Trittico
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45

Thread: Trittico

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140

    Trittico

    Γειά σας.
    Μου πρότεινε η ψυχίατρος το τριτικο για να με βοηθάει να χαλαρώσω και να κοιμηθώ διότι πάσχω από αϋπνίες.

    Να σημειώσω ότι δεν έχω κατάθλιψη ούτε αγχώδη διαταραχή όποτε δεν θα το χρησιμοποιήσω ως αντικαταθλιπτικό απλά Μόνο ως υπναγωγό για να μην εθιστώ στις βενζο.

    Μερικές φορές έπαιρνα για τον ίδιο λόγο ρεμερον απλά μου είπε η γιατρός ότι παχαίνει ακόμα και σε πολύ μικρές δόσεις όποτε σκεφτόμαστε το τριτικο.

    Κάποιος που έχει εμπειρία με το συγκεκριμένο σκεύασμα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Αδερφε κανενασ δεν κοιμαται σωστα πλεον να ξερεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by teatree View Post
    Γειά σας.
    Μου πρότεινε η ψυχίατρος το τριτικο για να με βοηθάει να χαλαρώσω και να κοιμηθώ διότι πάσχω από αϋπνίες.

    Να σημειώσω ότι δεν έχω κατάθλιψη ούτε αγχώδη διαταραχή όποτε δεν θα το χρησιμοποιήσω ως αντικαταθλιπτικό απλά Μόνο ως υπναγωγό για να μην εθιστώ στις βενζο.

    Μερικές φορές έπαιρνα για τον ίδιο λόγο ρεμερον απλά μου είπε η γιατρός ότι παχαίνει ακόμα και σε πολύ μικρές δόσεις όποτε σκεφτόμαστε το τριτικο.

    Κάποιος που έχει εμπειρία με το συγκεκριμένο σκεύασμα;
    Γατα... πες μου το ονομα της σε πμ αν ειναι Αθηνα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by teatree View Post
    Γειά σας.
    Μου πρότεινε η ψυχίατρος το τριτικο για να με βοηθάει να χαλαρώσω και να κοιμηθώ διότι πάσχω από αϋπνίες.

    Να σημειώσω ότι δεν έχω κατάθλιψη ούτε αγχώδη διαταραχή όποτε δεν θα το χρησιμοποιήσω ως αντικαταθλιπτικό απλά Μόνο ως υπναγωγό για να μην εθιστώ στις βενζο.

    Μερικές φορές έπαιρνα για τον ίδιο λόγο ρεμερον απλά μου είπε η γιατρός ότι παχαίνει ακόμα και σε πολύ μικρές δόσεις όποτε σκεφτόμαστε το τριτικο.

    Κάποιος που έχει εμπειρία με το συγκεκριμένο σκεύασμα;
    Φίλος μου με το ίδιο θέμα αϋπνίας το έπαιρνε για ένα μήνα μόνο του και δεν είδε βελτίωση.Μετα από ένα μήνα που του έδωσε και βενζο σε συνδυασμό με το τριτικο μόνο τότε τα κατάφερε.Και τα κόψε και τα δυο χωρίς θέματα και κοιμαται πλέον κιόλας.Η βενζο ήταν ταβορ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    πλεον στα 150mg trittico κοιμάμαι πιο καλά από ποτέ...το 7ωρο βγαινει συνεχόμενο και ξυπνάω καινούριος γεμάτος ενέργεια

    μόλις αυξήσαμε τη δόση με το γιατρό από 75 στα 150 τις πρώτες μέρες είχα μερικές παρενέργειες (μικρές ζαλάδες-ανακατωσούρα , και υπνηλία) σε 3-4 μέρες όμως πέρασαν και τώρα όλα καλά.

    μου βελτίωσε την ποιότητα ζωής αυτό το χάπι...κοιμάμαι σωστά που ποτέ στη ζωή μου δε κοιμόμουν συνεχόμενα...ούτε με xanax...

    μου "πήρε" τις αρνητικές σκέψεις και τα καταθλιπτικά συναισθήματα.

    είμαι καλύτερος στη δουλειά

    βγαίνω έξω με φίλους και περνάω καλα που όποτε έβγαινα μετά από λίγο ήθελα να γυρίσω σπίτι...

    καμία παρενέργεια στο σεξουαλικό κομμάτι (μπορώ να πω και βελτίωση) και επίσης μου έχει δώσει κίνητρο και ξεκίνησα κίνηση (έχω χάσει 2 κιλά)

    και το σπουδαιότερο έκοψα xanax (μου έχει βέλτιώσει κατά πολύ το άγχος) ευτυχώς δεν μου εμφανίστηκαν στερητικά (χρήση 0,25mg 3-4 / εβδομάδα για πάνω από χρόνο)

    Ο γιατρός μου έιπε ότι μπορούμε να βάλουμε παράλληλα και 2ο αντικ/κο στο πλάνο αλλά του είπα ότι είμαι καλυμένος.

    μακάρι να συνεχιστεί έτσι , έχω δει τόσο βελτίωση που σκέφτομαι οτι δε με νοιάζει να το πέρνω μια ζωή...υπερβολικό ακούγετε αλλά θεωρώ ότι ο κακός ύπνος το συνεχώμενο άγχος-καταθλιπτικα συναισθήματα σίγουρα είναι πολύ πιο επιζήμια στον οργανισμό μου σε σχέση με τη ζημιά που κάνει το χάπι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Τελικά σ εμένα δεν λειτούργησε το τριτικο για την αϋπνία . Πήρα πολλά βραδια αλλά τίποτα. Μόνο το ρεμερον και το ζαναξ με βοηθούν στον ύπνο. Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός τελικά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Έτσι όπως τα λες είναι , κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός με διαφορετική αντίδραση σε κάθε ουσία

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    Έτσι όπως τα λες είναι , κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός με διαφορετική αντίδραση σε κάθε ουσία
    Καλησπέρα εγώ άρχισα να παίρνω το trittico πριν 2 μέρες και τώρα στην 3 άρχισα να νιώθω ναυτία ελπίζω να έχεις δίκιο και να φύγει αυτό, όταν όμως πηγές στα 150 δεν είχες παρενέργειες.?
    Με τα κιλά σε ανέβασε καθόλου?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    το trittico το χρησιμοποιώ περίπου 3μηνο τώρα , με έχει βοηθήσει πολύ αλλά το αρνητικό που βλέπω και με προβληματίζει είναι ότι σε αυτό το χρονικό διάστημα έχω αναγκαστεί να αυξήσω 2 φορές τη δοσολογία , με το γιατρό μου , για να έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα...

    στην αρχή ξεκίνησα με 0,75 με βοήθησε πολύ στον ύπνο , μπλόκαρε τις αρνητικές σκέψεις με προέκταση τα καταθλιπτικά συναισθήματα , μετά όμως από κάποιο χρονικό διάστημα έσβησε η δύναμή του , το πήγαμε στα 150 και όλα καλά

    αλλά τώρα τις τελευταίες μέρες έχει πέσει πάλι η απόδοση στον ύπνο κυρίως και το αυξήσαμε στα 225 και όλα καλά πάλι.

    αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αν "σβήσει" πάλι??? η μέγιστη δόση μπορεί να φτάσει και στα 600/μέρα αλλά μου φαίνετε πολύ...

    να πω βέβαια ότι ο γιατρός μου πρότεινε να βάλω και άλλο αντικαταθλιπτικό παράλληλα αλλά εφόσον είμουν καλημένος προτίμησα να μην βάλω κυρίως για τις σεξουαλικές παρενέργειες...(με το trittico δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό το θέμα ,μπορώ να πω ότι το έχει βελτιώσει ...)

    όσο για τις παρενέργειες είχα μερικές για καμιά εβδομάδα μόλις αύξησα από 75 στα 150 , αλλά μετά όλα οκ

    για το βάρος είμαι στα ίδια πάνω κάτω αλλά λόγω και δικής μου αυτοσυγκρατησης...γενικά με τα αντικ/κα πέφτουν οι αναστολές και λες θα φάω κάτι παραπάνω δε βαριέσαι...

    εσύ πέρνεις κάποιο άλλο φάρμακο μαζί με το trittico??

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    το trittico το χρησιμοποιώ περίπου 3μηνο τώρα , με έχει βοηθήσει πολύ αλλά το αρνητικό που βλέπω και με προβληματίζει είναι ότι σε αυτό το χρονικό διάστημα έχω αναγκαστεί να αυξήσω 2 φορές τη δοσολογία , με το γιατρό μου , για να έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα...

    στην αρχή ξεκίνησα με 0,75 με βοήθησε πολύ στον ύπνο , μπλόκαρε τις αρνητικές σκέψεις με προέκταση τα καταθλιπτικά συναισθήματα , μετά όμως από κάποιο χρονικό διάστημα έσβησε η δύναμή του , το πήγαμε στα 150 και όλα καλά

    αλλά τώρα τις τελευταίες μέρες έχει πέσει πάλι η απόδοση στον ύπνο κυρίως και το αυξήσαμε στα 225 και όλα καλά πάλι.

    αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αν "σβήσει" πάλι??? η μέγιστη δόση μπορεί να φτάσει και στα 600/μέρα αλλά μου φαίνετε πολύ...

    να πω βέβαια ότι ο γιατρός μου πρότεινε να βάλω και άλλο αντικαταθλιπτικό παράλληλα αλλά εφόσον είμουν καλημένος προτίμησα να μην βάλω κυρίως για τις σεξουαλικές παρενέργειες...(με το trittico δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό το θέμα ,μπορώ να πω ότι το έχει βελτιώσει ...)

    όσο για τις παρενέργειες είχα μερικές για καμιά εβδομάδα μόλις αύξησα από 75 στα 150 , αλλά μετά όλα οκ

    για το βάρος είμαι στα ίδια πάνω κάτω αλλά λόγω και δικής μου αυτοσυγκρατησης...γενικά με τα αντικ/κα πέφτουν οι αναστολές και λες θα φάω κάτι παραπάνω δε βαριέσαι...

    εσύ πέρνεις κάποιο άλλο φάρμακο μαζί με το trittico??
    Καλησπέρα συγνώμη που άργησα να απαντησω παίρνω δύο ακόμα το ένα είναι το deprevix στα 250 και matepil στα 150, το ειχα στα 200 αλλά δεν είδα τρελες αλλαγές το μείωσα λόγο υπνηλίας αργότερα θα το παω στα 50, το trittico με έφερε ναυτία για δύο μέρες μόνο από της 7 μέρες που έπινα μόνο 75 τώρα το αύξησα εκει που πρέπει να είναι δηλαδή στα 150 είναι η δεύτερη μέρα θα δείξει πως θα πάει...
    Καλο είναι να το συμπληρώσεις με άλλο ένα αντικαταθλιτικό και να μην αύξησης άλλο την δόση..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    διστάζω λίγο να προσθέσω και άλλο γιατί στο παρελθόν είχα κακές εμπειρίες με άλλα αντικαταθλιπτικά (wellbutrin , valdoxan , zoloft) όλα με χτύπησαν στον ύπνο , δε μπορούσα να κοιμηθώ...τώρα με το trittico έχω βρεί τον ύπνο μου και δεν θέλω να τον χάσω πάλι...θα δείξει

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    διστάζω λίγο να προσθέσω και άλλο γιατί στο παρελθόν είχα κακές εμπειρίες με άλλα αντικαταθλιπτικά (wellbutrin , valdoxan , zoloft) όλα με χτύπησαν στον ύπνο , δε μπορούσα να κοιμηθώ...τώρα με το trittico έχω βρεί τον ύπνο μου και δεν θέλω να τον χάσω πάλι...θα δείξει
    Ελπίζω όλα να πάνε καλά, εγώ με το ματεπιλ μπορώ να κοιμηθώ το τριτικο δεν με κάνει τίποτα στο θέμα ύπνος... Άσε που τώρα περνώ ματεπιλ 50 μιλιγκραμ και κοντεύει 3 και με δεν πιάνει ο ύπνος, οπότε ναι κατάσταση ότι να ναι..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Παιδιά την πάτησα... βλέποντας οτι είχα πολύ μεγάλη βελτίωση αποφάσισα να κοψω σχεδόν μαχαίρι το trittico...150mg
    Γύρισα πολλά βήματα πισω... πάλι αϋπνία πάλι άγχος και ενα ψυχοπλακωμα και μαυρίλα...
    Μίλησα με το γιατρό και μου είπε να το ξεκινήσω πάλι , το ξεκίνησα και με εχουν πιάσει πάλι οι παρενέργειες , ζάλη , αδυναμία , ολη μέρα σερνομαι σαν το ζόμπι...στη δουλειά κουράζομαι στο διπλάσιο...ελπιζω να περάσουν σύντομα γιατί δεν παλεύεται η κατάσταση...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Το έχω κάνει κι εγώ με αντικαταθλιπτικό αλλά ήμουν τυχερός. Η ουσία που έπαιρνα (αγομελατινη) έχει την ιδιότητα να έχει τις λιγότερες (σε σχέση με άλλα φάρμακα) παρενέργειες σε περίπτωση απότομης παύσης. Εγώ δεν είχα καμία παρενέργεια. Γενικά όμως δεν πρέπει γιατί τα περισσότερα ψυχοφάρμακα αν τα κόψεις μαχαίρι έχουν παρενέργειες.
    Είχα κόψει το lyrica με τον ρυθμό που μου είχε πει ο γιατρός και πάλι είχα φρικαρει από το αγχος. Άρα ήθελε περισσότερο σταδιακό κόψιμο. Κάνε υπομονή τώρα, δεν υπάρχει κάτι άλλο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Αυτό που με ανησυχεί είναι οτι είμαι χειρότερα απο ότι ειμουν πριν ξεκινήσω το trittico. Σήμερα στο τσακ δεν επαθα κρίση πανικού στη δουλειά , με έπιασε η ταχυπαλμια αλλά μετά σκέφτηκα το xanax που έχω πάντα μαζι μου και εφτιαξα...
    Με τα φάρμακα βλέπω οτι επαναπαυεται λιγο η προσωπική προσπάθεια και οταν τα κόψεις πέφτεις πιο βαθιά απο οτι εισουν.
    Με έχει πάει πολύ πίσω όλο αυτό , δεκαετία και βάλε, τις προάλλες πηγα σε σπίτι φίλου και στο μισάωρο ηθελα να φύγω , με ειχε πιάσει μια μαυρίλα , ψυχοπλακωμα και ενα αίσθημα κενού που αυτά τα πάθαινα πριν χρόνια και με προσωπική προσπάθεια τα ειχα ξεπεράσει κάπως.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. trittico
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 27-12-2019, 13:32
  2. Τρικυκλικα Trittico - εμπειριες
    By marsad in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-01-2018, 22:35
  3. trittico...
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-07-2010, 02:31
  4. trittico
    By leliana in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 29-04-2009, 14:10
  5. Trittico(trazodone)
    By deleted_member in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 25-05-2008, 18:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •