η νεα μου ψυχιατρος...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    η νεα μου ψυχιατρος...

    η νεα μου ψυχιατρος μου ειπε την διαγνωση. ειναι Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας. εχεις κανενας αλλος? τι ακριβως ειναι?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Δεν εχεισ προβλημα αδερφε εγω στο λεω ουδεμια ευθυνη φερω που χανεισ το χρονο σου τσαμπα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Ελα να σου πω κατι αυτό ειναι το βασικοτερο προβλημα του φορουμ, οτι μπορουμε να αντιληφθούμε την διαταραχη καποιου αλλα δεν μπορουμε να του την πουμε γιατι θα θεωρηθεί διαγνωση. Ηθελα να σου πω πως δεν εχεις διπολικη αλλα οι κανονες το απαγπρευουν. Με απλα λογια η ψυχιατρος σου λεει πως εισαι οριακος. Λοιπον αν κατσεις και γραψεις σε ένα φυλλο χαρτι τα συμπτωματα του οριακου και παραλληλα διαβασεις καο τα κειμενα σου το τελευταιο τρίμηνο θα οδηγηθείς σε καποια συμπερασματα. Καντο σαν ασκησουλα αυτό γραψε τα συμπτωματα διαβασε και τα κειμενα σου και πες μας μετα τα συμπερασματα που βγαζεις.

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ελα να σου πω κατι αυτό ειναι το βασικοτερο προβλημα του φορουμ, οτι μπορουμε να αντιληφθούμε την διαταραχη καποιου αλλα δεν μπορουμε να του την πουμε γιατι θα θεωρηθεί διαγνωση. Ηθελα να σου πω πως δεν εχεις διπολικη αλλα οι κανονες το απαγπρευουν. Με απλα λογια η ψυχιατρος σου λεει πως εισαι οριακος. Λοιπον αν κατσεις και γραψεις σε ένα φυλλο χαρτι τα συμπτωματα του οριακου και παραλληλα διαβασεις καο τα κειμενα σου το τελευταιο τρίμηνο θα οδηγηθείς σε καποια συμπερασματα. Καντο σαν ασκησουλα αυτό γραψε τα συμπτωματα διαβασε και τα κειμενα σου και πες μας μετα τα συμπερασματα που βγαζεις.
    ναι ρε συ δεν λεω οτι ειμαι φυσιολογικος...καταλαβα τι θες να πεις... οποτε καλα μου ειπε η ψυχιατρος......

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    ξερεις δεν ξερω πολυ απο ψυχιατρικες παθησεις. κατα την γνωμη σου ειναι σοβαρη διαταραχη? τι πρεπει να ξερω? τι πρεπει να προσεχω? θα γινω καλα? η ψυχιατρος μου ειπε οτι δεν θελει να με κανει φυτο. δεν λυνετε ετσι το προβλημα... στην μανα μου ειπε οτι τα ξεσπασματα θα υπαρχουν... και οτι πρεπει να δεχτει αυτην την κατασταση... please βοηθεια....

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    μεσα στο φορουμ πιστευεις οτι ειμαι ο ποιο χαλια?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Βρε μην τα περιμενεις ολα ετοιμα στο χερι. Κανε αυτο που σου λέω να δεις εσύ ο ίδιος σαν Ηλίας εισαι αυτο που σου ειπε; Συμφωνείς; Αν ναι μετά θα παμε στο στάδιο της προγνωσης και της αντιμετώπισης και εκει θα κανουμε μια ειλικρινη συζητηση που θα πληγωσει μεν αλλα μονο ετσι θα διαλεξεις ποιο δρομο από τη διχαλα θα παρεις. Κάνε την άσκηση που σου είπα και γραψε τα συμπερασματα σου σε ενα χαρτι, γραψε εγω εχω αυτο αυτο αυτο και αυτο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    μεσα στο φορουμ πιστευεις οτι ειμαι ο ποιο χαλια?
    Ο πιο χάλια στο forum θα είσαι εάν το πιστέψεις εσύ ότι είσαι ο πιο χαλια! Κατά τα άλλα μου άρεσε από την ψυχίατρο αυτό που σου είπε ότι δεν θέλει να σε κάνει ζόμπι!!

  9. #9
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Βρε μην τα περιμενεις ολα ετοιμα στο χερι. Κανε αυτο που σου λέω να δεις εσύ ο ίδιος σαν Ηλίας εισαι αυτο που σου ειπε; Συμφωνείς; Αν ναι μετά θα παμε στο στάδιο της προγνωσης και της αντιμετώπισης και εκει θα κανουμε μια ειλικρινη συζητηση που θα πληγωσει μεν αλλα μονο ετσι θα διαλεξεις ποιο δρομο από τη διχαλα θα παρεις. Κάνε την άσκηση που σου είπα και γραψε τα συμπερασματα σου σε ενα χαρτι, γραψε εγω εχω αυτο αυτο αυτο και αυτο
    αυτην την διχαλα φοβαμε εδω και καιρο. και τωρα ερχετε τωρα ερχετε. εχεις λογικη και σε εμπιστευομαι. αλλα αυτη η συζητηση θα με πληγωσει παρα πολυ. θα την αντεξω? ξερω τα λαθοι της ζωης μου και ειναι περισσοτερα απο τα σωστα.

  10. #10
    hlias1988
    Guest
    Ασταθής εικόνα για τον εαυτό — αυτό σημαίνει πως οι άνθρωποι αυτοί μπορεί πολύ γρήγορα να αλλάζουν και μάλιστα συχνά και διαμετρικά τις απόψεις τους, τις πεποιθήσεις τους, αυτά που τους αρέσουν, αυτά που δεν τους αρέσουν, τους στόχους τους, τις ηθικές τους αξίες κ.λπ.
    Ασταθείς σχέσεις — με την ίδια ευκολία που αλλάζουν τα πιστεύω τους αλλάζουν και τη γνώμη τους για τους άλλους — από αγγέλους μέσα σε μια στιγμή τους θεωρούν διαβόλους και το αντίστροφο. Το δίπολο στο οποίο κινούνται οι απόψεις τους για τους άλλους είναι πάντοτε ακραίο: από την απόλυτη εξιδανίκευση στην απόλυτη απαξίωση.
    Ασταθή συναισθήματα — τα άτομα με οριακή διαταραχή βιώνουν πολύ έντονα συναισθήματα, και ταχείες εναλλαγές συναισθημάτων, με μικρή ή και καμία εξωτερική αφορμή. Τα πιο επικρατή συναισθήματα είναι ο θυμός, η στενοχώρια και το έντονο άγχος, μεταξύ άλλων.
    Απελπισμένες προσπάθειες να μην εγκαταλειφθούν ενώ πολλές φορές αυτή η εγκατάλειψη είναι φανταστική ή ψευδαίσθηση.
    Έντονη παρορμητικότητα. Κατασπατάληση χρημάτων, γρήγορη οδήγηση, κατάχρηση αλκοόλ και ουσιών, ευκαιριακό σεξ χωρίς προφυλάξεις, υπερφαγία κ.α.
    Συχνές απόπειρες αυτοκαταστροφής ή αυτοτραυματισμού, απόπειρες/απειλές αυτοκτονίας.
    Χρόνια αισθήματα κενού και ανίας.
    Δυσκολία διαχείρισης του θυμού ο οποίος μάλιστα συχνά εκδηλώνεται «δι' ασήμαντον αφορμήν».
    Έντονο στρες που οδηγεί σε παροδική παράνοια ή σοβαρά διασχιστικά συμπτώματα (π.χ βρίσκουν τον εαυτό τους να συγκεντρώνεται σε ένα σημείο και να μην σκέφτεται τίποτα, νιώθουν αποκομμένοι από το σώμα τους, σαν να μην τους ανήκει, αισθάνονται σαν να βρίσκονται σε όνειρο και δεν γνωρίζουν αν ο κόσμος γύρω τους είναι αληθινός κλπ.) Συχνά χάνουν τη μνήμη τους σχετικά με το τι συνέβη κατά τη διάρκεια της διάσχισης.


    τα εχω ολα.......................

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Εδω δεν ειναι δικαστηριο ουτε θα σε κρινει καποιος δεν εχει κανενας το δικαιωμα να το κάνει. Εδω συζηταμε μεταξυ μας για να βρουμε την ιδανικοτερη λυση την οποια μετα τη συζηταμε με τον γιατρο. Δεν θα πουμε γιατι ο Ηλιας σταμτησε το ενα ή το άλλο καλα εκανε και το εκανε γουστο του και καπελο του τώρα εινσι το θεμα τι γινεται σε σχεση με το σημερα και το αυριο

  12. #12
    hlias1988
    Guest
    η θα με αλλαξει αυτη η συζητηση η θα με βυθησει ακομα περισσοτερο........

  13. #13
    hlias1988
    Guest
    η ψυχιατρος μου ειπε να μην μπαινω εδω μεσα γιατι αποπροσανατολιζομαι...... αλλα εχω εθιστει.....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Ωραια λες πως τα έχεις όλα. Αρα συμφωνείς. Επομενο ερώτημα
    Η συγκεκριμενη παθηση επιδεχεται εγκεκριμενη φαρμακευτική αγωγή από το κράτος, την ΕΕ τον FDA ? H γιατρος τι λέει Αντιμετωπιζετσι με φαρμακευτική αγωγή; Αν λεει εκεινη ναι και ο FDA όχι τι επιλεγουμε; Αρα πάμε στο επομενο ερώτημα. Η γιατρος προτεινε φαρμακα ή οχι? Αν ναι ποια είναι αυτα; Είναι εγκεκριμενα για την οριακη;

  15. #15
    hlias1988
    Guest
    δεν ξερω τι ειναι τα fda που γραφεις. αλλα ειπε στο πρωτο ραντεβου δεν αλλαζει φαρμακα το μονο που μου προσθεσε ειναι το seroquel των 100mg για οταν εχω κρισεις. τωρα την ολανζαπινη μαλλον θα την μειωσει απο 15mg στα 10 mg τον επομενο μηνα. γιατι τις ειπα οτι ο πρωτος μου γιατρος μου εβγαλε οτι πασχω απο ψυχωτικη συνδρομη. αλλα μου ειπε οτι δεν εχω κατι τετοιο.
    επισης μπορω να βγαλω συνταξη με αυτην την παθηση?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχιατρος
    By xristoforos28 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 42
    Last Post: 28-04-2018, 21:26
  2. Ψυχίατρος
    By noobmoderator in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 4
    Last Post: 16-06-2015, 19:49
  3. Ψυχίατρος...
    By STORM LORD in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 02-05-2012, 23:29
  4. Ψυχίατρος
    By r.f. in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 13-09-2011, 17:17
  5. ο ψυχιατρος μου!
    By ME&I in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 10
    Last Post: 01-09-2011, 01:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •