Φοβάμαι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2

Thread: Φοβάμαι

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    8

    Φοβάμαι

    Επανέρχομαι μετα απο καιρο. Παντα φοβόμουν τις ασθένειες. Σκπ, καρκίνους κτλ.. πέρυσι τον Οκτώβρη ξεκινάνε μουδιασματα στα δάχτυλα τον ποδιών .. ανεβαίνουν μεχρι γόνατα κ μετα χερια .. παω κανω μαγνητικές , τίποτα .. παράλληλα ειχα τρέμουλο αδυναμία κ πολυ τριχόπτωση .. εκανα δίαιτα εκείνη την περίοδο..πείθομαι οτι ειναι ολα καλα , περνάνε αυτά μετα απο καποιους μηνες κ ξεκινάω γυμναστηριο . Απο την πρώτη μερα που πήγα Φλεβάρη του 20 μεχρι κ σημερα εχω κάθε μερα τινάγματα άκρων .. ολη μερα σε άκυρες στιγμές .. αποφάσισα να μην το κοιτάξω, μ έλεγαν ολοι σε τόσους γιατρούς έχεις παει , τόσες εξετάσεις έχεις κανει κατι θ είχε φανεί .. οντως τ αφησα αν κ συμβαίνει .. τσεκ απ Σεπτέμβρη λευκά κατω απο 4000... λιγο βέβαια αλλα κατω .. τωρα ειμαι 2 μηνών έγκυος .. τα λευκά έχουν ανεβει .. για την εγκυμοσύνη δεν εχω άγχος παρότι έπαθα αμέσως αποκόλληση κ ειμαι 20 μέρες σπίτι ξάπλα ... αλλα προχθές έπιασα στο πλαι του λαιμού προς τα πισω ενα σκληρό γρομπαλακι.. ειναι εσωτερικά , δεν φαινεται ... κάποιες φορες νιώθω κ κατι ενοχλήσεις σ λαιμό κ αυτι αλλα πολυ λιγο .. εχω κατα αγχωθει παλι κ για αυτο στο λαιμό κ για τα τινάγματα ... δεν ξέρω τι να κανω..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θα σου το πω καθόλου επιστημονικά, όπως μου βγαίνει να σου το πω. Έχουμε μάθει ότι ο οργανισμός είναι έτσι και γιουβέτσι και κάθε παραμικρή αλλαγή να την ερμηνεύουμε ότι δεν πάει καλά και από μια μεριά καλά κάνουμε. Αλλά αν ψάχνεις την παραμικρή αλλαγή, δεν θα κάνεις τίποτε άλλο στη ζωή σου, διότι ο οργανισμός δεν είναι εντελώς στατικός. Κι ο πόνος και η ενόχληση μέρος της ζωής είναι, καθώς και οι αλλαγές στο σώμα μας.
    Είσαι λίγο κρυωμένος; Έχεις κάποια μικρή ενόχληση; Τα λευκά και ένα σωρό δείκτες αλλάζουν. Οι λεμφαδένες πρήζονται, ο λαιμός σου βήχει, μπορεί να έχεις πονοκέφαλο. Έχεις άγχος; Μπορεί να ιδρώνεις ή να έχεις ταχυκαρδίες ή να καίνε τα άκρα σου ή τα νεύρα σου να είναι χάλια και να αισθάνεσαι πως αποκτάς τικ ή κάνουν τα χέρια και τα πόδια σου ακούσιες κινήσεις. Είσαι έγκυος; Οι ορμόνες κάνουν πάρτυ, η χημεία του οργανισμού σου αλλάζει, μπορεί να δεις όλα τα κουλά. Έγκυος+Άγχος μαζί; Εκεί να δεις γλέντια.

    Αφού έχεις κάνει ένα σημαντικό κύκλο εξετάσεων και αφού λόγω εγκυμοσύνης είσαι σε τακτική επικοινωνία με τον γιατρό σου, μην πανικοβάλλεσαι τόσο εύκολά. Να του το αναφέρεις στην επόμενη επικοινωνία σας κι αυτός θα σε κατευθύνει. Μην παραμελείς τον εαυτό σου, αλλά από την άλλη μην φέρνεις την καταστροφή και ψειρίζεις το παραμικρό.

Similar Threads

  1. Φοβαμαι...
    By Caba in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 47
    Last Post: 22-10-2020, 23:28
  2. Φοβάμαι...
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 83
    Last Post: 20-09-2015, 16:03
  3. φοβαμαι!!!
    By koulitsa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-01-2013, 21:19
  4. φοβαμαι...
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 04-12-2012, 00:44
  5. φοβαμαι...
    By astrellita in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 22-09-2012, 22:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •