Εξάρτηση απο το Ronal
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    Εξάρτηση απο το Ronal

    Βάζω ροναλ κάθε βράδυ για 13 χρονια.Χρειάζεται εγχείρηση για να διορθωθεί το πρόβλημα μιας και περα, απο στραβο διαφραγμα, έχω και διογκομένες κογχες λόγως της εξάρτησης.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Και γιατί δεν κάνεις την εγχείρηση;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    16

    Συμβουλη

    Συμβουλη απο καποιον με χρονια ρινιτιδα εδω και 5 χρονια που εχω παθει αυτον τον χρονο δυο σοβαρες μολυνσειςς.
    Κοψε αμεσως το RONALLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL!!!!!!!!!!!!!!
    Αυτο το πραγμα θα σου καταστρεψει την ρινικη κοιλοτητα.Πηγαινε σε ενα φαρμακειο και παρε την μηχανη πλυσεων της Neilmed και τα σακουλακια με την σοδα και το αλατι.Βρασε νερο ή αγορασε απεσταγμενο(πολυ σημαντικο γιατι το νερο της βρυσης δεν ειναι καταλληλο για ρινικες πλυσεις).Καντο δυο φορες την μερα και πιστεψε με θα νιωσεις αλλος ανθρωπος!Ουτε σπρευ ουτε χαπια δεν θα χρειαζεσαι.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246
    μα ειναι ηδη κατεστραμμένη νομίζω γι αυτο και χρειαζεται την εγχειρηση. Το πρόβλημα μου δεν είναι να καθαρίσει η μύτη αλλά να σταματήσουν οι κόγχες να πρίζονται λογως της εξάρτησης. θα βοηθησει αυτο που ειπες πιστεις?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Εγώ ξέρω το ronal είναι για όταν σου βουλώνει η μύτη τώρα κάθε μέρα, δεν ξέρω η δικιά σου μπορεί να είναι ιδιαίτερή περίπτωση!!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Ευτυχώς για σένα είμαι ο ανθρώπος σου για να σου πω τι να κάνεις. Περιγράφεις τη κατάσταση μου. Διαφραγμα,συνεχώς βουλωμενη μύτη και αγκαλιά με οτριβίν και ροναλντ. Πήγα στον ωρυλα γιατί δεν μπορούσα να αναπνεύσω σχεδόν από τη πολυ χρήση. Μου είπε πως για να χειρουργηθεί το διάφραγμα θα πρεπει πρώτα να φύγει αυτή η "φλεγμονή" και να "αναπνεύσει" η μύτη αλλιως δεν κάνει να γίνει το χειρουργείο. Μου έδωσε έναν όρο για να τον βάζω 3 φορές την ημέρα και ενα σπρει κάθε πρωί και βράδυ για ένα μήνα. Τώρα είμαι μια χαρά. Κάποια στιγμή θα κάνω και το διάφραγμα. Έπαψα να χρησιμοποιώ ροναλντ.
    Μην ανησυχείς για τέτοια πράγματα,αυτά είναι περαστικά.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by Erudinam View Post
    μα ειναι ηδη κατεστραμμένη νομίζω γι αυτο και χρειαζεται την εγχειρηση. Το πρόβλημα μου δεν είναι να καθαρίσει η μύτη αλλά να σταματήσουν οι κόγχες να πρίζονται λογως της εξάρτησης. θα βοηθησει αυτο που ειπες πιστεις?
    Για να σταματήσουν να πρηζονται θα πρέπει να κάνεις θεραπεία ειδική που θα σου δώσει ο γιατρός και παράλληλα να κόψεις ροναλ και οτριβίν. Μετά μπορείς να χειρουργησεις το διάφραγμα

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    η εξαρτηση παρακαλω πολυ ειναι και ψυχολογικη δεν ειναι μονο σωματικη γιατι ειναι η δυναμη της συνηθειας οπως ο τζογος πχ οταν συνηθισει καπιος να χαριζει ετσι τα λεφτα του ειναι δυσκολο να αλαξει βιολι ετσι και εσυ εχεις συνηθισει

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    16
    Πηγαινε σε εναν καλο ωρλ(γιατι αρκετοι απο αυτους απλα σου δινουν ενα σπρει και σε διωχνουν).
    Εσυ χρειαζεσαι ειδικη θεραπεια σιγουρα πλυσεις πρωι, βραδυ οπως σου ειπα αλλα και καποια αλλη υποστηριχτικη αγωγη με κορτικοστεροειδη για να σταματησει το πρηξιμο.Εγω κανω πλυσεις πρωι βραδυ και χρησιμοποιω ενα σπρει με κορτιζονη flutinasal.Αυτα δουλευουν για μενα και ξεπριζομαι αλλα καθενου η περιπτωση ειναι μοναδικη οποτε ψαξου και βρες τι θα σε βοηθησει με πραγματα που θα σου πουν οι γιατροι και τα φαρμακα που θα σου δωσουν.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    η εξαρτηση παρακαλω πολυ ειναι και ψυχολογικη δεν ειναι μονο σωματικη γιατι ειναι η δυναμη της συνηθειας οπως ο τζογος πχ οταν συνηθισει καπιος να χαριζει ετσι τα λεφτα του ειναι δυσκολο να αλαξει βιολι ετσι και εσυ εχεις συνηθισει
    Το προβλημα δεν ειναι η εξαρτηση, το προβλημα ειναι η φλεγμονη που εχει.Αμα κανει σωστη θεραπεια θα το πεταξει το Ronal με την πρωτη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Erudinam View Post
    Βάζω ροναλ κάθε βράδυ για 13 χρονια.Χρειάζεται εγχείρηση για να διορθωθεί το πρόβλημα μιας και περα, απο στραβο διαφραγμα, έχω και διογκομένες κογχες λόγως της εξάρτησης.
    Έχω αλλεργική ρινίτιδα και το μονο που έκανε πιο μικρές τις κογχες μου ήταν ένα σπρει με κορτιζόνη. Αυτά στην ουσία όμως σε ηρεμούν για λίγη ώρα, δεν βοηθάνε.

    Καυστηριασα τις κογχες και ηρέμησα. Νομίζω είναι το μόνο που θα σε κάνει να κόψεις το συγκεκριμένο σπρει και γενικά να πάρεις ανάσα.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    16
    Έχω και εγώ αλλεργική ρινιτιδα εδώ και χρόνια κάνω πλύσεις και σπρέι με κορτιζόνη .Τι εννοείς καυτιριασες τις κόγχες πως το εκανες;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Mr.Disease View Post
    Έχω και εγώ αλλεργική ρινιτιδα εδώ και χρόνια κάνω πλύσεις και σπρέι με κορτιζόνη .Τι εννοείς καυτιριασες τις κόγχες πως το εκανες;
    Δες αυτό το βίντεο:
    https://m.youtube.com/watch?v=MKrysgxRdgQ
    Στην ουσία αντιμετωπιζεις το ένα σύμπτωμα που είναι το μεγάλωμα των κογχων (αυτό που λέμε μπούκωμα). Αν φοβάσαι μπορεί να γίνει και με μέθη. Τα άλλα συμπτώματα δυστυχώς συνεχίζουν να υπάρχουν και πινω αντισταμινικο.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δες αυτό το βίντεο:
    https://m.youtube.com/watch?v=MKrysgxRdgQ
    Στην ουσία αντιμετωπιζεις το ένα σύμπτωμα που είναι το μεγάλωμα των κογχων (αυτό που λέμε μπούκωμα). Αν φοβάσαι μπορεί να γίνει και με μέθη. Τα άλλα συμπτώματα δυστυχώς συνεχίζουν να υπάρχουν και πινω αντισταμινικο.
    Το είδα αλλά από ότι κατάλαβα είναι για τις κάτω κόγχες εγώ το προβλημα το έχω πανω....

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246
    μπορει να γινει καυτηριαση και πανω καο κατω;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. εξάρτηση απο cipralex?
    By equinox in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 93
    Last Post: 10-03-2024, 15:00
  2. Εξαρτηση σε αγορες
    By czarjuly in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 18-08-2020, 16:55
  3. Εξάρτηση από effexor
    By take a break in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 86
    Last Post: 02-06-2017, 00:07
  4. ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΧΑΣΙΣ
    By katerinaki123 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 80
    Last Post: 18-08-2014, 15:33
  5. Εξάρτηση;;;
    By Griego in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 20-03-2011, 19:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •