Νιώθω δεν έχω φίλους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    10

    Νιώθω δεν έχω φίλους

    Αυτό που λέω στον τίτλο. Δεν ξέρω τι φταίει. Είμαι αντιπαθητικός; Είμαι ξενέρωτος; Όλοι έχουν φίλους και δεν θέλουν καινούριους;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Μήπως φταίνε οι ψείρες? Σε κάθε περίπτωση να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου και οι φίλοι θα έρθουν κάποια στιγμή. Αν πάλι δεν έρθουν δεν πειράζει. Τί ηλικία έχεις

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Μήπως φταίνε οι ψείρες? Σε κάθε περίπτωση να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου και οι φίλοι θα έρθουν κάποια στιγμή. Αν πάλι δεν έρθουν δεν πειράζει. Τί ηλικία έχεις
    29 θα γινω σε μερικους μηνες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Δεν υπαρχει φιλια. Υπαρχει κοινο συμφερον. Αν δεν θες να παρεις κατι, τι φιλιες να κανεις;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by ksanthopseiras View Post
    29 θα γινω σε μερικους μηνες
    Εντάξει μια χαρά. Θα έρθουν από μόνοι τους οι φίλοι. Μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ. Ποτέ δεν ξέρεις. Απλά μην το πιέζεις. Οι φίλοι δεν είναι το παν. Να εκτιμας τον εαυτό σου πάνω από όλα

  6. #6
    Meditation
    Guest
    Μήπως δεν πιστεύεις στον εαυτό σου και θεωρείς ότι δεν αξίζεις να έχεις φίλους; Περιέγραψε μας τον εαυτό σου. Πώς είσαι σαν άνθρωπος τι σου αρέσει να κάνεις; δουλεύεις; ασχολείσαι με κάτι;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ορεστη μπηκεσ στο βαθυτερο νοημα μπραβο κ παλι μπραβο δε χαραμιζεισ το χρονο σου μπραβο προτεινω οσοι ειστε εδω να μαθετε το βαθυτερο νοημα να θεραπευτειτε γτ οσο ζουμε πρεπει να ειμαστε κυμπαριδεσ γτ αυτο ειναι ελληνασ κι οποιοσ θελει μετα παει κ πεθαινει κι οποιοσ θελει ξαναρχεται ολα ανοιχτα κι ελευθερα με συνειδητεσ επιλογεσ ετσι λεω εγω ο αγροτησ αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Να ζητας κατι και να δειχνεις οτι εχεις κατι να δωσεις. Αυτο ειναι το μυστικο για να εχεις φιλους.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Μήπως δεν πιστεύεις στον εαυτό σου και θεωρείς ότι δεν αξίζεις να έχεις φίλους; Περιέγραψε μας τον εαυτό σου. Πώς είσαι σαν άνθρωπος τι σου αρέσει να κάνεις; δουλεύεις; ασχολείσαι με κάτι;
    Δεν ξέρω τι φταίει. Γενικά δεν κάνω "μαλακίες" σε άλλους, είμαι πάντα βοηθητικός άν κάποιος μου ζητήσει βοήθεια. Βέβαια είμαι λίγο οξύς στην κριτική μου, αλλά βασικά έχω χιούμορ και όσοι με ξέρουν δεν θίγονται γενικά. Όχι ότι είμαι αγενής. Επίσης ούτε εγώ θίγομαι εύκολα. Νομίζω παίζει και ρόλο ότι είμαι γκει και δεν το έχω πει σε κανέναν, έχω και σχέση 7 χρόνια και δεν το ξέρει κανείς και είτε με έχουν για μπακούρι είτε για ασέξουαλ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Τι σημαίνει φίλος για σένα; Τι θα ήθελες να έχει; Τι να σου προσφέρει και τι να προσφέρεις εσύ;
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by ksanthopseiras View Post
    είμαι γκει και δεν το έχω πει σε κανέναν, έχω και σχέση 7 χρόνια και δεν το ξέρει κανείς και είτε με έχουν για μπακούρι είτε για ασέξουαλ.
    Έχεις σταθερή σχέση 7 χρόνια, πράγμα εξαιρετικά σπάνιο για γκέι επειδή φοβούνται τη δέσμευση λόγω ταμπού σε οικογένεια και κοινωνία και παραπονιέσαι ότι δεν έχεις φίλους. Αυτό που πραγματικά χρειάζεσαι το βρήκες και το έχεις. Τί να τους κάνεις τους φίλους?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Έχεις σταθερή σχέση 7 χρόνια, πράγμα εξαιρετικά σπάνιο για γκέι επειδή φοβούνται τη δέσμευση λόγω ταμπού σε οικογένεια και κοινωνία και παραπονιέσαι ότι δεν έχεις φίλους. Αυτό που πραγματικά χρειάζεσαι το βρήκες και το έχεις. Τί να τους κάνεις τους φίλους?
    Ε δεν είναι το ίδιο. Δεν μου αρέσει η ιδέα εγώ και ο φίλος μου-σύντροφος ή όπως θες πες τον να μαστε κλεισμένοι στον μικρόκοσμό μας.
    Έχω έναν φίλο που τον αγαπώ πολύ και μαγαπάει και έχει φανεί ότι μου στάθηκε σε μια πολύ δύσκολη στιγμή που πέρασα αλλά για τους γκει νομιζω δεν εχει καλη γνωμη. Και δεν ξέρω πωςθα το πάρει. Βασικά δεν έχει κάποιον γκει φιλο (που να το ξέρει δηλαδή) οπότε η κακή του γνώμη είναι αποτέλεσμα αυτών των ηλίθιων στερεοτυπων που κυκλοφορουν. Και ενώ λέω δεν μπορεί θα χει καταλάβει ότι ο αλλος είναι η σχέση μου και όχι φίλος μου συνειδητοποιώ ότι δεν έχει ιδέα και μου ψάχνει να μου βρει γκόμενα (συγγνωμη για την εκφραση).
    Θεωρώ γενικότερα ότι αυτό είναι ένα ακάθι στις διαπροσωπικές μου σχέσεις.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Εξαρτάται από σένα αν θέλεις να μιλήσεις με το φίλο σου ή να συνεχίσεις έτσι αν φοβάσαι ότι θα τον χάσεις. Δεν ξέρω φυσικά πως θα αντιδράσει ο φίλος σου αν του το πεις πάντως δυστυχώς δεν μπορούμε να τα έχουμε όπως θέλουμε στη ζωή μας. Αυτό ίσχυει για όλους. Λίγοι το καταλαβαίνουν

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Νομίζω ότι όπως υποθέτεις ότι δεν έχει ο φίλος σου ιδέα και αναρωτιέσαι τι σόι φίλος είναι κι αν καταλαβαινόσαστε, κι εκείνος το πιθανότερο είναι να έχει διακρίνει κάποια πράγματα και να σκέφτεται ότι "δεν μπορεί, τόσα χρόνια θα μου το είχε πει αν ήταν ο τάδε η σχέση του, κάτι σκέφτομαι λάθος" ή να είναι σίγουρος ότι απλά του λες ψέματα και αυτά για τις γκόμενες να είναι τύπου τεστ για να σε δοκιμάσει μέχρι που θα επιμένεις να υποκρίνεσαι.

    Αυτό πάει σε ένα γενικότερο θέμα: Αισθάνεσαι ότι πράγματι δεν κάνεις εύκολα φίλους ή ότι κάνεις αλλά δεν σε καταλαβαίνουν,ότι σε προσεγγίζουν άνθρωποι αλλά επειδή επιμένεις να κρατάς αυτό το κομμάτι της ζωής σου κρυφό βασικά τους απομακρύνεις με τον τρόπο σου; Θέλω να πω μήπως μια χαρά σε προσεγγίζουν άνθρωποι αλλά βάζεις ο ίδιος εμπόδια στην επικοινωνία σας ή αμφιβάλλεις για την ποιότητα της φιλίας όταν είσαι ο πρώτος που ρίχνει τον πήχη (το να μην υπάρχει εμπιστοσύνη και ειλικρίνεια σε μία φιλία, μάλλον ακυρώνει την φιλία εξ ορισμού; )

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Νομίζω ότι όπως υποθέτεις ότι δεν έχει ο φίλος σου ιδέα και αναρωτιέσαι τι σόι φίλος είναι κι αν καταλαβαινόσαστε, κι εκείνος το πιθανότερο είναι να έχει διακρίνει κάποια πράγματα και να σκέφτεται ότι "δεν μπορεί, τόσα χρόνια θα μου το είχε πει αν ήταν ο τάδε η σχέση του, κάτι σκέφτομαι λάθος" ή να είναι σίγουρος ότι απλά του λες ψέματα και αυτά για τις γκόμενες να είναι τύπου τεστ για να σε δοκιμάσει μέχρι που θα επιμένεις να υποκρίνεσαι.

    Αυτό πάει σε ένα γενικότερο θέμα: Αισθάνεσαι ότι πράγματι δεν κάνεις εύκολα φίλους ή ότι κάνεις αλλά δεν σε καταλαβαίνουν,ότι σε προσεγγίζουν άνθρωποι αλλά επειδή επιμένεις να κρατάς αυτό το κομμάτι της ζωής σου κρυφό βασικά τους απομακρύνεις με τον τρόπο σου; Θέλω να πω μήπως μια χαρά σε προσεγγίζουν άνθρωποι αλλά βάζεις ο ίδιος εμπόδια στην επικοινωνία σας ή αμφιβάλλεις για την ποιότητα της φιλίας όταν είσαι ο πρώτος που ρίχνει τον πήχη (το να μην υπάρχει εμπιστοσύνη και ειλικρίνεια σε μία φιλία, μάλλον ακυρώνει την φιλία εξ ορισμού; )
    Νομίζω έχει μεγάλη δόση αλήθειας αυτό που είπες. Ο λόγος που δε το λέω είναι για να μη το μάθει η μητέρα μου και στεναχωρηθεί, για να μη χρησιμοποιηθεί κάπως εναντίον μου και γιατί το νιώθω λίγο δεσμευτικό. Αν θέλω να δοκιμλάσω κάτι με γυναίκα ή να παντρευτώ ή οτιδήποτε στο μυαλό τους θα είμαι δεμένος σε αυτή την προτίμηση. Ούτε θέλω οι άντρες που θα ξερουν για μενα να νομιζουν οτι κατα βαθος τους γουσταρω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Νιωθω πολυ παραξενα..νιωθω οτι παω στα χαμενα.
    By Confused889 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 21-02-2019, 13:32
  2. Replies: 3
    Last Post: 15-10-2018, 02:23
  3. νιωθω μοναξιά δεν εχω φιλους
    By toloo22 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-11-2017, 00:46
  4. Χωρίς φίλους στην πόλη μου, νιώθω τόσο άδειος
    By Michael21gr in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 18
    Last Post: 18-08-2017, 23:53
  5. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 02:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •