λείπει η Αμερική... Σου λείπει όμως? Εγώ πριν δύο χρόνια είχα φτάσει μέχρι τα 102 κιλά έχω ύψος 1.68 και έβαλα τον εαυτό μου να κάνουμε μια προσπάθεια να τα χάσουμε και τώρα είμαι στα 80, είχα φτάσει και ποιο κάτω στα 75 αλλά είναι δύο χρόνια που προσπαθώ οπότε το πάω σιγά σιγά γιατί δεν θέλω να με ζορίζω.... Και εγώ έχω πολλά θεμματα με τους γονείς μου, μερρικες φορές νιώθω ότι εγώ είμαι ο γονιος στο σπίτι παρά οι γονείς μου, καλό είναι να μην τους δίνεις τόση σημασία, να βάλεις πρώτα εσένα και μετά οι άλλοι, πες μου έναν ανθρώπω στην Ελλάδα που δεν είναι άνεργος,μπορείς να βρεις σε δημόσιο νοσοκομείο και νευρολόγο χωρίς να χρειάζεσαι να πληρώσεις κάτι, εγώ σε δημόσιο πάω ψυχολόγο και με βοήθησε μέσω ενός νευρολόγου να πάρω και φάρμακα χωρίς να πληρώσω, υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να σε βοηθήσουν, εγώ πιστεύω ότι είναι καλό να πας και σε ένα νευρολόγο για να σε δει να του εξηγήσεις τι γίνετε, μπορεί να σε βοηθήσει παραπάνω, λες ότι έχεις ταχυπαλμιες... Πίνεις καφέ? Έχεις αλλάξει μόνος σου την δόση των χαπιών που παίρνεις η να τα έιχες σταματήσει απότομα για κάποιο καιρό?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Yup!

    Πίνω καφεδάκι! Όχι τις δόσεις δεν τις έχω πειράξει καθόλου. Καλά θα το συζητήσω με τη γιατρό αν χρειάζεται έξτρα νευρολόγος.

    Όσο για την Αμερική ναι μου λείπει. Είχα την δουλειά μου. Ήμουν κανονικός άνθρωπος όχι άχρηστο τομάρι όπως είμαι τώρα!!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Πρώτον δεν είσαι άχρηστος!!! Δεύτερον καλό είναι τον καφέ να πίνεις μόνο πρωί αλλά όχι ολόκληρο ποτήρι γιατί δεν σου κάνει καλό τα φάρμακα προσπαθούν να σε βοηθήσουν από τον εγκέφαλο και η καφεΐνη το κάνει χειρότερα και για αυτό σε πιάνει ταχυκαρδία η ακόμα να νιώθεις ποιο άσχημα ψυχολογικά... Πολλοί άνθρωποι στην Ελλάδα δεν δουλεύουν τι σημαίνει αυτό ότι είναι άχρηστα τομάρια? Τότε είμαι και εγώ που δεν δουλεύω και ένα σωρό κόσμος... Μακάρι να μπορέσεις να ξανά πας στην χώρα που σου αρέσει τόσο.. Εμένα μου αρέσει η Αμερική αλλά είναι το θέμα ότι είναι ξέφραγο αμπέλι ζει οποιοσδήποτε εκεί μέσα και δεν θα πήγαινα για να μείνω ενώ την αγαπάω τόσο γιατί πολλά από τα πράγματα που μου αρέσουν είναι από εκεί..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,667
    Δουλεια στην ελλαδα θεμα τυχησ κ επικοινωνιακων δεξιοτητων να ξερεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Twome22 View Post
    Πρώτον δεν είσαι άχρηστος!!! Δεύτερον καλό είναι τον καφέ να πίνεις μόνο πρωί αλλά όχι ολόκληρο ποτήρι γιατί δεν σου κάνει καλό τα φάρμακα προσπαθούν να σε βοηθήσουν από τον εγκέφαλο και η καφεΐνη το κάνει χειρότερα και για αυτό σε πιάνει ταχυκαρδία η ακόμα να νιώθεις ποιο άσχημα ψυχολογικά... Πολλοί άνθρωποι στην Ελλάδα δεν δουλεύουν τι σημαίνει αυτό ότι είναι άχρηστα τομάρια? Τότε είμαι και εγώ που δεν δουλεύω και ένα σωρό κόσμος... Μακάρι να μπορέσεις να ξανά πας στην χώρα που σου αρέσει τόσο.. Εμένα μου αρέσει η Αμερική αλλά είναι το θέμα ότι είναι ξέφραγο αμπέλι ζει οποιοσδήποτε εκεί μέσα και δεν θα πήγαινα για να μείνω ενώ την αγαπάω τόσο γιατί πολλά από τα πράγματα που μου αρέσουν είναι από εκεί..
    Ένας θείος λέει ότι πρέπει να έχεις μεγάλη καρδιά για να ζήσεις εκεί. Απορώ τι εννοεί... Ότι πρέπει να αγαπάς όλο τον κόσμο ή να κάνεις σεξουαλικές χάρες???

    Εγώ ένα προσθέσω ότι θέλει και γερό στομάχι εκεί και αντοχές....

    Ναι την αγαπώ αλλά τη φοβάμαι ταυτόχρονα. Πολύς κόσμος δεν έχει ούτε σπίτι να μείνει. Και που το σκέφτομαι μου κόβονται τα πόδια!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Δουλεια στην ελλαδα θεμα τυχησ κ επικοινωνιακων δεξιοτητων να ξερεισ
    Δε μπορεί τόσος κόσμος να δουλεύει. Όλοι είναι άσσοι στις δημόσιες σχέσεις και τυχεροί? Χρειάζονται και ικανότητες.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,667
    Ρε μεγαλε οι ικανοτητεσ δεν ειναι οι δημοσιεσ σχεσεισ τι ειναι μπετα θα ριχνεισ η θα μιλασ η μιση δουλεια ειναι επικοινωνιακεσ δυνατοτητεσ δηλαδη δημοσιεσ σχεσεισ τζιμανι εισαι οντωσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,667
    Πλακα κανω για τουσ χαρακτηρισμουσ δινω εμφαση μη στεναχωρηθεισ τσαμπα δεν το θελω αυτο καθολου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ρε μεγαλε οι ικανοτητεσ δεν ειναι οι δημοσιεσ σχεσεισ τι ειναι μπετα θα ριχνεισ η θα μιλασ η μιση δουλεια ειναι επικοινωνιακεσ δυνατοτητεσ δηλαδη δημοσιεσ σχεσεισ τζιμανι εισαι οντωσ
    Δεν θα ξεκινήσω τώρα παιχνίδι με τις λέξεις. Ικανότητες πάνω στη δουλειά εννοώ και όχι μπλα μπλα. Δηλαδή οι άλλοι τι θα κάνουν? Θα πάνε νε πεθάνουν. Ενιγουει... Μη νομίζεις ότι είσαι ο πρώτος που μου το λέει αυτό ή ότι είναι κάτι που δεν γνώριζα.... Απλά είναι κρίμα γιατί χάνονται τα ταλέντα και επιπλέουν οι μαλάκες....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Σύμφωνο θέλει γερό στομάχι να έχεις και αντοχές και όχι μόνο για την Αμερική αλλά και για οποιαδήποτε χώρα και αν πας, γιατί είναι άλλος κόσμος άλλες συνθήκες ζωής.... Εμ στο θέμα με την Ελλάδα και την δουλειά άστο είναι ένα θέμα που χάνεσαι από παντού... Πρέπει να έχεις τύχη κυρίως τύχη... Τώρα για ομιλία και δημόσιες σχέσεις είναι κάτι που χρειάζεται να κάνεις όταν μπεις στην δουλειά κυρίως... Που από την δικιά μου την άποψή με εκνευρίζει αυτό... Εγώ απλά θέλω να δουλεύω και να περνώ τον μισθό μου όχι να κάθομαι και να μιλαω με τον ένα και τον άλλον για μην χάσω την δουλειά ή να βρω καλύτερη η να με βλέπουν με καλό μάτι και ένα σωρω βλακείες

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Άλλη μια βραδιά που δεν κοιμήθηκα και που τρώω κυριολεκτικά ότι βρίσκω μπροστά μου...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Μάθε να συνχωρας τον εαυτό σου.. Μια συμβουλή που για μένα έπιασε όταν αποφάσισα να χάσω τα κιλά, ξεκίνησα να κάνω γυμναστική μέσα στο σπίτι, επέλεξα ποιες ασκήσεις μου φενονται ποιο εύκολες να κάνω και ξεκίνησα από πέντε το καθένα, δηλαδή ίσα ίσα έκανα 2 λεπτά γυμναστική στην αρχή και όταν ήμουν έτοιμη μεγάλωνα τον αριθμό που γυμνάζομαι, έκοψα το βραδινό και μόνο Κυριακές τρώω κάτι παραπάνω...

Similar Threads

  1. υπνος...
    By pandelic85 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 1
    Last Post: 06-02-2013, 12:57
  2. υπνος αγχος και καταθλιψη
    By nana89 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 2
    Last Post: 17-09-2012, 12:54
  3. Ύπνος
    By Νάντια in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 7
    Last Post: 06-09-2012, 23:28
  4. 'Υπνος, ύπνος και πάλι ύπνος...
    By Konstantinoss in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2011, 11:25
  5. Υπνος
    By cd2me in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 7
    Last Post: 26-04-2007, 14:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •