σπιτι... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 63

Thread: σπιτι...

  1. #16
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    θα ακολουθησουμε τα θελω μας ? η τα πρεπει?
    εγω ακολουθω τα θελω μου.......
    Σε αυτη την φαση που εισαι θα ακολουθησεις τα πρεπει ....δυστηχως για εσενα αλλα αλλιως δεν θα βλεπεις καποια εξελιξη .....

  2. #17
    Ακολουθείς τα θέλω σου αλλά στη ζωή ταυτόχρονα είναι πολλά κ τα πρέπει, πρέπει δυστυχώς να συμμορφωθείς κ με αυτά...ακόμη κ τα μωρά μαθαίνουν στα πρέπει!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Απο το σπιτι ν βγαινεις..αν δεν βγεις η ψυχολογια πεφτει οσο να νε...απλα τις υπολοιπες ωρες διαλογισου..συζητησε με τον εαυτο σου, εντοπισε τα προβληματα σου, κ προσπαθησε να τα καταλαβεις και ν τα αλλαξεις η να τα αποδεχτεις.

  4. #19
    Απλά μόνο με ατελείωτες συζητήσεις με τον εαυτό μας δουλειά δε γίνεται
    Καλές είναι κ αυτές αλλά απορώ γιατί δε σκέφτεστε κ την ενεργοποίηση με πράξεις?
    Δηλ αυτό που ειπα πριν, με σπουδές, με δουλειά?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    θα ακολουθησουμε τα θελω μας ? η τα πρεπει?
    εγω ακολουθω τα θελω μου.......
    Τα θελω σου δηλαδη περιλαμβανουν το αραγμα στο σπιτι με την ελπιδα οτι καποτε θα τα βρεις με τον εαυτό σου; Το να τα βρεις με τον εαυτό σου περιλαμβάνει επαγγελματική ανέλιξη; Γιατι αν συμπεριλαμβανει και συτή τοτε πως θα βρεις με τον εαυτό σου αφου δεν του δινεις την ευκαιρία να αποκτησει προσόντα για να την πετύχει;

    Αν η επαγγελματική ανέλιξη ανηκει στα θέλω τότε και η μορφωση αυτομάτως κατηγοριοποιείται στα θέλω. Σορρι που σου χαλαω το γλυκό αλλα έτσι είναι.Θέλει καποιος να γινει πχ μπατσος στα εγκληματολογικά θα μαθει βιολογία, θέλει να γινει πυροτεχνουργός θα μαθει φυσική και χημεία, θελει καποιος να γινει ηθοποιος θα διαβασει τον ρολο για να τον μαθει απεξω. Το θέλω ακολουθείται απο το πρέπει.... Θέλω να γίνω αυτό, οπότε πρεπει να..... Το καλό με το θέλω είναι πως το πρεπει δεν γινεται από αγγαρεια αλλα επειδη το θελει καποιος

  6. #21
    Ετσι είναι mindcrime, η ζωή θέλει προσπάθεια κ η προσπάθεια τελικα δίνει νόημα στη ζωη

  7. #22
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by σισσυ View Post
    Ετσι είναι mindcrime, η ζωή θέλει προσπάθεια κ η προσπάθεια τελικα δίνει νόημα στη ζωη
    προσπαθεια ναι. υπερπροσπαθεια οχι.

  8. #23
    Εσύ κάνεις κάποια προσπάθεια έστω? Έχεις βάλει κάποιους στόχους για το μέλλον? Να σπουδάσεις έστω κ λίγο καθυστερημένα η να δουλέψεις?

  9. #24
    hlias1988
    Guest
    σκεφτομαι να παω για ελιες το χειμωνα... αλλα και παλι ειμαι διστακτικος γιατι ειμαι 112 κιλα. εκει σε θελει 8 ωρες αγωνα. αυτο μπορω να κανω προς το παρον.........

  10. #25
    Δηλαδή, είσαι 32 χρόνων (αν κρίνω από το 1988), κ το μόνο πλάνο που έχεις για τα επαγγελματικά σου είναι μήπως καταφέρεις τον χειμώνα κ πας για ελιές? Γιατί δεν προσπαθείς να ψάξεις κ για άλλες δουλειές?
    Θεωρώ πως όταν αποκτάμε υποχρεώσεις, αναγκαστικά κ το μυαλό μας παίρνει μπροστα
    Βοηθάει να πάρουμε λίγο τη ζωή στα χέρια μας

  11. #26
    Δε θέλω να νιώσεις επίθεση αλλά έχω να σχολιασω σχετικά με αυτό που είπατε πιο πάνω....όταν βλέπετε έξω ανθρώπους χαρούμενους με την οικογένεια η τους φίλους τους, πολλές φορές είναι κ αυτοί άνθρωποι με τα προβλήματα τους οι οποίοι όμως ορθώνουν το ανάστημα τους κ προσπαθούν να τα αντιμετωπίσουν κ να τα λύσουν δυναμικά!

  12. #27
    hlias1988
    Guest
    τι να σου πω. δικιο εχεις.... ελπιζω να βρω κατι.........

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by σισσυ View Post
    Δηλαδή, είσαι 32 χρόνων (αν κρίνω από το 1988), κ το μόνο πλάνο που έχεις για τα επαγγελματικά σου είναι μήπως καταφέρεις τον χειμώνα κ πας για ελιές? Γιατί δεν προσπαθείς να ψάξεις κ για άλλες δουλειές?
    Θεωρώ πως όταν αποκτάμε υποχρεώσεις, αναγκαστικά κ το μυαλό μας παίρνει μπροστα
    Βοηθάει να πάρουμε λίγο τη ζωή στα χέρια μας
    Σισσυ δεν ειναι σε φαση αστον.....Ποσο χρονων εισαι;

  14. #29
    Τα χω τα χρονακια μου, 44

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by σισσυ View Post
    Τα χω τα χρονακια μου, 44
    Σε ρωτησα γιατι ειναι δυσκολο μετα τα 30 αν δεν εισαι φουλ συνειδητοποιημενος να διαβαζεις για να πας πανεπιστημιο και στο πανεπιστημιο ο καθηγητης δεν μπορει να κανει διακριση και να πει αντε να βοηθησουμε το παλληκαρι γιατι ειναι 30 μετα θα πρεπει να το πει και για τον δεκαοκτάρη. Το πολυ πολυ να του δωσει λιγο χρονο παραπανω για εργασιες. Είναι σκληρο λιγο το ξερω αλλα δεν μπορεις να κανεις διαχωρισμο σαν καθηγητης. Σαν καθηγητης θελεις να βλεπεις ατομα που τα δινουν όλα και ας μην πιασει ο 35αρης το 5 ας πιασει το 4 δεν πειραζει θα του δωσεις το 5 γιατι χτυπησε το πηκ της προσπαθειας του, αλλα θα μπορει να το κανει αυτό σε ολα τα μαθηματα; Εγω ας πουμε ειχα συναντησει στην ακαδημαικη μου καριερα προπτυχιακους 40δες που ερχοντουσαν να μου κλαφτουν οτι η υλη ειναι τεραστια και δεν προλαβαινουν να την βγαλουν. Και τι ηθελαν απο εμενα να τους χαρισω το 5. Ετσι λοιπον στα 3 χρονια που εκανα εργαστηρια σε φοιτητες τους έλεγα δεν σας υποχρεωσε κανενας να μπειτε στο τμήμα. Αν θελετε το 5 ματωστε να το παρετε με την αξια σας όπως κανουν ολα τα παιδια. Οποτε οπως καταλαβαινεις το χλιαρο καο το να δουμε δεν φτάνει....και νομιζω και για τον ίδιο δεν ειναι σωστο. Θα ένιωθε ικανοποιημενος που πηρε ένα 5 επειδή κλαφτηκε; Μετα στην επαγγελματική εξέλιξη τι θα κάνει; Θα αρχισει πάλι τη κλάψα;

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. 2 λογαριασμοι σε 1 σπιτι?
    By boo in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 7
    Last Post: 25-07-2019, 18:22
  2. Δουλεια στο σπιτι ;
    By nopanic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 06-04-2012, 21:28
  3. ΜΟΝΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ
    By buterfly.love in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 10
    Last Post: 06-05-2011, 12:03
  4. σπιτι & βουλιμια
    By koralaki in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 8
    Last Post: 08-10-2010, 16:31
  5. Όλα ξεκινάνε από το σπίτι...
    By Asterix in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 123
    Last Post: 08-07-2010, 03:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •