Έκτακτες συστολές - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 42
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Ναι αποτυπώνονται
    Ρωτάω επειδή νιώθω ένα φτερούγισμα στο στομάχι και έκανα καρδιογράφημα και υπέρηχο καρδιάς αλλά ήταν εντάξει.Μου είπαν ότι μάλλον είναι παλινδρόμηση.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Εγώ χάπι δεν παίρνω.Απο τότε που σταμάτησε το έντονο άγχος μου,σταμάτησαν και αυτές...τώρα παίζει εκεί που είχα καμία 300αρια την μέρα τώρα να έχω ούτε 20..

  3. #18
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by tselpemts View Post
    Ρωτάω επειδή νιώθω ένα φτερούγισμα στο στομάχι και έκανα καρδιογράφημα και υπέρηχο καρδιάς αλλά ήταν εντάξει.Μου είπαν ότι μάλλον είναι παλινδρόμηση.
    Γις να τις αποτυπώσει το καρδιογράφημα πρέπει να συμβούν τη στιγμή που το κάνουν. Αλλιώς πρέπει να βάλεις χολτερ ρυθμού για να δουν πόσες κάνεις μέσα στο 24ωρο.


    Η παλινδρόμηση και γενικά το στομάχι μπορεί να σου κάνει πραγματικές έκτακτες, επηρεάζει. Αλλά και πολλές κινήσεις μπορείς να τις νιώσεις ως έκτακτες ενώ δεν είναι.

    Προσωπικά δεν νιώθω καθόλου,από τότε που φρόντισα να ενυδατωνομαι σωστά και να μην εξαντλουμαι. Νιώθω πολύ σπάνια και όσα χολτερ έχω βάλει,από 99 που ήταν αρχικά ,έχουν πέσει σε δύο ή τρεις μεσα στη μέρα. Σε ένα μήνα θα ξαναβάλω χολτερ λόγω του φαρμάκου που παίρνω και που μπορεί να σου κάνει κάποιες φορές αρρυθμία,και θα δω πού είμαι. Δεν έχω νιώσει να έχουν αυξηθεί πάντως.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Γις να τις αποτυπώσει το καρδιογράφημα πρέπει να τις νιωθεις τη στιγμή που το κάνουν. Αλλιώς πρέπει να βάλεις χολτερ ρυθμού για να δουν πόσες κάνεις μέσα στο 24ωρο.


    Η παλινδρόμηση και γενικά το στομάχι μπορεί να σου κάνει πραγματικές έκτακτες, επηρεάζει. Αλλά και πολλές κινήσεις μπορείς να τις νιώσεις ως έκτακτες ενώ δεν είναι.

    Προσωπικά δεν νιώθω καθόλου,από τότε που φρόντισα να εντδατωνομαι σωστά και να μην εξαντλουμαι. Νιώθω πολύ σπάνια και όσα χολτερ έχω βάλει,από 99 που ήταν αρχικά ,έχουν πέσει σε δύο ή τρεις μεσα στη μέρα. Σε ένα μήνα θα ξαναβάλω χολτερ λόγω του φαρμάκου που παίρνω και που μπορεί να σου κάνει κάποιες φορές αρρυθμία,και θα δω πού είμαι. Δεν έχω νιώσει να έχουν αυξηθεί πάντως.
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Το θέμα μου είναι ότι δεν γνωρίζω σε ποια περιοχή του σώματος τις νιώθεις.Τις νιώθεις στο στήθος;Στο στομάχι;στον λαιμό;Εμένα καθαρά η αίσθηση είναι στο στομάχι.Αλλα παρόλα αυτά είναι ενοχλητική.Ολη την ώρα το έχω στο μυαλό μου και όσο περισσότερο το σκέφτομαι τόσο περισσότερο επιμένει.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Το ίδιο επαθα κ εγω, σε καρδιογραφημα επιασαν εκτατες εβαλα χολντερ ομως κ ενω ενιωσα εκτατες δν ηταν εκτατες δλδ ενω κρατησα την ωρα δν ειχε καταγραψει εκτατες, ενω ειχε καταγραψει σε στιγμη π δν την καταλαβα καν, κ μάλιστα σε δυο χολντερ, δν μπορουμε να τις ξεχωρίσουμε ευκολα μ ειχε πει ο γιατρός για αυτο τις θεωρούμε εμεις ολες απο την καρδιά ενω μπορει να ειναι απο στομαχι οι απλοι σπασμοι οισοφάγου

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    Αυτό το στομαχι... οι περισσότερες εκτακτες που εχω είναι σε συνδυασμό με σφιξιμο, πρηξιμο και καψιμο στο στομαχι.. ΝΙωθω σαν να εχω ενα ηφαίστειο που κάνει συνέχεια εκρήξεις. και οι εκτακτες κανιυν παρελαση.. πολυ τρομακτικό και ενοχλητικό.. Αυτό που δεν μπορώ να αποδεχτω είναι οτι ενω εχω τισες πολλες την ημερα και πίνοντας χαπι, πψς είναι ακινδυνο; Επίσης ήθελα να ρωτήσω καποια μεθοδο για τις αρυθμιες ablation, λέγεται την έχει κάνει καποιος;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Έχω κάνει μέσα σε 9 μήνες δύο τριπλεξ και τρία καρδιογραφηματα όλα καθαρά.Η γαστροσκόπηση έδειξε παλινδρόμηση και οισοφαγιτιδα.Λογικα είναι από αυτό.Αλλα με κούρασε αυτή η αίσθηση.Μονιμως ένα φουσκωμα,μπορεί να ρευομαι και 10 φορές την ώρα ακόμα και νηστικός.Επισης παρατήρησα πως όταν αγχωνομαι το νιώθω πάλι.Απο το απόγευμα και μετά που χαλαρωνω σχεδόν εξαφανίζεται αυτό το φτερούγισμα.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Εγώ δεν το νιώθω σαν φτερούγισμα το νιώθω σαν βάρος μια στο στομάχι και μια στο κέντρο του στήθους έχω κάνει και εγώ καρδιογράφημα και τριπλεξ είναι καθαρά

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    παλιοτερα τισ αισθανομουν στο λαιμο η σρο σρερνο.. τωρα μονο στο στομαχι σαν να κάνει σοασμο το στομαχι κ σταματαει ο παλμος

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by anika View Post
    παλιοτερα τισ αισθανομουν στο λαιμο η σρο σρερνο.. τωρα μονο στο στομαχι σαν να κάνει σοασμο το στομαχι κ σταματαει ο παλμος
    Γι'αυτό ρωτησα εάν στο καρδιογραφημα φαίνονται οι έκτακτες.Ενω έκανα καρδιογράφημα ένιωσα το φτερούγισμα στο στομάχι 2-3 φορές αλλά αυτό δεν αποτυπώθηκε στο καρδιογραφημα.

  11. #26
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    81
    Αυτό το φτερούγισμα εμφανίζεται και σε εμένα πχ μετά από καφέ , πρόχειρο φαγητό κτλ.
    Είναι σύμπτωμα της παλινδρόμησης.
    Είναι λίγο ενοχλητικό , στην αρχή νόμιζα ότι φτερουγίζει η καρδιά μου ή ότι παθαίνω κρίση πανικού.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    αφου δεν αποτυπωθηκε στο καρδιογραφημα δεν είναι απο την καρδιά. σίγουρα είναι το στομαχι.. εμενα ομως φαίνονται κ στο χολντερ κ σε ολες τις εξετάσεις....είμαι εντελως απογοητευμενη.... δεν μπορώ να ηρεμησω καθόλου απο τις αρυθμιες.. φοβάμαι πολυ.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Ο καρδιολόγος σου τι σου έχει πει ???

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    καλημερα, ο καρδιολογος μιυ έχει πει οτι δεν θα παθω κάτι αλλα καλο θα ηταν να τις σταματησιυμε γιατί ισως κάποια στιγμη η καρδιά κουραστεί κ δημιουργηθει πρόβλημα.. εγω δεν καταλαβαίνω γιατί παντα να είναι συνδυασμός αρρυθμιες - στομαχι... οι αρυθμιες επηρεαζουν το στομαχι η το αντίθετο.. παντως βρε παιδιά ειμαι πολ υ φοβισμενη... καθε μερα εχω παρα πολλες αρρυθμιες κ στομάχι χαλια.. κ περνω κ χαπι για αρρυθμιες κ χαπι για στομάχι κ αντικαταυλιπτικο.. αντε βγαλε ακρη..

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Παιδιά καλησπέρα έκτακτες συστολές τι εννοείται ?
    Ότι μπορεί οι παλμοί από 90 να πηγαίνουν ,70 πχ η και το ανάποδο ?

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Faros in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2020, 05:32
  2. Έκτακτες συστολές!!! S.O.S
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 30-07-2019, 03:13
  3. Εκτακτες συστολές!!!
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 05-03-2019, 20:29
  4. Εκτακτες συστολες
    By Gass1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 26-02-2019, 21:44
  5. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 19:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •