Χρόνιος πόνος, floaters, stress
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    2

    Χρόνιος πόνος, floaters, stress

    Γεια σας.. Θα γράψω ένα σεντονάκι γιατί δεν ξέρω πού αλλού να απευθυνθώ. Παρ' όλο που είμαι μόνο 23 ετών, ο τελευταίος χρόνος είναι αρκετά δύσκολος.. ξεκίνησα να έχω διάφορους πόνους στο σώμα μου (μέση, κοιλιά, έντερο) και έκανα διάφορες εξετάσεις μέχρι να βρω μια απάντηση.. Τελικά μετά από γαστρεντερολόγους, γυναικολόγους και ορθοπεδικούς δεν πήρα καμιά σταθερή απάντηση και ξεκίνησα κάποιες φυσιοθεραπείες για την μέση.
    Εν μέσω καραντίνας άρχισα να έχω μυοψίες και μυγάκια (floaters) και μετά από 2 επισκέψεις σε οφθαλμίατρους μου είπαν ότι μεν δεν είναι αποκόλληση retina αλλά ότι δεν φεύγουν σύντομα και θα βλέπω έτσι πλέον, πράγμα που μου στοίχισε πολύ. Στην αρχή ήταν μόνο ένα, μετα άρχισα να βλέπω κι άλλα που ίσως να μην τα είχα παρατηρήσει... Συνέβη από τη μια μέρα στην αλλη και δεν μπορούσα ποτέ να διανοηθώ να παθαίνω κάτι τέτοιο. Σπουδάζω και γράφω / διαβάζω πολύ, οπότε μου ήταν πολύ δύσκολο να το διαχειριστώ. Δεν ήθελα να ανοίξω τα μάτια μου το πρωί που ξυπνούσα γιατί ήξερα οτι θα αρχίσω πάλι να βλέπω όλα αυτά τα μαυράκια και τους ιστούς και πως δεν θα μπορώ να κοιτάξω τον ουρανό το πρωί όπως παλιά (κάτι που αγαπούσα πολύ να κάνω). Προσπαθώ να το διαχειρίζομαι - κάποιες μέρες τα ξεχνάω ή τα αντιμετωπίζω και παίρνω δύναμη, άλλες πάλι δεν ανοίγω ούτε τα παράθυρα. Επιπλέον ζω συνέχεια με ένα μόνιμο άγχος ότι αν ζοριστώ πολύ στη γυμναστική ή κάπου θα γίνει αποκόλληση, και αυτό είναι το χειρότερο καθώς πρέπει να φιλτράρω κάθε πράγμα που κάνω.. Ιδιαίτερα κάνω πολύ yoga, και είναι κάτι που με ηρεμεί και με βοηθάει πολύ στη ζωή μου, και πλέον δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω πολλές κινήσεις (forward bend κλπ), ή τις κάνω με πολύ φόβο. Γενικά πολύ στρες και απογοήτευση...
    Επιπλέον τους τελευταίους μήνες είχα τρελούς πονοκεφάλους και πόνο στα μάτια. Πάντα ήμουν αρκετά ευαίσθητη στους πονοκεφάλους λόγω ιγμορίτιδας, αλλά τώρα έχω ημικρανίες που είναι αφόρητες. Πήρα μία θεραπεία για την ιγμορίτιδα η οποία ήταν σε έξαρση και ανακουφίστηκα λίγο, αλλά είμαι πολύ ανήσυχη και κυρίως κουρασμένη. Περιμένω να κάνω μια μαγνητική σε μερικές μέρες.
    Νιώθω αρκετά μόνη μου σε όλα αυτά, καθώς δεν εργάζομαι αυτό τον καιρό και οι γονείς μου δεν με βοηθούν καθόλου ούτε με τους γιατρούς ούτε ψυχολογικά. Με το ζόρι μου δίνουν τα χρήματα για τις εξετάσεις. Γενικά προσπαθώ να ειμαι θετική αλλά είμαι πολύ κουρασμένη και στα όρια της κατάθλιψης.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Ο καθένας ανεβαίνει τον δικό του γολγοθά.Αλλοι είμαστε πιο επιρρεπείς άλλοι είναι πιο δυνατοί και τα αντιμετωπίζουν.Απο θέμα υγείας θα δεις ότι όλα θα είναι καλά και δεν θα έχεις κάτι.Μηπως όμως ήρθε η στιγμή να επισκεφτείς κι έναν ψυχίατρο να το συζητήσεις;Η κατάθλιψη είναι η μάστιγα της εποχής μας κι την περνάει πολύς κόσμος.Οσο την αφήνεις τόσο περισσότερο θα σε βουλιάζει.Γι’αυτο εκτός από τους άλλους γιατρούς που επισκέπτεσαι κάνε και μια επίσκεψη και σε έναν γιατρό της ψυχής.Δεν είναι πλέον ταμπού ούτε κάτι που δεν αντιμετωπίζεται.

Similar Threads

  1. Χρόνιος πόνος στο στερνο
    By ChriZiri in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 27-12-2019, 22:47
  2. Άγχος κατάθλιψη και floaters (μυοψίες)
    By georgef1 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 30-11-2019, 21:34
  3. Eye floaters από διαταραχή άγχους;
    By chryssa990 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 01-08-2019, 14:39
  4. χρόνιος φόβος για την καρδιά μου
    By ririk in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 12
    Last Post: 30-01-2015, 01:42
  5. Χρόνιος πόνος,stress και ψυχολογικές προεκτάσεις..
    By be_aware in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-05-2009, 21:24

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •