Αυτοκτονία!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352

    Αυτοκτονία!!

    Πριν λίγη ώρα είχα έντονη σκέψη αυτοκτονίας κάτι που φοβάμαι πολύ όταν με πιάνει!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Πάρε το 1018 τηλέφωνο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Πάρε το 1018 τηλέφωνο
    Παίρνω την ψυχίατρο μου, το 1018 τι θα μου κάνει έχεις πάρει;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Παίρνω την ψυχίατρο μου, το 1018 τι θα μου κάνει έχεις πάρει;
    Η ψυχίατρός σου είναι καλύτερα!

    Ο αριθμός αναφέρεται εδώ: https://www.psychology.gr/forum/thre...BD%CE%AF%CE%B1

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Μετά από μισή μέρα καλή, έπεσα και πάλι ψυχολογικά, μου ήρθαν και πάλι στο μυαλό σκέψεις αυτοκτονίας, είμαι έξω για καφέ τώρα μόνος αλλά θα φύγω δεν με γεμίζει τίποτα!!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Βρησκω το θαρρος να σου γραψω για κατις τοσο λεπτο,τοσο προσωπικο μονο κι μονο επειδη το εχω ζησει και εγω! αρα μπορωνα σου απαντησω ,να σου καταθεσω την γνωμη μου. Δεν ξερω εαν ο γιατρος σου σου εχει γραψει φαρμακα.Σε αυτην την περιπτωση θα πρεπει να γνωριζεις οτι αρκετα φαρμακα και σε αρκετες περιπτωσεις εχουν σανπαρενεργεια για λιγες μερες τασειςαυτοκτωνιας. Αυτο συμβαινει βεβαιασε λιγους και ειναι στις παρενεργειες,οπως και ο συνδιασμος φαρμακων ,παλυς δλδ μπορει ναπροκαλεσουν την αυτοκτωνικη σκεψη. Τελος μια συνηθες παρενεργεια των αντκαταθλιπτικων, αντιαγχολιτικων φαρμακων ειναι η προκληση του συνδρομου σεροτονινης( N.M.S.) ,ειναι ειναι σχετικα απειλητικη για την ζωη κατασταση οπου συμβαινει συνηθως οταν υπαρχει συνδιασμος φαρμακων ,συμπτωματα του συνδρομου αυτου ειναι συνηθως ανησυχια ,ψευδεσθησες ταχυπαλμιες αυξυμενη θερμοκρασια σωματος γρηγορες μεταβολες της αρτιριακης πιεσης , ζωηρα αντανακλαστικα ,διαρροια ναυτια κι εμετος. Καλα θα ειναι φιλεμου εαν παρατηρησεις κατις απο αυτα να το πεις γρηγορα στον γιατρο σου.
    Τελος θα σου πω καιτην αποψη μου περι αυτοκτωνιας, επειδη ειχα μεγαπροβλημαμε τις ουσιες,ειχα μαθει να εταλλασω τα συναισθηματα μου με προτοβουλιαμου, λες κι παταγα ενα κουμπι και απο εκει που ολα ηταν μαυρα γινομουν σχετικα χαλαρος και χωρις προβληματισμους.Οταν ομως επαψα τα ναρκωντικα αυτο δεν υπηρχε πλεον! ταπροβληματακαι η μαυριλα ηταν συνεχως εκει! Τωτες λοιπον καταλαβα και παρατηρισα οτι τα αισηματα χαρας , ευτηχιας και ξενιασιας ειναι μικρα οι εξετεσεις στον χρονο της ζωης μας!καταλαβα οτι στην διαρκια της ζωης μας το πιο πολυ ζουμε μια απλη συναισθηματικα κατασταση ,μια ανιαρη φαση οπου δυστυχως αρκετες φορες μας κυριευουν συναισθηματα πικραςκι στεναχωριας προκαλουμενα αποασχημες καταστασεις οπου δεν καταφεραμε νατις αποφυγουμε! Ομως! δεν πρεπει να το βαζουμε κατω, πρεπει να παλευουμε, νααγωνιζομαστε για να καταφερουμε να φερουμε ετσι τα πραγματα στηνζωη μας ωστε αυτη να μας προκαλεσει τα συνασιθηματα της χαρας! να μας φερει την ζεστια στην καρδια ,την γαληνη και το χαμογελο! αυτες οι συναισθηματικες φασεις δε κρατανε πολυ καιρο στην ζωη μας για αυτο και ειναι τοσο ξεχωριστες!
    Αν λοιπον ,επειδη τον πιο πολυ καιρο της ζωης μας , υπαρχει η βαρεμαρα, η λυπη, και η πικρα δεν σημαινει οτι θα ειναι παντα ετσι! και αν δεν ζησεις πως θα μπορεεις να δεις τις αλλες σπανιες φασεις που λεγαμε?

Similar Threads

  1. αυτοκτονια
    By fabulous in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 85
    Last Post: 27-05-2019, 18:16
  2. αυτοκτονια
    By userbk in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 66
    Last Post: 18-09-2016, 22:00
  3. ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ ΕΠΕ!
    By Guest17012017 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 64
    Last Post: 18-08-2015, 14:14
  4. αυτοκτονία
    By skata in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 26-03-2013, 01:07
  5. αυτοκτονία..
    By harrys in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 52
    Last Post: 19-12-2008, 11:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •