Κοινωνική φοβία - αντιμετώπιση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    39

    Κοινωνική φοβία - αντιμετώπιση

    Καλησπέρα παιδιά,
    αντιμετώπιζω και εγω πρόβλημα με κοινωνική φοβία αλλα σε πολύ συγκεκριμένες περιστάσεις. Έχω πάρα πολύ άγχος όταν πρόκειται να κάνω μια παρουσίαση στη δουλειά μου, όταν βγαίνω ραντεβού με έναν καινούριο άντρα, όταν χρειάζεται να εκφέρω τη γνώμη μου μπροστά σε άτομα που δεν γνωρίζω καλά και διάφορα άλλα παρεμφερή. Από το πολύ άγχος έχω και σωματικά συμπτώματα όπως ταχυκαρδία, τρέμουλο, αυξάνεται η θερμοκρασία του σώματος μου και δεν μπορώ να σκεφτώ καθαρά.
    Πρόσφατα επισκέφθηκα ψυχίατρο και μου έδωσε αγωγή με abilify και enlift αρχικά σε πολύ χαμηλές δόσεις και τώρα έχω φτάσει τα 5ml abilify και 20mg enlift.
    Στην αρχή είχα μερικές παρενέργειες και μετά τη βδομάδα ένιωσα λιγο καλύτερα. Στις 2 εβδομάδες είδα αρκετή διαφορά στο άγχος και τις πολλές σκέψεις αλλά τώρα πάλι νιώθω στάσιμη. Μπορώ να πω ότι έπεσα και λιγάκι ψυχολογικά. Παίρνω 1 μήνα το abilify και 2 εβδομάδες το enlift γιατί με δυσκόλευαν πολύ στην αρχή ταυτόχρονα και τα 2. Έχει κανείς εμπειρία απο αυτα τα φάρμακα? Κάποιος με κοινωνική φοβία?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Παιρνω το enlift αλλα για ιδεοψυχαναγκαστικη νευρωση.δεν μπορω να καταλαβω γιατι σου εγραψε αντιψυχωτικο.ειναι καλος ο γιατρος συζητατε; η κοινωνικη φοβια μπορει να ξεπεραστει.ειχα κι εγω.ουτε τηλεφωνο δεν μπορουσα να παρω να μιλησω σε αγνωστο ουτε στα μεσα μεταφορας μπορουσα να μπω.τα ξεπερασα με εκθεση.θα σε βοηθουσε πολυ η γνωσιακη ελπιζω να κανεις

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Παιρνω το enlift αλλα για ιδεοψυχαναγκαστικη νευρωση.δεν μπορω να καταλαβω γιατι σου εγραψε αντιψυχωτικο.ειναι καλος ο γιατρος συζητατε; η κοινωνικη φοβια μπορει να ξεπεραστει.ειχα κι εγω.ουτε τηλεφωνο δεν μπορουσα να παρω να μιλησω σε αγνωστο ουτε στα μεσα μεταφορας μπορουσα να μπω.τα ξεπερασα με εκθεση.θα σε βοηθουσε πολυ η γνωσιακη ελπιζω να κανεις
    Το συζήτησα πολύ με τον γιατρό μου πριν ξεκινήσω. Μου είπε ότι μόλις καταφέρω να μειώσω τις πολλές σκέψεις θα υποχωρήσουν και αυτές οι φοβίες. Το abilify μου το έγραψε σε πολύ χαμηλή δόση και μου είπε ότι είναι κατάλληλο για ΙΨΔ. Ο συνδυασμός των 2 κάνει τη διαφορά και μόνο με το ένα φάρμακο δεν θα δεις κάτι ιδιαίτερο σε αποτέλεσμα.
    Εσυ μόνο με έκθεση τα ξεπέρασες αυτά? Εχω προσπαθήσει και μετά την καραντίνα με πήγε πάλι πίσω που δεν συναναστρεφόμουν πολύ κόσμο. Να σου πω όμως ότι και να έκανα τα σωματικά συμπτώματα δεν υποχωρούσαν. Τα ραντεβού με άντρες σκέτος εφιάλτης όπως και οι παρουσιάσεις. Παίρνω φαρμακευτική αγωγή σε συνδυασμό με ψυχοθεραπεία και τώρα μπορώ πολύ πιο καθαρά να αντιληφθώ αυτά που μου λέει ο ψυχολόγος μου. Πιστεύω ο συνδυασμός των 2 τρόπων είναι το καλύτερο

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Καλησπερα κι απο εμενα. Σχετικα με αυτο οπου μας ρωτας , προσωπικα εχω εμπειρια μονο απο την εσκιταλοπράμη το enlift δλδ. Για 'μενα ειναι αρκετα καλο φαρμακο και ο γιατρος μου θεωρει οτι ειναι απο τα καλητερα φαρμακα-ουσιες που υπαρχουν στον χορο της φαρμακολογιας για θεραπειες ψυχολογικες.Το προβλημα με ολα αυτα τα φαρμακα ειναι οι παρενεργειες, παρα το οτι οσο περναει ο καιρος η επιστιμη προοδευει και καταφερνει να τις κανει ολο και λιγοτερες δυστυχως υπαρχουν ακομα, ειδικα οταν υπαρχει συνδιασμος φαρμακων.
    Θα σου ελεγα να διαβασεις τα φυλλαδια οπου υπαρχουν μεσα στα κουτια των φαρμακων και εαν δεις οτι εχεις καποια παρενεργεια οπου εχει να κανει με τον συνδιασμο των φαρμακων και αυτη αναγραφετε μεσα να παρεις τηλεφωνο τον γιατρο που στα εγραψε και να του το πεις, διοτις δεν μπορει να ξερει ο γιατρος εαν εχεις η οχι.Επισης η δραση των φαρμακων μερικες φορες μπορει να ξεπερασει και τον μηνα, προσωπικα θυμαμαι οτι δεν ειχα καμια καλη διφορα παρα μονο οταν μου εκανε μερικη αυξηση δοσολογιας, τωτες θυμαμαι ειδα τεραστια διαφορα προς το καλο.
    Οταν περνουμε φαρμακα για πρωτη φορα καλο ειναι τον πρωτο καιρο να κουβεντιαζουμε με τον γιατρο μας τα αποτελεσματα του, ειτε λογο παρενεργειων ειτε λογο δοσολογιας,βεβαια οι γιατροι μπορει να ψυλο βαριουντε αλλα εμεις πρεπει να επιμενουμε!
    Ο συνδιασμος φαρμακευτικης και ψυχοθεραπευτικης ειναι για μενα -αλλα κι για πολλους - ο καλητερος τροπος και ο πιο γρηγορος να ξεπερασουμε την ψυχικη μας ασθενια , το λες και εσυ εξαλου. Το θεμα ειναι να κανουμε βηματα σιγα σιγα χωρις να υπαρχει αγχος και γρηγοραδα διοτις τωτες ειναι που μπορει να υπαρξει πισωγυρισμα.
    Ευχομαι καλη θεραπεια και ολα να ειναι μια αναμνηση .

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Καλησπερα κι απο εμενα. Σχετικα με αυτο οπου μας ρωτας , προσωπικα εχω εμπειρια μονο απο την εσκιταλοπράμη το enlift δλδ. Για 'μενα ειναι αρκετα καλο φαρμακο και ο γιατρος μου θεωρει οτι ειναι απο τα καλητερα φαρμακα-ουσιες που υπαρχουν στον χορο της φαρμακολογιας για θεραπειες ψυχολογικες.Το προβλημα με ολα αυτα τα φαρμακα ειναι οι παρενεργειες, παρα το οτι οσο περναει ο καιρος η επιστιμη προοδευει και καταφερνει να τις κανει ολο και λιγοτερες δυστυχως υπαρχουν ακομα, ειδικα οταν υπαρχει συνδιασμος φαρμακων.
    Θα σου ελεγα να διαβασεις τα φυλλαδια οπου υπαρχουν μεσα στα κουτια των φαρμακων και εαν δεις οτι εχεις καποια παρενεργεια οπου εχει να κανει με τον συνδιασμο των φαρμακων και αυτη αναγραφετε μεσα να παρεις τηλεφωνο τον γιατρο που στα εγραψε και να του το πεις, διοτις δεν μπορει να ξερει ο γιατρος εαν εχεις η οχι.Επισης η δραση των φαρμακων μερικες φορες μπορει να ξεπερασει και τον μηνα, προσωπικα θυμαμαι οτι δεν ειχα καμια καλη διφορα παρα μονο οταν μου εκανε μερικη αυξηση δοσολογιας, τωτες θυμαμαι ειδα τεραστια διαφορα προς το καλο.
    Οταν περνουμε φαρμακα για πρωτη φορα καλο ειναι τον πρωτο καιρο να κουβεντιαζουμε με τον γιατρο μας τα αποτελεσματα του, ειτε λογο παρενεργειων ειτε λογο δοσολογιας,βεβαια οι γιατροι μπορει να ψυλο βαριουντε αλλα εμεις πρεπει να επιμενουμε!
    Ο συνδιασμος φαρμακευτικης και ψυχοθεραπευτικης ειναι για μενα -αλλα κι για πολλους - ο καλητερος τροπος και ο πιο γρηγορος να ξεπερασουμε την ψυχικη μας ασθενια , το λες και εσυ εξαλου. Το θεμα ειναι να κανουμε βηματα σιγα σιγα χωρις να υπαρχει αγχος και γρηγοραδα διοτις τωτες ειναι που μπορει να υπαρξει πισωγυρισμα.
    Ευχομαι καλη θεραπεια και ολα να ειναι μια αναμνηση .
    Ευχαριστώ για την απαντηση σου. Τα παιρνω τωρα εδω και 2 μηνες και δεν εχω πια παρενεργειες εκτος του οτι εβαλα 2 κιλακια που γενικα εγω ειμαι σταθερη στο βαρος μου εδω και χρονια. Τωρα κανω λιγη διατροφη για να μην παρω αλλο και ολα καλα. Ανοιγουν λιγακι την ορεξη. Κατα τ αλλα εκτος απ τις πρωτες μερες που ειχα λιγη ταχυκαρδια και ανησυχια τπτ αλλο. Μαζι με την ψυχοθεραπεια παω καλα πιστευω, βλεπω διαφορα και νιωθω πολυ πιο ευδιαθετη να κανω πραγματα που πριν ειχα εγκαταλειψει τελειως. Καλη δυναμη σε ολους μας. Να σαι καλα και καλο κουραγιο και στη δικη σου προσπαθεια

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Ναι εγώ το ξεπέρασα με έκθεση και αλλάζοντας τις πεποιθήσεις μου.για μένα όλα ξεκινάνε απ το μυαλό.αν πιστεύεις ότι δεν μπορείς ότι υστερείς σε σχέση με τους άλλους τότε είναι λογικό να νιώθεις άγχος σε κοινωνικές καταστάσεις.πρέπει να προσπαθείς να σκέφτεσαι τους άλλους. Δηλαδή ο άλλος πως νιώθει; κι εκείνος θα νιώθει άβολα αλλά κ να μη νιώθει να σκέφτεσαι ότι κι εσύ κριτής είσαι όταν βγαίνεις ένα ραντεβού. Να μπαίνεις σ αυτή τη θέση. Να μη σκέφτεσαι αν θα με αποδεχτούν αλλά να σκέφτεσαι θέλω να τους αποδεχτώ; κι όταν κάνεις παρουσίαση οι άλλοι περιμένουν είσαι εκεί να τους μάθεις κάτι. Εκείνη τη στιγμή δε σε κρίνουν περιμένουν να μάθουν κάτι να τους ενημερώσεις. Εσύ αυτό θα σκέφτεσαι ότι θα κάνεις όσο καλύτερα μπορείς τη δουλειά σου. Είναι σα να τους δίνεις κάτι εκείνη την ώρα σα να βοηθάς.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Ναι εγώ το ξεπέρασα με έκθεση και αλλάζοντας τις πεποιθήσεις μου.για μένα όλα ξεκινάνε απ το μυαλό.αν πιστεύεις ότι δεν μπορείς ότι υστερείς σε σχέση με τους άλλους τότε είναι λογικό να νιώθεις άγχος σε κοινωνικές καταστάσεις.πρέπει να προσπαθείς να σκέφτεσαι τους άλλους. Δηλαδή ο άλλος πως νιώθει; κι εκείνος θα νιώθει άβολα αλλά κ να μη νιώθει να σκέφτεσαι ότι κι εσύ κριτής είσαι όταν βγαίνεις ένα ραντεβού. Να μπαίνεις σ αυτή τη θέση. Να μη σκέφτεσαι αν θα με αποδεχτούν αλλά να σκέφτεσαι θέλω να τους αποδεχτώ; κι όταν κάνεις παρουσίαση οι άλλοι περιμένουν είσαι εκεί να τους μάθεις κάτι. Εκείνη τη στιγμή δε σε κρίνουν περιμένουν να μάθουν κάτι να τους ενημερώσεις. Εσύ αυτό θα σκέφτεσαι ότι θα κάνεις όσο καλύτερα μπορείς τη δουλειά σου. Είναι σα να τους δίνεις κάτι εκείνη την ώρα σα να βοηθάς.
    el.gre ακριβως έτσι είναι τα πράγματα, έχεις απόλυτο δίκιο. Οι σκέψεις είναι αυτές που μας δημιουργούν το άγχος και αυτά που εμείς πιστεύουμε για τον εαυτό μας. Όσο και να τα γνωρίζει κάποιος αυτά είναι πολύ δύσκολο στην πράξη μιας και το άγχος είναι κάτι που δυστυχώς δεν ελέγχεται εύκολα. Με τα φάρμακα έχω καταφέρει να μειώσω τις πολλές σκέψεις οπότε και η ψυχοθεραπεία πιάνει τόπο τώρα. Απο κει και πέρα θέλει δράση το θέμα. Έκθεση στο φόβο για να τον απομυθοποιήσουμε. Σ ευχαριστώ για τις συμβουλές και εύχομαι να είναι όλα καλά και για σένα.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Σ ευχαριστώ κι εγώ προσπαθω

Similar Threads

  1. Κοινωνικη φοβια!!
    By andreas86 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 3
    Last Post: 04-09-2016, 00:52
  2. κοινωνικη φοβια
    By dora-agxos in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 46
    Last Post: 21-12-2014, 00:11
  3. κοινωνική φοβία
    By manos95 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 22
    Last Post: 20-03-2013, 14:13
  4. Κοινωνική Φοβία - Αντιμετώπιση
    By StreetSpiri7 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 07-12-2010, 12:39
  5. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •