Και τώρα τι κάνουμε; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    176
    Αυτό που έγινε θα μπορούσε να συμβεί στον καθέναν. Είναι πολύ τίμιο που σέβεσαι τα συναισθήματα του, κανεις την αυτοκριτική σου και το χειρίζεσαι με τόση λεπτότητα. Εγώ θα έλεγα να μην πεις τίποτα σχετικά με αυτό που έγινε και απλά σε άκυρη χρονική στιγμή να του πεις ότι δεν είσαι σε φάση σχέσης στη ζωή σου γενικότερα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κοίτα, ο καθένας έχει τον χαρακτήρα του βέβαια, αλλά δεν νομίζω το να πεις "σε βλέπω σα φίλο" αντί "Δε μου βγαίνει το ερωτικό μαζί σου" έχει και μεγάλη διαφορά. Το ίδιο θα πληγωθεί ο άλλος. Εοπίσης προσωπικά το θεωρώ εντελώς λάθος να λες στον άλλο ιστορίες για αγρίους τύπου "είμαι με άλλον" "είμαι κολλημένη με άλλον" "δεν ειμαι σε φάση για σχέση" όταν αυτό δεν ισχύει. Απλούστατα γιατί μπορει α) Να τύχει να υπάρχει εκεί έξω κάποιο παιδί που μπορεί να ενδιαφέρεται και να ήταν -λέμε- ο έρωτας της ζωής σου, αλλά να φτάσουν αυτά στα αυτιά του και να αποθαρρυνθεί να κάνει κίνηση ή να σου φέρεται διαφορετικά και να μην ανοίγεται όπως αν ήξερε ότι είσαι διαθέσιμη ή β) Να γνωρίσεις όντως κάποιον και να γίνετε ζευγάρι και ο πρώτος που του τα έλεγες αυτά να πληγωθεί τριπλά καταλαβαίνοντας ότι του έλεγες μούφες και να αισθανθεί είτε πολύ πιο προδομένος και ανεπαρκής, είτε να το γενικεύσει ότι όλες λέμε μπαρούφες και ψέματα ή δεν είμαατε ειλικρινείς και παίζουμε με τον άλλο.
    Όπως το είπες εσύ νομίζω σε κάποιο άλλο θέμα, είμαι ίσως υπέρ της "σκληρής αγάπης", αλλά νομίζω ότι η αμεσότητα και η ειλικρίνεια είναι πάντα προτιμότερη από τις υπεκφυγές και τις μισές αλήθειες. Εγώ έτσι το βλέπω.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    119
    Να μην φασώνεστε με άτομα που δεν θέλετε για σχέση, για να μην έχετε τέτοια προβλήματα. Απλά τα πράγματα. Συμπάθα με, αλλά τώρα θα τα λουστείς μαζί του.

    Έδωσες στο παλληκάρι ελπίδες. Τον φάσωσες, τι περιμένεις να καταλάβει? Σου λέει πως αν δεν τον άρεσες, δεν θα έκανες τίποτα μαζί του. Αφού δεν σ' αρέσει, τον κορόιδεψες.

    Μόνο αν φανείς μπιτσάρα ίσως ξεμπερδέψεις. Πες ήταν της στιγμής. Ήσουν πιωμένη. Είχες ανάγκη. Κάτι τέτοιο, αλλιώς δεν θα ξεκολλήσει

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    176
    Συγγνώμη δηλαδή όταν κάνουμε φάση με κάποιον είμαστε και υποχρεωμένοι να τον παντρευτούμε; Η κοπέλα είχε πιει, περνούσε καλά και της βγήκε αυθόρμητα. Δεν του υποσχέθηκε κάτι

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by Dem999 View Post
    Αυτό που έγινε θα μπορούσε να συμβεί στον καθέναν. Είναι πολύ τίμιο που σέβεσαι τα συναισθήματα του, κανεις την αυτοκριτική σου και το χειρίζεσαι με τόση λεπτότητα. Εγώ θα έλεγα να μην πεις τίποτα σχετικά με αυτό που έγινε και απλά σε άκυρη χρονική στιγμή να του πεις ότι δεν είσαι σε φάση σχέσης στη ζωή σου γενικότερα.
    Κοίτα να του πω ότι δεν είμαι σε φάση για σχέση είναι ψέμα γιατί ειμαι σε φάση για σχέση οπότε γνωρίσω κάποιον που να μου αρέσει και να του αρέσω. Άσε που αν του πω έτσι θα ελπίζει για κάποια στιγμή στο μέλλον ότι θα τον έχω σαν πιθανότητα στο μυαλό μου αν θελήσω να κάνω σχέση. Οπότε νομίζω πως δεν θα του κάνει καλό αυτο

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by Almalexia View Post
    Να μην φασώνεστε με άτομα που δεν θέλετε για σχέση, για να μην έχετε τέτοια προβλήματα. Απλά τα πράγματα. Συμπάθα με, αλλά τώρα θα τα λουστείς μαζί του.

    Έδωσες στο παλληκάρι ελπίδες. Τον φάσωσες, τι περιμένεις να καταλάβει? Σου λέει πως αν δεν τον άρεσες, δεν θα έκανες τίποτα μαζί του. Αφού δεν σ' αρέσει, τον κορόιδεψες.

    Μόνο αν φανείς μπιτσάρα ίσως ξεμπερδέψεις. Πες ήταν της στιγμής. Ήσουν πιωμένη. Είχες ανάγκη. Κάτι τέτοιο, αλλιώς δεν θα ξεκολλήσει
    Έχεις δίκιο δεν το έχω ξανά κάνει αυτό....να ξέρω ότι κάποιος με γουστάρει και να πάω να παίξω μαζί του. Δεν το σκέφτηκα και πολύ μετα το τρίτο ποτό και έτσι όπως μιλούσαμε και έκανε κίνηση δεν μπορούσα να σκεφτώ τις συνέπειες εκείνη τη στιγμή. Σίγουρα ντάξει...θα ειμαι ειλικρινής. Δεν μπορώ να του λέω μπούρδες του στυλ σε βλέπω σαν φίλο είσαι καλό παιδί Αλλά σου αξίζει κάτι καλύτερο και τέτοια. Θα του πω πως είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση, ενδιαφέρον άτομο και ότι μου πέρασε από το μυαλό να το συνεχίσουμε αλλα σκέφτηκα τελικά πως για τους δικούς μου λόγους καλύτερα να μείνει μέχρι εκεί

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Μακαρι να με εκμεταλευοταν κι εμενα εγω ειμαι ενα αγονο χωραφι αποτιστο ποτε θα με εκμεταλευτουν κι εμενα να ερθει μια νοικοκυρα να βαλει σε ταξη την ζωη μου αχ αχ αχ εκμεταλευση τι γλυκο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Από αυτά που του έγραψα και μου απάντησε δεν ξέρω αν έχει καταλάβει τι γίνεται. Μάλλον νομίζει ότι τον θέλω και ότι κάτι με μπλοκάρει ή ότι κάνω πεισματα. Πρότεινε να τα πούμε από κοντά αν είναι καλύτερα
    και όχι από μηνύματα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Μπορει να τον θεσ και να μη το ξερεισ αυτοσ ξερει εσυ δεν ειναι σιγουρο αν το ξεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Μπορει να τον θεσ και να μη το ξερεισ αυτοσ ξερει εσυ δεν ειναι σιγουρο αν το ξεσ
    Μωρέ λες;

    Δεν ξέρω παιδιά ....εγω στο μυαλό μου έχω ότι για να κάνω σχέση θέλω να μου προκαλεί ο άλλος κάτι διαφορετικό. Δεν είπα ότι ποτέ δεν μου πέρασε από το μυαλό με τον συγκεκριμένο.
    Αλλα.......παλι κάτι δεν κολλάει.
    Θα πάρω το χρόνο μου και θα δω τι θα μου βγάλει όταν βρεθούμε από κοντά και από εκεί θα κρίνω. Αν και δεν νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι.

    Προς το παρόν δεν μπορώ άλλο να το σκέφτομαι. Δύο μέρες τώρα δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο έχω προβληματιστεί.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    119
    Εγώ ως μοναγαμικό ον τα κοιτάω πιο αυστηρά. Δεν θα φάσωνα κάποια χωρίς να την θέλω στα σοβαρά. Γιατί στο δικό μου κεφάλι, φάσωμα σημαίνει σε γουστάρω. Δεν είναι σωστό ή λάθος. Είναι ας πούμε, στάση ζωής.

    Καταλαβαίνω το παλληκάρι που νομίζει τώρα ότι τον ερωτεύτηκες. Ίσως κι αυτός έτσι το σκέφτεται. Για να κάνει κάτι, σημαίνει με θέλει.

    Αλλά αφού δεν σε πολυ ενδιαφέρει, μην το σκέφτεσαι. Πες το ευθέως να ξεμπερδεύεις!

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by Almalexia View Post
    Εγώ ως μοναγαμικό ον τα κοιτάω πιο αυστηρά. Δεν θα φάσωνα κάποια χωρίς να την θέλω στα σοβαρά. Γιατί στο δικό μου κεφάλι, φάσωμα σημαίνει σε γουστάρω. Δεν είναι σωστό ή λάθος. Είναι ας πούμε, στάση ζωής.

    Καταλαβαίνω το παλληκάρι που νομίζει τώρα ότι τον ερωτεύτηκες. Ίσως κι αυτός έτσι το σκέφτεται. Για να κάνει κάτι, σημαίνει με θέλει.

    Αλλά αφού δεν σε πολυ ενδιαφέρει, μην το σκέφτεσαι. Πες το ευθέως να ξεμπερδεύεις!
    Ναι έτσι σκέφτεται ότι επειδή έκανα κατι ότι μου αρέσει παραπανω από όσο λέω για τι με γνωριζει....

    Καλά τα λες αλλα τα λάθη γίνονται...αυτο είπα ότι να το προσπεράσουμε και δεν ξέρω αν κατάλαβε.....ίσως να του το πω από κοντά

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Τι κάνουμε τώρα;
    By Αλεξία10 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 38
    Last Post: 27-01-2020, 17:16
  2. Τώρα τι κάνουμε
    By Vaper in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 25-02-2019, 12:58
  3. Τι κανουμε τωρα;;
    By Kougioum in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 3
    Last Post: 02-07-2017, 22:31
  4. Τι κανουμε τωρα;
    By skropi in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 07-04-2014, 18:05
  5. Τί κάνουμε τώρα;
    By Alobar in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 28
    Last Post: 29-11-2009, 22:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •