Αγχώδης διαταραχή και κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254

    Αγχώδης διαταραχή και κατάθλιψη

    Μέσα σε δέκα χρόνια είναι η τριτη φορά που περνάω ακριβώς το ίδιο πράγμα.Ξεκιναει με κρίσεις άγχους που γίνονται όλο και εντονότερες,αρρωστοφοβια και καταλήγω στην κατάθλιψη.Αδυναμια,κακή ποιότητα υπνου(ξυπνάω πολλές φορές κατά τη διάρκεια της νύχτας παρόλο που ξανά κοιμάμαι ),αδυναμία συγκέντρωσης,αναβλητικότη� �α για τα πάντα,κακή διάθεση,κόμπος στο στομάχι,δεν έχω όρεξη για φαγητό,δεν με ευχαριστεί τίποτα.
    Το πρόβλημα είναι ότι και τις τρεις φορές το παθαίνω καλοκαίρι και όλη αυτή η ζέστη με κάνει ακόμα χειρότερα.Εννοειται ότι κάθε φορά κάνω άπειρες εξετάσεις και δεν μου βρίσκουν το παραμικρό.
    Από θεραπεία παίρνω 30mg ladose και ζαναξ (0,25 το μεσημέρι και 0,50 το βράδυ).Την πρώτη φορά με 20mg το ξεπέρασα σε ένα μήνα.Τη δεύτερη φορά έφτασα να παίρνω και 40mg και με πήγε δυο μήνες.Αυτη τη φορά δεν ξέρω ποσο θα πάρει αλλά με προβληματίζει πολύ το θέμα ύπνος.Νιωθω ότι δεν ξεκουράζομαι έτσι.Μιλησα με τον γιατρό και μου είπε να αντικαταστήσω το βραδινό ζαναξ με 1,5 mg lexotanil αλλά φοβάμαι να μπερδέψω τόσα χάπια.Δεν ξέρω τι να κάνω έχει κάποιος άλλος αντίστοιχη εμπειρία;;;
    Επίσης είμαι πολύ χειρότερα τα πρωινά.Με τα χίλια ζόρια να σηκωθώ από το κρεβάτι τρέμω όλος από πανικό που με κυριεύει.Καθως περνάει ημέρα ηρεμώ και συνήθως απογεύματα και βράδυ είμαι καλύτερα τις τελευταίες δέκα μέρες.
    Δεν ξέρω παιδιά αν θέλετε παραθεστε τις εμπειριες σας και αν γνωρίζετε να μου απαντήσετε σχετικά με το χαπι που έγραψα πιο πάνω.
    Καλή δύναμη σε όλους !!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by tselpemts View Post
    Μέσα σε δέκα χρόνια είναι η τριτη φορά που περνάω ακριβώς το ίδιο πράγμα.Ξεκιναει με κρίσεις άγχους που γίνονται όλο και εντονότερες,αρρωστοφοβια και καταλήγω στην κατάθλιψη.Αδυναμια,κακή ποιότητα υπνου(ξυπνάω πολλές φορές κατά τη διάρκεια της νύχτας παρόλο που ξανά κοιμάμαι ),αδυναμία συγκέντρωσης,αναβλητικότη� �α για τα πάντα,κακή διάθεση,κόμπος στο στομάχι,δεν έχω όρεξη για φαγητό,δεν με ευχαριστεί τίποτα.
    Το πρόβλημα είναι ότι και τις τρεις φορές το παθαίνω καλοκαίρι και όλη αυτή η ζέστη με κάνει ακόμα χειρότερα.Εννοειται ότι κάθε φορά κάνω άπειρες εξετάσεις και δεν μου βρίσκουν το παραμικρό.
    Από θεραπεία παίρνω 30mg ladose και ζαναξ (0,25 το μεσημέρι και 0,50 το βράδυ).Την πρώτη φορά με 20mg το ξεπέρασα σε ένα μήνα.Τη δεύτερη φορά έφτασα να παίρνω και 40mg και με πήγε δυο μήνες.Αυτη τη φορά δεν ξέρω ποσο θα πάρει αλλά με προβληματίζει πολύ το θέμα ύπνος.Νιωθω ότι δεν ξεκουράζομαι έτσι.Μιλησα με τον γιατρό και μου είπε να αντικαταστήσω το βραδινό ζαναξ με 1,5 mg lexotanil αλλά φοβάμαι να μπερδέψω τόσα χάπια.Δεν ξέρω τι να κάνω έχει κάποιος άλλος αντίστοιχη εμπειρία;;;
    Επίσης είμαι πολύ χειρότερα τα πρωινά.Με τα χίλια ζόρια να σηκωθώ από το κρεβάτι τρέμω όλος από πανικό που με κυριεύει.Καθως περνάει ημέρα ηρεμώ και συνήθως απογεύματα και βράδυ είμαι καλύτερα τις τελευταίες δέκα μέρες.
    Δεν ξέρω παιδιά αν θέλετε παραθεστε τις εμπειριες σας και αν γνωρίζετε να μου απαντήσετε σχετικά με το χαπι που έγραψα πιο πάνω.
    Καλή δύναμη σε όλους !!!
    Join the club. Περνάω περιόδους τρομερού άγχους και αρρωστοφοβίας με διάφορα ψυχοσωματικά απο το 2015. Τον τελευταίο 1,5 χρόνο πέρασα 2 βαρβάτες περιόδους τρελλού άγχους και αρρωστοφοβίας με νευρολογικά συμπτώματα (αδυναμία αριστερής μεριάς, συσπάσεις μυών, τρέμουλο, φοβερές κρίσεις άγχους κ.α.). Την 1η φορά πήρα Cipralex και συνήλθα στο μήνα πάνω και τη 2η φορά πήρα - και παίρνω ακόμα - Brintellix που με βοήθησαν μεν αλλά ξαναπέρασα αγχωτικές περιόδους με αρρωστοφοβία. Ότι και να πάρουμε δε λύνει το πρόβλημα, θέλει ψυχοθεραπεία που ούτε εγώ κάνω για να βρεις το λόγο που σου δημιουργεί όλα αυτά τα συναισθήματα και να μπορέσεις να το ξεπεράσεις. Zanax πήρα λίγες φορές 0,25 όταν είμουν πολύ χάλια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by dchristof View Post
    Join the club. Περνάω περιόδους τρομερού άγχους και αρρωστοφοβίας με διάφορα ψυχοσωματικά απο το 2015. Τον τελευταίο 1,5 χρόνο πέρασα 2 βαρβάτες περιόδους τρελλού άγχους και αρρωστοφοβίας με νευρολογικά συμπτώματα (αδυναμία αριστερής μεριάς, συσπάσεις μυών, τρέμουλο, φοβερές κρίσεις άγχους κ.α.). Την 1η φορά πήρα Cipralex και συνήλθα στο μήνα πάνω και τη 2η φορά πήρα - και παίρνω ακόμα - Brintellix που με βοήθησαν μεν αλλά ξαναπέρασα αγχωτικές περιόδους με αρρωστοφοβία. Ότι και να πάρουμε δε λύνει το πρόβλημα, θέλει ψυχοθεραπεία που ούτε εγώ κάνω για να βρεις το λόγο που σου δημιουργεί όλα αυτά τα συναισθήματα και να μπορέσεις να το ξεπεράσεις. Zanax πήρα λίγες φορές 0,25 όταν είμουν πολύ χάλια.
    Ψυχοθεραπεία θα αρχίσω οπωσδήποτε αυτή τη φορά και δεν θα την παρατήσω αλλά θέλω πρώτα να είμαι καλά για να μπορώ να ανταπεξέλθω στην ψυχοθεραπεία.Σε διαφορετική περίπτωση θεωρώ πως είναι άσκοπη.
    Την πρώτη φορά το ξεπέρασα πολύ γρήγορα ούτε μήνα έκανα και ταυτόχρονα ήμουν και λειτουργικός στην καθημερινότητα μου.Τη δεύτερη φορά χρειάστηκα σχεδόν δυο μήνες και μάλιστα τον έναν από αυτούς αποσύρθηκα τελείως από κοινωνικές συναναστροφές.
    Αυτή τη φορά έχει ένα μήνα που κάνω θεραπεία και ακόμα δεν βλέπω τρομερή βελτίωση.Αντε ίσως λίγο το άγχος να μην είναι τόσο έντονο αλλά η κακοκεφιά και η δυσθυμία με ο,τι έχω να κάνω είναι πραγματικά ανυπόφορες.Ειναι και ο ύπνος μου χάλια πλέον που ίσως εντείνει το πρόβλημα.
    Πλέον αρχίζω να σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να συζητήσω με το γιατρό να μην κόψω το αντικαταθλιπτικό ξανά γιατί αποδεδειγμένα επιστρέφω στην αρχή κάθε φορά που το κόβω.Δεν ξέρω είμαι σε φάση που δεν μπορώ να σκεφτώ πολύ καθαρά.Εσυ είσαι εντάξει αυτό τον καιρό;;Σταμάτησες την αγωγή;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Συγνώμη τώρα είδα ότι δεν τη σταμάτησες.Μονο κρίσεις άγχους έχεις ή σε πιάνει και κατάθλιψη ;;Εμένα μου το γυρίζει σε κατάθλιψη τελείως που νιώθω ανίκανος να κάνω το παραμικρό όπως και κακόκεφος όλη τη μέρα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Καλά όλοι zanax παίρνετε, εκτός από εμένα, όχι ότι θέλετε, από ανάγκη βέβαια, εμένα η ψυχίατρος μου δεν μου δίνει Zanax παίρνω stedon. Τώρα για να επιστρέψουμε στο θέμα από τα φάρμακα μόνο δεν περνάει αυτό που έχεις, απλός σκέψου τον εαυτό σου σαν ένα μπαλόνι παίρνεις τα χάπια ηρεμείς και αυτό που έχει φουσκώνει σιγά, σιγά ώσπου δεν αντέχει άλλο αέρα και σκάει και μετά άλλο μπαλόνι απ' την αρχη!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Καλά όλοι zanax παίρνετε, εκτός από εμένα, όχι ότι θέλετε, από ανάγκη βέβαια, εμένα η ψυχίατρος μου δεν μου δίνει Zanax παίρνω stedon. Τώρα για να επιστρέψουμε στο θέμα από τα φάρμακα μόνο δεν περνάει αυτό που έχεις, απλός σκέψου τον εαυτό σου σαν ένα μπαλόνι παίρνεις τα χάπια ηρεμείς και αυτό που έχει φουσκώνει σιγά, σιγά ώσπου δεν αντέχει άλλο αέρα και σκάει και μετά άλλο μπαλόνι απ' την αρχη!!
    Δίκαιο έχεις φιλε.Αλλα όταν συνέρχομαι και είμαι καλά δεν κάνω κάτι για να ισορροπεί σωστά ο οργανισμός μου.Ουτε σωστά τρώω,ούτε γυμνάζομαι,ούτε χόμπι έχω,ούτε αποφεύγω αγχωτικες καταστάσεις.Δηλαδη όλη μέρα δουλειά και μετα σπίτι και μπροστά στο κινητό ή στο ταμπλετ αποβλακώνομαι.Ειπα αυτή τη φορά αν συνέλθω τελικά να αλλάξω στάση ζωής εξ’ ολοκλήρου.
    Τώρα οσο αφορά τα χάπια τι ζαναξ τι λεξοτανίλ τι ταβορ τι στεντον.Ολα βενζο είναι μωρέ.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    1
    Καλημέρα παιδιά πρώτη φορά γράφω στο σαιτ. Είμαι 41 χρονών και τα τελευταία δυο χρόνια παρουσιάζω σημάδια αγοραφοβίας αγχώδης διαταραχής. Με είχαν ξαναπιάσει και πιο παλιά αλλά το ξεπέρασα. Αυτό που θέλω να πω είναι να βρείτε έναν καλό ψυχίατρο ώστε να σας ξεκλειδώσει, Όλα αυτά τα συμπτώματα έχουν αιτία το στρες και το έντονο εγώ του εαυτού μας, Α και μη σταματάτε τη θεραπεία με τα χάπια, Εγώ έκανα το λάθος και ξανακύλησα Γράψτε τον κόσμο στα αρχίδια σας Μην ασχολείστε τι λέει ο καθένας γιατί μπαίνετε σε έναν φαύλο κύκλο. Μια φορά ζούμε Αποβάλλετε τοξικούς ανθρώπους και βγείτε έξω έστω με το ζόρι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by tselpemts View Post
    Συγνώμη τώρα είδα ότι δεν τη σταμάτησες.Μονο κρίσεις άγχους έχεις ή σε πιάνει και κατάθλιψη ;;Εμένα μου το γυρίζει σε κατάθλιψη τελείως που νιώθω ανίκανος να κάνω το παραμικρό όπως και κακόκεφος όλη τη μέρα.
    Το μεγάλο μου θέμα εμένα είναι τα ψυχοσωματικά. Αυτό είναι που με διαλύει. Εμένα είναι συνεχές το άγχος μου και πλέον σωματοποιείται.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by dchristof View Post
    Το μεγάλο μου θέμα εμένα είναι τα ψυχοσωματικά. Αυτό είναι που με διαλύει. Εμένα είναι συνεχές το άγχος μου και πλέον σωματοποιείται.
    Κι εγώ μη νομίζεις αρκετά ψυχοσωματικά έχω όταν είμαι έτσι αλλά τα ξεπερνάω όταν κάνει δράση το αντικαταθλιπτικό.Αυτη τη φορά είμαι σε πιο δύσκολη φάση γιατί δεν απέχω από το στρες της δουλειάς παρόλο που δουλεύω από το σπίτι.Ειμαι λογιστής και η περίοδος αυτή είναι για μας φουλ.Το ξέρω ότι η δουλειά μου το προκαλεί και μου το εντείνει και περιμένω τον Αύγουστο να κλείσουμε το γραφειο να κόψω κάθε επαφή ένα μήνα μπας και συνέλθω.Διαφορετικα δεν πρόκειται από τη στιγμή που διατηρώ επαφή με την πηγή του άγχους μου.

Similar Threads

  1. Γενικευμένη αγχώδης διαταραχή και κατάθλιψη
    By Dimitrios85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 14-01-2019, 14:26
  2. Αγχώδης διαταραχή, κρίσεις πανικού, κατάθλιψη. Πως τα έζησα και πως το ξεπέρασα...
    By pratsdim in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 398
    Last Post: 19-09-2017, 03:01
  3. Replies: 31
    Last Post: 12-07-2016, 12:09
  4. Να μαι κι εγω! Αγχωδης διαταραχη και αντιδραστικη καταθλιψη
    By Inside out in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 28-05-2014, 02:12
  5. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ-ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ-ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ!!!Η ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ..
    By OLGA25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 19-08-2007, 20:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •