Trittico - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 45

Thread: Trittico

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Καταλαβαίνω τι λες αλήθεια. Φαινόμενο rebound λέγεται. Το αισθάνθηκα κι εγώ αυτό με το lyrica όταν το έκοβα όχι τόσο σταδιακά όσο έπρεπε. Είχα περισσότερο αγχος απ'ο,τι πριν το πάρω. Φαντάζομαι ότι για τον οργανισμό είναι ένα είδος σοκ αυτό που υφίσταται. Θα περάσει απλά θέλει χρόνο να σταθεροποιηθεί. Αυτό που λες επίσης ότι με το φάρμακο επειδή αισθανόμαστε καλύτερα δεν προσπαθούμε τόσο στη δουλειά με τον εαυτό μας το έχω αισθανθεί κι εγώ. Αλλά εντάξει δεν γίνεται να είμαστε κάθε μέρα το ίδιο καλά. Απλά να μην είναι μεγάλη η διαφορά της καλής και της κακής μέρας, αυτό είναι που δεν αντέχεται νομίζω. Γενικά εγώ προσωπικά έχω συμβιβαστεί με το ενδεχόμενο να παίρνω φάρμακο έστω σε μια δόση συντήρησης για πολύ καιρό εφόσον δεν έχει παρενέργειες σοβαρές. Αυτό που δεν αντέχω είναι όταν ένα αντικαταθλιπτικό με κάνει να αισθάνομαι θολούρα, σαν μαστουρωμενος.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    kriti28 ευχαριστούμε για το feedback.

    Αυτό που παρατηρώ διαβάζοντας εμπειριες ατόμων που έπαιρναν αντικαταθλιπτικά είναι ότι μόλις τα σταματήσουν επανέρχονται τα συμπτώματα και μάλιστα σε υπερθετικό βαθμό. Άρα είναι εθιστικά τα αντικαταθλιπτικά και κανείς γιατρός δεν το επισημαίνει?

    Πολλές φορές μπήκα στον πειρασμό να ξεκινήσω κάποιο αντικαταθλιπτικό για το άγχος/αϋπνία μου και διαβάζοντας αυτά που ανέφερα παραπάνω δίστασα.

    Τελικά δεν είναι μόνο οι βενζο εθιστικές απ´οτι κατάλαβα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Στο παρελθόν είχα κόψει αγωγή για πολλά χρόνια και δεν είχα θέμα.

    Τώρα έτσι όπως το θέτεις είναι εθιστικά αλλά όχι όπως τα ναρκωτικά να σου βγαίνουν στερητικά κτλ.

    εχθές μετά από καιρό κατέβασα ένα xanax 0.25 και έστρωσε το νευρικό μου σύστημα και κοιμήθηκα μια χαρά μαζί με trittico 0.75 , μίλησα με το γιατρό και μου είπε να πάρω μικρότερη δόση για λίγο καιρό και όχι 150 που μου βγάζει τώρα τις παρενέργειες...σήμερα ευτυχώς είμαι πολύ καλά!!

    αυτό που πέρασα τις προηγούμενες μέρες με κορύφωση την χθεσινή ήταν κόλαση...δε μπορούσα να κουνήσω το σώμα μου σαν να είχε πέσει η ενέργεια μου στο 20% , σκεφτόμουν ότι κάπως έτσι νοιώθουν οι γέροι...

    θα συνεχίσω με 0,75mg και θα προσπαθήσω να μείνω εκεί...θα δείξει

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Εγώ όταν παλιότερα προσπαθούσα να κόψω το ρεμερον δεν κοιμόμουν καθόλου οπότε το ξανάρχιζα. Νομίζω πως οι ψυχίατροι δεν θέλουν να το βλέπουν αυτό. Σου λένε αυτά τα εργαλεία έχω, αυτά χρησιμοποιώ. Και η αλήθεια είναι ότι ευτυχώς που υπάρχουν όμως πολλές φορές συγκαλύπτουν το πρόβλημα ειδικά όταν δεν συνοδεύεται η αγωγή από ψυχοθεραπεία.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    το remeron το σκέφτομαι και μου το έχει πει και ο γιατρός αλλά φοβάμαι για τα κιλά...εσένα σου βάλανε βάρος??

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Εννοείς αντί για το trittico; Αφού με αυτό καλά ήσουν πριν το κόψεις γιατί να το αλλάξεις; Όταν πριν χρόνια πολλά έπαιρνα 30 mg και μετά και παραπάνω είχα παχύνει 10 με 12 κιλά πάνω. Βέβαια τότε έκανα το στρατιωτικό μου και είχα αφεθεί λίγο. Τώρα που το ξεκίνησα μετά από άλλα φάρμακα που δεν πήγαν καλά, παίρνω μικρή δόση, 15mg, για τον ύπνο κυρίως που έχω χρόνιο πρόβλημα και είχα κουραστεί πια. Στην αρχή μου άνοιξε πάλι την όρεξη και πήρα λίγα κιλά αλλά τώρα σταθεροποιήθηκα.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    διαβάζω πολύ καλές εντυπώσεις αλλά και το 90% λέει ότι βάζεις βάρος , το ίδιο μου είπε και ο γιατρός...

    remeron και serοxat μου έχει πει ότι παχαίνουν τις περισσότερες φορές.

    με αυτό που είμουν στα καλύτερά μου ήταν όταν έπερνα xanax 0,25 με 0,50 τη μέρα για κανένα χρόνο αλλά θεωρώ ότι είναι ύπουλο χάπι και μου έκανε ζημιά στη μνήμη...και τώρα που το παίρνω σπάνια με βοηθάει αλλά πάντα θα μου δημιουργήσει θέμα στη μνήμη , πχ ξεχνάω κωδικούς , λογαριασμούς στη δουλειά που τους χρησιμοποιώ χρόνια και τους ξέρω νεράκι...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Κοίτα, το ρεμερον σ'αυτή τη δόση που το παίρνω είναι πολύ καλά ανεκτό, δεν προβληματίζομαι για παρενέργειες ούτε για τα κιλά, με καλύπτει για τον ύπνο και βοηθάει και στη διάθεση. Σε μεγαλύτερη δόση θυμάμαι που μου προκαλούσε υπνηλία, χασμουρητό κλπ. Έχω κάνει τον εξής συμβιβασμό: αποδέχομαι ένα άλφα επίπεδο άγχους που οφείλεται στον λανθασμένο τρόπο σκέψης μου που παλεύω να καλυτερευσω. Προτιμώ αυτό το αγχος από ένα φάρμακο που με κάνει να αισθάνομαι μαστουρωμενος ή γενικά που δεν αντέχω τις παρενέργειες. Xanax έχω πάρει ελάχιστα μέχρι να με πιάσει το αντικαταθλιπτικό όταν έπαιρνα cipralex. Επειδή τα είχα πάρει με φόβο τσακωνομουν και με τον γιατρό μου γιατί μέχρι να πάρει μπρος το cipralex... άστα να πάνε αυτό το φάρμακο.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Παιρνω το trittico 150 κανα εξαμηνο, εχω δει καλα αποτελεσματα , ουτε την ορεξη ανοιγει, ουτε υπνηλια φερνει, το συμπληρωνω με εφεξορ/βενλαφαξινη 75 για καλυτερα αποτελεσματα , αλλα σκεφτομαι να αλλαξω το τριττικο με minitran 2-25 + effexor 75 , εχω δει και μαυτο πολυ καλυτερα αποτελεσματα στο αγχος , ουτε το seroxat 20 ανοιγει την ορεξη , ειναι καπως αγχολυτικο, γενικα μενδιαφερει πολυ ενα φαρμακο να μην ανοιγει την ορεξη , και ναχει ικανοποιητικα αποτελεσματα στην αγχωδη κτθλψη .....το remeron ειναι καλο, αλλα δεν το παιρνω , ανοιγει πολυ την ορεξη .......αυτα απο την δυστυχως μακραν εμπειρια μου στα φαρμακα ....
    μακρια απο ζαναξ, ειχα εθιστει σε πολλα , και ειδα κι επαθα να απεξαρτηθω ....... ειναι τρομερα εθιστικα .....

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Αυτό που έχει ενδιαφέρον στο μινιτραν είναι ότι έχει δύο ουσίες, μια για το αγχος και μια για τη διάθεση. Εγώ είμαι αδύνατος οπότε με το ρεμερον δεν έχω πρόβλημα να πάρω λίγα κιλά. Αλλά όπως είπα είναι χαμηλή η δόση που παίρνω οπότε δεν ανοίγει πολύ την όρεξη. Το εφεξορ τι παρενέργειες σου έβγαλε;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    αν απευθυνεσαι σε μενα , το μινιτραν ειναι οντως ενδιαφερον φαρμακο, το εφεξορ , αν εξαιρεσουμε την πτωση της λιμπιντο, που κανουν ολα τα ssri' s , δεν μου εβγαλε καμμια παρενεργεια ,.........

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Ναι σ'αυτό είναι δράμα τα ssri. Νομίζω πως μου πάνε καλύτερα τα ατυπικα όπως το ρεμερον και το βαλντοξαν για κάποιο λόγο. Μου το είχε προτείνει κάποια στιγμή ο γιατρός μου το εφεξορ αλλά ένας φίλος μου που το έπαιρνε μου είχε πει ότι του προκαλούσε τρομερούς πονοκεφάλους και δεν το πήρα απόφαση. Νόμιζα πως προκαλούσε και δυσκοιλιότητα. Το λυρικα γι'αυτό το σταμάτησα. Δημιουργουσε απίστευτο φούσκωμα και απαλευτη δυσκοιλιότητα και πόνο στο στομάχι ψηλά.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    το βαλντοξαν ειναι μονο του σε μια δικη του κατηγορια , τα ρεμερον ειναι το μονο τετρακυκλικο , το εφεξορ σε ανω των 75μγ , πραματι φερνει δυσκοιλιοτητα , το λυρικα τοπαιρνα παλια σε μικρη δοση , μουκανε καποια μικρη αγχολυση, αλλα δεν θυμαμαι αν εκανε δυσκοιλιοτητα .....

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Εμένα επιμένει ο γιατρός να προσθέσουμε κι άλλο αντικαταθλιπτικό σε συνδυασμό το trittico αλλά προς το παρόν δε θελω κυρίως για τη λίμπιντο... πολλά μου έχουν κάνει αφόρητες παρενέργειες εκτός το ζολοφτ που το αντέχω καλά αλλά οταν το επερνα δεν είχα δει διαφορά...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Μήπως να ισορροπήσει πάλι η κατάσταση με το trittico και μετά βλέπεις; Γιατί αν προσθέσεις τώρα κι άλλο αντικαταθλιπτικό θα έχεις λογικά και τις παρενέργειες του καινούργιου φαρμάκου ενώ καλά καλά δεν ξανασυνηθισες το trittico. Βέβαια καταλαβαίνω ότι για να λες ότι κι εσύ κι ο γιατρός σου σκέφτεστε το ρεμερον κλπ σημαίνει ότι κάτι δεν σε καλύπτει. Ναι, η επίδραση στη λίμπιντο τους πρώτους μήνες μέχρι να το συνηθίσει ο οργανισμός είναι μεγάλη. Το είχα πάθει με την εσιταλοπραμη. Έχω ακούσει ότι σε συνδυασμό δύο αντικαταθλιπτικών το ένα από τα δύο είναι το ρεμερον γιατί μειώνει τις παρενέργειες στη λίμπιντο του άλλου αντικαταθλιπτικου. Ξέρω ότι το trittico δεν χειροτερεύει τη λίμπιντο αλλά δεν ξέρω αν το χρησιμοποιούν με τον ίδιο τρόπο με το ρεμερον.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. trittico
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 27-12-2019, 13:32
  2. Τρικυκλικα Trittico - εμπειριες
    By marsad in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-01-2018, 22:35
  3. trittico...
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-07-2010, 02:31
  4. trittico
    By leliana in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 29-04-2009, 14:10
  5. Trittico(trazodone)
    By deleted_member in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 25-05-2008, 18:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •