Τοξική θετική ματιά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528

    Τοξική θετική ματιά

    Κόντρα στην επιβεβλημένη θετική ματιά. Αντίθετα απ' ότι διαβάζω συχνά, έχω διαπιστώσει ότι όταν αισθάνεσαι χάλια και οι άλλοι σου λένε διαρκώς να είσαι θετικός, να έχεις αισιοδοξία, κτλ μπορεί να αυξάνει το άγχος αντί να το μειώνει. Όταν νιώθεις ψυχολογικά ένα ράκος και έχεις γύρω σου ανθρώπους που σε πιέζουν στην κατεύθυνση της επιβεβλημένης θετικότητας, γίνεσαι χειρότερα, καθώς φορτώνεσαι επιπλέον την ενοχή γιατί δεν είσαι έτσι, ενώ οι άλλοι είναι. Η αλήθεια είναι ότι η μιζέρια του καθενός έχει λόγο ύπαρξης και πρέπει να έχει τη φωνή της. Το να νιώθεις μίζερα δεν είναι απαραίτητα κάτι που πρέπει πάση θυσία να γίνει κάτι άλλο, καθώς με τον τρόπο αυτό καταντά μία υποχρεωτική χαρά. Όταν η χαρά είναι υποχρεωτική, δεν μπορεί να είναι πραγματική χαρά, γιατί είναι ένα ξένο ρούχο.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Οκ αν ο αλλος θελει να ειναι μίζερος εμενα γιατι με ζαλιζει με τη μιζερια του; Αν για παραδειγμα έχω έναν αεργο τεμπεληχανα φίλο που δεν προσπαθησε ποτε του για κατι, γιατι να ερχεται να μου ζαλιζει τον ερωτα με την αφραγκια του με το οτι δεν εχει γκομενα με το οτι δεν εχει λεφτα να καπνισει και τετοια; Ποιος του φταιει κζι τι θελει να του πω; Να του χτυπησω φιλικα τη πλατη και να του πω κανε υπομονη; Τι να του πω; Αφου ο τυπος ειναι τεμπεληχανας δεν θελει καν να δουλεψει. Εμεις μαλακες ειμαστε που δουλευουμε και αυτός ειναι ο πονηρός;

  3. #3
    Επίσης πολλές φορές το χαιδολογημα από τους άλλους συμβάλλει στην ακόμη μεγαλύτερη παθητικότητα μας
    Όταν νιώθω άσχημα εμένα μου κάνει καλό να βλέπω ανθρώπους που είναι θετικοι παρά τα προβλήματα τους

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Οκ αν ο αλλος θελει να ειναι μίζερος εμενα γιατι με ζαλιζει με τη μιζερια του; Αν για παραδειγμα έχω έναν αεργο τεμπεληχανα φίλο που δεν προσπαθησε ποτε του για κατι, γιατι να ερχεται να μου ζαλιζει τον ερωτα με την αφραγκια του με το οτι δεν εχει γκομενα με το οτι δεν εχει λεφτα να καπνισει και τετοια; Ποιος του φταιει κζι τι θελει να του πω; Να του χτυπησω φιλικα τη πλατη και να του πω κανε υπομονη; Τι να του πω; Αφου ο τυπος ειναι τεμπεληχανας δεν θελει καν να δουλεψει. Εμεις μαλακες ειμαστε που δουλευουμε και αυτός ειναι ο πονηρός;
    Είσαι σίγουρος ότι στα νιάτα σου άκουγες Αντίδραση; Δε σου φαίνεται και πολύ πάντως. Οι απόψεις σου είναι συντηρητικές σε πολλά πεδία.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Quote Originally Posted by σισσυ View Post
    Επίσης πολλές φορές το χαιδολογημα από τους άλλους συμβάλλει στην ακόμη μεγαλύτερη παθητικότητα μας
    Όταν νιώθω άσχημα εμένα μου κάνει καλό να βλέπω ανθρώπους που είναι θετικοι παρά τα προβλήματα τους
    Θετικοί έως να πρέπει να νιώσεις καλά πχ; Δε μιλάμε για το ίδιο πράγμα.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 08-07-2020 at 15:56.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Διαχειριστη διαχειριστη με εβρισαν, βεβαια τον ειπα τον αλλο συντηρητικο αλλα δεν εχει καμια σημασία. Ε Αεον ας μας χαρακτηριζουν οι αλλοι οπως τους καπνισει και ας καθομαστε να τρωμε τους χαρακτηρισμους απραγοι και άλαλοι ε;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by BlackCoral View Post
    Είσαι σίγουρος ότι στα νιάτα σου άκουγες Αντίδραση; Δε σου φαίνεται και πολύ πάντως. Οι απόψεις σου είναι συντηρητικές σε πολλά πεδία.
    Εισαι σιγουρη πως αντικατοπτρίζεις την ελευθερία της άποψης; γιατι εχω την εντύπωση πως τα σκαλακια της Καλλιδρομίου με την Μπενακη γελάνε μαζί σου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Καταλαβαίνω ακριβώς για τι λες, όταν μου λένε κάποιοι ότι πρέπει να είσαι αισιόδοξος για να σου πάνε όλα καλά και άλλα τέτοια ότι μπορείς να κάνεις οτιδήποτε αρκεί να το σκεφτείς... με εκνευρίζουν.. Η αισιοδοξία δεν είναι επιλογή ειδικά σε ανθρώπους που έχουν κατάθλιψη η άλλο ψυχικό νόσημα, δεν μπορούμε να ξυπνήσουμε μια μέρα και να βάλουμε την αισιοδοξία μπροστά και όλα οκέι.. Το άλλο που δεν αντέχω τουλάχιστον εγώ δεν ξέρω για εσάς είναι όταν προσπαθεί να σου δώσει συμβουλές κάποιος που από την αρχή της ζωής του έχει μια καλή οικονομική κατάσταση και καλό οικογενειακό κύκλο, δεν ξέρω απλά δεν το δέχομαι..

  10. #10
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Twome22 View Post
    Καταλαβαίνω ακριβώς για τι λες, όταν μου λένε κάποιοι ότι πρέπει να είσαι αισιόδοξος για να σου πάνε όλα καλά και άλλα τέτοια ότι μπορείς να κάνεις οτιδήποτε αρκεί να το σκεφτείς... με εκνευρίζουν.. Η αισιοδοξία δεν είναι επιλογή ειδικά σε ανθρώπους που έχουν κατάθλιψη η άλλο ψυχικό νόσημα, δεν μπορούμε να ξυπνήσουμε μια μέρα και να βάλουμε την αισιοδοξία μπροστά και όλα οκέι.. Το άλλο που δεν αντέχω τουλάχιστον εγώ δεν ξέρω για εσάς είναι όταν προσπαθεί να σου δώσει συμβουλές κάποιος που από την αρχή της ζωής του έχει μια καλή οικονομική κατάσταση και καλό οικογενειακό κύκλο, δεν ξέρω απλά δεν το δέχομαι..
    αυτο που λες με την οικονομικη κατασταση συμφωνω μαζι σου. και καλο οικογενειακο κυκλο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Ε ναι γιατί δεν έχει περάσει πράγματα που πέρασα εγώ παράδειγμα άλλο κάποιος που να έχει παρόμοιο και ίσως ποιο δύσκολα θέματα να μου μια γνώμη εκείνη θα την ακούσω ανεξάρτητα άμα βοηθήσει η όχι..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Ετσι ειναι τα πραγματα twome γι αυτο βλεπεισ ανθρωπουσ να τα εχουν ολα κ να κλαινε ολη μερα εγω ξερεισ τι επαθα θα σου πω εγω εταξα στισ κορεσ μου ισοτητα στην εφηβεια και με λενε καλα εισαι βλακασ τελειωσ δε βλεπεισ εδω τι γινεται το ειπαν στον στρατηγο με εκανε σαν αναποδο γαμωτο το χαρηκα γτ οι κορεσ μου εχουν πρωσοπικοτητα πινω σκετο καφε με πρωτεινεσ για να μην φαινεται πωσ με κανανε αλλα μπραβο στα κοριτσια μου εχουν πρωσοπικοτητα οπωσ ο μπαμπασ τουσ αυτη ειναι μια απο τισ δουλειεσ μου μπραβο στα κοριτσια μου μπραβο κ παλι μπραβο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Όντος μπράβο στα κορίτσια σου..

Similar Threads

  1. Τοξική φίλη ΙΙ
    By lullaby_ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 29-04-2017, 12:06
  2. Τοξική φιλη
    By lullaby_ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 12-04-2017, 02:38
  3. Τοξικη κοινωνια..
    By Lia27 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 194
    Last Post: 29-08-2015, 23:39
  4. κατάθλιψη απο τοξική σχέση
    By nikitin in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 55
    Last Post: 29-11-2013, 15:16
  5. συναισθηματικη τοξικη εξαρτηση
    By starfish in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 04-07-2013, 16:53

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •