Και τώρα τι κάνουμε;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410

    Και τώρα τι κάνουμε;

    Σκέφτηκα ότι δεν χρειάζεται να μιλήσω για αυτό αλλα βλέπω ότι με επηρεάζει περισσότερο από ό,τι περίμενα γι αυτό και θα το μοιράστω.

    Χθες λοιπον ήμουν καλεσμένη σε ένα σπιτι φίλων. Εκεί ήταν και κάποιος που του αρέσω μήνες τωρα και είναι γνωστός με τη παρέα. Γενικά ήταν ευχάριστα, συζητούσαμε όλοι μαζί, περνούσαμε χαλαρά και όταν πέρασε η ώρα και είχαμε πιει και τα ποτάκια μας, έκανα κάτι με αυτόν που του αρέσω.

    Το πρόβλημα είναι πως αν και καλό παιδί και μια χαρά από εμφάνιση κτλ. δεν με ελκύει και το έχει καταλάβει γιατι μήνες τώρα έχει πει σε φίλους μου ότι του αρέσω και το έχει δείξει και σε μενα μέσα από τη συμπεριφορά του και από την επικοινωνία του που είναι συχνή μέσω μηνυμάτων. Εγω όμως παρόλο που διατηρώ μια επικοινωνία και τον βλέπω συχνά γιατί γνωρίζει φίλους μου...δεν του έχω δώσει δικαίωμα να θεωρεί ότι μπορεί να ελπίζει σε κάτι παραπάνω μαζί μου.

    Χθες όμως μιλούσαμε γελαγαμε χαλαρωσαμε λίγο παραπανω και έγινε κάτι που δεν έπρεπε να γίνει. Φασωθηκαμε δηλαδή.

    Και το θέμα είναι ότι δεν το συνηθίζω να ξεφευγω τόσο....συνηθως ειμαι πολύ επιλεκτική με ποιον θα κάνω κάτι και ειμαι ανθρώπος της σχέσης, δεν μου αρέσουν τα περιστασιακα πράγματα καθόλου.
    Τώρα μετά από αυτό νιώθω πολύ άσχημα....νιωθω ότι τον χρησιμοποίησα. Εκείνος από χθες φαίνεται ενθουσιασμενος, μου στέλνει και μιλάει λες και έχουμε σχέση. Δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν του έχω απαντήσει σε κανένα μνμ μέχρι στιγμής για να σκεφτώ πως θα το αντιμετωπίσω. Αν και το ξέρω ότι η στάση μου δεν είναι ωραία.


    Δεν μου αρέσει για σχέση ......το σκέφτηκα πολύ........και αν και καλό παιδί τι πάει να πει αυτό; η σχέση είναι συμβιβασμός; βρίσκεις απλά κάποιον καλό σε χαρακτήρα και κάνεις σχέση μαζί του είτε νιώθεις χημεία μαζί του είτε όχι; δεν είναι κρίμα να υποβαθμίζουμε έτσι τον έρωτα και να συμβιβαζόμαστε;

    Τώρα λοιπόν δεν ξέρω τι να του πω.....πως να του εξηγήσω ότι ήταν μια στιγμή που πρέπει να ξεχάσουμε και ότι καλύτερο θα ήταν να μην υπάρξει συνέχεια; δεν θέλω να τον στεναχωρήσω.....
    Δεν μου αρέσει καθόλου να στεναχωρώ έτσι ανθρώπους μέσω της απόρριψης.....

    Έστω και αν είναι στο μυαλό μου ότι με θέλει και ότι το έχει πάρει σοβαρά ....και στη πραγματικότητα να μην με θέλει τόσο πολύ. Μόνο και μόνο που σκέφτομαι ότι είμαι σε αυτή τη θέση και ότι μπορεί να στεναχωρηθεί δεν νιώθω ωραία. Μου είπαν από τη παρέα μου ...που το είπα σε ένα δύο άτομα... ότι ίσως να βρήκε και εκείνος την κατάλληλη ευκαιρία για να κάνει κάτι μαζί μου.

    Τώρα έγινε η βλακεία. Νιώθω και άσχημα γιατί θα θεωρήσει ότι εκμεταλλεύτηκα το ενδιαφέρον του και γιατί παρόλο που στιγμιαία πέρασα καλά....δεν μου αρέσει να κάνω κάτι αν δεν ειμαι ερωτευμένη με τον άλλον...νιώθω κενη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θα του το πεις όπως τα λες και σε εμάς εδώ κι ας στεναχωρηθεί. Όσο νωρίτερα τα ξεκαθαρίσετε τα πράγματα, τόσο καλύτερα.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Θα του το πεις όπως τα λες και σε εμάς εδώ κι ας στεναχωρηθεί. Όσο νωρίτερα τα ξεκαθαρίσετε τα πράγματα, τόσο καλύτερα.
    Και τι να του πω; όλα αυτά τα χαζά κλισε που λέμε σε τέτοιες περιπτώσεις; είσαι καλό παιδί αλλα σου αξίζει κάτι καλύτερο;......... δεν έχει κάτι αρνητικό αυτός. το θέμα είναι δικό μου.

    Και αν θυμώσει και δεν μου ξαναμιλήσει;

    Δεν θέλω να χαλάσει η άποψη του για μένα. Από την άλλη δεν μπορώ να κάνω και αλλιώς.είχε πει σε φίλους μας ότι είμαι γλυκια και ειλικρινής και ότι του αρέσει που δεν το παίζω δήθεν. Τους είχε πει ότι με βρίσκει εντυπωσιακή αρκετά και οτι είμαι καλό παιδί. Είχαμε μιλήσει γενικά και για δικά μας θέματα παλιότερα και μου είναι συμπαθής. Αλλά όχι κάτι παραπάνω.

    Τώρα τι θα σκέφτεται; καλή π.............
    Έκανε ότι έκανε και τώρα με αδειάζει.

    Δεν το έχω ανοίξει το μνμ του αλλα από ότι βλέπω λιγο ....λογικά μου έχει προτείνει να βγούμε.

    Να του πω οχι έτσι ξεκάθαρα και ωμά;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    "Σε συμπαθώ, αλλά δεν με ελκύεις ερωτικά. Χθες ήταν μία ατυχής στιγμή και επειδή αισθάνομαι πολύ άσχημα για ότι συνέβη και θέλω να είμαι ξεκάθαρη μαζί σου, στο λέω ευθέως πριν γίνουν τα πράγματα χειρότερα. Σε εκτιμάω σαν άνθρωπο, μου αρέσει η παρέα σου, ωστόσο ερωτικά δεν μπορώ να σε δω΄."

    Λίγα λόγια και ειλικρινά. Με την ειλικρίνεια δεν έχασε κανείς μακροπρόθεσμα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Αναλογως την ηλικια απο καποια ηλικια και μετα η σχεση για καποιους και για διαφορους λογους ειναι συμβιβασμος.....Πχ για να μην βρεθει νηπιο με χωρισμενους γονεις επιλεγουν τον συμβιβασμο.
    Οταν εισαι 25 δεν υπαρχει συμβιβασμος οταν εισαι 45 ενδεχεται να υπαρξει. Και πολλοι 25δες θα πουνε εγώ αποκλειεται να κανω συμβιβασμό. Τους υπενθυμιζω ομως πως ο θυμοσοφος λαος λεει μεγαλη μπουκια φαε μεγαλη κουβεντα μην λες

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    "Σε συμπαθώ, αλλά δεν με ελκύεις ερωτικά. Χθες ήταν μία ατυχής στιγμή και επειδή αισθάνομαι πολύ άσχημα για ότι συνέβη και θέλω να είμαι ξεκάθαρη μαζί σου, στο λέω ευθέως πριν γίνουν τα πράγματα χειρότερα. Σε εκτιμάω σαν άνθρωπο, μου αρέσει η παρέα σου, ωστόσο ερωτικά δεν μπορώ να σε δω΄."

    Λίγα λόγια και ειλικρινά. Με την ειλικρίνεια δεν έχασε κανείς μακροπρόθεσμα.
    Μάλιστα δηλαδή να τον πυροβόλησω.

    Δεν θα είχα τόσο θέμα να του τα έλεγα αυτά αν δεν είχα κάνει κάτι μαζί του και επέμενε. Τότε θα ήμουν κυρία. Τώρα είναι πολύ άσχημο να πεις ότι δεν σου αρέσει ενώ έκανες κάτι μαζί του. Αλλά δεν υπάρχει κάποια άλλη επιλογή. Δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να του δώσω ελπίδες.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Αναλογως την ηλικια απο καποια ηλικια και μετα η σχεση για καποιους και για διαφορους λογους ειναι συμβιβασμος.....Πχ για να μην βρεθει νηπιο με χωρισμενους γονεις επιλεγουν τον συμβιβασμο.
    Οταν εισαι 25 δεν υπαρχει συμβιβασμος οταν εισαι 45 ενδεχεται να υπαρξει. Και πολλοι 25δες θα πουνε εγώ αποκλειεται να κανω συμβιβασμό. Τους υπενθυμιζω ομως πως ο θυμοσοφος λαος λεει μεγαλη μπουκια φαε μεγαλη κουβεντα μην λες
    Έχω υπάρξει σε σχέση που ξεκίνησε χωρίς έρωτα και ήταν πολύ δύσκολα στην αρχή. Παρόλο που δημιουργήθηκε δέσιμο οικειότητα και αγάπη. Έκανα πολλά λάθη στην αρχή της σχέσης. Πλήγωσα έναν άνθρωπο που δεν το άξιζε. Επειδή εκείνος αρχικά με ήθελε παραπανω από όσο εγώ. Και εγώ ήμουν αλλού. Δεν είναι ωραίο αυτό και δεν θα ήθελα να το επαναλάβω. Δεν μετανιώνω για τη σχέση που είχα παρόλο που τον πρώην μου δεν ένιωσα να τον ερωτεύομαι ποτέ. Όμως τώρα θέλω κάτι παραπάνω. Προτιμώ να μπω ερωτευμένη σε μια σχέση ή τουλάχιστον να υπάρχει μια χημεία, ένας θαυμασμός, να θες να είσαι μαζί με τον άλλον.οχι να αναρωτιέσαι αν σου κάνει ή όχι. Έχω πολλά χρόνια και πολλά ακόμα να ζήσω προτού τυχει να βρεθώ στη θέση του "συμβιβασμού".

  8. #8
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by MariLen233 View Post
    Έχω υπάρξει σε σχέση που ξεκίνησε χωρίς έρωτα και ήταν πολύ δύσκολα στην αρχή. Παρόλο που δημιουργήθηκε δέσιμο οικειότητα και αγάπη. Έκανα πολλά λάθη στην αρχή της σχέσης. Πλήγωσα έναν άνθρωπο που δεν το άξιζε. Επειδή εκείνος αρχικά με ήθελε παραπανω από όσο εγώ. Και εγώ ήμουν αλλού. Δεν είναι ωραίο αυτό και δεν θα ήθελα να το επαναλάβω. Δεν μετανιώνω για τη σχέση που είχα παρόλο που τον πρώην μου δεν ένιωσα να τον ερωτεύομαι ποτέ. Όμως τώρα θέλω κάτι παραπάνω. Προτιμώ να μπω ερωτευμένη σε μια σχέση ή τουλάχιστον να υπάρχει μια χημεία, ένας θαυμασμός, να θες να είσαι μαζί με τον άλλον.οχι να αναρωτιέσαι αν σου κάνει ή όχι. Έχω πολλά χρόνια και πολλά ακόμα να ζήσω προτού τυχει να βρεθώ στη θέση του "συμβιβασμού".
    Ο συμβιβασμος σε μια σχεση εχει πολλες ερμηνειες ....
    Οταν θα μπεις σε μια σχεση ή ακομα περισσοτερο σε ενα γαμο θελοντας και μη θα το κανεις...
    Ειτε απο σεβασμο στον ανθρωπο σου για τα δικα του θελω,δεν γινεται παντα να ειναι προτεραιοτητα σου τα θελω σου , ειτε για χιλιους αλλους λογους που αν δεν ζησεις ενα μακροχρονιο δεσμο δεν μπορεις να τους καταλαβεις...

    Και κατι ακομα ποτε μα ποτε να μην λεμε στην ζωη μας εγω δεν θα το κανω ποτε αυτο.....
    παντα ερχεται η ζωη και σου επιβεβαιωνει πως οσοι ειπαν μεγαλες κουβεντες τις μετανοιωσαν....

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Ο συμβιβασμος σε μια σχεση εχει πολλες ερμηνειες ....
    Οταν θα μπεις σε μια σχεση ή ακομα περισσοτερο σε ενα γαμο θελοντας και μη θα το κανεις...
    Ειτε απο σεβασμο στον ανθρωπο σου για τα δικα του θελω,δεν γινεται παντα να ειναι προτεραιοτητα σου τα θελω σου , ειτε για χιλιους αλλους λογους που αν δεν ζησεις ενα μακροχρονιο δεσμο δεν μπορεις να τους καταλαβεις...

    Και κατι ακομα ποτε μα ποτε να μην λεμε στην ζωη μας εγω δεν θα το κανω ποτε αυτο.....
    παντα ερχεται η ζωη και σου επιβεβαιωνει πως οσοι ειπαν μεγαλες κουβεντες τις μετανοιωσαν....
    Εννοώ να συμβιβαστω με έναν άνθρωπο που δεν ειμαι ερωτευμένη απλά επειδη τυχαίνει να δείχνει εκείνος ενδιαφέρον και να φέρεται σωστά. Δεν έχω μπεί στη διαδικασία να σκεφτώ τι συμβιβασμούς θα κάνω. Αν ειμαι ερωτευμένη και υπάρχει επικοινωνία και θέλω να είναι μαζί του φυσικά θα χρειαστεί να ρίξω νερό στο κρασί μου σε κάποια θέματα. Το ξέρω ότι δεν είναι όλα ροδινα. Απλά αυτό είναι το παρακάτω. Αυτό που εξηγώ είναι ότι θέλω να ερωτευτώ, ότι δεν έχω υπάρξει ερωτευμένη σε σχέση ποτέ και ότι δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να συμβιβαστω με κάτι λιγότερο....απλά και μόνο για να έχω μια σχέση

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Απο νοοτροπια καλα τα πας. Μπραβο σου. Οσο αφορα το θεμα σου φυσικα και θα του πεις οτι δεν θες να γινει κατι μεταξυ σας και πες του τις κλασικες δικαιολογιες οτι τον βλεπεις σαν φιλο.Ξεκαθαρισε το συντομα ομως μην τ δινεις ελπιδες...και οπως αναφερθηκε πιο πανω να μην κανεις κανενα συμβιβασμο στην ζωη σου....συμβιβασμους κανουν οσοι δεν εχουν επιλογες...η σχεση ειναι κατι ομορφο αμα εχεις ενα ατομο να μοιραζεσαι κατι αμοιβαιο....κ τυψεις μην εχεις γινονται συνεχεια αυτα.

  11. #11
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by MariLen233 View Post
    Εννοώ να συμβιβαστω με έναν άνθρωπο που δεν ειμαι ερωτευμένη απλά επειδη τυχαίνει να δείχνει εκείνος ενδιαφέρον και να φέρεται σωστά. Δεν έχω μπεί στη διαδικασία να σκεφτώ τι συμβιβασμούς θα κάνω. Αν ειμαι ερωτευμένη και υπάρχει επικοινωνία και θέλω να είναι μαζί του φυσικά θα χρειαστεί να ρίξω νερό στο κρασί μου σε κάποια θέματα. Το ξέρω ότι δεν είναι όλα ροδινα. Απλά αυτό είναι το παρακάτω. Αυτό που εξηγώ είναι ότι θέλω να ερωτευτώ, ότι δεν έχω υπάρξει ερωτευμένη σε σχέση ποτέ και ότι δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να συμβιβαστω με κάτι λιγότερο....απλά και μόνο για να έχω μια σχέση
    Φυσικα μιλαω για σχεση που υπαρχει συναισθημα....
    Τουλαχιστον εγω αυτο θεωρο σχεση με καποιον αντρα .....μπαινω σε μια σχεση σε ενα κατι παραπανω τελοσπαντων γιατι την δεδομενη στιγμη αισθανομαι κατι ομορφο!!!!!!
    δεν ξεκιναω κατι χωρις το παραμικρο ,δεν βγαινει πως το λενε ...τουλαχιστον εγω...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    μονο εγω δεν βλεπω πουθενα προβλημα;
    αν εκανες κατι που μετανιωσες, χωρις να νοιωθεις ελξη για τον ανθρωπο, χωρις να θελεις να το επαναλαβεις, απλα δεν το ξανακανεις!
    δεν τον παραμυθιαζεις. του λες οσο μπορεσεις λιγοτερα για να μην πεις ουτε ψεματα, ουτε να τον προσβαλεις.
    πιστευω οτι θα κατανοησει και θα απομακρυνθει. αν επιμενει για περισσοτερες εξηγησεις, θα πεις την αληθεια. οτι εγινε κατι μεν, αλλα δεν νοιωθεις την διαθεση να το επαναλαβετε, θελεις να μεινετε φιλοι.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Φυσικα μιλαω για σχεση που υπαρχει συναισθημα....
    Τουλαχιστον εγω αυτο θεωρο σχεση με καποιον αντρα .....μπαινω σε μια σχεση σε ενα κατι παραπανω τελοσπαντων γιατι την δεδομενη στιγμη αισθανομαι κατι ομορφο!!!!!!
    δεν ξεκιναω κατι χωρις το παραμικρο ,δεν βγαινει πως το λενε ...τουλαχιστον εγω...
    Μωρέ ούτε εμένα μου βγαίνει αλλα δεν ερωτεύομαι εύκολα..............
    Ορισμένες φορές έχω σκεφτεί μήπως πετάω ευκαιρίες τσαμπα και μήπως ζητάω πράγματα που δεν υπάρχουν.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μονο εγω δεν βλεπω πουθενα προβλημα;
    αν εκανες κατι που μετανιωσες, χωρις να νοιωθεις ελξη για τον ανθρωπο, χωρις να θελεις να το επαναλαβεις, απλα δεν το ξανακανεις!
    δεν τον παραμυθιαζεις. του λες οσο μπορεσεις λιγοτερα για να μην πεις ουτε ψεματα, ουτε να τον προσβαλεις.
    πιστευω οτι θα κατανοησει και θα απομακρυνθει. αν επιμενει για περισσοτερες εξηγησεις, θα πεις την αληθεια. οτι εγινε κατι μεν, αλλα δεν νοιωθεις την διαθεση να το επαναλαβετε, θελεις να μεινετε φιλοι.
    Ναι κατάλαβα....ευχαριστώ

  15. #15
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by MariLen233 View Post
    Μωρέ ούτε εμένα μου βγαίνει αλλα δεν ερωτεύομαι εύκολα..............
    Ορισμένες φορές έχω σκεφτεί μήπως πετάω ευκαιρίες τσαμπα και μήπως ζητάω πράγματα που δεν υπάρχουν.
    Το ευκολο ειναι παλι και αυτο σχετικο ....καμια φορα τον ενθουσιασμο καποιο τον βαφτιζουν ερωτα και εκει γινονται τα περισσοτερα λαθη.....
    Προσπαθησε την επομενη φορα που θα σου κινησει κατι το ενδιαφερων μην βιαστεις ρε συ να αποφασισεις αν θα συνεχισεις ή οχι..
    Ξεκινα να δινεις χρονο δεν εχεις να χασεις τιποτα ,μπορει στην αρχη να μην σου βγαινει αλλα δωσε χρονο και στον αλλο να δεις πως ειναι μεσα σε αυτη...μπορει ο τροπος του να σε κανει να αλλαξεις γνωμη!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τι κάνουμε τώρα;
    By Αλεξία10 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 38
    Last Post: 27-01-2020, 18:16
  2. Τώρα τι κάνουμε
    By Vaper in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 25-02-2019, 13:58
  3. Τι κανουμε τωρα;;
    By Kougioum in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 3
    Last Post: 02-07-2017, 23:31
  4. Τι κανουμε τωρα;
    By skropi in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 07-04-2014, 19:05
  5. Τί κάνουμε τώρα;
    By Alobar in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 28
    Last Post: 29-11-2009, 23:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •