Trittico - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 45 of 45

Thread: Trittico

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Μου ειχε προτείνει να συνδιαζα trittico με brintelix δεν επειρεαζει λίμπιντο αλλά δε το θεωρεί και τόσο αποτελεσματικό... Το εχει δοκιμάσει κανείς?? Mac. εσύ μήπως??

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Παρατήρησα ότι αν λάβω τρεις μέρες συνεχόμενα το ρεμερον (7,5 mg)δεν λειτουργεί ως υπναγωγό .Άρα? Αποκτάς ανοχή ή όχι?
    Ρητορική ερώτηση , σίγουρα δεν ξανά ρωτάω κανέναν ψυχίατρο.άλλωστε μόνο ζαναξ μου πρότειναν όσες φορές ρώτησα. Για το ρεμερον έμαθα από το φόρουμ,εδώ από προσωπικές εμπειριες άλλων .

    Παιρνω 7,5 mg για να κοιμηθώ . Όσον αφορά το θέμα βάρους, ναι παχαίνει ακόμα και στα 7,5 mg 12 φορές τον μήνα που το παιρνω εγώ. Δεν μου άνοιξε την όρεξη αλλά με φουσκωνει(κατακράτηση υγρών)Αλλά ως υπναγωγό είναι το καλύτερο.αρκεί να μην το λαμβάνει κάποιος συνεχόμενα...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    Μου ειχε προτείνει να συνδιαζα trittico με brintelix δεν επειρεαζει λίμπιντο αλλά δε το θεωρεί και τόσο αποτελεσματικό... Το εχει δοκιμάσει κανείς?? Mac. εσύ μήπως??
    πραματι, σεμενα το brintelix δεν ειχε ιδιαιτερο αποτελεσμα ......το trittico δεν ξερω κατα ποσον επηρρεαζει το σεξουαλικο κομματι, για το παιρν μαζι με εφεξορ που σιγουρα το επηρεαζει ......θα επιμεινω μιας και τοπαιρνα για 6 μηνες οτι το ρεμερον μετα απο μερικες μερες δεν μουφερνε καμμια υπνηλια , εδω πηρα για δυο μερες το seroquel 100 μγ ( αντιψυχωτικο ) κοιμομουν μακαριως και την 3η μερα η την 4η δεν μουφερε καμμια υπνηλια , μονο αγχολυτικη ............

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Εγώ το ρεμερον το έπαιρνα πολλά χρόνια. Χωρίς αυτό δεν κοιμόμουν. Από κει και πέρα παίζουν ρόλο κι άλλοι παράγοντες. Αν το αγχος είναι στο κόκκινο θα χρειάζεται πάντα κάτι πιο δυνατό κλπ γι'αυτό και χρειάζεται και η άσκηση κι άλλα πράγματα. Το trittico δεν επηρεάζει τη λίμπιντο. Μου το είχε προτείνει ο γιατρός ως ένα από τα αντικαταθλιπτικά με τα κριτήρια που του είχα πει. Να μην επηρεάζει τη λίμπιντο, να βοηθάει στον ύπνο και να μην με κάνει να αισθάνομαι μαστουρωμενος. Remeron, trittico, valdoxan και trazodone μου είχε πει, αν θυμάμαι καλά. Βασικά το valdoxan το προσθέτω εγώ γιατί αυτός το θεωρεί ιδιαίτερη περίπτωση και δεν το προτείνει γενικά (το είχα πάρει παλιά από άλλον γιατρό). Είχε προτείνει κι ένα που δεν θυμάμαι γιατί είναι παλιό φάρμακο και δύσκολα το βρίσκεις μου είπε οπότε δεν ασχολήθηκα.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Το trittico είναι παλιό φάρμακο δοκιμασμένο και δεν έχει μεγάλη τοξικότητα σε καρδιά και άλλα όργανα , σε ξενα reviews διαβάζω για άτομα που το περνούν 30 χρόνια και δεν τους έχει παρουσιάσει κάτι. Χωρίς αυτό να το κάνει αθώο βέβαια...
    Το αρνητικό του που εχω παρατηρήσει σε μένα είναι ότι ναι μεν σου παγώνει τα αρνητικά συναισθήματα και σκέψεις αλλά παγώνει και τα θετικά συναισθήματα..σε κάνει λιγο flat (που για μενα είναι προτιμότερο απο τα αρνητικά συναισθήματα). Το καλύτερο που είχα νοιώσει ηταν οπως έχω πει και πιο πάνω με το valdoxan...ειχα μια μονιμη ευφορία οπως όταν πίνεις μια μπυριτσα και χαλαρώνεις και γίνεσαι ευδιάθετος να έχεις όρεξη για κουβέντα να βγεις κτλ...
    Αυτό σκέφτομαι και λεω μήπως κανω προσπάθεια και προσθέσω κι αλλο χάπι αλλα απο την άλλη σκέφτομαι πάλι τις παρενέργειες στην αρχη , το θεμα της λίμπιντο.
    Τωρα σκέφτομαι να συνεχισω trittico σε 0.75 και να ενισχυσω με φυσικούς τρόπους την διάθεση , γυμναστική που με βοηθάει πολύ , ωμέγα 3 σε κάψουλες κτλ.
    Ολη μέρα αυτά σκέφτομαι...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Καλά τα σκέφτεσαι λέω εγώ... και θα δεις στην πορεία... βλέποντας και κάνοντας...

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    23
    Σε πιάνει άμεσα το εν λόγω στην αϋπνία?

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    ναι σε πιάνει άμεσα

  9. #39
    Γεια! Ελπίζω να είστε όλοι καλά!

    Πριν από 2 μήνες, άρχισα να παίρνω trittico (75 mg τη νύχτα).

    Αποφάσισα να το σταματήσω. 2 λόγοι.

    1) Τα πάω πολύ καλά και δεν θέλω να εξαρτώμαι από φάρμακα

    2) Είμαι αθλητής. έτσι ο μικρός φόβος της αύξησης του βάρους, είναι πολύ σημαντικός.

    Tις τελευταίες εβδομάδες λήψης τραζοδόνης, παρατήρησα ότι ο ύπνος μου δεν ήταν καλός.

    Έτσι σκέφτηκα, πόσο χειροτερα μπορεί να είναι, μόλις το σταματήσω.

    Είμαι εκτός trittico για 1 εβδομάδα τώρα και η αϋπνία μου έχει ξεφύγει, δεν μπορώ καν να κοιμηθώ. Ποσο μαλλον να κρατησω τον υπνο... Σαν να έχω σούπερ ενέργεια!

    Είναι αυτά τα συμπτώματα απόσυρσης τραζοδόνης; Πρέπει να επιμείνω, αφού ηδη έκοψα το trazodone για 1 εβδομάδα;


    ευχαριστω εκ των προτερων !!!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Greek_mistis View Post
    Γεια! Ελπίζω να είστε όλοι καλά!

    Πριν από 2 μήνες, άρχισα να παίρνω trittico (75 mg τη νύχτα).

    Αποφάσισα να το σταματήσω. 2 λόγοι.

    1) Τα πάω πολύ καλά και δεν θέλω να εξαρτώμαι από φάρμακα

    2) Είμαι αθλητής. έτσι ο μικρός φόβος της αύξησης του βάρους, είναι πολύ σημαντικός.

    Tις τελευταίες εβδομάδες λήψης τραζοδόνης, παρατήρησα ότι ο ύπνος μου δεν ήταν καλός.

    Έτσι σκέφτηκα, πόσο χειροτερα μπορεί να είναι, μόλις το σταματήσω.

    Είμαι εκτός trittico για 1 εβδομάδα τώρα και η αϋπνία μου έχει ξεφύγει, δεν μπορώ καν να κοιμηθώ. Ποσο μαλλον να κρατησω τον υπνο... Σαν να έχω σούπερ ενέργεια!

    Είναι αυτά τα συμπτώματα απόσυρσης τραζοδόνης; Πρέπει να επιμείνω, αφού ηδη έκοψα το trazodone για 1 εβδομάδα;


    ευχαριστω εκ των προτερων !!!
    Αν και δεν παίρνω το trittico αλλά το remeron, που κι αυτό αντικαταθλιπτικό υπναγωγο είναι, σίγουρα είναι παρενέργεια της παύσης του γιατί κι εγώ παλιότερα όταν είχα προσπαθήσει να το σταματήσω είχα συνεχόμενες λευκές νύχτες, δηλαδή πλήρη αϋπνία. Τώρα για το αν πρέπει να επιμείνεις... έχεις δοκιμάσει βαλεριάνα σε ρόφημα; Μελατονίνη; Μήπως σε βοηθήσει μιας που δεν θες να παίρνεις φάρμακο... να σε ρωτήσω... το έκοψες απότομα;

  11. #41
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Αν και δεν παίρνω το trittico αλλά το remeron, που κι αυτό αντικαταθλιπτικό υπναγωγο είναι, σίγουρα είναι παρενέργεια της παύσης του γιατί κι εγώ παλιότερα όταν είχα προσπαθήσει να το σταματήσω είχα συνεχόμενες λευκές νύχτες, δηλαδή πλήρη αϋπνία. Τώρα για το αν πρέπει να επιμείνεις... έχεις δοκιμάσει βαλεριάνα σε ρόφημα; Μελατονίνη; Μήπως σε βοηθήσει μιας που δεν θες να παίρνεις φάρμακο... να σε ρωτήσω... το έκοψες απότομα;
    μαχαιρι!!! εδω κ 1 βδομαδα 0 Mg

    αν και ειναι πολυ δυσκολη κατασταση λογω αυπνιας, νιωθω πολυ καλα με την επιλογη μου αυτη.
    Εχω παραγγειλει μελατονινες, βαλεριανες, σκατινες, κ.α χαχαχα

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Greek_mistis View Post
    μαχαιρι!!! εδω κ 1 βδομαδα 0 Mg

    αν και ειναι πολυ δυσκολη κατασταση λογω αυπνιας, νιωθω πολυ καλα με την επιλογη μου αυτη.
    Εχω παραγγειλει μελατονινες, βαλεριανες, σκατινες, κ.α χαχαχα
    Γενικά δεν ενδείκνυται αυτό που έκανες, ήθελε πολύ σταδιακό κόψιμο εφόσον το πήρες απόφαση. Δοκίμασε με τα συμπληρώματα, κόψε καφεινη, σοκολάτα, μαύρο τσάι, αναψυκτικά, γλυκά και γενικότερα ζάχαρη γιατί αυξάνουν το αγχος και φέρνουν υπερένταση.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    συμφωνω με τον ανωτερω νιλς , τιποτα δεν κοβουμε μαχαιρι, τις μελατονινες τις παιρνω επι 25 χρονια , πολυ αποτελεσματικες σαν υπναγωγο .......

  14. #44
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    συμφωνω με τον ανωτερω νιλς , τιποτα δεν κοβουμε μαχαιρι, τις μελατονινες τις παιρνω επι 25 χρονια , πολυ αποτελεσματικες σαν υπναγωγο .......
    μια καλη δοση μελατονινης ( παραπανω δηλ απ το Min συνιστώμενο, )θα μπορουσε να ειναι τα 3 mg , αντι για 1?

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Θα μπορούσε ναι

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. trittico
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 27-12-2019, 13:32
  2. Τρικυκλικα Trittico - εμπειριες
    By marsad in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-01-2018, 22:35
  3. trittico...
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-07-2010, 02:31
  4. trittico
    By leliana in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 29-04-2009, 14:10
  5. Trittico(trazodone)
    By deleted_member in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 25-05-2008, 18:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •