Αυξηση δοσολογίας... Γνωμες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    9

    Αυξηση δοσολογίας... Γνωμες

    Καλησπέρα. Παίρνω εδώ και ένα μήνα, effexor 75 και 75και xanax 3x0.5. Ο γιατρός προκειμένου να κόψω σιγά σιγά το xanax μου είπε να παίρνω 150 και 75 efexor και ανά δύο βδομάδες να μειώνω μισό ζαναξ. Ειναι δυνατό τα 75 και 75 να εχουν δωσει το full και σε τόσο σύντομο διάστημα να μου προσθέτει αλλά 75 για να κόψω το ζαναξ; Ανέφερα ότι το αγχος έχει περιοριστεί αλλά η διάθεση παραμένει πεσμένη. Τον ρώτησα να δώσω λίγο χρόνο παραπάνω και μου είπε όχι. Γιατροί δεν είστε αλλά έμπειροι είστε κάποιοι. Τι λέτε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Εγώ παίρνω λαντοζ ένα χαπι το πρωί και ζαναξ 0,25 πρωί μεσημέρι και 0,5 βράδυ.Ενα μήνα κι εγώ και το άγχος,οι φοβίες και οι κρίσεις πανικού έχουν περιοριστεί.Και μου είπε κι εμένα να παίρνω το βράδυ επιπλέον μισό χαπι λαντοζ για να φτιάξει και η διάθεση.
    Το ζαναξ σε βοηθάει στον ύπνο ;;Κοιμάσαι καλά;;Εγώ 3 ώρες περίπου και μετα μέχρι το πρωί συνεχόμενες αφυπνίσεις και νιώθω σαν να μη κοιμάμαι καθόλου.Μου είπε να παίρνω το βράδυ αντί για ζαναξ λεξοτανίλ που είναι ίδια κατηφοριά φαρμάκου αλλά δεν το έκανα ακόμη γιατί φοβάμαι να τα μπερδέψω.Και το κακό είναι ότι χωρίς σωστό ύπνο δεν φτιάχνει η διάθεση.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    9
    Εχω παρει παλιότερα ladose και xanax και λεξοτανιλ. Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι κανένα από τα 3. Τότε ο ψυχιατρος μου είχε δώσει και το trittico να με βοηθά στον ύπνο. Ευτυχώς τώρα κοιμάμαι. Εμένα το λεξοτανιλ μου το είχε δώσει στη διαδικασία διακοπής του ζαναξ, σαν πιο ελαφρύ, έτσι θυμάμαι. Δοκίμασε πάντως να ακούς πριν τον ύπνο ήχους βροχής, νερού βοηθάνε πολύ και κρατάνε ωρες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by Lavender77 View Post
    Εχω παρει παλιότερα ladose και xanax και λεξοτανιλ. Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι κανένα από τα 3. Τότε ο ψυχιατρος μου είχε δώσει και το trittico να με βοηθά στον ύπνο. Ευτυχώς τώρα κοιμάμαι. Εμένα το λεξοτανιλ μου το είχε δώσει στη διαδικασία διακοπής του ζαναξ, σαν πιο ελαφρύ, έτσι θυμάμαι. Δοκίμασε πάντως να ακούς πριν τον ύπνο ήχους βροχής, νερού βοηθάνε πολύ και κρατάνε ωρες
    Άρα θεωρείς πως αν δοκιμάσω λεξοτανίλ το βράδυ ενώ τη μέρα παίρνω ζαναξ δεν θα έχω κάποιο θέμα ;;Δεν ήξερα ότι το λεξοτανίλ είναι πιο ελαφρύ εγώ για πιο δυνατό το είχα.
    Απλά μου είπε ο γιατρός ότι το ζαναξ δεν είναι για ύπνο τόσο καλό και ότι το λεξοτανίλ ίσως με βοηθήσει να κοιμηθώ καλύτερα.Οπως και να χει αν δεν κάνει δράση το αντικαταθλιπτικό δεν πρόκειται να βελτιωθεί σημαντικά ο ύπνος.Οποτε περιμένω το χαπι.Μεσα σε δέκα χρόνια τριτη φορά παθαίνω αγχώδη διαταραχή με κατάθλιψη τις προηγούμενες δυο με βοήθησε το λαντοζ γύρω στις 6-7 εβδομάδες.Τωρα είμαι στο μήνα και για την ώρα μόνο το άγχος μου κατά ένα μέρος έχει ηρεμήσει.Το λαντοζ εσένα δεν σε βοήθησε και πήρες εφεξορ;;

Similar Threads

  1. ΑΥΞΗΣΗ ΔΟΣΗΣ στα 30 mg
    By Kostasp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 09-09-2018, 22:04
  2. Ανάλυση του dna για καθορισμό σωστής δοσολογίας φαρμάκων;
    By shifter in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-12-2012, 02:18
  3. Αυξηση Μεταβολισμου
    By Cher in forum Παχυσαρκία
    Replies: 10
    Last Post: 12-03-2009, 09:29
  4. Αύξηση δόσης
    By Sam in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 30-07-2007, 00:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •