Προβλημα με συμπολιτισα ομοιοπαθης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    davidh
    Guest

    Προβλημα με συμπολιτισα ομοιοπαθης

    Γεια σας παιδια.

    Στην πολη ειναι μια κοπελα η Αννουλα (40 φευγα) που ειναι οντως αρρωστη, δεν ξερω τι ακριβως εχει αλλα μαλλον σχιζοφρενεια ειναι και μαλλον δεν περνει τα φαρμακα της πιστευω.
    Οσες φορες την εχω συναντησει παλιοτερα αλλα και τωρα και με χαιρετουσε την εδιωχνα με βρισιδια γιατι οποτε ηταν διπλα μου με παρεσερνε, ενιωθα σαν να υποτροπιαζω, με επιανε τρελα και με πιανει ακομα.
    Οσες φορες την εχω βρισει αλλες τοσες απο μεσα μου εχω ζητησει συγνωμη.

    Τελευταια νιωθωντας οτι δεν κανω σωστα προσπαθησα να της μιλησω ομορφα αλλα επειδη ειναι και μικρη πολη εγω αμα θελω πχ να κανω το καλο σε αυτην νιωθω οτι στιγματιζομαι με αυτην και εχω δωσει αγωνα για να γλυτωσω εστω και λιγο απο την ρετσινια.

    Τσπ. Προχθες ημουν μικελ με ενα ξαδερφο μου και ηρθε αυτη και ηθελε να κατσει μαζι μας. Νιωθωντας εγω οτι θα κανω καλο της ειπα οκ. Εκατσε και την ρωτησα τι περνει τωρα και εγινε επιθετικη και εκοψα.
    Μου ζητησε να την κερασω μια σοκολατα και την κερασα. Ενιωθα οτι οι υπευθηνοι του μαγαζιου μας κοιτανε στραβα. Ευτυχως αποχωρησαμε συντομα με τον ξαδερφο.

    Σημερα την συναντησα στον δρομο μου μιλουσε και την αποθουσα με απαθεια.
    Κατσαμε στο μικελ εγω και ο ξαδερφος παλι και μετα απο κανα 30 λεπτα, τσουπ να τη η αννουλα. Την διωχνω παλι με πιο πολυ απαθεια, φευγει ελεγε τα δικα της, εφυγε. Μετα απο 5 λεπτα να την παλι. Εκει αρχισα να φωναζω, 'Φυγε!! Εμεις ερχομαστε εδω να πιουμε ενα καφε να χαλαρωσουμε και εσυ μας ζαλιζεις.." και εφυγε.

    Εχω ακουσει 2 ιστοριες για το πως τρελαθηκε. 1. ειναι οτι της εδωσαν LSD και τρελαθηκε και η 2. οτι πεθανε ο μπαμπας της μπροστα της απο εμφραγμα.

    Δεν ξερω τι ισχυει απο τα 2. Παντος στα νιατα της ηταν πολυ ομορφη κοπελα απο φωτογραφιες που ειδα.

    Τωρα αναρωτιεμε εγω. Κανω καλα πως την διωχνω ή μηπως τις συμπεριφερωμε οπως μου συμπεριφερθηκε η πολη χωρις να το καταλαβω?

    Εγω παντως θα ηθελα να την βοηθησω. Θα της ελεγα, να βαλει καμια κρεμα για τις ρυτιδες στο προσωπο, να της μιλησω για το λεπονεξ να παρει κανενα λαπτοπ να κανει φβ να ξεχνιετε, σιγα σιγα να στρωσει... αλλα μαλλον θα ειναι πολυ δυσκολο γιατι βγαζει επιθετικοτητα οταν της μιλας για τα χαπια. Μεχρι και ο γιατρος του νοσοκομειου μας (Ο Ψ.) της φωναζει και την κραζει.

    Λοιπον, τελικα? Να νιωθω χαλια η οχι? Γιατι απο τις 5 το απογευμα αυτο σκεφτομαι..
    Last edited by davidh; 04-07-2020 at 23:09.

  2. #2
    davidh
    Guest
    Μαλλον επρεπε να της πω στασου και ακου αυτο? https://www.youtube.com/watch?v=N2V8...3vgCfU&index=8

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Καλημέρα.. Κι αν σε κοιτούσαν φίλε μου εκεί που ήσασταν τι πειράζει; Εγώ προσωπικά αν ήμουν εκεί και σε έβλεπα να κάθεσαι δίπλα από ένα άνθρωπο που οι γύρω του τον απορρίπτουν θα σε θαύμαζα. Θέλει ψυχή να καταλάβεις και να νιώσεις τον άλλον. Την διώχνεις γιατί σκέφτεσαι τι θα πουν και τι θα σκεφτούν οι γύρω σου ενώ όλοι αυτοί δεν κοιτάνε την καμπούρα τους. Αν θες να την βοηθήσεις, να το κάνεις! Να μην σκεφτείς τι θα πουν οι άλλοι. Οι γύρω μας πάντα έχουν κάτι αρνητικό να πουν ότι και να κάνουμε. Και όσο αφορά για την κλειστή κοινωνία, κι εγώ σε μια τέτοια κοινωνία ζω και δεν με ενδιαφέρει καθόλου η άποψη τους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βασικά δεν ξέρω σε τι κατάσταση ακριβώς βρίσκεται αυτή η γυναίκα, αλλά έχεις σκεφτεί ότι μπορεί απλά να θέλει να την αντιμετωπίσει κανείς σαν άνθρωπο, να της πιάσει μία απλή κουβέντα κι όχι να την αντιμετωπίσει σαν την τρελή του χωριού που θέλει πατρονάρισμα; Δηλαδή θα πήγαινες σε κάποιον άσχετο που μέχρι χθες απεύφευγες να τον ρωτήσεις χωρίς να γνωρίζεστε καλά τι φάρμακα παίρνει ή να του πεις βάλε καμια κρέμα να φύγουν οι ρυτίδες;
    Σκέφτηκες ότι μπορεί η γυναίκα να χάρηκε που βρέθηκε κάποιος να την καλέσει να πιούν ένα καφέ φιλικά και μετά είδε ότι απλά ο άλλος έβλεπε σε αυτήν την όποια ασθένειά της κι όχι αυτή σαν Αννούλα;

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    εγω ζω σε μια μικρη κοινωνια. το εχω πει σε πολλους οτι παιρνω φαρμακα. οχι για να με λυπηθουν αλλα για να καταλαβουν τον λογο που δεν δουλευω. να μην με λενε τεπελη. δεν ξερω εαν εκανα σωστα...
    εντωμεταξυ υπαρχει ο τρελος του χωριου. και πως του ειπα οτι παιρνω και εγω φαρμακα και καθε φορα που με βλεπει ερχετε στο τραπεζι της καφετεριας και με πρηζει.
    ειχα πολλους ενδιασμους γιατι αμα με εβλεπαν με εναν τετοιο ανθρωπο ολοι θα ελεγαν παει τρελαθηκε και αυτος.
    αλλα δεν μπορω να φτασω στα ακρα. τον αφηνω να μιλαει και οταν βαρεθει φευγει.

  6. #6
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    εγω ζω σε μια μικρη κοινωνια. το εχω πει σε πολλους οτι παιρνω φαρμακα. οχι για να με λυπηθουν αλλα για να καταλαβουν τον λογο που δεν δουλευω. να μην με λενε τεπελη. δεν ξερω εαν εκανα σωστα...
    εντωμεταξυ υπαρχει ο τρελος του χωριου. και πως του ειπα οτι παιρνω και εγω φαρμακα και καθε φορα που με βλεπει ερχετε στο τραπεζι της καφετεριας και με πρηζει.
    ειχα πολλους ενδιασμους γιατι αμα με εβλεπαν με εναν τετοιο ανθρωπο ολοι θα ελεγαν παει τρελαθηκε και αυτος.
    αλλα δεν μπορω να φτασω στα ακρα. τον αφηνω να μιλαει και οταν βαρεθει φευγει.
    Αυτα θα μας φανε τελικα....

    Γιατι δινεται σημασια στο τι θα πουν οι αλλοι?
    Ισα ισα ανθρωποι που αντιμετωπιζουν ψυχικες ασθενειες και μαλιστα σε προχωρημενες μορφες για εμενα ειναι ηρωες ...

    ξερετε πολλοι εδω μεσα τι σημαινει μοναξια και τι ψυχικο βαρος ειναι να μην εχεις καποιον να πεις εστω μια κουβεντα ...τουλαχιστον απο εσας δεν περιμενα τετοιες αντιδρασεις .....

    αν δεν θελετε να καθεστε μαζι τους βρειτε ευγενικους τροπους να τους αποφυγεται και μην τους αποπερνεται.....
    αν και για εμενα το να σταθεις πεντε λεπτα να του πεις μια καλημερα και να τον ρωτησεις τι κανει δεν κοστιζει τιποτα...
    και ας τολμήση καποιος να με πλησιασει και να μου πει γιατι τον μιλας αυτον ή ασχολεισαι μαζι του....

    σταματηστε να νοιαζεστε τι λενε οι γυρω σας ,εκτος βεβαια και αν ζητατε την γνωμη τους ....

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Αυτα θα μας φανε τελικα....

    Γιατι δινεται σημασια στο τι θα πουν οι αλλοι?
    Ισα ισα ανθρωποι που αντιμετωπιζουν ψυχικες ασθενειες και μαλιστα σε προχωρημενες μορφες για εμενα ειναι ηρωες ...

    ξερετε πολλοι εδω μεσα τι σημαινει μοναξια και τι ψυχικο βαρος ειναι να μην εχεις καποιον να πεις εστω μια κουβεντα ...τουλαχιστον απο εσας δεν περιμενα τετοιες αντιδρασεις .....

    αν δεν θελετε να καθεστε μαζι τους βρειτε ευγενικους τροπους να τους αποφυγεται και μην τους αποπερνεται.....
    αν και για εμενα το να σταθεις πεντε λεπτα να του πεις μια καλημερα και να τον ρωτησεις τι κανει δεν κοστιζει τιποτα...
    και ας τολμήση καποιος να με πλησιασει και να μου πει γιατι τον μιλας αυτον ή ασχολεισαι μαζι του....

    σταματηστε να νοιαζεστε τι λενε οι γυρω σας ,εκτος βεβαια και αν ζητατε την γνωμη τους ....
    εχεις δικιο ......

  8. #8
    Mrgilleas
    Guest
    ..............................................
    Last edited by Mrgilleas; 06-07-2020 at 18:38.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    106
    Εγώ πιστεύω ότι τη νοιαζεσαι αυτή τη γυναίκα..Θα ήταν όμορφο να έχεις μια σταθερή συμπεριφορά απέναντι της και να μπορούσες να τη βοηθήσεις με κάποιον τρόπο,έστω και με μια φιλική συζήτηση.Οταν βοηθάμε τους άλλους μερικές φορές είναι ευεργετικό και για εμάς..γτ είναι σαν να βοηθάμε τον εαυτό μας..Αυτό με τη μικρή κοινωνία που σε στιγματίζει όταν μιλάς ευγενικά και ΟΧΙ όταν βρίζεις...μου είναι ακατανόητο.

Similar Threads

  1. Το πρόβλημα μου!
    By PAPA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 30-07-2016, 16:57
  2. Το πρόβλημα είναι να παραδεχτείς το πρόβλημα
    By καθρεπτης in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 51
    Last Post: 18-01-2015, 00:11
  3. Έχω Πρόβλημα
    By Athanasia.90 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 23
    Last Post: 24-06-2012, 19:09
  4. Πρόβλημα με u2u
    By whitecandle in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 6
    Last Post: 28-05-2010, 15:00
  5. κανενας ομοιοπαθης?εσωτερικο τρεμουλο
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 11-06-2009, 05:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •