Ψυχοσωματικά?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    6

    Ψυχοσωματικά?

    Καλησπέρα, πριν 2,5 χρόνια έπαθα την πρωτη κρίση πανικου σαν έμφραγμα, νοσηλευτικα(για πνευμονικη εμβολη, παρολο που υπήρχε καθαρή αξονική). Το δεύτερο βραδυ στο νοσοκομείο αρχισα να έχω ρίγος έκτακτες οι οποίες φάνηκαν γιατί μου είχαν βάλει χολτερ, είχα πραγματικα πανικο. Ανέβασα πυρετο και είχα διάρροια. Εργαστηριακά ήταν όλα καλά εκτός απ τα ηπατικα μου που εκτοξεύτηκαν.(οριο35 εγώ 400).Μου έδωσαν μια μάσκα που έκλεισαν τους αεραγωγούς και μου είπαν να μετράω αναπνοές. Άρχιζα να ηρεμώ. Εκεί την ψιλιαστηκα ότι κάτι άλλο τρέχει. Ο πυρετος κράτησε μια μέρα και όταν άρχισαν να πεφτουν τα ηπατικα βγήκα απ το νοσοκομείο. Δεν μου έδωσαν τιποτα σε φάρμακα γιατί δεν βρέθηκε κάτι. Πήγα λοιπόν σε ψυχίατρο όπου μου είπε ότι βίωσα κρίση πανικου. Παρόμοια συμπτώματα συνεχίστηκαν για 2 μήνες. Παίρνω LA dose και ζαναξ. Κανείς δεν μου έχει διευκρινήσει όμως αν σε αγχωδη διαταραχή με κρίσεις πανικου, και ελαφρυ ψυχαναγκασμό μπορεί να υπάρχει τόσο σοβαρή ψυχοσωματικά ένδειξη σε σημείο δηλαδή που να επηρεάζει ακόμα και αύξηση ηπατικων ενζύμων. Συγνώμη για το μεγάλο ποστ. Έχει κάποιος παρομοια εμπειρία?

  2. #2
    Antonis8
    Guest
    Η απαντηση στην ερώτηση που κανεις θα εξαρτηθει απο καποιες περαιτερω διευκρινησεις σου. Αν και πολλοι θα σου πουν ναι, απλα για να πουν ναι, η κρίση πανικου δεν έχει σε καμία περιπτωση τέτοιο προφιλ και συνήθως επηρεαζει τα ζωτικά σου,τυπου πιεση αίματος,παλμούς κλπ, και όχι εργαστηριακές ενδείξεις. Τις έκτακτες μην τις σκεφτεσαι αν σε είδε καρδιολογος, τα υπόλοιπα ίσως πρεπει να τα δεις με άλλον γιατρό, αν δεν το έκανες.

    Ξεκιναω τις ερωτήσεις:
    1. Τι εννοεις ότι νοσηλευτηκες για πνευμονικη εμβολή; Πόσο ήταν τα ddimers σου;
    2.Τι σου ειπαν στο νοσοκομειο; Οξεια ηπατιτιδα; Για χρονια ηπατιτιδα κλπ φανταζομαι έχεις ελεγχθεί.
    3.Την αγωγη ποσα χρονια την παιρνεις;
    4. Εχεις συγκεκριμένα συμπτωματα μέσα στη μέρα; Και σωματικά και ψυχιατρικά εννοω. Εκτός απο το περιστατικό που αναφερεις. Εχεις βιώσει και αλλες κρίσεις πανικου;
    5.Βιώνεις άγχος στην καθημερινότητα σου;
    6. Σε παρακολουθεί καποιος ειδικός ψυχικής υγείας;
    7. Και το πιο σημαντικο για να απαντηθει το ερωτημα σου: εκτός απο τη νοσηλεία,πηγες ίσως σε καποιον γιατρό έξω να το ψαξετε αλλιώς; Αν ναι, και το ψαξατε και δεν έχεις θέματα υγείας,καλώς, αλλιώς θα ήταν καλό πρωτα να το κοιταξεις γιατί εδώ μέσα κανείς δεν μπορει να σου πει αν ήταν λόγω αγχους ή όχι.

    Το άγχος μπορει να κανει πολλα πράγματα, αλλά όταν έχεις καποιες εργαστηριακές ενδείξεις,είναι πιο ασφαλες να το δεις με έναν ειδικό και μετά πορευεσαι ανάλογα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    6
    Καλησπέρα, πασχω από αγγειοπαθεια, εκανα αντιπηκτικες ενέσεις, όποτε θυμόμουν όταν συνέβη το περιστατικο. Στα χαρτιά του νοσοκομείου έγραψαν πνευμονικη εμβολή.για να με κρατήσουν λόγω ιστορικου..Η αξονική ήταν καθαρή, οι ίδιοι γιατροί με πονηρεψαν να παρω την εξέταση γνωματευμενη, off the record, άφησαν να εννοηθεί ότι δεν είχα παθει εμβολή. Πριν το συμβάν είχα έντονη φοβία ότι θα τρακάρω, σε σημείο που δε έβαζα τα παιδια στο αυτοκίνητο γιατί ένιωθα ότι θα τους οδηγήσω στο θάνατο. Ναι έχω ελεγθει για ηπατιτιδες,για αυτοάνοση αγγειοπαθεια όλα αρνητικά. Τα ηπατικα όπως ανέβηκαν έτσι καί κατέβηκαν μόνα τους, με παρακολουθουσε παθολογος δε χρειάστηκε να παρω φάρμακα. 2 μέρες αφου βγήκα απ το νοσοκομείο πηγα σε ψυχίατρο και ξεκίνησα αγωγή με LA dose και ζαναξ, γιατί συνέχιζα να μην είμαι καλά, είχα φόβο, ταχυκαρδια, διαροιες.μου πηρε 2 μήνες να συνέλθω. Ο ψυχίατρος μου είπε κρίσεις πανικου, αγχωδης διαταραχή, και ελαφρυς ψυχαναγκασμός. Ακόμα έχω κάποια συμπτώματα όπως έκτακτες, διάρροια όταν αγχωθώ πολυ, και τελευταία κάνω και δέκατα. Για τα ηπατικα κανεις δεν μπορεί να πει κάτι. Έχει συμβεί σε κανέναν;αυτό που λες να επηρεάζονται τα εργαστηριακά.

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Τι να σου πω,προσωπικα έχω παει πολλες φορες στο νοσοκομείο με κρίση πανικου,ουδέποτε είχε επηρεαστει καποια εργαστηριακή τιμή απο αυτο. Η μόνη ανάλογη περιπτωση που έχω διαβασει είναι του μέλους Elenas,που είχε πει ότι νοσηλεύτηκε με πυρετο και διαφορα αλλα περιεργα συμπτωματα και δεν είχε κάτι κλινικά περα απο άγχος. Πυρετό ναι,μπορεις να αναβάσεις λόγω άγχους,για ηπατικα ένζυμα το κοβω δύσκολο.

    Η αγγειοπαθεια δεν παιζει να στα έκανε αυτά; Σε κάθε περιπτωση, αν τώρα είσαι οκ, μην το ψαχνεις,κάνε το τσεκ απ σου οποτε πρεπει και αν προκυψει κάτι,το κοιτας ξανά. Αν έχεις καποιο αυτοανοσο ή καμιά περιεργη ασθένεια/σύνδρομο, θέλει χρόνο να διαγνωστεί. Σε καποιους ακόμα και χρόνια. Οποτε keep an eye on it και παράλληλα συνέχισε με τον ψυχίατρο σου αν σε βλεπει καποιος.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    11
    Ρε παιδιά και εγώ αυτή την απορία έχω.. Γινεται να ανεβασεις πυρετο και ακόμη να ανεβει το οριο της cpk και των ούρων απο το πολυ αγχος;

Similar Threads

  1. Ψυχοσωματικά ;
    By Arou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-12-2019, 19:48
  2. Ψυχοσωματικά sos
    By ΒΊΚΥ 79 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 55
    Last Post: 21-10-2019, 13:12
  3. Ψυχοσωματικά;
    By Hex in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 01-09-2018, 15:03
  4. ψυχοσωματικα...
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 03-06-2012, 00:09
  5. Ψυχοσωματικά ή....
    By harrry in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-04-2010, 01:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •