παιδι και σεξουαλικοτητα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    4

    παιδι και σεξουαλικοτητα

    χτες ο 6 ετων γιος μου μου ειπε οτι ειναι γκει,οταν τον ρωτησα τι ειναι γκει και γιατι το λεει ,μου απαντησε οτι γκει ειναι δυο αγορια ερωτευμενα και οτι οταν αυτος κοιματε στο νηπιο ο φιλος παει απο πανω του και κανουν σεξ,οταν ρωτησα τι ακριβως κανουν δεν ηθελε να απαντησει,δεν το πιεσα,λιγο αργοτερα πηγε στο ποδι του μπαμπα του και τριβοταν οπως ακριβως τα σκυλακια οταν εχουν ορμες και μου ειπε οτι αυτο του κανει και ο φιλος του,τον ρωτησα αν του αρεσουν περισσοτερο τα αγορακια η τα κοριτσακια και μου απαντησε και τα δυο αλλα του αρεσει αυτο που του κανει ο φιλος του,γενικα οι απαντησεις δινοταν με δυσκολια και ετσι του ειπα οτι θα το σηζητησουμε καποια αλλη φορα και το παιδι ασχοληθηκε με κατι αλλο.Κατα καιρους οταν ο μπαμπας του ειναι ξαπλωμενος στο κρεβατι ο μικρος χωνεται κατω απο τις κουβερτες και χαιδευει τα ποδια του μπαμπα του η προσπαθει να αγγιζει τα γεννετικα οργανα του μπαμπα του.Πως να αντιμετωπισω το θεμα? να μιλησω στις δασκαλες του για το περιστατικο στο νηπιο με το αλλο παιδακι η απλα
    το παιδι ψαχνει τη σεξουαλικη του ταυτοτητα

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    20
    Στέλλα μου γεια σου. Δε νομίζω ότι από τώρα το παιδάκι να εκδηλώσει τέτοια συμπτώματα. Νομίζω απλά επαναλαμβάνει αυτά που ακούει.

    Νομίζω ότι θα ήταν καλό να μιλήσεις με τη δασκάλα στο νήπιο να έχει έννοια του τι συμβαίνει και να προσπαθήσει να αποσπάσει την προσοχή των παιδιών με κάτι άλλο χωρίς να το καταλαμβαίνουν τα παιδιά. Κατά τα άλλα νομίζω εσείς να κάνετε τις \"πάπιες\" για να μη θεωρήσει και το παιδί ότι είναι κάτι τόσο τρομερό, γιατί με αυτό τον τρόπο θα τον παρακινήσετε να επαναλαμβάνει κάποια πράγματα απλά για να τραβά την προσοχή σας.

    Γενικά νομίζω όμως ότι σε αυτή τη φάση ο γιος σου επαναλαμβάνει αυτά που ακούει ή βλέπει και ανακαλύπτει πράγματα.

    Ελπίζω να βοήθησα λίγο αν και ξέρω ότι το άγχος και οι έννοιες των γονιών δε φεύγουν έτσι απλά.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    4
    ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΑΠΙΕΣ ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΛΙΓΟΣ ΚΑΙΡΟΣ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ, ΑΝ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΣΤΙΣ ΔΑΣΚΑΛΕΣ ΤΟΥ, ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟΥ ΚΟΨΩ ΤΗ ΣΕΙΡΑ <<ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ>> ΕΙΝΑΙ ΦΑΝ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΕΙ ΕΠΙΡΡΟΕΣ

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    8
    Στελλα σε αυτη την ηλικια τα παιδια μιμουνται συμπεριφορες. Το να λεει \'ειμαι γκει \' απο καπου το εχει ακουσει και του εχει κανει εντυπωση, ισως και να νιωθει οτι χρειαζεται να τραβηξει την προσοχη σου, υπαρχει τετοιο ενδεχομενο?

    Κατι ακομα, ποιο ειναι το αντρικο προτυπο που εχει απο τον πατερα? κανουν δραστηριοτητες μαζι? ποια ειναι η αποψη του συζυγου σου γι\'αυτο το θεμα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Να κόψεις σίγουρα τη σειρα \"πολυκατοικία\" αλλά δυστυχώς είναι τόσες άλλες. Η μία χειρότερη από την άλλη..... Και βλέπω ότι ακόμα και αν τις απαγορεύσουμε γινόμαστε φασίστες στα μάτια των παιδιών. Η απάντηση που παίρνουμε είναι: αφού τις βλέπουν όλοι οι συμμαθητές μας γιατί όχι και εμείς?
    Είναι κατάπτυστες σειρές στη ζώνη 6-8 που τα παιδάκια έχουν δικαίωμα να δουν λίγο τηλεόραση. Μία άλλη τέτοια σειρα είναι στο mega στις 18:15 κάθε απόγευμα. Λέγεται \"μια στιγμή δυο ζωές\" και στις 23 Ιανουαρίου είχε δείξει ...βιασμό!!! Ναι σωστά διαβάσατε. Ο βιαστής φορούσε μαύρη κουκούλα, η κοπέλλα έκλαιγε και σπάραζε και αυτός τη βίασε με απειλή όπλου. Εγώ ταράζομαι όταν το θυμάμαι. Στην ίδια σειρα, ο πατέρας είχε πουλήσει το νεογέννητο αγοράκι του και τώρα που μεγάλωσε και έγινε άντρας, τον κυνηγάει (τον γιο) για να τον σκοτώσει σε συνεργασία με τον βιαστή με τον οποίο γνωρίστηκαν στη φυλακή....
    Εύγε στην Πολιτεία μας! Εύγε στο Ραδιοτηλεοπτικό Συμβούλιο! Εύγε στους Καρεκλοκένταυρους και στους αργόμισθους! Τα παιδιά μας θα γίνουν τρομαγμένοι, μεταλλαγμένοι άνθρωποι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    441
    Δεν ξέρω αν η λύση είναι να κόψουμε όλες τις σειρές που προβάλλουν τα gay-πρότυπα

    Δυστυχώς ή ευτυχώς είναι κάτι που υφίσταται στην πραγματικότητα και μπορούν να το δουν και στο δρόμο που περπατάνε που λέει ο λόγος.

    ίσως πια πρέπει οι γονείς να μιλάνε στα παιδιά και να τα ενημερώνουν με τον σωστό τρόπο, για την ομοφυλοφιλία, την θρησκεία κτλ, παρά να τους ΄\"κλείνουν\" τα μάτια

    Στην προκειμένη περίπτωση πάντως, στην ηλικία των 6, δεν μπορεί να προσδιορίσει την σεξουαλικότητα.Είναι φυσιολογικό, από την στιγμή που λαμβάνει ερεθίσματα από παντού και του κεντρίζουν την περιέργεια.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    εγω δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα αμα βλεπει ενα παιδι gay σειρες η εικονες.
    Αν θελει το παιδι να ακολουθησει τετοια ζωη ας την κανει.
    Αν δεν του αρεσει απλα θα προσπερασει.
    Τι καλυτερο για ενα παιδι να ανακαλυπτει το κοσμο γυρω του?


    το προβλημα που ακριβως ειναι?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Nora, η λύση σίγουρα δεν είναι να κόψουμε όλες τις σειρές.
    Ομως νομίζω είναι λίγο παραπλανητική η σκέψη που μας σερβίρουν ότι αφού υπάρχουν όλα τα στραβά έξω στον κόσμο γιατί να μην τα δούνε τα παιδιά.
    Πιστεύω ότι μας σερβίρουν αυτό το σκεπτικό για να μας κάνουν χαλαρούς απέναντι στη φθήνεια και την ασχήμια που μας προσφέρουν.Νομίζω πως οτιδήποτε επιθυμούν να πουν οι κάθε γονείς στα παιδιά τους για την ομοφυλοφιλία, τους βιασμούς και τους φόνους και οτιδήποτε άλλο ακραίο για τη παιδική ηλικία αφορά δική τους και μόνο απόφαση που πρέπει να παίρνεται σε συνάρτηση με το βαθμό ωριμότητας του κάθε παιδιού και του επιπέδου κάθε οικογένειας. Η Πολιτεία όμως θα έπρεπε να έχει κάποια μέτρα που να προστατεύει γενικά όλα τα παιδια τις απογευματινές ώρες και απο εκεί και πέρα κάθε οικογένεια ελεύθερη είναι να μάθει τα παιδιά της ό,τι θέλει.
    Μήπως δηλαδή πρέπει να ευχαριστήσω και το Ραδιοτηλεοπτικό που έμαθε τα παιδιά μου για τους βιασμούς και τα προετοίμασε καλύτερα για τη ζωή?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    441
    To να είσαι gay είναι στραβό?

    Oι βιασμοί και οι σκηνές βίας, οκ δεν είναι ότι καλύτερο αλλά είναι πραγματικότητα.

    Νομίζω ότι είναι ξεχωριστό θέμα η ομοφυλοφιλία και οι σκηνές βίας ούτως ή άλλως

    Απλά δεν είμαι της άποψης να κλείνουμε τα μάτια και τα αυτιά.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by Nora
    To να είσαι gay είναι στραβό?

    Oι βιασμοί και οι σκηνές βίας, οκ δεν είναι ότι καλύτερο αλλά είναι πραγματικότητα.

    Νομίζω ότι είναι ξεχωριστό θέμα η ομοφυλοφιλία και οι σκηνές βίας ούτως ή άλλως

    Απλά δεν είμαι της άποψης να κλείνουμε τα μάτια και τα αυτιά.
    Το να είσαι γκέυ δεν είναι στραβό. Αλλά εγώ θέλω να κρίνω πότε και πως θα ενημερώσω τα παιδιά μου..
    Και ο τοκετός δεν είναι στραβός αλλά δεν νομίζω ότι είναι σωστό να δείχνουμε τοκετούς γκρο πλαν σε μικρα παιδιά, μ\' αυτή την έννοια το λέω...
    όσο για τα υπόλοιπα (φόνους, βιασμούς) νομίζω όλοι συμφωνούν ότι δεν πρέπει να μπαίνουν στα σπίτια τα απογεύματα. Το θέμα είναι όμως πόσο ευαίσθητοι είμαστε σαν πολίτες στα δικαιώματά μας αυτά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    441
    Οκ, εσύ σαν γονιός θα κρίνεις πότε θα ενημερώσεις τα παιδιά σου
    Σεβαστό αυτό


    Προσωπικά, θα έδειχνα στο παιδί μου σκηνή τοκετού...τι πιο όμορφο.
    Από το να του λέω για μελλισούλες και λουλουδάκια..


    Γιαυτό, εκείνη την ώρα ή κλείσε την τηλεόραση ή βάλε ντοκυμαντέρ
    Το απόγευμα είναι και οι περισσότεροι ενήλικοι στο σπίτι τους, που αρέσκονται να βλέπουν βιασμούς, φόνους κτλ.
    Οι επιλογές είναι άπειρες και ευτυχώς υπάρχει και το μαγικό κουμπί on/off

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Σχετικά με τον τοκετό λοιπόν.
    Ναι... θεωρητικά και φιλοσοφικά συμφωνώ είναι ό, τι πιο όμορφο.
    Αλλα είναι και κάτι συγκλονιστικό (όχι μεταφορικά όπως χρησιμοποιείται η λέξη αυτή συνήθως) αλλά κυριολεκτικά.
    Αυτό αποδεικνύεται και από τον αριθμό των αντρών συζύγων που δηλώνουν ότι δεν επιθυμούν να παρίστανται στον τοκετό της γυναίκας τους. Αλλά και από τους \"γενναίους\" που αποφασίζουν να παρευρεθούν, γνωρίζω πολύ καλά ότι ένας μεγάλος αριθμός, λιποθυμά και τρέχουν μετά οι νοσηλευτές να συνεφέρουν τον σύζυγο ένώ η γυναίκα κοιλοπονάει. Πως λοιπόν ένα μικρό παιδί μπορεί να διαχειριστεί αυτή την ...ενημέρωση ?
    Ασε που και το σεξ είναι όμορφο δεν σημαίνει ότι πρέπει και αυτό να το δούνε τα παιδιά από μικρά ....για να μαθαίνουν.
    Κάθε πράμα στον καιρό του και ο κολιός τον Αύγουστο που λένε.
    Σχετικά με το on/off. ΄Τότε αφου υπάρχει αυτό το κουμπί, γιατί πληρώνουμε από τους φόρους μας, Ραδιοτηλεοπτικά συμβούλια, επιτροπές και διαφόρων ειδών υποεπιτροπές?

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Εγώ θεωρώ ότι βεβαίως και χρειάζεται κάποιο φιλτράρισμα - στο μέτρο του εφικτού - στα ερεθίσματα που δέχεται ένα παιδί ειδικά από την τηλεόραση και το διαδίκτυο. Από εκεί και πέρα όμως θέματα όπως η ομοφυλοφιλία, ο τοκετός ή ακόμα και ο βιασμός που αναφέρθηκαν εδώ θα τα συναντήσει και χρειάζεται να του εξηγηθούν κατάλληλα, ανάλογα με την ηλικία του πάντα. Π.χ. ένα εξάχρονο σαφώς και δεν χρειάζεται να δει όχι τοκετό, αλλά ούτε σεξουαλική επαφή. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα του πούμε για μελισσούλες και λουλουδάκια, ή ότι θα αγνοήσουμε το θέμα αν τύχει και γίνει μάρτυρας ενός τέτοιου γεγονότος.

    Εδώ όμως, σε όσα είπε η Στέλλα, για να μην ξεφεύγουμε, το θέμα δεν είναι μόνο ο σεξουαλικός προσανατολισμός του παιδιού και τα ερεθίσματα που δέχεται. Τα παιδιά αυτής της ηλικίας σαφώς και πειραματίζονται με το σώμα τους, νιώθουν απόλαυση, μπορεί και να παίζουν \'σεξουαλικά\' παιχνίδια με άλλα παιδάκια. Όμως χρειάζεται να μάθουν σε ποιες περιπτώσεις θεωρείται κατάλληλη μια τέτοια συμπεριφορά και γιατί, καθώς και τα όρια στη σχέση με τους άλλους και τις γεννητικές περιοχές. Π.χ. δεν επιτρέπεται να αφήνουμε άλλους να μας αγγίζουν στα γεννητικά όργανα, ούτε κι εμείς το κάνουμε σε άλλους. Ένα παιδί που δεν θα το μάθει αυτό, ανεξάρτητα από τα περί ομοφυλοφιλίας, είναι ευάλωτο σε σεξουαλική κακοποίηση.

    Γι\' αυτό Στέλλα, αν δεν είσαι βέβαιη πώς να ενημερώσεις το παιδί και γενικά πώς να χειριστείς το θέμα, απευθύνσου σε έναν ειδικό ώστε να σου δώσει και κάποια κατεύθυνση και για εσένα και για τη νηπιαγωγό που χωρίς αμφιβολία χρειάζεται να έχει το νου της.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Marina, σχετικά με το φιλτράρισμα που αναφέρεις, πιστεύεις πως η Πολιτεία δεν έχει καμμία ευθύνη? Το φιλτράρισμα πρέπει να είναι στα χέρια της κάθε μπέιμπυ σίττερ, αλλοδαπής οικιακής βοηθού, γιαγιάς, θείας ή ακόμα και μαμάς που όμως δεν διαθέτει τις απαραίτητες γνώσεις παιδοψυχολογίας?
    Σχετικά με την ενημέρωση των παιδιών για τα όρια που βάζουν ως προς τα χάδια των άλλων συμφωνώ απόλυτα. Είναι η καλύτερη θωράκιση που μπορούμε να τους δώσουμε.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    4
    ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΓΚΕΙ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΤΟΝ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟ ΤΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΣΤΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ,(ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΤΩΝ ΓΚΕΙ ΟΧΙ ΜΕ ΧΥΔΑΙΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΜΙΑ ΑΛΗΘΙΝΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ)ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ Η<< ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΠΡΑΞΗ>>ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΡΙΒΟΤΑΝ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΑΙΔΕΥΕ ,ΑΥΤΟ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ,ΔΕ ΘΕΛΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΛΑΒΕΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΞ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΡΟΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΠΑΝΩ ΤΟΥ,ΕΜΕΙΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΟΧΙ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕΛΙΣΣΕΣ ΚΑΙ ΛΟΥΛΟΥΔΑΚΙΑ.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΒΑΛΟΥΝ ΤΗ ΒΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΧΥΔΑΙΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΑ, ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΣ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΣΕΙΡΑ Η ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΠΟΥ ΠΑΡΑΠΟΙΕΙ.ΩΡΑΙΟΠΟΙΕΙ Η ΠΡΟΒΑΛΕΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΟΠΩΣ ΜΠΑΣΤΑ,ΓΑΛΑΤΗ,ΠΕΤΡΟΥΛΑκλπ

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •