Σπουδές στα 30 κάτι - είναι αργά;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1

    Σπουδές στα 30 κάτι - είναι αργά;

    Kαλησπέρα σε όλους,
    Αρχικά, συγνώμη αν το ποστ αυτό είναι τοποθετημένο σε λάθος κατηγορία αλλά δεν ήξερα και που αλλού να το βάλω.
    Με λένε Γιάννη και είμαι 31 χρονών.
    Πάντα ήμουν ένας αριστούχος μαθητής, επιμελής σε όλα χωρίς ωστόσο να έχω ένα ξεκάθαρο όνειρο για την μετέπειτα πορεία σε ότι αφορά το επαγγελματικό κομμάτι. Το 2006 που έδωσα πανελλήνιες πέρασα σε μια πολυτεχνική σχολή (μηχανολόγων μηχανικών) (όντας ΘΕΤΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ θα εξηγήσω παρακάτω) μετά από ΠΑΡΟΤΡΥΝΣΗ του οικογενειακού περιβάλλοντος. Αυτή η σχόλη ήξερα από την αρχή ότι δεν είναι κάτι που με ενδιαφέρει αλλά ποτέ δεν έβρισκα το κουράγιο να πώ στους δικούς μου τα παρατάω...
    Εν πάσει περιπτώσει, μετά από αρκετά χρόνια (7 ολόκληρα χρόνια) εγκατέλειψα την σχολή. Το 1ο μεγάλο μου λάθος είναι ότι δεν το έκανα αρκετά νωρίς ώστε να ξανακάνω μηχανογραφικό και να μπω κάπου αλλού. Και το έκανα αφού οι δικοί μου δέχτηκαν ότι αφού δεν μου αρέσει παράτα τα. Ακολούθησε ένα χρονικό διάστημα όπου ένιωσα πλήρως αποτυχημένος μη ξέροντας τι να κάνω. Κι εδώ ακολουθεί το 2ο λάθος, επιλέγοντας ίσως να σπουδάσω κάτι άλλο που θα μου άρεσε περισσότερο. Πήγα σε ένα ιδιωτικό κολλέγιο λοιπόν ξοδεύοντας πολλά χρήματα των γονιών μου και πήρα ένα πτυχίο δημοσιογραφίας με σκοπό να ακολουθήσω το αθλητικό ρεπορτάζ. Το χαρτί ακόμα στο συρτάρι είναι.
    Στα 31 προς 32 ξέρω ότι αυτό που πραγματικά θα με γέμιζε είναι να ακολουθούσα τον κλάδο των επιστημών υγείας (εξ ου και η ΘΕΤΙΚΗ όπου τα αγαπημένα μου μαθήματα ήταν η χημεία και η βιολογία).
    Με αρκετά μεγάλη βεβαιότητα μπορώ πια να πω ότι στρέφομαι προς τις σπουδές νοσηλευτικής.
    Κι εδώ αρχίζουν τα μεγάλα διλλήματα. 1) Δεν ξέρω αν έχω τη δυνατότητα και τις αντοχές να περάσω ξανά από τη διαδικασία των πανελλαδικών ή αντ αυτού αν η επιλογή ενός ΙΕΚ θα ήταν στην περιπτωση μου πιο αξιόλογη λύση
    2)Παίζει μεγάλο ρόλο για μένα να ξέρω τι προοπτικες εργασίας έχω μετά την απόκτηση του πτυχίου και η ηλικία μου αποτελεί μεγάλο εμπόδιο να εργαστώ σε αυτόν τον κλάδο
    3)Δεν μπορώ να κρύψω ότι δυσκολεύομαι να ανακοινώσω κάτι τέτοιο στους δικούς ΤΩΡΑ μετά από αυτά που τους έχω κάνει. Θα μου πουν "τώρα ξαφνικά θες να σπουδάσεις κάτι τέτοιο; Γιατί δεν το έκανες όταν είχες και τη 2η ευκαιρία σου;"
    Εχω κάνει ΤΡΑΓΙΚΕΣ επιλογές το ξέρω. Μη με κρίνετε για τα λάθη αυτά, τα αναγνωρίζω.
    Νιώθω ότι αυτή είναι η τελευταία μου ευκαιρία να κάνω κάτι που πραγματικά μου αρέσει. Θέλω να ξέρω όμως και τις ρεαλιστικές ελπίδες που έχω να εργαστώ σε αυτό παρά την ηλικία. Πρώτα ο Θεος θα είμαι 33-34 όταν τελειώσω και με τις πιστοποιήσεις και όλα.
    Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Συγνώμη αν σας κούρασα. Κάθε άποψη θα είναι δεκτή και σεβαστή.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ουτε στα 60 δεν ειναι αργα, αρκει να εχεις χρηματα να επιβιωνεις μεχρι να βρεις δουλεια στο αντικειμενο σου, ΜΕΤΑ τις σπουδες.
    οι δικοι σου εχουν την δυνατοτητα και την βουληση να σε στηριζουν οσο και να χρειαστει χωρις να εργαζεσαι; σκοπευεις να σπουδασεις δουλευοντας σε ασχετες δουλειες;
    και τελος, οταν αποφασισες για δημοσιογραφια, σε εξεφραζε, οπως τωρα η νοσηλευτικη, η την ξεκινησες χλιαρα, οπως το πολυτεχνειο;

  3. #3
    Σ΄ ευχαριστώ για την απάντηση
    Οι δικοί μου πιστεύω ότι παρόλα αυτά που έχουν τραβήξει μαζί μου, θα με στηρίξουν. Αρκεί να ξέρουν ότι αυτό είναι κάτι που όντως μου αρέσει γιατί το παρελθόν έδειξε ότι δεν μπορουν να μου έχουν εμπιστοσύνη.
    Η δημοσιογραφία μπορώ να πω ότι ήταν μια λύση ανάγκης να κάνω κάτι θεωρητικά εύκολο μετά από τόσα μαθηματικά και φυσικές που με διέλυσαν. Δεν είναι κάτι που το θέλω πραγματικά, καλώς ή κακώς. Και ντρέπομαι που έκανα άλλη μια βιαστική κίνηση απελπισίας μετά το πολυτεχνείο. Η νοσηλευτική ή εν πάσει περιπτώσει κάτι συναφές με αυτό παραιατρικό είμαι σιγουρος ότι μου αρέσει και μου ταιρίαζει. Να σημειώσω ότι χημεια και βιολογία είχα χτυπήσει 19ρια σε αντίθεση με μαθηματικα και φυσικη που έγραψα 15 και 16.
    Αυτό που κυριως σκέφτομαι το βράδυ πριν πεσω για υπνο ειναι αν αξιζει ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ να ακολουθησω αυτό το δρόμο σε αυτή την ηλικια. Δυστυχώς δεν είμαι 18 και 20. Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα.
    Αυτη τη στιγμή δεν εργαζομαι, φυσικα ειμαι διατεθειμένος να εργαστω παραλληλα αλλά το οικονομικο δεν νομιζω οτι θα ειναι μεγαλο προβλημα χωρις να ειμαι απο καμια πλουσια οικογένεια. Πιο πολύ με αγχωνει το ηλικιακο. Απο την αλλη δεν θελω να μεινω ε το αποθημενο οτι τελικα δεν ακολουθησα κατι που θα με έκανε χαρούμενο.

  4. #4
    ntinti
    Guest
    Κυνήγησε το αν σε παίρνει οικονομικά και μην το σκεφτείς καθόλου.
    Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε μια σχολή νοσηλευτικής παρά να μπεις στην διαδικασία των πανελληνίων γιατί δεν έχουν πλέον καμία σχέση με τα χρόνια που έδωσες...
    Απ ότι γνωρίζω από φίλη της κόρης μου προτίμησε τα χρήματα που θα έδινε σε φροντηστηρια να τα δώσει σε ιδιωτική σχολή τώρα τον Σεπτέμβριο και να ακολουθήσει 2ετες πρόγραμμα νοσηλευτικης και το Χαρτι που θα πάρει να μπορεί άνετα να συμμετέχει σε δημόσιες προκηρύξεις. ..
    Άσε που ο τομέας της υγείας είναι ο μόνος πλέον που έχεις άμεση αποκατάσταση .

    Καλή επιτυχία σε ότι κανείς!

  5. #5
    Σ' ευχαριστω για την απαντηση.... κι εγω προς ΙΕΚ κλεινω, μου φαινεται βουνο να ξαναδωσω πανελληνιες μετα απο τοσα χρονια. Κατι αλλο που θελω να ρωτησω τι πιθανοτητες εχω να εργαστω στον δημοσιο τομεα δεδομενου οτι εχω απολυτηριο λυκειου 19 + την πολυτεκνικη ιδιοτητα; Δεν ειμαι κανας κηφινας που θελει να βολευτει αλλα στην ηλικια μου τα πραγματα στον ιδιωτικο τομεα και μεκαι μηδενικη εμπειρια στο αντικειμενο θα ειναι πολυ πιο δυσκολα

  6. #6
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by gimit View Post
    Σ' ευχαριστω για την απαντηση.... κι εγω προς ΙΕΚ κλεινω, μου φαινεται βουνο να ξαναδωσω πανελληνιες μετα απο τοσα χρονια. Κατι αλλο που θελω να ρωτησω τι πιθανοτητες εχω να εργαστω στον δημοσιο τομεα δεδομενου οτι εχω απολυτηριο λυκειου 19 + την πολυτεκνικη ιδιοτητα; Δεν ειμαι κανας κηφινας που θελει να βολευτει αλλα στην ηλικια μου τα πραγματα στον ιδιωτικο τομεα και μεκαι μηδενικη εμπειρια στο αντικειμενο θα ειναι πολυ πιο δυσκολα
    Στον δημοσιο τομεα πλεον θα εχεις τον νου σου στις προκυρηξεις που βγαινουν και αναλογα αν πληρεις τις προυποθεσεις και μαζευεις αρκετα μορια τοτε υπαρχει πιθανοτητα να μπεις ....

    Παντως να ξερεις επειδη τα τελευταια 2 χρονια εχω ψαξει απιστευτα το θεμα του επαγγελματικου προσανατολισμου και τι απορρόφηση υπαρχει με τα σημερινα δυσκολα δεδομενα, οτι αν τελειωσεις την σχολη και ξεκινησεις και δουλευεις με αποκλειστικα ,δικτυωθεις και με κανα δυο νοσοκομεια και κλινικες δεν θα προλαβαινεις ...
    Και φυσικα οι αμοιβες ειναι παρα πολυ καλες ,αρκει να αντεχεις γιατι ειναι ψυχοφθορο επαγγελμα....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Χασιμο χρονου θα σε τρωνε αυτοι που εχουν μορια περισσοτερα απο εσένα. Για εμενα δεν ειναι χασιμο χρονου οταν ο ενδιαφερομενος γνωριζει ακριβως τι θελει και όχι ετσι γενικα και αόριστα. Θα πηγαινεις εσυ με ΙΕΚ θα πηγαινει ο αλλος με πτυχιο ΑΕΙ νοσηλευτικής και θα σου τρωει τη θεση και δεν ξερεις κιολας αν θα σου αρεσει αυτη η δουλεια πχ οι βαρδιες, οι εξαγριωμενοι συνοδοι κτλ....

  8. #8
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Χασιμο χρονου θα σε τρωνε αυτοι που εχουν μορια περισσοτερα απο εσένα. Για εμενα δεν ειναι χασιμο χρονου οταν ο ενδιαφερομενος γνωριζει ακριβως τι θελει και όχι ετσι γενικα και αόριστα. Θα πηγαινεις εσυ με ΙΕΚ θα πηγαινει ο αλλος με πτυχιο ΑΕΙ νοσηλευτικής και θα σου τρωει τη θεση και δεν ξερεις κιολας αν θα σου αρεσει αυτη η δουλεια πχ οι βαρδιες, οι εξαγριωμενοι συνοδοι κτλ....
    Δεν είναι αυτοσκοπός για μένα το Δημόσιο, απλώς το ανέφερα σαν μια παράμετρο με προοπτική εργασίας για κάποιον που δεν είναι και στην 1η νιότη του. Από κει και πέρα, αυτό που θα ήθελα να ξέρω (μέσα από εμπειρίες τρίτων ενδεχομένως) τι προοπτικές εργασίας υπάρχουν για κάποιον που βγαίνει στο επάγγελμα στα 34-35 ας πούμε. Αγγελίες που έχουν πέσει στο μάτι μου ασφαλώς, δεν είδα ποτέ κάποια να ζητάνε νοσηλευτή με ηλιακό όριο αλλά αυτό έχει να κάνει και με το τι εργασιακη εμπειρια εχεις πάνω στο αντικείμενο.
    Ακόμη και τη στιγμή που τα γράφω όλα αυτά είναι πολύ θεωρητικά στο μυαλό μου. Παρόλα αυτά, πολύ συγγενικό μου πρόσωπο εργάζεται μόνιμος σε δημοσιο νοσοκομειο έχοντας τελειωσει επισης ΙΕΚ. Ειναι γυρω στα 25 αλλά έχει εργασιακή εμπειρια από ιδιωτικές κλινικές, γηροκομεία..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Μήπως, μιας και σου αρέσουν βιολογία-χημεία, να ασχοληθείς με αυτά? Ίσως φαρμακευτική, ίσως τεχνολογία τροφίμων, ίσως μοριακή γενετική, δεν ξέρω τι άλλο γιατί δεν ξέρω καλά τον τομέα των θετικών επιστημών. Αν κάνεις κάτι από αυτά θα μπορείς να βρεις δουλειά (εδώ ή εξωτερικό) και σε μεγαλύτερη ηλικία

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by gimit View Post
    Σ' ευχαριστω για την απαντηση.... κι εγω προς ΙΕΚ κλεινω, μου φαινεται βουνο να ξαναδωσω πανελληνιες μετα απο τοσα χρονια. Κατι αλλο που θελω να ρωτησω τι πιθανοτητες εχω να εργαστω στον δημοσιο τομεα δεδομενου οτι εχω απολυτηριο λυκειου 19 + την πολυτεκνικη ιδιοτητα; Δεν ειμαι κανας κηφινας που θελει να βολευτει αλλα στην ηλικια μου τα πραγματα στον ιδιωτικο τομεα και μεκαι μηδενικη εμπειρια στο αντικειμενο θα ειναι πολυ πιο δυσκολα
    ο βαθμος του λυκειου δεν μετραει σε θεσεις που χρειαζεται πτυχιο. μετραει ο βαθμος του πτυχιου.
    κι εγω ψηφιζω ιεκ, σε πιστοποιημενη σχολη ισοτιμη με αυτες του δημοσιου. πιο ευκολα, πιο γρηγορα.
    αν σου αρεσει πραγματικα και δεν αμφιβαλεις, ειναι απο τις ελαχιστες δουλειες με επαγγελματικη εξασφαλιση και μαλιστα που ακομα εχει απορροφηση και στις προκυρηξεις του δημοσιου.
    περα απο το δημοσιο, μπορεις να δουλεψεις ιδιωτικα, αλλα και στο εξωτερικο, αμεσα και με καλες αμοιβες.
    αρκει να εχεις γερο στομαχι. εκτος απο ψυχοφθορο, θελει αντοχες σωματικες, εχει αστατα ωραρια, και βεβαια να μην φοβασαι, να μην σιχαινεσαι ..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχω την εντύπωση ότι σκέφτεσαι λίγο με τον τρόπο λυκειόπαιδου στα επαγγελματικά. Δηλαδή σου αρέσει π.χ. η χημεία και η βιολογία άρα θα σου αρέσει η νοσηλευτική, επαγγελματική αποκατάσταση φαίνεται καλή, είναι οκ. Να σκουπίζεις πισινούς ασθενών, να κολλάνε πάνω σου και να μυρίζεις όλη μέρα εμετοί, αίματα, πύον κι ένα σωρό ανθρώπινες εκκρίσεις το αντέχεις; Να χρειαστεί να κάνεις χαμαλοδουλειά, πλένοντας, αλλάζοντας, σηκώνοντας, κουβαλόντας ασθενείς κι εξοπλισμό; Και παράλληλα όλη μέρα να πρέπει να αντέχεις τον ανθρώπινο πόνο, να είσαι περιποιητικός και υπομονετικός με τους ασθενείς και τους δικούς τους ανθρώπους; Να βλέπεις πόνο, δυστυχία, θάνατο, να παραμένεις ψύχραιμος χωρίς να χάνεις την ανθρωπιά σου; Παράλληλα να συνεργάζεσαι υμε ένα σωρό συναδέλφους και άτομο άλλων ειδικοτήτων σε ένα πολυάνθρωπο τμήμα; Να κρατάς ισορροπίες με υπευθυνότητα; Να δουλεύεις όλες τις ώρες μέρας και νύχτας χωρίς πολύ σταθερό ωράριο; Διότι δεν λέει κανείς ότι άμα σπουδάσεις νοσηλευτική θα είσαι κάπου σε ένα "εύκολο" τμήμα...Αν δεν κάτσει μονιμότητα ή δουλειά σε νοσοκομείο/κλινική, έχεις την υπομονή ή τα κότσια να αναλάβεις την ευθύνη σαν ιδιώτης, π.χ. ενός ατόμου με αναπηρία σε σπίτι ή να δουλεύεις σαν ιδιώτης νυχτερινός νοσοκόμος ή κάτι τέτοιο;

    Επίσης μου κάνει τρομερή εντύπωση, είτε οι γονείς σου έχουν την οικονομική ευχέρια είτε όχι, ότι δεν σε προβληματίζει καθόλου να βρεις κάποια δουλειά έστω και προσωρινή για να ανταπεξέλθεις στα έξοδα της σχολής αλλά και γενικότερα. Έχεις δουλέψει ποτέ ως τώρα και που; Οι ευθύνες ενός ενήλικα, σε ψήνουν και σε κάνουν να δεις αλλιώς τις ικανότητές σου σαν άτομο και να παίρνεις πιο ώριμες αποφάσεις- και για σπουδές-επαγγελματικά.

    Μεγάλος για σπουδές δεν είσαι, απλά δεν ξέρω πόσο ώριμος και συνειδητοποιημένος είσαι.

  12. #12
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Επίσης μου κάνει τρομερή εντύπωση, είτε οι γονείς σου έχουν την οικονομική ευχέρια είτε όχι, ότι δεν σε προβληματίζει καθόλου να βρεις κάποια δουλειά έστω και προσωρινή για να ανταπεξέλθεις στα έξοδα της σχολής αλλά και γενικότερα. Έχεις δουλέψει ποτέ ως τώρα και που; Οι ευθύνες ενός ενήλικα, σε ψήνουν και σε κάνουν να δεις αλλιώς τις ικανότητές σου σαν άτομο και να παίρνεις πιο ώριμες αποφάσεις- και για σπουδές-επαγγελματικά.
    Με πετσόκοψες με το ποστ σου αλλά σε αυτό δεν μπορώ να μην απαντήσω. Και έχω δουλέψει και χαμαλοδουλειά έχω κάνει, πολύ πιο χαμαλοδουλειά από ό,τι μπορείς να φανταστείς και γενικότερα δεν την φοβάμαι τη δουλειά. Από κει και πέρα, δεν νομίζω ότι είναι κακό να ψάξει κάποιος κάτι που θα τον απαλλάξει από δουλειές του ποδαριού. Άεργο δεν σου επιτρέπω να με χαρακτηρίζεις, γιατί έτσι φάνηκε στα μάτια μου

    Προφανώς, έχω σκεφτεί κάποια αυτά που ανέφερες σαν μειονεκτήματα της δουλειάς αν και τα περιέγραψες σαν σενάριο από σπλάτερ ταινία. Καμιά δουλειά δεν είναι τέλεια όμως. Εν πάσει περιπτώσει θα θεωρήσω ότι η πρόθεσή σου ήταν καλή

  13. #13
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Μήπως, μιας και σου αρέσουν βιολογία-χημεία, να ασχοληθείς με αυτά? Ίσως φαρμακευτική, ίσως τεχνολογία τροφίμων, ίσως μοριακή γενετική, δεν ξέρω τι άλλο γιατί δεν ξέρω καλά τον τομέα των θετικών επιστημών. Αν κάνεις κάτι από αυτά θα μπορείς να βρεις δουλειά (εδώ ή εξωτερικό) και σε μεγαλύτερη ηλικία
    Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι μια καλή ιδέα αν και δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να βρεθώ σε αυτό το δρόμο μη περνώντας από πανελλήνιες.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Φυσικά και είναι καλή η πρόθεση. Πάνω σε αυτά που διαβάζω και την εντύπωση που αποκομίζω γράφω, δεν σε ξέρω. Απλά λες συνεχώς οι γονείς μου έτσι, οι γονείς μου γιουβέτσι, τι θα πω πάλι στους γονείς μου, 32 είσαι, δεν είσαι 17.

  15. #15
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ο βαθμος του λυκειου δεν μετραει σε θεσεις που χρειαζεται πτυχιο. μετραει ο βαθμος του πτυχιου.
    κι εγω ψηφιζω ιεκ, σε πιστοποιημενη σχολη ισοτιμη με αυτες του δημοσιου. πιο ευκολα, πιο γρηγορα.
    αν σου αρεσει πραγματικα και δεν αμφιβαλεις, ειναι απο τις ελαχιστες δουλειες με επαγγελματικη εξασφαλιση και μαλιστα που ακομα εχει απορροφηση και στις προκυρηξεις του δημοσιου.
    περα απο το δημοσιο, μπορεις να δουλεψεις ιδιωτικα, αλλα και στο εξωτερικο, αμεσα και με καλες αμοιβες.
    αρκει να εχεις γερο στομαχι. εκτος απο ψυχοφθορο, θελει αντοχες σωματικες, εχει αστατα ωραρια, και βεβαια να μην φοβασαι, να μην σιχαινεσαι ..
    Ξέρω ότι στις προκυρήξεις του ΑΣΕΠ για ΔΕ μετρά ο μεγαλυτερος βαθμος πτυχιου (απολυτηριο ή μετεδευτεροβάθμιος τίτλος) και ο 2ος τίτλος δίνει επιπλεον 150 μόρια

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Είναι κάτι που θα το έχουμε για πάντα?
    By Desimal in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 12-10-2016, 12:08
  2. sos!!!!!! είναι ζήλεια ή κάτι άλλο?????
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 10-06-2013, 02:00
  3. ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ 'Η ΚΑΤΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ?
    By multikara in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 25-02-2012, 10:07
  4. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...........
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 75
    Last Post: 31-01-2012, 19:32
  5. αργα ή οχι??
    By Vgirl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 71
    Last Post: 15-12-2009, 18:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •