Μοναξιά, είχε καιρό να με πιάσει!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354

    Μοναξιά, είχε καιρό να με πιάσει!!

    Είχε καιρό να με πιάσει, η μοναξιά σε τέτοιο βαθμό. Θέλω και εγώ να γνωρίσω παρέες άτομα που να βγαίνω μαζί τους να περνάω ευχάριστα. Το ιδανικότερο είναι μια σχέση αλλά ας βρω μια ευχάριστη παρέα και όλα μπορούν να έρθουν.

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    ψαξου μεσω facebook φιλους γνωστους.. πιαστους κουβεντα και αμα προκυψει κανενας καφες δεν ειναι απιθανο......

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    εγω προσωπικα δεν θελω κανεναν απο το facebook. ειναι ολοι υποκριτες......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Ευχαριστώ Ηλία για την απάντηση!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    9
    Μπορείς να ξεκινήσεις και κάποιο ας πούμε δραστηριότητα!! Πιστεύω ότι έτσι γνωριζεις και δένεσαι κάποιες φορές με άτομα που έχετε κοινά ενδιαφέροντα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by JoFiKi99 View Post
    Μπορείς να ξεκινήσεις και κάποιο ας πούμε δραστηριότητα!! Πιστεύω ότι έτσι γνωριζεις και δένεσαι κάποιες φορές με άτομα που έχετε κοινά ενδιαφέροντα.
    Τώρα καλοκαίρι και σε επαρχία δεν πολύ έχει δραστηριότητες δεν ξέρω σε τμήματα ποδοσφαίρου, μπάσκετ αλλά γενικός καλοκαίρι χαλαρώνουν τα πράγματα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    hlias1988 το θέμα είναι να τον βοηθήσεις όχι να του πεις ψάξε εκεί αλλά να ξέρεις είναι όλοι υποκριτές... Χαχαχα δεν βοηθάει αυτό.
    Κοίτα μπορείς μέσω τον γνωστόν σου να βρεις κανέναν να πάτε για ένα καφέ, η ακόμα να πάρεις ένα βιβλίο να βγεις σε μια καφετέρια και να πιεις το καφέ σου γύρω κόσμος θα είναι, μπορεί να δεις και κανένα γνωστό δεν ξέρεις...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Twome22 View Post
    hlias1988 το θέμα είναι να τον βοηθήσεις όχι να του πεις ψάξε εκεί αλλά να ξέρεις είναι όλοι υποκριτές... Χαχαχα δεν βοηθάει αυτό.
    Κοίτα μπορείς μέσω τον γνωστόν σου να βρεις κανέναν να πάτε για ένα καφέ, η ακόμα να πάρεις ένα βιβλίο να βγεις σε μια καφετέρια και να πιεις το καφέ σου γύρω κόσμος θα είναι, μπορεί να δεις και κανένα γνωστό δεν ξέρεις...
    Δεν θα γίνει τίποτα εάν πάρω ένα βιβλίο και πάω να κάτσω μόνος το πολύ να αυξήσω το μορφωτικό μου επίπεδο!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Είναι που δεν σε βοηθάει το γεγονός ότι δεν έχεις δουλειά αυτή τη περίοδο. Από τον επαγγελματικό σου χώρο κάτι θα μπορούσες να βρεις. Ψάχνεις για δουλειά; τώρα καλοκαίρι όντως λίγο δύσκολο....υπομονη από Σεπτέμβρη. Εάν είσαι σε επαρχιακή πόλη όλο και κάπως μπορείς να γνωρίσεις άτομα. Ήταν και δύσκολη περίοδος λόγω κορονοιου

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Θα μπορούσες να διαβάσεις ένα βιβλίο ή να πηγαίνεις έξω βόλτες έστω και μόνος ίσως να σε βοηθουσε να μη νιώθεις μοναξιά. Κανένα μπάνιο........

    καπου αν θέλεις να κάνεις εθελοντισμο ;να είσαι απασχόληση τουλάχιστον.....

    Πάντως κατά τη γνώμη μου καλύτερα
    να κάνεις πράγματα για να ξεχνιέσαι και να μη το πολύ σκέφτεσαι

    Όσο σκέφτεσαι τόσο βυθίζεσαι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Δεν κατάλαβες πως το είπα το θέμα δεν είναι να μορφωθείς και άλλο αλλά όπως λέει η marilen233 θα μπορούσες να πηγαίνεις βόλτα μόνος και να συναντήσεις κάποιον γνωστό έξω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Twome22 View Post
    Δεν κατάλαβες πως το είπα το θέμα δεν είναι να μορφωθείς και άλλο αλλά όπως λέει η marilen233 θα μπορούσες να πηγαίνεις βόλτα μόνος και να συναντήσεις κάποιον γνωστό έξω.
    Πλάκα έκανα για την μόρφωση, δεν θέλω να βρω κάποιον κανέναν η σχεδόν κανένα γνωστό θέλω καινούργιους φίλους αγνώστους, εγω σχέση θέλω περισσότερο αλλά...μ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Αα οκέι... Κατάλαβα τότε ίσως αυτό που σε είπαν τα παιδιά ποιο πάνω κάπου δραστηριότητα η εθελοντισμός μπορεί να γνωρίσεις καινούργιο κόσμο...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αντρέα δεν ξέρω που ακριβώς είσαι στην επαρχία, γιατί άλλο είναι να είσαι σε μία κωμόπολη 7000 κατοίκων, άλλο σε ένα ορεινό απομονωμένο χωριό 300 κατοίκων, άλλο σε παραθαλλάσιο τουριστικό θέρετρο 300 κατοίκων που αποκτά το καλοκαίρι ζωή με τους επισκέπτες κι άλλο σε μέρος με 1000 σταθερούς κάτοικους που έχεις εύκολη πρόσβαση στα τριγύρω μέρη.

    Ωστόσο θα σου πω γενικά τους γνωστούς μην τους αποκλείεις εντελώς για κάποια προσέγγιση. Όταν οι επιλογές δεν είναι πάρα πολλές σε ένα μέρος και σε έχει κουράσει η μοναξιά, πρέπει να ρίχνεις και λίγο νερό στο κρασί σου. Μπορεί σε κάποια πράγματα να μην ταιριάζεις με κάποιον, αλλά να διαπιστώσεις ότι ταιριάζεις σε μερικά και να βασίσεις εκεί μία σχέση, αν όχι ακριβώς φιλίας, κοινωνικής συναναστροφής έστω. Με τον τάδε να βρίσκεστε στο τάδε καφέ να μιλάτε περί ανέμων και υδάτων, με την τάδε να ανοίγεσαι λίγο περισσότερο σε πιο προσωπικές συζητήσεις, με τον τάδε να κάνετε εξορμήσεις για πεζοπορία, με τον παράλλο να πηγαίνεις που και που για κανένα ποτό στην παραδίπλα πόλη και πάει λέγοντας. Και μέσω αυτών όλων θα επεκτείνεις κι άλλο τον κύκλο γνωριμιών σου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Ευχαριστώ για της συμβουλές!!

Similar Threads

  1. το ζολοφτ αργει να πιασει το αγχος?
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 08-09-2019, 09:55
  2. Ποσο πατο μπορει να πιασει πια η αυτοεκτιμηση?
    By TheNewOne in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 2
    Last Post: 24-08-2019, 14:00
  3. Wellbutrin - ποσο καιρο εκανε να σας πιασει?
    By carpediem in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 45
    Last Post: 12-05-2016, 13:31
  4. Τι να κάνω αν με πιάσει;
    By Johnc in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 124
    Last Post: 22-05-2015, 16:03
  5. Εχω πιασει πατω
    By kostas89 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 28-02-2008, 16:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •