Κούραση και ψυχολογία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389

    Κούραση και ψυχολογία

    Τον τελευταίο καιρό κουράζομαι πολύ εύκολα, κάνω κάτι απλό και νιώθω λες κι έσκαβα... Για παράδειγμα, σήμερα πήγα για κάτι ψώνια, το πολύ μια ώρα να έκανα και νιώθω λες και ήμουν έξω για ώρες, τόσο κουρασμένη... Συζητώντας το με τη ntinti καταλήξαμε πως ένας παράγοντας που οφείλεται αυτή η κούραση είναι η ζέστη (κι η μαμά μου το ίδιο πιστεύει). Αλλά υπάρχει κι ένα άλλο πρόβλημα: όταν νιώθω τόσο κουρασμένη επηρεάζεται κι η ψυχολογία μου και νιώθω ακόμα χειρότερα απ' ότι συνήθως... Είναι φυσιολογικό αυτό;
    Έχει τύχει σε κανέναν σας;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Η ψυχολογία σου θα ανέβει μετά από ξεκούραση, είναι πολύ φυσιολογικό κουρασμένη να μη νιώθεις καλά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Η ψυχολογία σου θα ανέβει μετά από ξεκούραση, είναι πολύ φυσιολογικό κουρασμένη να μη νιώθεις καλά.
    Σ' ευχαριστώ για την απάντηση Με ανακουφίζει που το βρίσκεις φυσιολογικό...
    Αν δω ότι δεν συνέρχομαι θα ξαπλώσω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Τον τελευταίο καιρό κουράζομαι πολύ εύκολα, κάνω κάτι απλό και νιώθω λες κι έσκαβα... Για παράδειγμα, σήμερα πήγα για κάτι ψώνια, το πολύ μια ώρα να έκανα και νιώθω λες και ήμουν έξω για ώρες, τόσο κουρασμένη... Συζητώντας το με τη ntinti καταλήξαμε πως ένας παράγοντας που οφείλεται αυτή η κούραση είναι η ζέστη (κι η μαμά μου το ίδιο πιστεύει).
    Ναι μεν ... αλλά. Όντως η ζέστη εξαντλεί τον οργανισμό γρηγορότερα αλλά αυτό που αναφέρεις νομίζω ότι είναι πέρα από το συνηθισμένο. Ενδέχεται λοιπόν να υπάρχει και κάτι ακόμα που σε συνδυασμό με τη ζέστη μειώνει ακόμα περισσότερο τις αντοχές σου. Στη θέση σου θα μιλούσα με το γιατρό μου, αλλά αυτό σημαίνει σχεδόν με βεβαιότητα εξετάσεις αίματος.

    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Αλλά υπάρχει κι ένα άλλο πρόβλημα: όταν νιώθω τόσο κουρασμένη επηρεάζεται κι η ψυχολογία μου και νιώθω ακόμα χειρότερα απ' ότι συνήθως... Είναι φυσιολογικό αυτό;
    Έχει τύχει σε κανέναν σας;
    Όχι, δε μου έχει τύχει, αλλά είμαι πεπεισμένος ότι πρόκειται για φαύλο κύκλο. Η πεσμένη διάθεση μπορεί να δυσκολέψει τη σωματική ανάκαμψη με τον ίδιο τρόπο που η υπερβολική κούραση μπορεί να ρίξει τη διάθεση. Δε μου κάνει λοιπόν εντύπωση.

  5. #5
    ntinti
    Guest
    Κυκνε μου αυτές τις μέρες αναφέρεις κιόλας ότι είσαι μελαγχολική γενικά η διάθεσή σου δεν είναι και τόσο καλή ...
    Όπως ξέρεις τα σημάδια της κατάθλιψης είναι όλα αυτά που έχεις και μάλιστα το αισθημα της κουρασης είναι ακόμα πιο έντονο ...
    Όποτε κάνεις μια Γενική εξέταση να δεις τις τιμες σου που βρίσκονται για να ξέρειε περίπου που βαδίζεις !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Ναι μεν ... αλλά. Όντως η ζέστη εξαντλεί τον οργανισμό γρηγορότερα αλλά αυτό που αναφέρεις νομίζω ότι είναι πέρα από το συνηθισμένο. Ενδέχεται λοιπόν να υπάρχει και κάτι ακόμα που σε συνδυασμό με τη ζέστη μειώνει ακόμα περισσότερο τις αντοχές σου. Στη θέση σου θα μιλούσα με το γιατρό μου, αλλά αυτό σημαίνει σχεδόν με βεβαιότητα εξετάσεις αίματος.


    Όχι, δε μου έχει τύχει, αλλά είμαι πεπεισμένος ότι πρόκειται για φαύλο κύκλο. Η πεσμένη διάθεση μπορεί να δυσκολέψει τη σωματική ανάκαμψη με τον ίδιο τρόπο που η υπερβολική κούραση μπορεί να ρίξει τη διάθεση. Δε μου κάνει λοιπόν εντύπωση.
    Το έχω στο πρόγραμμα να κάνω εξετάσεις αίματος προς το τέλος του μήνα... Στις τελευταίες είχα χαμηλό σίδηρο και μου έδωσε κάτι μπουκαλάκια αλλά δεν τα πήρα γιατί δεν κάνει για μια ώρα πριν και για μια ώρα μετά να πιεις καφέ και δεν με βόλευε επειδή πίνω πολύ καφέ για να με τονώνει... Αν εξακολουθεί να είναι χαμηλός θα του ζητήσω να μου δώσει σίδηρο σε χάπια που απ' όσο ξέρω δεν επηρεάζεται απ' την καφεΐνη...

    Κατάλαβα... Αν είναι φαύλος κύκλος, άντε να βγεις...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Κυκνε μου αυτές τις μέρες αναφέρεις κιόλας ότι είσαι μελαγχολική γενικά η διάθεσή σου δεν είναι και τόσο καλή ...
    Όπως ξέρεις τα σημάδια της κατάθλιψης είναι όλα αυτά που έχεις και μάλιστα το αισθημα της κουρασης είναι ακόμα πιο έντονο ...
    Όποτε κάνεις μια Γενική εξέταση να δεις τις τιμες σου που βρίσκονται για να ξέρειε περίπου που βαδίζεις !
    Όντως δεν έχω και πολύ καλή διάθεση αν και κάνω ότι μπορώ για να τη φτιάξω αλλά όχι πάντα με επιτυχία...
    Ναι, θα κάνω εξετάσεις σχετικά σύντομα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Καλημέρα...

    Ξύπνησα πριν λίγο και πίνω καφέ αλλά νιώθω λες και δεν ξεκουράστηκα όλη τη νύχτα... Ήθελα απλά να το πω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #9
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλημέρα...

    Ξύπνησα πριν λίγο και πίνω καφέ αλλά νιώθω λες και δεν ξεκουράστηκα όλη τη νύχτα... Ήθελα απλά να το πω...
    Καλά έκανες κυκνε μου και το είπες!

    Έτσι να βγαίνουν από μέσα μας και να σκορπανε στον αέρα όλα τα αρνητικά...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Καλά έκανες κυκνε μου και το είπες!

    Έτσι να βγαίνουν από μέσα μας και να σκορπανε στον αέρα όλα τα αρνητικά...
    Γι' αυτό το κάνω κυρίως, σ' ευχαριστώ που με ακούς! ♥

    Δεν κοιμήθηκα καλά χθες, έβλεπα εφιάλτες και ξύπνησα κάποιες φορές μες τη νύχτα γι' αυτό πιστεύω πως ξύπνησα νιώθοντας κουρασμένη...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #11
    ntinti
    Guest
    Όταν δεν ξεκουραζομαστε κατά την διαρκεια της νύχτας είναι λογικό να αισθανόμαστε κουρασμενοι.
    Προσπάθησε να κάνεις αυτό που σου είχα πει.

    Πριν κοιμηθείς να κάνει όμορφες σκέψεις !
    Οσο στεναχωρημενη και να εισαι να κλεινεις τα μάτια σου και να σκέφτεσαι μια όμορφη εικόνα ή ένα αγαπημένο σου πρόσωπο.
    Βοηθάει πολύ η τελευταία μας εικόνα και σκέψη να είναι ευχάριστη !

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Όταν δεν ξεκουραζομαστε κατά την διαρκεια της νύχτας είναι λογικό να αισθανόμαστε κουρασμενοι.
    Προσπάθησε να κάνεις αυτό που σου είχα πει.

    Πριν κοιμηθείς να κάνει όμορφες σκέψεις !
    Οσο στεναχωρημενη και να εισαι να κλεινεις τα μάτια σου και να σκέφτεσαι μια όμορφη εικόνα ή ένα αγαπημένο σου πρόσωπο.
    Βοηθάει πολύ η τελευταία μας εικόνα και σκέψη να είναι ευχάριστη !
    Εγώ που μερικές φορές κοιμάμαι σε καλή ψυχολογική κατάσταση και όταν ξυπνάω είμαι χάλια πως εξηγείται;;; Το πρωί μέχρι μεσημέρι ήμουν καλά κοιμήθηκα και όταν ξύπνησα και μέχρι πριν λίγο είχα σκέψεις αυτοκτονίας!!!

  13. #13
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εγώ που μερικές φορές κοιμάμαι σε καλή ψυχολογική κατάσταση και όταν ξυπνάω είμαι χάλια πως εξηγείται;;; Το πρωί μέχρι μεσημέρι ήμουν καλά κοιμήθηκα και όταν ξύπνησα και μέχρι πριν λίγο είχα σκέψεις αυτοκτονίας!!!
    Διαβάζω ότι το τελευταίο διάστημα έχεις πολύ συχνα τέτοιες σκέψεις έχεις μιλήσει με τον γιατρό σου γι αυτό το θέμα?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Όταν δεν ξεκουραζομαστε κατά την διαρκεια της νύχτας είναι λογικό να αισθανόμαστε κουρασμενοι.
    Προσπάθησε να κάνεις αυτό που σου είχα πει.

    Πριν κοιμηθείς να κάνει όμορφες σκέψεις !
    Οσο στεναχωρημενη και να εισαι να κλεινεις τα μάτια σου και να σκέφτεσαι μια όμορφη εικόνα ή ένα αγαπημένο σου πρόσωπο.
    Βοηθάει πολύ η τελευταία μας εικόνα και σκέψη να είναι ευχάριστη !
    Προσπαθώ... Συνήθως το κάνω αυτό τα μεσημέρια αν θέλω να κοιμηθώ γιατί τότε δυσκολεύομαι περισσότερο...
    Αλλά πριν διάβασα ένα άρθρο και είδα ότι κάνω κάποια λάθος πράγματα πριν κοιμηθώ, θα προσπαθήσω να τα αλλάξω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Διαβάζω ότι το τελευταίο διάστημα έχεις πολύ συχνα τέτοιες σκέψεις έχεις μιλήσει με τον γιατρό σου γι αυτό το θέμα?
    Ίσως φταίω και εγώ, πάω σε μια ψυχολόγο της λέω ότι είναι να της πω και φεύγω ανακουφισμένος, μετά μου έρχεται μια σκέψη άσχημη μετά από ώρα αλλά δεν δίνω σημασία περνάνε η μέρες καλά και επειδή δεν ήμουν πολύ καλά κάνω το λάθος προχθές και μιλάω σε μια άλλη ψυχολόγο στο μίλα μου και με έστησε στο τοίχο με την καλή έννοια, με της ερωτήσεις της και λέω πράγματα που τόσο αναλυτικά που μερικά από αυτά δεν τα έχω πει ούτε στην κανονική ψυχολόγο. Παίρνω τηλέφωνο την ψυχίατρο μου τηλέφωνο προβλήματα προέκυψαν σε αυτήν δεν είναι σε θέση να ασχοληθεί αυτή την χρονική περίοδο, μου προτείνει έναν άλλον ψυχίατρο 80 χιλιόμετρα μακριά. Έχω τα χάπια ευτυχώς!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 29-07-2019, 22:35
  2. Συμπτώματα με την κουραση
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 10-04-2019, 00:10
  3. Σχολειο και κουραση- wtf?-.-
    By ChrisaSecret in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 19-09-2012, 20:49
  4. Κούραση συνέχεια
    By eve in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 14-01-2011, 23:04
  5. ΤΡΟΜΕΡΗ ΚΟΥΡΑΣΗ
    By jim33 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 20-10-2006, 04:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •