Έκτακτες συστολές - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 42 of 42
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    εκτακτες συστολες είναι οταν νιώθεις την καρδιά σου να κανει κατι σαν τούμπα η σαν φτερουγισμα η να σταματαει κ. να ξεκινάει αμεσως,να χάνει παλμο δηλαδή. μπορει. ομως να υπαρχει κ ακανονιστος ρυθμος να αυξανεται δηλαδή αποτομα κ να μειώνεται εξίσου αποτομα.. αυτα ολα είναι αρρυθμιες... αν ειχες ενα η δυο. μεμονωμένα περιστατικα δεν χρειάζεται να ανυσηχεις

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Έχω κάνει καρδιογράφημα και τριπλεξ σε πολύ άγχος νιώθω το πάνω κάτω και ακανόνιστο παλμό
    Άλλες φορές νιώθω ότι θα έχω 120 παλμούς και περνώ πίεση και έχω 75 85 παλμούς το κανονικό μου δηλαδή αυτό πιστεύω είναι καθαρά στο άγχος

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    προφανώς τα. καρδιογραφηματα κ τα τριπλεξ δεν εχουν δείξει κατι ετσι; θα σκεφτεσαι οτι δεν πρόκειται να παθεις κατι... και να θες δηλαδή δεν πρόκειται.. εθσαι υγιεστατος κ καποθα στιγμη (εγω αυτο λεω στον εαυτό μου) θα βαρεθουν ολες αυτες οι ενοχλησεις κ θα φυγουν
    .

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Το Σάββατο επαθα εξαρση απο εκτατες κ ημουν εξω λεω οκ δν εγινε τπτ συνεχισα τη βράδια ηρθαμε σπιτι κοιμηθηκα τη Κυριακή ημουν ενταξει τη Δευτέρα παλι ημουν καλα, πεφτω
    για υπνο χθες το βραδυ εκει π παει να με παρει ο υπνος νιώθω δυο καλες αλλαζω πλευρο τα ιδια ξανααλλαζω τα ιδια ε μετα με ταραξαν ολο το βράδυ, με πηρε ο υπνος μιαμιση ωρα ξαναξυπνησα εκει αυτες πηρα μισο κονκορ ενα λεξοτανίλ 3 μλγκ σταματησαν κάπως πηγα συο γιατρο π να πιασει εκτατη εκεινη την ωρα με ειχαν πιασει τα χαπια, αλλα τοσες τοσες πολλες δς θυμαμαι να ξαναειχα

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    καλημερα... είμαι για ακόμα μια φορά τρομαγμενη κ απογοητευμενη... μου εδωσε νεο φαρμακο ο γιατρός για τις αρυθμιες το τενορμιν... τις πρώτες τρεις μέρες τέλεια, ούτε μια.... κ απο την τέταρτη μερα χαμος ξανα τα ίδια.... συ εχομενες.. τι έγινε τωρα; γιατί τις προηγούμενες μερες καλά κ τωρα τίποτα; κ παιρνω δυο την ημέρα πρωι βράδυ... το στομαχι μιυ παλι βέβαια χάλια.... πρησμενο κ πολυ αναστατο... παιρνω κ ενα λαμπραζολ το πρωι... τι να κανω; είναι ξαποιος αλλος εδω που αντιμετωπίζει το ίδιο... δηλαδή να παίρνει το χαπι τις πρώτες μερες να είναι οκ κ μετα τα ίδια; κ να εχει κ το στομαχι; εγω νιωθω οτι κανει σπασμο το στομαχι κ γίνεται η αρρυθμια.. συνέχεια ομως αυτο.... κ τις νιωθω ολες μονο στο σημείο του στομαχου... σαν σπασμο... είναι αρρυθμιες ομως τις εχει καταγράψει χολντερ κ καρδιογραφημα.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    καλημερα σε ολους... μήπως υπάρχει κάποιος να μου απαντησει στο παραπανω ερωτημα; είμαι τα ίδια κ σήμερα... στομαχι χαλια +αρρυθμιες παααααααααρα πολλές..

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Ανικα καλημερα,, σε οσους ξερω με αρρυθμίες το ιδιο πραγμα συμβαίνει. Στομαχι κ καρδιά μοιράζονται τον ιδιο χωρο οποτε οραν το στομάχι ειναι χαλια ξεκινανε κ οι εκτατες. Ειναι σχεδον απιθανο βέβαια να καταλαβεις τι απο τα δυο ξεκιναει πρωτο οπως μ είπε ο γιατρος κ μενα μ εχει τυχει να νιωσω κ να καταγραφεί στο απλο καρδιογράφημα κ να νιωσω κ να μν εχει καταγραφει σε Χόλντερ ο φορουσα δυο μερες αλλα στο Χόλντερ πιαστηκαν εκτατες π δν ειχα καταλαβει δλδ χαος εχεις κανει γαστροσκόπηση;τι χαπια παιρνεις για το στομάχι;αυτο να λυσεις πρωτα

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    Ελπιδα μου σε ευχαριστώ για την απάντηση.. εχω κανει πρόσφατα γαστροσκοπηση κ δεν βρηκαν κατι. Δεν πηρε δειγμα για ελικοβακτηριο πυλωρου όμως κατι που ειχα παλαιότερα κ ξερω οτι κάνει αρρυθμιες. παιρνω καθε πρωι ενα lambrazol. για ένα μήνα

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Μήπως δε σε πιάνει απλα το χαπι αυτο;για τις εκτατες τι παιρνεις;κοιτα απο τη στιγμη που το εχουμς ψαξει οσο κανενας προσπαθουμε απλα να περιορισουμε τα συμπτώματα γτ ειναι καθαρα ψυχοσωματικο οσο κ αν λεμε μα πως αφου ειμαστε ήρεμοι ισα ισα να μη μας κόβονται τα ποδια, πριν μια βδομαδα π επαθα την εξαρση λεω μα πως τι φταίει. Ουτε αγχωθηκα ουτε καφε ηπια ουτε έφαγα βαρια κ λεω απλα αν ειναι μα ερθουν θα ερθουν, μολις πηρα το χαπθ μαζί με λεξοτανιλ(π ημουν απολυτως αντιθετη) αυτο ήταν τελος

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    καλημερα, ελπίδα για τις αρρυθμιες παιρνω το τενορμιν των**25 δυο την ημέρα.. δεν βλέπω διαφορα. μια βδομάδα βέβαια το παίρνω δεν ξερω ποτε αρχιζει η δραση τιυ.. Ναι για το στομαχι μαλλον θα αλαξω χαπια.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Καλημέρα παιδιά εδώ και δύο χρόνια περίπου λόγω ταχυκαρδίων ο καρδιολόγος μου είχε γράψει το lobivon μισό κάθε πρωί καρδιογράφημα και τριπλεξ είναι εντάξει
    Εντέλει πριν 15 μέρες περίπου πήγα σε ψυχίατρο και μου έγραψε να περνώ μεσημέρι και βράδυ από μισό λεξοτανιλ και μισό solben των 20 mg
    Η πίεση μου τα πρωινά είναι χαμηλά δηλαδή 11 με 6.5 και 60 με 65 παλμούς
    Πριν πάρω τα σολμπεν και λεξοτανιλ ήμουν σε ηρεμία 12 με 7.5-8 και οι παλμοί μου 75 με 85 σε ηρεμία
    Είμαι 1.90 με 120 κιλά ....τι να κάνω είναι νορμάλ τα νούμερα που έχω τώρα ? Νομίζω ότι μου πέφτουν χαμηλά

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    Καλησπέρα, πως ειστε ολοι εσεις με τις εκτακτες; εγω ημουν καλύτερα μέχρι το απόγευμα... επεστρεψαν οι ατιμες κ το άγχος έχει πιασει κοκκινο....
    Ήθελα να ρωτησω ολους εσας, πιστετετε οτι η εργασια σε νυχτερινές βαρδιες συνεχομενες, επγρεαζει την καρδιά κ τις εκτακτες; εγω στη δουλειά μου κανω κ αρκερα νυχτερινα τον μηνα κ δεν μπορώ να κοιμηθώ την ημέρα. είμαι δηλ με τρεις ωρες ύπνο καθε μερα οταν εχω νυχτερινα. με αγχωνει παρα πολυ αυτό

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Faros in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2020, 05:32
  2. Έκτακτες συστολές!!! S.O.S
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 30-07-2019, 03:13
  3. Εκτακτες συστολές!!!
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 05-03-2019, 20:29
  4. Εκτακτες συστολες
    By Gass1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 26-02-2019, 21:44
  5. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 19:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •