Έκτακτες συστολές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33

    Έκτακτες συστολές

    Πώς βιώνετε τις έκτακτες συστολές; Εγώ τελευταία τις έχω συνέχεια και αισθάνομαι και ένα κόμπο στο στομάχι.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    6
    Εγώ νιώθω ότι χάνω ένα παλμό, σαν να κάνει παυση για λίγο. Ευτυχώς έχουν αραιωσει!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Παύση και μετά βαράει για δευτερόλεπτα. Πολλές φορές τις νιώθω στο λαιμό και από τον πανικό σφίγγονται οι μυς του λαιμού και πονάω. Μου φέρνουν ζαλάδα στιγμιαία ορισμένες φορές. Ένα μαρτύριο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Κάποιες περιόδους τις νιώθω και εγώ έντονα. Σαν να πηδάει ο ένας παλμός πάνω στον άλλον ή σαν να σταματά η καρδιά και να παίρνει πάλι μπρος. Πριν χρόνια είχα έκτακτες που κρατούσαν και μισή ώρα η μία πίσω από την άλλη. Πλέον κουράστηκα και δεν δίνω σημασία.

  5. #5
    Αυτό που λέτε το είχα σχεδόν όλη μέρα όταν ήμουν έγκυος, πριν χρόνια
    Μου είχε πει ο γυναικολόγος να πάω σε καρδιολόγο, πήγα, έκανα δε θυμάμαι τι εξέταση κ μου είπε ότι δεν είναι κάτι αλλά είναι από στρες
    Κατά καιρούς με έπιανε, κ ακόμη που κ που, αλλά αφού ξέρω ότι δεν είναι κατι δεν ασχολουμαι
    Όπως ο Νικόλας μάλλον
    Οι υπόλοιποι, αφού γνωρίζετε ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ κάτι κακό, γιατί συνεχίζετε να ασχολείστε?

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33
    Εγώ το παθαίνω τον τελευταίο καιρό και έχω τρομάξει για αυτό ρωτάω. Έχω πάει καρδιολόγο γιατι είχα ταχυπαλμίες. Οι έκτακτες τώρα εμφανίστηκαν.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by σισσυ View Post
    Αυτό που λέτε το είχα σχεδόν όλη μέρα όταν ήμουν έγκυος, πριν χρόνια
    Μου είχε πει ο γυναικολόγος να πάω σε καρδιολόγο, πήγα, έκανα δε θυμάμαι τι εξέταση κ μου είπε ότι δεν είναι κάτι αλλά είναι από στρες
    Κατά καιρούς με έπιανε, κ ακόμη που κ που, αλλά αφού ξέρω ότι δεν είναι κατι δεν ασχολουμαι
    Όπως ο Νικόλας μάλλον
    Οι υπόλοιποι, αφού γνωρίζετε ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ κάτι κακό, γιατί συνεχίζετε να ασχολείστε?
    Γιατι προφανώς και δεν τις έχεις σε καθημερινή βάση και πολλές γιαυτό και είσαι χαλαρή. Είναι αδύνατον να βαράει η καρδιά σου αρρυθμα, να σου έρχεται ζάλη κάθε μέρα συνέχεια και να είσαι ζεν! Εκτός αν παίρνεις αγωγή αγχολυτικα - αντικαταθλιπτικα και είσαι χαλαρός.

  8. #8
    Καθόλου δεν το έχω αλλά το είχα για λίγο, συνέχεια, πήγα σε καρδιολόγο όπως μου είχε πει ο γυναικολόγος μου κ από τη στιγμή που μου είπε ότι δεν είναι κάτι επικινδυνο το αγνόησα
    Προφανώς όσο το αγνοούσα τόσο έφευγε κ προφανώς το πρόβλημα που έχεις εσύ είναι ότι δεν μπορείς να το αγνοήσεις, να πεις δηλαδή, ότι κ να κάνεις εσύ χαζή καρδιά εγώ στα σοβαρά δεν πρόκειται να σε πάρω, κ αν ζαλιστώ σκασιλα μου κ αν εσύ θέλεις να κάνεις αρρυθμιες εμένα κ πάλι σκασιλα μου
    Εγώ όχι δεν παίρνω αγχολυτικα / αντικαταθλιπτικα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    Καλημερα σε όλους.. ήθελα να ρωτήσω οσοι περνετε χαπι για τις εκτακτες συστολες - αρρυθμιες, εχουν εξαφανιστεί εντελως; εγω παίρνω εδω κ 4 μη ες κ παλι εχω. οχι βέβαια στον βαθμό πιυ είχα αλλα εχω παλι... δεν εχω ρωτησει τοβ γιατρο αν είναι φυσιολογικό που συνεχιζω να εχω λιγιτερες βέβαια.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Δεν φεύγουν ποτέ εντελώς και είναι φυσιολογικό.Παιζει ρόλο και η ενυδάτωση να ξέρεις,θελει νερό πολύ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    Νερό πινω αρκετο.... ολο αυτο μου δημιουργεί πολυ αγχος κ το αγχος το πυροδοτει ακόμα περισσότερο... κ φαντασου ότι παιρνω κ αντικαταυλιπτικο ενα χρονο τωρα.. εσυ παίρνεις χαπι για τις εκτακτες; εχεις ηρεμησει;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Καλημερα, εγω παιρνω χαπι ενα χρονο τωρα, δν τις εχω στην ίδια ενταση κ τις νιωθω κ πιο απαλα... Αλλα υπάρχουν κ μερες π είναι σαν να μην πιανει το χαπι αυτες τις μερες μπορεί να νιωσω αρκετές κ εντονες φυσιολογικοτατο είναι!!

  13. #13
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    81
    Εμένα το γαστρεντερικό μου δημιουργεί συχνά παλινδρομήσεις κτλ οι οποίες μιμούνται κάποια καρδιακα συμπτώματα , πχ μια σύσπαση, η γουργούρισμα το αντιλαμβανομουν ως αρρυθμία
    Στην αρχή με τρόμαζε αρκετά , μέχρι και κρίση πανικού έπαθα .

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Οι έκτακτες αποτυπώνονται στο καρδιογραφημα;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Ναι αποτυπώνονται

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Faros in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2020, 05:32
  2. Έκτακτες συστολές!!! S.O.S
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 30-07-2019, 03:13
  3. Εκτακτες συστολές!!!
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 05-03-2019, 20:29
  4. Εκτακτες συστολες
    By Gass1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 26-02-2019, 21:44
  5. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 19:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •