ψυχολόγος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1

    ψυχολόγος

    Μήπως έχετε να μου προτείνετε ψυχολόγο ή ψυχίατρο για κοινωνική φοβία ή και αποφευκτική διαταραχή που να κάνει online συνεδρίες?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by led View Post
    Μήπως έχετε να μου προτείνετε ψυχολόγο ή ψυχίατρο για κοινωνική φοβία ή και αποφευκτική διαταραχή που να κάνει online συνεδρίες?
    Η ψυχίατρος μου είναι πολύ καλή, έχει γραφείο στην Θεσσαλονίκη!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Βέβαια άλλο ψυχίατρος άλλο ψυχολόγος!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by led View Post
    Μήπως έχετε να μου προτείνετε ψυχολόγο ή ψυχίατρο για κοινωνική φοβία ή και αποφευκτική διαταραχή που να κάνει online συνεδρίες?
    Δεν θα σε κάνουν τίποτα οι online συνεδρίες.Ξεπερασε τον φόβο σου και συνάντησε τον ψυχολόγο στον χώρο του.Και αν δεις με κανα δυο συνεδρίες ότι δεν έχεις αποτέλεσμα τότε ψάξε ψυχίατρο.

  5. #5
    Είμαι επαρχία.
    Έχω ξανακάνει αλλά είπα μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο και στο κομμάτι της αποφευκτικής πιο πολύ .
    Andreas σε βοήθησε ?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by led View Post
    Είμαι επαρχία.
    Έχω ξανακάνει αλλά είπα μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο και στο κομμάτι της αποφευκτικής πιο πολύ .
    Andreas σε βοήθησε ?
    Τα φάρμακα που μου έγραψε έφεραν αποτέλεσμα και η συμπεριφορά της καλή, το καλύτερο είναι φαρμακευτική αγωγή με ψυχοθεραπεία μαζί!!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    17
    Εχω κανει ψυχοθεραπεια με ονλαιν συνεδριες με εναν ψυχολογο απο Αθηνα, αμα θες πες μου να σου πω λεπτομεριες πριβε

  8. #8
    Ευχαριστώ andreas αλλά για ψυχοθεραπεία έλεγα πιο πολύ !
    Klm αν σε πετύχω εδώ γύρω να βάλω ένα email να μου στείλεις εκεί ?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by led View Post
    Ευχαριστώ andreas αλλά για ψυχοθεραπεία έλεγα πιο πολύ !
    Klm αν σε πετύχω εδώ γύρω να βάλω ένα email να μου στείλεις εκεί ?

    Ναι στείλε

  10. #10
    Πες μου όταν το δεις , να το σβήσω :)
    Last edited by led; 15-07-2020 at 09:08.

  11. #11
    YokoChoco
    Guest
    Το να υπάρξει μονο ψυχιατρική υποστήριξη χωρίς ψυχοθεραπεία ή ψυχοθεραπεία χωρίς ψυχιατρική υποστήριξη, είναι σαν το γεμιστό μπισκότο χωρίς γέμιση ή την γέμιση χωρίς το γεμιστό μπισκότο. Μισά πράγματα δλδ... :)

    Προτίνω να κάνεις και τα δύο για να βοηθηθείς, να κάνεις καλή διατροφή(δες διατροφολόγο), να ασκείσαι καθημερινά(ειδικά αερόβια-περπάτημα, τρέξιμο, ποδηλασία) να κάνεις γιόγκα, ταί τσι κτλ.

    Η θεραπεία πρέπει να είναι ΟΛΙΣΤΙΚΗ για να αποδώσει..

    α) ψυχίατρος
    β) ψυχολόγος
    γ) διατροφολόγος
    δ) άσκηση

    αυτά είναι η βάση της θεραπείας των ψυχικών παθήσεων, είναι σαν να κάνεις πχ χειρουργείο στην μέση και μετά στην αποθεραπεία να συνεργαστούν ορθοπεδικός, φυσικοθεραπεύτης, γυμναστής, διατροφολόγος κτλ για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

  12. #12
    Δεν το αποκλείω .Απλά εδώ ρώτησα για ψυχοθεραπεία πιο πολύ που μπορεί να είναι και πιο περίπλοκη στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον, γιατί ένα αντικαταθλιπτικό το γράφει ο κάθε ένας .Διατροφή άσκηση βιταμίνες νορμάλ πράγματα.
    Που είναι και ο άλλος , εξαφανίστηκε :P
    Τέλος πάντων αν έχει να προτείνει κανείς τίποτα, το ερώτημα παραμένει .
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 15-07-2020 at 13:04.

  13. #13
    Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι άλλο. Ο παλιός μου ήταν της γνωσιακής συμπεριφορικής. Την θεραπεία που ειδικεύονται κοιτώντας βιογραφικά ( συστημική, συμπεριφορική, συνθετική που λένε κάποιοι ) την κρίνουμε εμείς ? μπορώ να πω αυτή η θεραπεία δεν κάνει για μένα χωρίς να την έχω δοκιμάσει? αφού δεν είμαι ειδικός.

  14. #14
    Στο μεταξύ κάποιοι δεν απάντησαν ποτέ και κάποιοι που απάντησαν χρεώνουν 50 ευρώ το 45λεπτο.

  15. #15
    Γεια,έχω και εγώ κοινωνικό άγχος αρκετά χρόνια και έχω αλλάξει πολλούς ψυχολογους.Ολοι μου οι ψυχολόγοι μέχρι στιγμής ήταν γνωσιακής συμπεριφοριστικής κατευθυνσης η οποία με βοήθησε πάρα πολύ στο να είμαι λειτουργικη.Η γνωσιακή συμπεριφοριστική θεωρω είναι πολύ αποτελεσματική αν γίνεται σωστά δηλαδή οργανωμένα με ασκήσεις και με τον κατάλληλο τρόπο.Δυστυχως πολλοί ψυχολόγοι δεν κάνουν την γνήσια γνωσιακή συμπεριφοριστική θεραπεία ίσως για αυτό μπορεί να μην είδες και αποτελεσματα.πχ εμένα οι 3 από τους πέντε ψυχολόγους μου έκαναν πραγματική οργανωμένη και μεθοδική γνωσιακή.Παρολα αυτά σημασία εχεις να βρεις και τον κατάλληλο άνθρωπο.Τωρα έχω πάει σε έναν που συνδιάζει γνωσιακή συμπεριφοριστική με υπνοθεραπεία και σωματική ψυχοθεραπεία και μου φαίνεται πως πάει αρκετά καλά μέχρι τώρα,ίσως μια θεραπεία που συνθέτει διάφορες μεθόδους ταιριάζει καλύτερα.Αν δεν έχεις βρει ακόμη,μπορώ να σου τον συστήσω και είναι και οικονομικός.Ευχομαι να το ξεπεράσεις γρήγορα.Οσον αφορά το έρωτα σχετικά με τις μεθόδους,κάθε ψυχολόγος έχει ειδικευτεί σε μια θεραπεία την οποία αυτός ίσως θεωρεί καλύτερη.Δεν ταιριάζουν όμως όλες οι μέθοδοι σε όλους τους ανθρώπους,καλό είναι να δοκιμάσεις εσύ και να δεις ποια σου ταιριάζει πάντως γενικά λένε πχ ότι η γνωσιακή είναι η καλύτερη για τις αγχώδεις διαταραχές,η συστημική είναι η καλύτερη για τις οικογένειες,το emdr για τις μετατραυματικες διαταραχές κλπ
    Last edited by ariana; 26-08-2020 at 16:49.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχολόγος!
    By παολα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 09-03-2023, 23:54
  2. ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ
    By Deleted-member-220416 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 16
    Last Post: 23-10-2014, 01:36
  3. ψυχολόγος
    By spj in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 06-05-2013, 22:54
  4. Ψυχολόγος?
    By pen in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 41
    Last Post: 12-11-2009, 13:15
  5. ΚΛΙΝΙΚΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ
    By sandy25 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 28-10-2007, 20:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •