Γνώμες από γνώστες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 51
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225

    Γνώμες από γνώστες

    Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω, στην περίπτωση που ο σύντροφός μας, δεν έχει την ίδια "ιδιοσυγκρασία" με εμάς στο σεξουαλικό θέμα, κατά πόσο γίνεται ν'αλλαξει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Εξηγησε λιγο τι εννοεις αν και στο σεξουαλικο δυσκολα αλλαζει καποιος, ειναι τα οροα που θετει ο ιδιος καιμδυσκολα τα τροποποιει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Σωστά, μίλησα κάπως αόριστα. Θέλω να πω ότι η δική μου θεώρηση ξεκινά από το μυαλό, και δε θ αρχίσω να μιλάω για σχέσεις υποταγής, καθώς όλα αυτά στην πλειονότητα τους είναι φούμαρα στην πράξη, αλλά τελοσπαντων ας πούμε ότι δεν μπορώ να λειτούργησω ως βανίλια, αν γίνομαι σαφής με τον όρο, και όσες συζητήσεις και αν έχουμε κάνει και προσπάθειες από μεριά του ν αλλάξει, καταλήγει σε κάτι εντελώς ατσουμπαλο. Θέλω να πω αν δεν το "έχει" κάποιος και εγκεφαλικά, αν ασχοληθεί, αν ψάξει, αν διαβάσει αν αν.. Αλλαζει;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι λες. Ότι πιο πολύ κοιτάει την πάρτη του στο κρεββάτι και δεν ασχολείται με τη δική σου;

  5. #5
    Meditation
    Guest
    Εγώ νομίζω ότι κατάλαβα. Μάλλον η γυναίκα εννοεί ότι ο σύντροφος της είναι πιο τρυφερός και αγαπησιάρης στο κρεββάτι ενώ εκείνη προτιμάει κάτι πιο άγριο ή πικάντικο. Πρότεινε του πράγματα που σκέφτεσαι, όμως αν τον βλέπεις επιφυλακτικό καλύτερα να του προτείνεις κάτι εύκολο για αρχή. Μην πας στη πιο ακραία φαντασίωση σου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Έχω προτείνει πράγματα, έχω συζητήσει πολλά, και του έχω δείξει πως λειτουργώ. Αλλά απ ότι βλέπω περιορίζεται σε λίγο πιο άγριες συμπεριφορές αλλά χωρίς συνέχεια. Δηλαδή επιφάνειακα και φαίνεται ότι το κάνει για μένα. Και δε λειτουργεί. Δε γίνεται να παίζει θέατρο γιατί το καταλαβαίνω. Είμαστε πολλά χρόνια μαζί. Και τελευταία έχω εκδηλωθεί καθώς δεν είχα τολμήσει. Δεν εξρω αν αλλάζει η ιδιοσυγκρασια, και ειναι ένα κομμάτι στο ζευγάρι που αν δεν πηγαίνει καλά δυστυχώς δημιουργούνται θέματα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Λυπάμαι που σε απογοητεύω, αλλά νομίζω ότι αυτό δεν φιάχνεται. Επίσης ο άλλος αισθάνεται ότι τόσο χρόνια τον κορόιδευες και έχει ξενερώσει ακόμα περισσότερο, αυτά τα εκδηλώνουν σχετικά νωρίς. Εσύ τόσα χρόνια ψυχαναγκάζεσαι δηλαδή στο σεξ;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Όχι δεν έχει ξενερώσει. Και μέχρι στιγμής του αρέσει η όλη ιδέα. Ειναι ενθουσιασμενος κι ολας. Το αν αλλάζει έθεσα ως ερώτημα, όσο κι αν προσπαθεί κάποιος. Γιατί μιλάμε για μια ολόκληρη ιδιοσυγκρασια από πίσω που δεν περιορίζεται μόνο στο σεξ. Όχι δεν ψυχαναγκαζομαι. Απλώς ανακάλυψα τον εαυτό μου κι εγώ σιγά σιγά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Λίγο μπερδεμένα τα λες. Πως αισθάνεσαι ότι παίζει θέατρο και το κάνει για εσένα και δεν λειτουργεί αν είναι ενθουσιασμένος;
    Πως από τη μία λες ότι δεν τολμούσες να εκδηλωθείς ως πρόσφατα και από την άλλη ότι δεν ξενέρωνες για χρόνια;

    Να προσπαθήσει ο άλλος και να αλλάξει σε κάποια κομμάτια, να ανακαλύψει καινούρια πράγματα που δεν είχε σκεφτεί, δεν είναι απίθανο σώνει και ντε, αλλά να αλλάξει εντελώς ιδιοσυγκρασία και γούστα λίγο χλωμό το βλέπω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Η δεύτερη παράγραφος σου είναι μια απάντηση και σε ευχαριστώ. Όλα τα υπόλοιπα είναι πολύ μεγάλη ιστορία. Γι αυτό ανέφερε γνώμες από γνώστες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by its_me View Post
    Η δεύτερη παράγραφος σου είναι μια απάντηση και σε ευχαριστώ. Όλα τα υπόλοιπα είναι πολύ μεγάλη ιστορία. Γι αυτό ανέφερε γνώμες από γνώστες.
    Εδω ειναι ολοι παντογνωστες. Η γενικη απαντηση ειναι "χωρισε"

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Δεν έθεσα το ερώτημα του να χωρίσω ή όχι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by its_me View Post
    Δεν έθεσα το ερώτημα του να χωρίσω ή όχι.
    Δεν εχει σημασια, αυτο θα σου πουνε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Οκ ακου λοιπον εγω νιωθω ανεκαθεν μια ταση υποτακτικοτητας και οχι επειδη ειδα τσοντες ή ειδα το 50 αποχρωσεις του γκρι, αλλα επειδη το νιωθω εγκεφαλικά, δηλαδή ο εγκεφαλος μου με βαζει σε αυτη τη διαδικασια. Εχω μια πολυ καλη σχεση με μια συντροφο που τη λατρευω και με λατρευει, αλλα επειδή την γνωρίζω παρα πολυ καλά διοτι εχω αρκετα χρονια σχεση γνωριζω πως μινιμουμ θα σοκαριστει με μαξιμουμ να μην ξερω που θα καταληξει αν της έλεγα πως νιωθει ο εγκεφαλος μου και τι αποζητά. Τι θελω να σου πω με αυτό το να ζητησεις απο καποιον να εξερευνήσει νέες παραμέτρους αν τον γνωριζεις πολυ καλά ισως να ειναι εφικτό ισως και οχι. Εγω για παράδειγμα αν έλεγα στη συντροφο μου λατρεια μου ξερεις θελω να γινεις η Domme μου θα μου πει σόρρι δεν έχω καμια ορεξη να μπω σε αυτό το τριπακι. Δεν έχει σημασια το ποσο σε αγσπάει ή όχι για να κάνει κατι τέτοιο, γιατί είναι σαν να της ζητάς για παράδειγμα να φάει ένα φαγητό που μισει και να το κανει συχνα.

    Τι θελω να σου πω με αυτά ο πειραματισμός δεν αρκεί για να μπει καποιος σε αυτόν τον κόσμο, χρειάζεται να το έχει μέσα του και να βρει καποιον ή καποια που και εκεινος ή εκεινη ννιωθει το ίδιο παθος για αυτό και να το απελευθερώσει. Οι 50 αποχρωσεις του γκρι ή πχ καποιες τσοντες δεν αρκουν για να μπει καποιος σε αυτό το τριπάκι, θεωρώ πως το έχει έμφυτο και το εξωτερικευει αν και εφοσον μπορει.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Οκ ακου λοιπον εγω νιωθω ανεκαθεν μια ταση υποτακτικοτητας και οχι επειδη ειδα τσοντες ή ειδα το 50 αποχρωσεις του γκρι, αλλα επειδη το νιωθω εγκεφαλικά, δηλαδή ο εγκεφαλος μου με βαζει σε αυτη τη διαδικασια. Εχω μια πολυ καλη σχεση με μια συντροφο που τη λατρευω και με λατρευει, αλλα επειδή την γνωρίζω παρα πολυ καλά διοτι εχω αρκετα χρονια σχεση γνωριζω πως μινιμουμ θα σοκαριστει με μαξιμουμ να μην ξερω που θα καταληξει αν της έλεγα πως νιωθει ο εγκεφαλος μου και τι αποζητά. Τι θελω να σου πω με αυτό το να ζητησεις απο καποιον να εξερευνήσει νέες παραμέτρους αν τον γνωριζεις πολυ καλά ισως να ειναι εφικτό ισως και οχι. Εγω για παράδειγμα αν έλεγα στη συντροφο μου λατρεια μου ξερεις θελω να γινεις η Domme μου θα μου πει σόρρι δεν έχω καμια ορεξη να μπω σε αυτό το τριπακι. Δεν έχει σημασια το ποσο σε αγσπάει ή όχι για να κάνει κατι τέτοιο, γιατί είναι σαν να της ζητάς για παράδειγμα να φάει ένα φαγητό που μισει και να το κανει συχνα.

    Τι θελω να σου πω με αυτά ο πειραματισμός δεν αρκεί για να μπει καποιος σε αυτόν τον κόσμο, χρειάζεται να το έχει μέσα του και να βρει καποιον ή καποια που και εκεινος ή εκεινη ννιωθει το ίδιο παθος για αυτό και να το απελευθερώσει. Οι 50 αποχρωσεις του γκρι ή πχ καποιες τσοντες δεν αρκουν για να μπει καποιος σε αυτό το τριπάκι, θεωρώ πως το έχει έμφυτο και το εξωτερικευει αν και εφοσον μπορει.
    Να χωρισει;

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Γνώμες
    By Maria26 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 14-09-2019, 00:19
  2. αντιψυχοτικα γνωμες
    By darkprincess in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 41
    Last Post: 02-06-2017, 22:52
  3. Γνώμες..
    By Miss D. in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 0
    Last Post: 13-05-2017, 21:15
  4. Προς γνώστες συμπεριφοράς γατών
    By RainAndWind in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 16-06-2011, 19:25
  5. Γνώμες
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 07-10-2007, 09:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •