Ηλεκτροσπασμοθεραπεία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421

    Ηλεκτροσπασμοθεραπεία

    Διάβασα κάπου για μια μέθοδο όπου οι γιατροί προκαλούν κάτι σαν ηλεκτροσόκ στον εγκέφαλο του ασθενούς αν δεν επιδρούν τα φάρμακα.Αυτό λέγεται ηλεκτροσπασμοθεραπεία.Και μάλιστα διάβασα ότι πολλοί ασθενείς είναι πολύ ικανοποιημένοι από αυτήν την μέθοδο.Εσείς τί πιστεύετε;Γνωρίζει κανεις από εσάς αυτό το είδος θεραπείας για να μου πει περισσότερα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    ηλεκτροσόκ εννοείς; αυτό γινόταν παλαιότερα αλλά και τώρα πιο σπάνια νομίζω σε βαριές περιπτώσεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Γίνεται και σήμερα, μόνο όμως όταν δεν έχει πιάσει η ψυχοθεραπεία η η φαρμακοθεραπεία. Δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση να σε παραπέμψουν για ECT χωρίς να έχεις κάνει τις βασικές θεραπείες.Είναι με ολική αναισθησία και πιθανών να μην θυμάσαι τίποτα μετά την μέθοδο. Εννοώ στην κυριολεξία...μερικοί που σηκώνονται δεν θυμούνται μέχρι και μερικούς μήνες πριν την \"επέμβαση\" τι καναν και που ήταν...




    Απλά μην βάλεις μόνος σου το χέρι στην πρίζα...



    p.s. Για ψάξε και την λοβοτομή και αμα την κάνεις πες μου να έρθω να σου κάνω πειράματα μετά την επέμβαση, σπάνεια βρίσκεις άτομα με αποσυνδεμένο προμετωπιαίο λοβό αυτές τις μέρες ροφλ. Thanks for the PhD Paolo.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    να σου πω Πετράν μου χρειάζεται ενα για να ξεχάσω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by giota
    να σου πω Πετράν μου χρειάζεται ενα για να ξεχάσω



    Χαχα όντως θα ήταν καλλή φάση αν μπορούσαν να σου διαγράψουν συγκεκριμένες μνήμες τότε θα κάναν όλοι σειρές έξω από τα ECT. Δυστυχώς η μέθοδος είναι από αυτές που κάνεις τον σταυρό σου και γράφεις διαθήκη πριν την επέμβαση και περιμένεις να δεις για το τι άραγε μπορεί να σου προκαλέσει...είναι δηλαδή εντελώς χαοτική. Είχα διαβάσει ότι μία κυρία με χρόνια κατάθλιψη ξύπνησε με αμνησία...30 ετών (!). Δυστυχώς είχε ξεχάσει ακόμα και τα ίδια τα παιδιά της όπως και όλες τις γνώσεις που είχε αποκτήσει ποτέ...και ποτέ δεν επανήλθε. Γι\'αυτό και θεωρείται πολύ μα πάρα πολύ αμφιλεγόμενη μέθοδος. Χώρια που μετα-αναλύσεις που έχουν γίνει σε έρευνες για την αποτελεσματικότητα του ECT, έχουν δείξει να μην έχει αποτελέσματα μεγαλύτερo από placebo (\"ψεύτικη θεραπεία\" που χρησιμοποιείται για σύγκριση). Άλλα έτσι και αλλιώς δεν χρησιμοποιείται ιδιαίτερα πλέον και πολλοί νέοι ψυχίατροι δεν εκπαιδεύονται καν σε αυτό.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    24
    Από όσο γνωρίζω, η θεραπεία αυτή είναι πολύ αποτελεσματική εάν γίνει κατά τη διάρκεια ή αμέσως μετά από μείζον καταθλιπτικό επεισόδιο. Εάν μεσολαβήσει φαρμακευτική αγωγή και το επεισόδιο περάσει, δεν έχει ιδιαίτερη αξία. Έχει βοηθήσει πολλούς ανθρώπους, για παράδειγμα γυναίκες με κατάθλιψη κατά την περίοδο του θυλασμού που η φαρμακευτική αγωγή είναι απαγορευτική. Έχει φυσικά εξελιχθεί πολύ σε σχέση με αυτό το τρομαχτικό σενάριο που έχουμε οι περισσότεροι στο μυαλό μας. Σε πολλές περιπτώσεις είναι τόσο αποτελεσματικό που ο ασθενής πηγαίνει απλά στο σπίτι του και δεν χρειάζεται φάρμακα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    24
    Συμπλήρωση: Πηγή των παραπάνω είναι ο γιατρός του καλού μου, που εφαρμόζει τη μέθοδο για περισσότερα από είκοσι χρόνια τώρα. Και ναι, μίλησε και για πιθανότητα απώλειας μνήμης, τόνισε όμως πως είναι προσωρινή και συνήθως περιορίζεται στα του επεισοδίου. Μεταφέρω απλά αυτά που μου είπε.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Κάποιος λοιπόν πολύ γνωστός γιατρός απο τους γνωστούς αστέρες της TV μου έδωσε ένα χάπι λέει για να ξεχάσω.Πετράν δεν ξέχασα αλλά 3-4 μέρες το ήπια και έγινα σαν μόγγολο ήμουν με κομμένα μάτια λες και είχα 40 πυρετό κούραση και άσχημη διάθεση.ξαναπήγα μετά 15 μέρες και του είπα το σταμάτησα γιατί δεν το άντεχα.Λέει θα σου γράψω ενα άλλο μην διαβάσεις τις οδηγίες και φοβηθείς το πήρα και αυτό και με έστειλε αδιάβαστη.Σήμερα που κάνουν έρευνα για μεγαλογιατρούς πολύ θα ήθελα να ήταν απο τους πρώτους γιατί εκτός απο άσχετος είχε και ταρίφα 300ευρώ.Σε 15 μέρες μου πήρε 600ευρώ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Και εγώ το έχω ακούσει για κάποιον γνωστό που έκανε πριν πάρα πολλά χρόνια φαντάσου δεν είχα γεννηθεί μπορεί και 55 χρόνια γιατί είχε πολύ άγχος σε σημείο να μην μπορεί να αναπνεύσει απο τον κόμπο που αισθανόταν προφανώς κατάθλιψη είχε και τα φάρμακα τότε δεν είχαν εξελιχθεί

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Ξέρεις άνθρωπο να την έχει δοκιμάσει αυτή τη μέθοδο;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Πολλές φορές οι φόβοι μας ψάχνουν τα επιχειρήματα που θα δικαιολογήσουν την ύπαρξή τους...
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Δεν είπα ότι θέλω να κάνω αυτή τη θεραπεία mr Petran αλλά στο μέλλον ποτέ δεν ξέρεις τί γίνεται.Σκεφτείτε όμως αν γινόταν να μπορούσαμε να σβήσουμε κάποια τραυματικά γεγονότα της ζωής μας μέσω αυτής της μεθόδου.Αντι να τρώγαμε τα χρόνια μας στους ψυχαναλυτές,φανταστείτε να το καταφέρναμε αυτό μέσα σε λίγα λεπτά,όσο διαρκεί δηλαδή αυτό το ηλεκτροσόκ.Κάποιοι θα πληρώναν εκατομμύρια για να το κάνουν.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Και ο Ιούλιος Βερν είχε γράψει για το ταξίδι στο κέντρο της γης.
    Αυτό δε σημαίνει πως το είχε κάνει κιόλας.
    Άρα φαντάζομαι πως εύχεσαι να μπορούσες με μία διαδικασία ηλεκτροσόκ να ξεπέρναγες σε λίγα λεπτά κάθε πρόβλημά σου.Μόνο που ο άι βασίλης πέρναγε από τις καμινάδες όταν ήμασταν παιδιά,τώρα πια πρέπει να συνειδητοποιήσουμε πως θέλει κόπο καθετί και πως δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις,ούτε με ηλεκτρόδια,ούτε με τη μετάβασή μας στη χώρα του ποτέ-ποτέ.
    Paolo,προκειμένου να μην αλλαξοπιστήσεις από την απαραίτητή σου άρνηση,είμαι σίγουρη πως σε λίγο θα επανέρθει και ο Μένγκελε στο προσκήνιο.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    49
    παιδια η ηλεκτροσπασμοθεραπεια εχει βοηθησει πολλους ανθρωπους. εχω κανει και εγω. εκανα μονο 9 θεραπειες. ειναι εντελως ακινδυνη εαν εισαι κατω απο καποια ηλικια. διωχνει καταθλιψη και ισως και ψυχαναγκασμους.
    καθηγητης που την εφαρμοζει μου εχει πει πει πως εχει λιγοτερες παρενεργειες και απο τα φαρμακα.
    στην περιπτωση μου δεν εκανε (αμεσως )καποια διαφορα. μονο για τις 3 πρωτες μερες. και μετα σταματησε. συνολικα ο καθηγητης μου ειχε μιλησει για 21 θεραπειες. εγω σταματησα στις 8...το γιατι δεν εχει να κανει με την επικινδυνοτητα αλλα με τις διαφωνιες γιατρων και γονιων. αν τωρα ημουν ακομα αρρωστος θα εκανα με 1000!!!
    εχω γνωρισει και αλλα ατομα που τους εχουν κανει...αλλοι εγιναν καλα αλλοι δεν καλυτερεψαν.

    συγκεκριμενα ο καθηγητης μου ειχε πει...μπορει μετα τις θεραπειες να γινεις εντελως καλα...ολοι αυτοι οι ψυχναγκασμοι να σου φυγουν και η καταθλιψη. και να χρειαζεται να κανεις ενα το μηνα για συντηρηση για καποιους μηνες.
    δεν ελεγε λογια του αερα. μου ελεγε περιστατικα που ειχε δει.
    καλως η κακως με επιασαν τα φαρμακα και ο σωστος συνδιαμος.
    μια αλλη καθηγητρια μου ειχε πει πως ξεμπλοκαρει κατι στον εγκεφαλο...βουλωμενα κυκλωματα η κατι τετοιο, ακομα και αν δεν σε πιασει αμεσως βοηθα τα φαρμακα.
    θυμαμαι τα εξης μου ειχε πει
    εγω αν ημουν στη θεση σου θα το εκανα.
    δεν γνωριζουμε πως ακριβως δρα στον εγκεφαλο και τι κανει.

    ειναι δοκιμασμενο και αυτες οι χαζομαρες για ηλεκτροσοκ που θα βλεπετε στο youtube δεν εχουν καμια σχεση με αυτο που γινεται. κανεις ολικη ναρκωση, σου δινουν και μυοχαλαρωτικο και ξυπνας με εναν μικρο πονοκεφαλο.πινεις ενα ντεπον και αυτο ειναι.
    δεν εφαρμοζεται μονο σε ατομα με καταθλιψη.
    ατομα που επαιρναν ναρκωτικα και ειχαν <<καει>> και δεν μπορουσαν ουτε να περπαστησουν σηκωθηκαν και εγιναν καλα!!! τα εχω δει ολα αυτα. μιλαμε για ατομα που ηταν σχεδον σε κωμα. ενας τυπος ηταν εντελως φυτο. ηταν στο ιδιο δωματιο με εμενα. μετα τις 4-5 θεραπειες αρχισε να ξυπναει.αρχισαμε να μιλαμε και εκανε και πλακα...

    ευτυχως παντοτε προσπαθουσα να γινω καλα και προκαταληψεις και μαλακιες τις εγραφα ξερετε που. και για αυτο τωρα ειμαι καλυτερα απο ποτε.ηξερα τι εχω και οτι χρειαζομαι βοηθεια. το οπλο για να εισαι υγιεις ειναι ενα.
    να λες αυτο που σκεφτεσαι, να βγαζεις το θυμο σου.
    δυστηχως γονεις θυματα σε μεγαλωνουν αλιως.
    υπονοουμενα, ειρωνειες, αλλο λεω αλλο σκεφτομαι, μου ανηκεις ,χωρις να στο λεω αλλα υπονοοντας το.....τετειες συμπεριφορες κανουν εγκεφαλους μικρων παιδιων να μπλοκαρουν και να αρρωσταινουν. αν εχει γινει το κακο ακομα και να το καταλαβεις ειναι δυσκολο να αλλαξεις τον εγκεφαλο με το ετσι θελω. θες βοηθεια.
    μεσα σε αυτη τη βοηθεια ειναι και το ect.

    το χειροτερο ειναι δεν ειναι να μεγαλωνεις μεσα σε ενα καθεστως χουντας.
    το χειροτερο ειναι να μεγαλωνεις μεσα σε ενα καθεστως χουντας χωρις να το ξερεις.
    αν τα συναισθηματα των γονιων σου εξαρτωνται απο τη συμπεριφορα σου,αυτο λεγεται συναισθηματικος εκβιασμος..
    και αν βρισκοταν ενας παπαρας να σου πει....εισαι μαλακας. ακους τους μαλακες γονεις? αυτους που ποτε δεν παραδεχονται τα λαθη τους? που δεν λενε τι σκεφτονται? που συνεχως υπονοουν? πηγαινε σπιτι και πες τους να πανε να ******.
    σας πληροφορω πως μια τετια κουβεντα θα εσωζε πολλους απο εδω μεσα.
    τοτε ομως οχι τωρα.
    μιλαγα με εναν 40 χρονων και μου ελεγε για τους γονεις του. δεν μπορω να τους αφησω να φυγω απο το σπιτι.... και του λεω.
    σε χρησιμοποιουν μια ζωη. ηρθε η ωρα να παρεις εκδικηση. φυγε απο το σπιτι. νιωσε την εκδικηση. σου αξιζει. το τι θα κανουν......αυτοι. δικο τους προβλημα. 40 χρονια σκλαβια αρκετα. ο τυπος ηταν τυχερος. δεν ειχε πεσει σε καταθλιψη να θελει να πεθανει. το γιατι δεν το ξερω. δυστηχως δεν λειτουργουμε ολοι ετσι.
    τεσπα μαγκες και μαγκισες, η δικη μου λογικη ειναι μια.
    φτιαξτε πρωτα τον εγκεφαλο σας, και μετα θα δειτε ποιος εφταιξε για καθε τι.
    αν δεν βαλετε γυαλια, με μυωπια 4 βαθμους λιγα θα δειτε οσο και αν ψαχνετε.

    και μαθετε να ΜΗΝ συγχωρειτε. ΠΩΩ ΤΙ ΕΙΠΑ ΤΩΡΑ!! ΑΜΑΡΤΗΣΑ!!!ενας μονος συγχωρουσε τους παντες. ο θεος!
    εαν νομιζετε οτι ειστε ο θεος, συγχωρηστε με αλλα πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος.
    ζωα ειστε σαν κε εμενα και πρεπει να βγαζετε απο μεσα σας θυμο σκεψεις, και αφηστε το επιπεδο.....αν σε πειραζουν και δειχνεις επιπεδο γιατι ετσι σε εχουν μαθει, ολα αυτα μενουν μεσα σου και μετα ερχεσαι στο e-psychology και ψαχνεσαι.
    αλλιως να ριχνετε μετανοιες, και να ακουτε παντα τον μπαμπα και την μαμα γιατι εσεις δεν εχετε αποψη, αυτοι ξερουν που ειναι μεγαλυτεροι, αν το φαγητο δεν σου αρεσει, πρεπει να σου αρεσει, αν κατι σου μυριζει ασχημα, κανεις λαθος μυριζει υπεροχα...και το τι μυριζεις εσυ δεν ισχυει. αφου η μαμα λεει πως μυριζει υπεροχα!!! γιατι η μαμα ειναι ??? θελετε την λεξη?
    ηλιθια το λιγοτερο.
    αυτες οι κουβεντες μου εκαναν κλικ οταν τις ειχα ακουσει απο ψυχολογο.
    οταν αρχισα να καταλαβαινω αφου με επιασαν τα φαρμακα και μυωθηκε η μυωπια στους 2,
    αρχισε να παιρνει ο διαολος αυτους που επρεπε.
    και τωρα ειμαι καλυτερα απο ποτε.

    να επανελθω.τα ect σου φερνουν απωλεια μνημης. οχι τρελα πραγματα. θυμασαι. απλα μετα απο ενα χρονο δεν πολυ θυμασαι τους μηνες η χρονο πριν τα ect. ουτε αμνησια παθαινεις ουτε παπαριες.

    α και επειδη πολλους καθηγητες ανεφερα να μην κανω και διαφημηση.
    εμενα δεν μου βρηκε τον συνδιασμο καθηγητης. ενας απλος γιατρος μου τον βρηκε.
    ο καθηγητης μου ειπε δεν μπορω να κανω τπτ αλλο αποδεξου το. ο γιατρος μου ειπε θα στον βρω....θελει χρονο υπομονη σε καταλαβαινω εισαι αρωστος. ποσο χρονο?
    δεν ξερω.
    υπομονη λοιπον.
    και ενα δωρακι. οσο δυσκολο και να ειναι καντε δουλειες. δεν ξερω τι δουλειες. οσο μπορειτε βρειτε κατι να κανετε.οσο μπορειτε λεω γιατι μπορει να μην μπορειτε να σηκωθειτε απο το κρεβατι.
    η μονη θεραπεια που εχει 100% επιτυχια ειναι η εργασιοθεραπεια. σε βοηθαει με το χρονο και αυτη. ειναι δυσκολο.....δεν το παιζει εξυπνος ξερω το ζορι..το εχω ζησει.
    αυτα απο καποιον που ελεγε ολη την ωρα φταιω? φταιω? φτιαω?
    και τωρα λεει...
    κοιτα ποσα ζωα γυρω μου θελουν να επιβαλουν την αποψη τους, με το ετσι θελω.
    ε τωρα αμα εχεις μπροστα σου τον παπαδοπουλο δεν του χωνεις κλωτσια το λιγοτερο?
    αντε παρτε μπρος και χωστε ταα!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by firefly
    Έχει βοηθήσει πολλούς ανθρώπους, για παράδειγμα γυναίκες με κατάθλιψη κατά την περίοδο του θυλασμού που η φαρμακευτική αγωγή είναι απαγορευτική.

    γνωρίζω πως εφαρμόζεται σε γυναίκες που πάσχουν από επιλόχεια κατάθλιψη.
    http://www.mazi.org.gr/

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •