Νοσοφοβια η καρκινος...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 58
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139

    Νοσοφοβια η καρκινος...

    Γεια σας..Ειμαι καινουριος στο φορουμ.Ειμαι 23 χρονων και τον τελευταιο χρονο εχω μια φοβια που με τυρανναει και δε με αφηνει να ζησω.Ας τα παρω λοιον απο την αρχη.Πριν απο ενα χρονο περιπου ακουσα στις ειδησεις οτι το κινητο μπορει να προκαλεσει ογκο στον εγκεφαλο.Με το που το ακουσα αυτο τα ποδια μου κοπηκαν αφου μιλουσα σχεδο 4 με 5 ωρες στο κινητο ημερησιως.Αρχισα να εχω ζαλαδες(σαν να βρισκομαι μεσα σε βαρκα) και το μυακλο μου πηγε κατευθειαν στον καρκινο.Πηγα σε εναν οικογενειακο φιλο παθολογο σιγουρος οτι θα με στειλει για μαγνητικη αλλα μου ειπε αφου μου εκανε καποια τεστ οτι προκειται για αυχενικο και τπτ αλλο.
    Μετα απο αυτο επαθα μια προστατιτιδα(ασχετο) και τραβιομουν με αντιβιωση κοντα 4 μηνες.Και τοτε εκανα το πιο μεγαλο λαθος της ζωης μου...Μπηκα στο ιντερνετ και διαβασα τις επιπτωσεις της.Αμεσως πιστεψα οτι θα μεινω στειρος.Το σκεφτομουν ολη μερα και ολη νυχτα.Απομακρυνομουν απο την κοπελα μου και ξεσπουσα πανω της.Παλι ομως αποδειχτηκε οτι δεν επαθα τιποτα.Αφου μου περασε αυτο νομιζα οτι θα ησυχαζα και οτι θα γινονταν ολα οπως πριν.
    ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ.Τοτε αρχισαν ολα.Ειχα διαφορους πονους στη μεση και το μυαλο μου πηγε και παλι στο κακο.Ημουν σιγουρος οτι εχω καρκινο στα νεφρα.Αντε παλι εξετασεις,υπερηχοι κτλ και παλι υγειεστατος(σωματικα...).
    Μου περναει αυτο και εκει που πηγα να ησυχασω διαβαζω και παλι στο ιντερνετ για καρκιν σους ορχεις.Αρχισα να ψαχνω για οζιδια ολη την ωρα.Παλι υπερηχο παλι δεν ειχα τιποτα.
    Μετα απο αυτο διαβαζω για μελανωματα.Βρηκα δυο τρεις υποπτες(μονο κατα εμενα) ελιες και λεω αυτο ειναι.Σιγουρα ειναι μελανωμα.Αγχος αγχος αγχος.Σιγουρια και σκεψεις οτι θα πεθανω,οτι εχει καει παντου μεταστασεις κτλ.Πηγα σε δυο δερματολογους οι οποιοι με κοροιδευνε για σιγουρια.Και παλι ολα καλα.Απο τοτε υποσχεθηκα στον εαυτο μου οτι θα γινω οπως πριν κι οτι δε θα ξανακνω τετοιες σκεψεις για καρκινο.
    Εκανα ομως και παλι λαθος.Ξυπνησα ενα πρωι με πονοκεφαλο και αυτο ηταν.Οι σκεψεις για ογκο στον εγκεφαλο επανηλθαν ακομη δρυμητερες.Ακομη πιο δυνατες και βασανιστικες.Παλι μηκα στο ιντερνετ και διαβασα τα συμπτωματα(μουδιασματα κτλ)Την επομενη κιολας μερα αρχισα να εχω ψιλομουδιασματα στο αριστερο χερι και ποδι(στα δαχτυλα) και κατι σαν τραβηγματα στο προσωπο.Κι ο πονοκεφαλος στα δεξια του κεφαλιου μου δε λεει να περασει(οχι δυνατος αλλα τον νιωθω).Με φοβιζε πιο πολυ οτι ητν μονο δεξια.Παει λεω εχω ογκο σιγουρα.Πηγα λοιπον σε εναν γνωστο μου νευροχειρουργο ο οποιος μου εκανε ολα τα νευρολογικα τεστ και μου ειπε οτι ειναι απλα μια ψυξη και ναμην ανησυχω.Ομως η ιδεα μου εφυγε για μια εβδομαδα μονο.Μετα παλι πονοκεφαλος σε εκεινο το σημειο και μικρομουδιασματα.Χαλια εγω.Παω σε αλλον νευρολογο,μου κανει κι αυτος καποια νευρολογικα τεστ και μου λεει χαρακτηριστικα:"αρρωστος εισαι σιγουρα αλα ψυχικα.".Μου διεγνωσε νοσοφοβια και πνικο.Αλλα εγω ακομα μεσα μου εχω αμφιβολιες.Ειναι δυνατον να ειναι τοοοσο σιγουροι οτι δεν εχω ογκο χωρις να μου κανουν μια μαγνητικη?Τονπαρακαλουα να μου γραψει μαγνητικη κι αυτος επεμενε οτι δε χρειαζεται.Κι αν αυτη τη φορα εχω δικιο εγω και δε με πιστευε κανεις λογω αυτων που φοβομουν τοσο καιρο?Ειναι δυνατον τα μουδιασματα να ειναι λογω του αγχους μου?ΔΕν ειμαι καθλου καλα.Πιανω τον εαυτο μου ν κλαιει χωρις λογο.Ακομα μεσα μου πιστευω οτι εχω κατι ανιατο το οποιο κανεις δεν εχει βρει κι οτι θα πεθανω οπου να ναι.Θελω να πιστεψω οτι ολα ειναι απο το αγχος αλλα δεν μπορω.Κανεις δε με καταλαβαινει.Οι φιλοι μου με κοροιδευουν πλεον,τους εχω κουρασει ολους με αυτα που λεω..Περναει κανεις κατι παρομοιο με μενα?Σας παρακαλω απαντηστε μου εχω αναγκη για συμπαρασταση..

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    11
    100% πάσχεις απο νοσοφοβία και στο λέω με τόση σιγουριά γιατί έχω περάσει ακριβώς από τα ίδια στάδια. Για καιρό ήμουν σίγουρος ότι πάσχω απο καρκίνο, διαβήτη, λευχαιμία και ένα σωρό άλλες απίθανες ασθένειες που άκουγα η διάβαζα. Η γνώμη μου είναι να κάνεις ένα γενικό τσεκαπ να σου φύγει η ιδέα και μετά να βρεις ενα ψυχίατρο να του πεις τις σκέψεις κι αυτός θα σου τις απομυθοποιήσει.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    4
    [quote]Originally posted by Panito
    Γεια σας..Ειμαι καινουριος στο φορουμ.Ειμαι 23 χρονων και τον τελευταιο χρονο εχω μια φοβια που με τυρανναει και δε με αφηνει να ζησω.Ας τα παρω λοιον απο την αρχη.Πριν απο ενα χρονο περιπου ακουσα στις ειδησεις οτι το κινητο μπορει να προκαλεσει ογκο στον εγκεφαλο.Με το που το ακουσα αυτο τα ποδια μου κοπηκαν αφου μιλουσα σχεδο 4 με 5 ωρες στο κινητο ημερησιως.Αρχισα να εχω ζαλαδες(σαν να βρισκομαι μεσα σε βαρκα) και το μυακλο μου πηγε κατευθειαν στον καρκινο.Πηγα σε εναν οικογενειακο φιλο παθολογο σιγουρος οτι θα με στειλει για μαγνητικη αλλα μου ειπε αφου μου εκανε καποια τεστ οτι προκειται για αυχενικο και τπτ αλλο.
    Μετα απο αυτο επαθα μια προστατιτιδα(ασχετο) και τραβιομουν με αντιβιωση κοντα 4 μηνες.Και τοτε εκανα το πιο μεγαλο λαθος της ζωης μου...Μπηκα στο ιντερνετ και διαβασα τις επιπτωσεις της.Αμεσως πιστεψα οτι θα μεινω στειρος.Το σκεφτομουν ολη μερα και ολη νυχτα.Απομακρυνομουν απο την κοπελα μου και ξεσπουσα πανω της.Παλι ομως αποδειχτηκε οτι δεν επαθα τιποτα.Αφου μου περασε αυτο νομιζα οτι θα ησυχαζα και οτι θα γινονταν ολα οπως πριν.
    ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ.Τοτε αρχισαν ολα.Ειχα διαφορους πονους στη μεση και το μυαλο μου πηγε και παλι στο κακο.Ημουν σιγουρος οτι εχω καρκινο στα νεφρα.Αντε παλι εξετασεις,υπερηχοι κτλ και παλι υγειεστατος(σωματικα...).
    Μου περναει αυτο και εκει που πηγα να ησυχασω διαβαζω και παλι στο ιντερνετ για καρκιν σους ορχεις.Αρχισα να ψαχνω για οζιδια ολη την ωρα.Παλι υπερηχο παλι δεν ειχα τιποτα.
    Μετα απο αυτο διαβαζω για μελανωματα.Βρηκα δυο τρεις υποπτες(μονο κατα εμενα) ελιες και λεω αυτο ειναι.Σιγουρα ειναι μελανωμα.Αγχος αγχος αγχος.Σιγουρια και σκεψεις οτι θα πεθανω,οτι εχει καει παντου μεταστασεις κτλ.Πηγα σε δυο δερματολογους οι οποιοι με κοροιδευνε για σιγουρια.Και παλι ολα καλα.Απο τοτε υποσχεθηκα στον εαυτο μου οτι θα γινω οπως πριν κι οτι δε θα ξανακνω τετοιες σκεψεις για καρκινο.
    Εκανα ομως και παλι λαθος.Ξυπνησα ενα πρωι με πονοκεφαλο και αυτο ηταν.Οι σκεψεις για ογκο στον εγκεφαλο επανηλθαν ακομη δρυμητερες.Ακομη πιο δυνατες και βασανιστικες.Παλι μηκα στο ιντερνετ και διαβασα τα συμπτωματα(μουδιασματα κτλ)Την επομενη κιολας μερα αρχισα να εχω ψιλομουδιασματα στο αριστερο χερι και ποδι(στα δαχτυλα) και κατι σαν τραβηγματα στο προσωπο.Κι ο πονοκεφαλος στα δεξια του κεφαλιου μου δε λεει να περασει(οχι δυνατος αλλα τον νιωθω).Με φοβιζε πιο πολυ οτι ητν μονο δεξια.Παει λεω εχω ογκο σιγουρα.Πηγα λοιπον σε εναν γνωστο μου νευροχειρουργο ο οποιος μου εκανε ολα τα νευρολογικα τεστ και μου ειπε οτι ειναι απλα μια ψυξη και ναμην ανησυχω.Ομως η ιδεα μου εφυγε για μια εβδομαδα μονο.Μετα παλι πονοκεφαλος σε εκεινο το σημειο και μικρομουδιασματα.Χαλια εγω.Παω σε αλλον νευρολογο,μου κανει κι αυτος καποια νευρολογικα τεστ και μου λεει χαρακτηριστικα:\"αρρωστος εισαι σιγουρα αλα ψυχικα.\".Μου διεγνωσε νοσοφοβια και πνικο.Αλλα εγω ακομα μεσα μου εχω αμφιβολιες.Ειναι δυνατον να ειναι τοοοσο σιγουροι οτι δεν εχω ογκο χωρις να μου κανουν μια μαγνητικη?Τονπαρακαλουα να μου γραψει μαγνητικη κι αυτος επεμενε οτι δε χρειαζεται.Κι αν αυτη τη φορα εχω δικιο εγω και δε με πιστευε κανεις λογω αυτων που φοβομουν τοσο καιρο?Ειναι δυνατον τα μουδιασματα να ειναι λογω του αγχους μου?ΔΕν ειμαι καθλου καλα.Πιανω τον εαυτο μου ν κλαιει χωρις λογο.Ακομα μεσα μου πιστευω οτι εχω κατι ανιατο το οποιο κανεις δεν εχει βρει κι οτι θα πεθανω οπου να ναι.Θελω να πιστεψω οτι ολα ειναι απο το αγχος αλλα δεν μπορω.Κανεις δε με καταλαβαινει.Οι φιλοι μου με κοροιδευουν πλεον,τους εχω κουρασει ολους με αυτα που λεω..Περναει κανεις κατι παρομοιο με μενα?Σας παρακαλω απαντηστε μου εχω αναγκη για συμπαρασταση.. [/quote

    σου έστειλα u2u από τα χαράματα.καλή σου μέρα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Κ ι εγω τσεκ απ θελω να κανω αλλαδε μου γραφει κανεις μια μαγνητικη.Μα μουδιασμα σο ποδι απο αγχος...???Και πονοκεφαλος σε ενα μονο σημειο του κεφαλιου μου(οχι δυνατος αλλα τον νιωθω)...?Αποκλειεται δηλαδη να πεφτει εξω ο νευρολογος λογω του βεβαρυμενου ιστορικου μου???Παλι αγχωθηκα τωρα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Ααα ξεχασα να πω οτι στα δεκα μου πηγα σε παιδοψυχιατρο λογω καποιων ψυχαναγκασμων που ειχα(εκανα συνεχως τις ιδιες κινησεις πριν πεσω για υπνο κτλ) ο οποιος μου διεγνωσε ιδψ.Μου εδωσε καποια φαρμακα αλλα δεν τα πηρα.Ομως μου περασε καπου στα 15 μου απο μονο του.Βεβαια καποια κουσουρια οπως να μετραω απο μεσα μου αριθμους και να τακτοποιω τα πραγματα μου \"γεωμετρικα\" τα εχω ακομα αλλα δε με ενοχλουν.Εχει καμια σχεση η ιδψ με τη νοσοφοβια η ειναι ασχετα?Ξερει κανεις?

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    63
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΞΑΝΑΓΡΑΨΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΔΙΟΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ..ΠΑΡΑ ΤΑΥΤΑ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΙΑΖΕΙ ΠΟΛΥ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ ΛΕΩ ΝΑ ΤΗΝ ΓΡΑΨΩ ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ..ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΧΑΣΑ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΙΑ..ΜΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ..ΤΗΝ ΜΙΑ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΡΚΙΝΟ ΣΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΣΠΑΣΤΙΚΗ ΚΟΛΙΤΙΔΑ ΑΠΟ ΑΓΧΟΣ ΠΟΝΟΥΣΑ 7 ΜΗΝΕΣ ... ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ..ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ Ο ΑΥΧΕΝΑΣ ΜΟΥ ..ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΔΕΞΙΑ..ΝΑ ΜΟΥΔΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΑ ΠΟΔΙΑ..ΕΦΤΑΣΑ ΣΕ ΣΕΙΜΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΩ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΕΝΑ ΜΟΥ ΠΟΔΙ ΤΟ ΑΙΣΘΑΝΟΜΟΥΝ ΒΑΡΥ ΜΟΥΔΙΑΖΕ ΣΥΝΕΧΟΣ..ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΔΥΣΠΝΟΙΑ ΤΑΧΥΠΑΛΜΙΕΣ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΡΑΒΗΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ..ΒΟΥΙΤΑ ΣΤΟ ΑΥΤΙ..ΤΑ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΗΡΘΑΝ ΕΠΑΝΩ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΛΕΓΑΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ..ΠΗΓΑ ΣΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ..ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΑ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΟΛΟΙ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΨΥΞΗ..ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΟΜΩΣ ΨΥΞΗ ..ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΣΕ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΑΓΧΩΔΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ..ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΑ ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΘΑΙΝΑ ΑΡΓΑ..Η ΓΡΗΓΟΡΑ..ΤΕΛΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΠΙΣΤΕΥΑ ΔΕΝ ΕΠΑΘΑ ..ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ..7 ΜΗΝΕΣ ΑΡΝΗΣΗ 7 ΜΗΝΕΣ ΚΟΛΑΣΗ..ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΘΕΡΑΠΕΙΑ..ΠΑΙΡΝΩ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΚΑΤΟΠΗΝ ΣΥΝΤΑΓΗΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 4 ΜΗΝΕΣ..ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΛΙΓΟ ΒΑΡΥ ΤΟ ΠΟΔΙ ΜΟΥ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ..ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΕΦΥΓΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΟΡΙΣΤΙΚΑ..ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΩ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ..ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΜΑΘΗΜΑ..ΜΙΑ ΟΜΟΡΦΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΖΩΗΣ..ΠΩΣ Η ΙΔΕΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΓΙΝΕΙ ΕΜΜΟΝΗ ΚΑΙ Η ΕΜΜΟΝΗ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΑΥΤΗ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ..ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΔΥΝΑΤΗ ..ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΑΩ ΟΠΩΣ ΤΩΡΑ ..ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ..
    ** ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΦΑΡΜΑΚΑ..ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ..ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ 10 ΙΔΙΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΣΗ..Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ..

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Panito, διάβασα ότι ανησυχείς μήπως ο νευρολόγος πέφτει έξω εξαιτίας του βεβαρημένου ιστορικού σου. Όμως το μόνο που έχει αποδειχθεί έως σήμερα για το ιστορικό σου είναι πως έχεις άγχος και συμπτώματα τα οποία δεν ανταποκρίνονταν σε κάποια σοβαρή πάθηση όπως φοβόσουν. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι ποτέ στη ζωή σου δεν θα παρουσιάσεις προβλήματα υγείας, όπως και κάθε άνθρωπος.

    Αυτή τη στιγμή όμως το μοναδικό σίγουρο πρόβλημα είναι το ψυχολογικό και νομίζω ότι θα άξιζε να κάνεις κάτι για αυτό. Εξάλλου η καλή ψυχολογική υγεία και μας προφυλάσσει από αρκετά σωματικά προβλήματα και μας βοηθά να αναρρώσουμε γρηγορότερα όταν πράγματι έχουμε ένα οργανικό πρόβλημα. Αυτό που τώρα έχεις δεν είναι νοσοφοβία, αλλά ονομάζεται υποχονδρίαση. Αν διαβάσεις σχετικά κείμενα θα δεις ότι ανταποκρίνονται πάρα πολύ στη δική σου περιγραφή για την κατάσταση σου.

    Ρωτάς αν έχει σχέση με την ιδεοψυχαναγκαστική, ναι είναι συγγενείς διαταραχές και μπορεί να συνυπάρχουν. Το μόνο που αυτό σημαίνει είναι ότι έχεις πολύ έντονο άγχος και είναι καλό να ψάξεις όχι μόνο τρόπους να ανακουφιστείς αλλά και τις βαθύτερες αιτίες του. Θα ήταν πολύ καλό για εσένα αν κάνεις συστηματικά ψυχοθεραπεία, σκέψου πως όχι μόνο θα σε βοηθήσει να αλλάξεις τον τρόπο που ερμηνεύεις κάποια πράγματα ώστε να μην βασανίζεσαι, αλλά η μείωση του άγχους θα δυναμώσει και το ανοσοποιητικό σου!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Σας ευχαριστω για τη συμπαρασταση.Νιωθω καλυτερα τωρα που βλεπω οτι δεν ειμαι ο μονος με αυτες τις απαισιες σκεψεις.Σιλια με το που διαβασα την ιστορια σου νομιζα οτι ειμαι εγω.Σε ευχαριστω παρα πολυ και συγνωμη που σε αναγκασα να ξαναπεις την ιστορια σου.Μου εκανε καλο ομως.
    Υπαρχει διαφορα μεταξυ υποχονδριασης και νοσοφοβιας???

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Ναι υπάρχει διαφορά. Στην νοσοφοβία φοβάσαι μήπως πάθεις κάποια ασθένεια, ενώ στην υποχονδρίαση φοβάσαι ότι έχεις την ασθένεια, επειδή παρερμηνεύεις κάποια σωματικά συμπτώματα, όπως μουδιάσματα, πόνους, ζαλάδες, πονοκεφάλους κλπ. Είναι αυτό που είπες π.χ. \'πάει, έχω όγκο σίγουρα\' (στον εγκέφαλο) ή \'ήμουν σίγουρος ότι έχω καρκίνο στα νεφρά\', ή βλέποντας τις ελιές \'Σίγουρα είναι μελάνωμα\'.

    Όπως και να έχει, το σημαντικό είναι να απαλλαγείς ή να μειώσεις όσες σκέψεις σε βασανίζουν, άσχετα με το πώς ονομάζονται επιστημονικά

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    και γω ρε παιδια ενα διαστημα μου ειχε καρφωθει στο μυαλο οτι ειχα καρκινο στα πνευμονια.μετα οτι εχω ογκο στον εγκεφαο και τελος οτι θα παθω εφραγμα.ειναι συνεπια των κρισεων πανικων π πασχουμε

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Και πως θα απαλαγω απο αυτες τις κωλοσκεψεις???Δε θελω να παρω χαπια...

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    91
    Originally posted by Panito
    Και πως θα απαλαγω απο αυτες τις κωλοσκεψεις???Δε θελω να παρω χαπια...
    Νομίζω ότι με το να μπαίνεις στο ίντερνετ και να ψάχνεις για διάφορες αρρώστιες, τονώνεις αυτές τις \"κωλοσκέψεις\". Ίσως λοιπόν για αρχή να \"απαγορέψεις\" στον εαυτό σου (δες το σαν στοίχημα, σαν άσκηση) να ψάχνει στον ίντερνετ κάθε φορά που σου καρφώνεται η σκέψη ότι πάσχεις από κάτι.
    Άλλωστε, έχω ακούσει για πολλούς φοιτητές της Ιατρικής, που επειδή λόγω αντικειμένου ασχολούνται με διάφορες αρρώστιες, στην αρχή τούς μπαίνουν ιδέες ότι ίσως πάσχουν και οι ίδιοι!
    Γι\' αυτό θα σου έλεγα ότι, εντάξει, δεν μπορείς να σταματήσεις για την ώρα τις παράλογες -όπως λες κι εσύ- σκέψεις να έρχονται. Μπορείς όμως να πάψεις να τις δυναμώνεις ψάχνοντας για πιθανές αρρώστιες στο ίντερνετ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Εχεις δικιο.Εγω πιστευω οτι εαν κανω μαγνητικη και δεν εχω τιποτα θα μου φυγει η ιδεα αλλα δυστυχως κανεις δε μου τη γραφει.Ο νευρολογος μου ειπε οτι και μαγνητικη να κανω η φοβια δε θα μου φυγει ετσι.Αντιθετα θα αγχωθω περισσοτερο ειπε κ οτι κατι αλλο θα βρω να φοβαμαι μετα..Εγω ομως θελω να κανω μια μαγνητικη!!!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    17
    \'Οχι Panito. Και μαγνητική να κάνεις μετά θα φοβασαι κατι άλλο και θα ψάχνεις μια διαβεβαίωση ότι δεν πάσχεις από αυτό το άλλο. Έτσι πάει αυτό...
    Δες το αρχικό σου post. Έχεις κάνει ένα σωρό εξετάσεις και πάντα ήταν αρνητικές. Εσύ γιατί λες ότι δε σου γράφουν την μαγνητική; Σε μισούν οι γιατροί και θέλουν το κακό σου;
    Έχω περάσει από φάσεις που μοιάζουν με την δική σου. Και κάποια στιγμή είπα τέρμα το Internet και τα ψαξίματα.
    Σαν μια πρώτη αίσθηση που έχω από αυτά που γράφεις είναι ότι αρνείσαι να δεις ότι το πρόβλημά σου είναι ψυχολογικό. Το ξέρεις (γι αυτό μπήκες και στο forum) αλλά ακόμα το αρνείσαι.Θα προτιμούσες να είναι κάτι άλλο και να κάνεις μια θεραπεία να περάσει. Δεν είναι εύκολο να το παραδεχτείς (το γνωρίζω πάρα πολύ καλά) όμως αυτό είναι το πρώτο βήμα. Και δε μπορείς να βρεις τη λύση αν δεν κάνεις τα βήματα που πρέπει. Να ξέρεις ότι σιγά σιγά, μέρα με τη μέρα θα πλησιάζεις προς τη λύση. Τώρα είσαι πολύ μπερδεμένος αλλά να ξέρεις ότι μια στιγμή θα δεις το τέλος να πλησιάζει και τότε θα είσαι πολύ πιο δυνατός!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Οσο κι αν θελω να ηρεμησω δεν μπορω.Πριν απο λιγο εμφανιστηε παλι αυτος ο περιεργος πονοκεφαλος παλι δεξια παλι στο ιδιο σημειο...Ειναι τυχαιο?Επισης νιωθω κατι σαν μουδιασμα πανω απο το αριστερο ματι...Φοβαμαι...Τι εχω ρε γαμωτο???ΤΙ???

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •