Πείτε μου αν είναι το ίδιο!!!!! απαντηστε μου!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    Πείτε μου αν είναι το ίδιο!!!!! απαντηστε μου!

    Πριν 2 χρόνια, ήμουν εκτός σπιτιού και ο ψυχαναγκασμός μου έλεγε οτι πρέπει να γυρίσω σπίτι για να πάρω άλλες χαρτοπετσέτες. Δεν ήθελα να το κάνω. Ήμουν τόσο αγχωμένος που θυμάμαι οτι ζαλιζόμουν. Δεν ήθελα να το κάνω. Τόσο αγχωμένος που δεν μπορούσα άλλο. Αποφάσισα να κάνω μια υπόσχεση στον Θεό που θα με έβγαζε από αυτή την δύσκολη στιγμή. Η υπόσχεση ήταν να μην γυρίσω σπίτι για να πάρω άλλες χαρτοπετσέτες. Ο φόβος της υπόσχεσης θα με βοηθούσε να αγνοήσω τον ψυχαναγκασμό μου, που μου λεγε να γυρίσω σπίτι για να πάρω άλλες χαρτοπετσέτες. Όταν πήγα να κάνω έγκυρη την υπόσχεση, συνήλθα και είπα οτι τελικά, δεν κάνω υπόσχεση και οτι είναι θέμα του ψυχαναγκασμού μου όλο αυτό. Δεν ξέρω αν μέτρησε ή οχι. Σήμερα, πήρα φαγητό από έξω και ο deliveras ηταν στην πόρτα. Φρίκαρα γιατί ήξερα ότι οι σακούλες είχαν χαρτοπετσέτες. Οπότε άνοιξα, έπιασα προσεχτικα σακούλα. Γειά σας. Άφησα τη σακούλα με το φαγητό στο τραπέζι και είδα οτι είχε διπλα, χαρτοπετσέτες απο εκεί που έπιασα τη σακούλα. Αντί να το αγνοήσω, εσκεμμενα έπιασα πάλι το σημείο για να δω αν ακούμπησα χαρτοπετσέτα. Και νομίζω, με την δοκιμή ακούμπησα. Φρίκαρα. Η ακυρωμένη υπόσχεση ήταν να μην γυρίσω σπίτι για να πάρω χαρτοπετσέτες. Ενώ, εγώ πήρα τη σακουλα με το φαγητό απο τον delivera και την άφησα στο τραπέζι και άγγιξα τη σακούλα ξανά ακουμπώντας τις χαρτοπετσέτες. Είναι το ίδιο; Η απάντηση είναι όχι. Δεν υπάρχει η έξοδος από το σπίτι ωστε να υπάρξει επιστροφή στο σπίτι με κίνητρο τις χαρτοπετσέτες. Αλλά, αν θεωρήσουμε έξω, το σημείο που τελειώνει το όριο της πόρτας, τότε, ίσως τεντόνοντας τα χέρια μου για να πάρω το φαγητό από τον delivera, μέτρησε ως έξοδος, άρα οταν έκλεισα την πόρτα, ίσως μέτρησε σαν "επιστροφή στο σπίτι" και όταν άφησα την σακούλα στο τραπέζι και πήγα να δοκιμάσω ότι στην όλη διαδικασία δεν ακούμπησα χαρτοπετσέτες, ακούμπησα επίτηδες χαρτοπετσέτες και ίσως, αυτό μέτρησε σαν να τις πήρα. με αυτή την σκέψη μοιάζει σαν να είναι το ίδιο. Εσείς τι πιστεύετε; Αν πάρουμε την πιθανότητα ότι η υπόσχεση μέτρησε, πιστεύετε την έσπασα; Είναι το ίδιο; Κάποιος υπόσχεται στον Θεό ότι δεν θα γυρίσει σπίτι για να πάρει χαρτοπετσέτες και σήμερα, πήρε το φάγητο απο τον delivera και το άφησε στο τραπέζι και επειδή είχε χαρτοπετσέτες, τις ακούμπησε επίτηδες με παντομίμα για να δει αν τις ακούμπησε καταλάθος όταν παραλάμβανε το φαγητό. Μετράει πιστεύετε σαν να γύρισε σπίτι για να πάρει χάρτοπετσέτες;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Erudinam, λες σε κάποιο άλλο σου θέμα ότι δεν θες να πας σε ειδικό και να παίρνεις φάρμακα μία ζωή, ωστόσο αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι έχεις αντικαταστήσει τους πρακτικούς ψυχαναγκασμόύς με τους θερμοσίφωνες και τις μουστάρδες με ένα σωρό ψυχαναγκασμούς στη σκέψη σου. Τι ποιότητα ζωής είναι αυτή αν κάθεσαι όλη την ώρα και σκέφτεσαι για προσευχές και τιμωρίες κι αν έσπασες τις υποσχέσεις σου ή όχι; Λες ο θεός ή οι θεοί να κάθονται να ασχολούνται με το αν πήρες χαρτοπετσέτες από το σπίτι ή αν έβαλες κέτσαπ στα μακαρόνια ξέρω κι εγώ;

    Να πας σε έναν ειδικό που δεν θα ασχολείται μόνο με αγωγές, θα σου δείξει τεχνικές να πολεμάς αυτές τις σκέψεις, θα ψάξει γιατί σου συμβαίνουν όλα αυτά. Συνήθως δεν είναι απλά χημεία όλο αυτό, έχει να κάνει με την προσπάθεια κάποιου να ελέγξει το παραμικρό στη ζωή του και το μέλλον κι έχει βαθύτερα αίτια. Είναι πολύ δύσκολο να σε συμβουλεύσει κάποιος μέσα από ένα φόρουμ για ιδεοψυχαναγκααστική διαταραχή κι εσύ δεν ρωτάς καν για τη διαταραχή αυτου καθεαυτού, πάνω σε παράλογες σκέψεις ρωτάς αν μετράνε!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,688
    Που να ξερουμε πωσ σκεφτεται ο θεοσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,619
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Που να ξερουμε πωσ σκεφτεται ο θεοσ
    ασε, που δεν ξερουμε κι αν υπαρχει..

Similar Threads

  1. Δεν ξέρω απο τη πάσχω. Παρακαλώ απαντήστε μου είναι ανάγκη χρειάζομαι βοήθεια.
    By Petrac in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 17-12-2017, 19:41
  2. Replies: 0
    Last Post: 17-12-2017, 13:55
  3. Replies: 40
    Last Post: 06-01-2015, 23:37
  4. Η παρθενια του αντρα και της γυναικας ειναι το ιδιο?
    By xrhstos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 10-11-2013, 11:49
  5. Ενα υψηλο IQ (>120) είναι το ίδιο προβληματιο με ένα χαμηλο (<80) ?
    By panosjohnson in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 26-08-2011, 01:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •