Κατάθλιψη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    242

    Κατάθλιψη?

    Τους 2 τελευταίους μήνες η όρεξη μου έχει μειωθεί παρα πολυ, νιώθω συνεχώς μια μελαγχολία, στεναχώρια και βαριέμαι να κάνω οτιδήποτε. Θέλω μόνο να κοιμάμαι. Ακόμα και στο φουρνο δίπλα να παω για να παρω καφε μου φαίνεται βουνό, βαριέμαι απίστευτα. Όλη μέρα παρολο που ξυπνάω 3 το μεσημέρι νιώθω έντονη υπνηλία και δεν έχω όρεξη για τίποτα. Έχω παει για καφε με τις φίλες μου έχουμε παει βολτα να περπατησουμε όμως και παλι η όρεξη μου δεν φτιαχνεται με τίποτα, βαριέμαι να κάνω το οτιδήποτε το μόνο που σκέφτομαι είναι να έρθει η ώρα να κοιμηθώ, αν έχω λεφτά να παρω καφε οταν ξυπνήσω και να έχω τσιγάρα. Μόνο αυτό με νοιάζει. Υπνος, καφές και τσιγάρα. Έχω παει βόλτες αυτήν την εβδομάδα ήμουν έξω με παρεα μέχρι το πρωι όμως είμαι σαν το ζόμπι δεν απολαμβάνω πλεον τίποτα. Έχω να γελάσω και να το ευχαριστηθώ πολυ καιρό.. Δεν ξέρω πιστευω πως μπορεί να έχω μαλλον καταθλιψη.. Δεν εξηγήται αλλιώς..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Ακου να σου πω κατι δεν ειμαι ο μπαμπας σου ουτε η μαμα σου αλλα το να εισαι 17 χρονων και να καπνιζεις ειναι μια απο τις χειροτερες μαλακιες που μπορεις να κανεις στη ζωή σου. Κοψτο οσο πιο γρηγορα μπορεις, γιατι θα το κοψεις καποια στιγμη αργα η γρηγορα ειτε με το καλο ειτε με το κακο. Δεν ειναι μαγκια το τσιγαρο, μαγκια ειναι να εισαι φιτ και να τρεχεις σαν άλογο. Ουτε παρηγοριά δινει παπαρια παρηγορια δινει αν θελεις παρηγοριά πηγαινε γυμνασου κανα διωρο τρεξε καμια ωρα να σου βγαλει ο οργανισμος ενδορφινες και να εισαι ευτυχισμενη εντελως και τελειως. Και παει και η καταθλιψη πανε όλα.... Οριστε σου δινω το τελειο φαρμακο για να εισαι ευτυχισμενη με ανταλλαγμα να κοψεις το τσιγαρο. Τσιγαρο και ενδορφινες απο γυμναστικη δεν πανε μαζι γιατι δεν θα έχεις αντοχή για να τις απελευθερώσει ο οργανισμός σου

  3. #3
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ακου να σου πω κατι δεν ειμαι ο μπαμπας σου ουτε η μαμα σου αλλα το να εισαι 17 χρονων και να καπνιζεις ειναι μια απο τις χειροτερες μαλακιες που μπορεις να κανεις στη ζωή σου. Κοψτο οσο πιο γρηγορα μπορεις, γιατι θα το κοψεις καποια στιγμη αργα η γρηγορα ειτε με το καλο ειτε με το κακο. Δεν ειναι μαγκια το τσιγαρο, μαγκια ειναι να εισαι φιτ και να τρεχεις σαν άλογο. Ουτε παρηγοριά δινει παπαρια παρηγορια δινει αν θελεις παρηγοριά πηγαινε γυμνασου κανα διωρο τρεξε καμια ωρα να σου βγαλει ο οργανισμος ενδορφινες και να εισαι ευτυχισμενη εντελως και τελειως. Και παει και η καταθλιψη πανε όλα.... Οριστε σου δινω το τελειο φαρμακο για να εισαι ευτυχισμενη με ανταλλαγμα να κοψεις το τσιγαρο. Τσιγαρο και ενδορφινες απο γυμναστικη δεν πανε μαζι γιατι δεν θα έχεις αντοχή για να τις απελευθερώσει ο οργανισμός σου
    Ξέρω άλλους που είναι 17 και καπνίζουν αλλά σφύζουν από ζωντάνια. Άρα άλλο κάπνισμα και άλλο κατάθλιψη. 17 χρονών είναι η χειρότερη περίοδος στη ζωή κάποιου για να έχει κατάθλιψη. 17 χρονών είναι η ηλικία που το άτομο δεν ασχολείται με τίποτα αλλό παρά μόνο με το τι θα σπουδάσει ή τι τέχνη θα μάθει, διαβάζει, ασχολείται με το πως θα τα πάει καλά στις πανελλαδικές και στα μαθήματα του, συγχρόνως έχει τις φιλίες του, χαίρεται με τους φίλους του σε χόμπι, εξόδους και τρέλες. Οτιδήποτε αλλό εκτος απ αυτό τον τρόπο ζωής απλά είναι μη φυσιολογικό και το άτομο θα έχει πρόβλημα στη μετέπειτα ζωή του.

    Γι αυτό φίλη θεματοθέτρια σκέψου αυτό που σου γράφω και πάρε άμεσα τα μέτρα σου. Η εμπειρία μιλάει! Η κατάθλιψη κάπου έχει τα αίτια της, στην οικογενειακή σου ζωή ή σε τραυματικά βιώματα. Αν ασχοληθείς με αυτα που σου είπα κι αν τα διαχωρίσεις από τις σκέψεις και τα συναισθήματα που σου προκαλούν την κατάθλιψη θα πάρεις δυνάμεις ψυχικές, η σκέψη σου θα αρχίσει να κατευθύνεται σε δημιουργικά πράγματα σαν κι αυτα που σου είπα και θα ναι ο νους και η ζωή σου σαν ένα δοχείο όπου σιγά σιγά αδειάζει το κακό και γεμίζει καλό, διότι οι καλές εμπειρίες και οι επιτυχίες μειώνουν την κατάθλιψη και με τον καιρό μπορεί και να την εξαφανίσουν πλήρως.
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Καλημερα.
    η ηλικια σου δεν ειναι για να ζεις σαν συνταξιουχος με γριππη...
    υπνος μεχρι τις 3 το μεσημερι. δεν δουλευεις, δεν σπουδαζεις, δεν γυμναζεσαι, δεν κανεις τιποτε δημιουργικο, εισαι αρραβωνιασμενη χωρις να εισαι ερωτευμενη, με καποιον ανθρωπο που δεν εχει δουλεια. δεν εχεις ουτε εσυ δουλεια. ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΤΟΧΟ. απλα φυτοζωεις.
    δεν ειναι κατασταση αυτη για ανθρωπο της ηλικιας σου, γι αυτο εχεις βαλτωσει ετσι.
    πρεπει να συμμαζευτεις.
    αν δεν τα καταφερνεις, πηγαινε σε εναν ψυχοθεραπευτη να συζητας τα θεματα σου, ισως αυτο σε βοηθησει να αναδιοργανωθεις.
    πρεπει να θεσεις καποιους στοχους βραχυπροθεσμους εστω. κατι πρεπει να κανεις σητν ζωη σου, εκτος απο το να κοιμασαι. οσο περισσοτερο κοιμασαι, τοσο πεφτεις χειροτερα. σπουδασε, δουλεψε,, κανε κατι! βρες ενα ενδιαφερον.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Μην παντρευτεισ μονο πριν λυσεισ τα θεματα σου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    ntinti
    Guest
    17 χρονων βρε κοριτσι μου και εισαι ετσι?
    εσυ τωρα θα επρεπε να μην εχει ουτε λεπτο ελευθερο να αναπνευσης οχι να βαρεθεις...

    Ξεκινα να ζεις τα νιατα σου και παρε την ζωη επιτελους στα χερια σου και ασε τους ερωτες και τους αρραβώνες ....

    Εχεις τοσα πραγαματα να κανεις εκει εξω και εσυ καθεσαι και βαλτωνεις απο τα 17 σου......


    Η οικογενεια σου τι λεει για την ολη σου κατασταση?Πως σε αντιμετωπιζει ?γιατι το να ριξουμε ευθυνες σε ενα παιδι, γιατι παιδι ησουν οταν αρραβωνιαστικες ειναι το μονο ευκολο...
    Αλλοι ομως ευθυνονται για το αποτελεσμα αυτο και οχι μονο εσυ.....

  7. #7
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Μην παντρευτεισ μονο πριν λυσεισ τα θεματα σου
    Σ αυτό θα συμφωνήσω, διότι deneimaikala τι θα φταίνε ο καημένος ο σύζυγος και κυρίως τα παιδιά να τα φορτώσεις ψυχολογικά για να υποφέρουν το υπόλοιπο της ζωής τους.
    Εκτος αυτού, με παραπανίσια κιλά, τεμπέλα, χωρίς μόρφωση και δουλειά, πλέον τα ψυχολογικά, δεν θα σε θέλει κανείς!
    γιάννης

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Σ αυτό θα συμφωνήσω, διότι deneimaikala τι θα φταίνε ο καημένος ο σύζυγος και κυρίως τα παιδιά να τα φορτώσεις ψυχολογικά για να υποφέρουν το υπόλοιπο της ζωής τους.
    Εκτος αυτού, με παραπανίσια κιλά, τεμπέλα, χωρίς μόρφωση και δουλειά, πλέον τα ψυχολογικά, δεν θα σε θέλει κανείς!
    Μα ποιος είπε ότι είμαι χωρίς μόρφωση; τώρα μπαίνω 3η λυκείου με πολυ καλο μέσο όρο, δεν έχω μείνει ποτε μου σε καμία ταξη. Επίσης του χρόνου που τελειώνω το σχολείο και περναω απολυτήριο θα μπω κατευθείαν σε μαθητεία και θα δουλέψω γιατί πηγαίνω σε επαλ επίσης θα μπω και σε σχολή αισθητικής και κομμωτικής. Επισης δεν έχω σκοπό να κάνω παιδια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Καλημερα.
    η ηλικια σου δεν ειναι για να ζεις σαν συνταξιουχος με γριππη...
    υπνος μεχρι τις 3 το μεσημερι. δεν δουλευεις, δεν σπουδαζεις, δεν γυμναζεσαι, δεν κανεις τιποτε δημιουργικο, εισαι αρραβωνιασμενη χωρις να εισαι ερωτευμενη, με καποιον ανθρωπο που δεν εχει δουλεια. δεν εχεις ουτε εσυ δουλεια. ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΤΟΧΟ. απλα φυτοζωεις.
    δεν ειναι κατασταση αυτη για ανθρωπο της ηλικιας σου, γι αυτο εχεις βαλτωσει ετσι.
    πρεπει να συμμαζευτεις.
    αν δεν τα καταφερνεις, πηγαινε σε εναν ψυχοθεραπευτη να συζητας τα θεματα σου, ισως αυτο σε βοηθησει να αναδιοργανωθεις.
    πρεπει να θεσεις καποιους στοχους βραχυπροθεσμους εστω. κατι πρεπει να κανεις σητν ζωη σου, εκτος απο το να κοιμασαι. οσο περισσοτερο κοιμασαι, τοσο πεφτεις χειροτερα. σπουδασε, δουλεψε,, κανε κατι! βρες ενα ενδιαφερον.
    Μα προσπαθω να κάνω κάτι μέσα στη μέρα μου όμως ότι και αν κάνω δεν με ευχαριστεί. Επίσης όλη μερα έχω τρομερά νευρα. Σήμερα ξυπνησα 5 το απόγευμα και μέχρι τώρα έχω τρελά νευρα και δεν μου περνανε με τίποτα αφου ο αρραβωνιαστικός μου μου είπε να παω να μείνω σπίτι μου όσες μερες θέλω να ηρεμήσω. Και αυτός δεν μου φταίει σε τίποτα σε αυτόν τα ξεσπαω όλα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by deneimaikala View Post
    Μα προσπαθω να κάνω κάτι μέσα στη μέρα μου όμως ότι και αν κάνω δεν με ευχαριστεί. Επίσης όλη μερα έχω τρομερά νευρα. Σήμερα ξυπνησα 5 το απόγευμα και μέχρι τώρα έχω τρελά νευρα και δεν μου περνανε με τίποτα αφου ο αρραβωνιαστικός μου μου είπε να παω να μείνω σπίτι μου όσες μερες θέλω να ηρεμήσω. Και αυτός δεν μου φταίει σε τίποτα σε αυτόν τα ξεσπαω όλα.
    εισαι 17. επρεπε να εισαι μαθητρια. εχεις μαθει κατι να κανεις;
    πηγαινε να σπουδασεις κατι.
    αν δεν εισαι καλη στα μαθηματα, πηγαινε να μαθεις μια τεχνη που σου αρεσει, να ασχοληθεις. γινε κομμωτρια, αισθητικος, μαραγκος. μαθε κατι!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εισαι 17. επρεπε να εισαι μαθητρια. εχεις μαθει κατι να κανεις;
    πηγαινε να σπουδασεις κατι.
    αν δεν εισαι καλη στα μαθηματα, πηγαινε να μαθεις μια τεχνη που σου αρεσει, να ασχοληθεις. γινε κομμωτρια, αισθητικος, μαραγκος. μαθε κατι!!
    Μα το έγραψα και πιο πάνω. Τώρα μπαίνω 3η λυκείου θα παρω το απολυτήριο και θα μπω μαθητεία γιατί πηγαινω σε επαλ. Επίσης θα μπω και σε μια σχολή αισθητικής.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by deneimaikala View Post
    Μα το έγραψα και πιο πάνω. Τώρα μπαίνω 3η λυκείου θα παρω το απολυτήριο και θα μπω μαθητεία γιατί πηγαινω σε επαλ. Επίσης θα μπω και σε μια σχολή αισθητικής.
    α, ωραια! μια χαρα. τοτε πως κοιμασαι μεχρι τη 1 και τις 2;; δεν εχεις μαθηματα; γιατι αυτα τα ωραρια τα ελεγες ανεκαθεν, οχι μονο τωρα που εκλεισαν τα σχολεια.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    α, ωραια! μια χαρα. τοτε πως κοιμασαι μεχρι τη 1 και τις 2;; δεν εχεις μαθηματα; γιατι αυτα τα ωραρια τα ελεγες ανεκαθεν, οχι μονο τωρα που εκλεισαν τα σχολεια.
    Είχα μαθήματα στο διαδίκτυο την περιοδο που κλείσανε για τον κορονοιο, όμως δεν μπήκα ουτε μια φορα, γιατί μου ήταν πολυ δυσκολο να ξυπνήσω Αφου κοιμόμουν αργά, είχα διαφορά στο κεφάλι μου και υπήρχαν και άλλοι λόγοι. Έβγαλα όμως πολυ καλο μέσο όρο από την υπόλοιπη χρονια που πήγαινα σχολείο δηλαδή πριν κλείσουν.

Similar Threads

  1. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 08:21
  2. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 03:57
  4. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 14:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •